Nouă idee a lui Teodorovici: Cei care vin la internship la Guvern să fie angajați fără examen în administrație

de F.B.     HotNews.ro
Miercuri, 17 iulie 2019, 11:13 Economie | Finanţe & Bănci


Eugen Teodorovici
Foto: Hotnews
Ministrul Finanțelor Publice, Eugen Teodorovici, consideră că tinerii care se înscriu în Programul Oficial de Internship al Guvernului ar trebui să fie angajați în administrație fără examen.

“Ar trebui schimbat ceva și în cadrul legislativ actual. Adică după aceste 2 luni de zile de internship să se poată încadra respectiva persoană automat în administrația publică pe postul de debutant, desigur, dar fără alte concursuri, pentru a grăbi, pentru a stimula foarte mult transferul de tinerețe, de suflu nou, de dorință de schimbare mai repede către administrație”, a declarat Teodorovici tinerilor prezenți la Guvern.

El a precizat că a cerut colegilor săi de la Finanțe să-i spună câți dintre cei care au participat la internship au rămas în minister după acest exercițiu.

“Niciunul! (nu a rămas n.r.). Acum o fi de bine, o fi de rău, nu știu. Ori informații importante obținute în internship au contribuit la un alt loc de muncă în afara sectorului public, ori nu știu. Ceva înseamnă că trebuie făcut sau schimbat”, a precizat el.

De asemenea, premierul Viorica Dăncilă a declarat înaintea ședinței de guvern de miercuri, că perioada de internship, potrivit noii legi din domeniu, va fi considerată” vechime în câmpul muncii”. ”Pentru a-i sprijini și motiva am mărit indemnizația lunară la 2080 de lei brut”, a mai spus Dăncilă.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.






9140 vizualizari

  • +13 (17 voturi)    
    lucrul ciudat si paradoxal este ca (Miercuri, 17 iulie 2019, 11:20)

    moka [utilizator]

    si daca ar avea o idee buna acest om, tot nu l-ar crede nimeni.
    A fost de atatea ori ridicol incat nici copiii de la gradinita nu-l cred.
    • +10 (14 voturi)    
      Care-i ideea bună? (Miercuri, 17 iulie 2019, 11:52)

      prec [utilizator] i-a raspuns lui moka

      Explică-ne. Nu fă asocieri de acest fel....
      • +11 (11 voturi)    
        clar e o idee pentru mafia lor... (Miercuri, 17 iulie 2019, 12:21)

        Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui prec

        ca la internship-uri probabil intra doar ai lor.
        • +2 (2 voturi)    
          la 1300 RON salariu net, (Miercuri, 17 iulie 2019, 15:16)

          bancher [utilizator] i-a raspuns lui Dr.Mythnick

          ma cam indoiesc ca se vor imbulzi pentru angajare.
          Pentru mine este clar: principalul motiv ptr care nimeni nu a vrut sa ramana in minister dupa terminarea stagiului de practica, a fost salarizarea slaba.
          2080brut inseamna aprox 1300 RON net...e cam putin, zic eu.
          • +3 (3 voturi)    
            Nici o legătură.. (Miercuri, 17 iulie 2019, 17:03)

            pehash [utilizator] i-a raspuns lui bancher

            Internship însemna până acum câteva luni de muncă pe bani puțini.

            Acum internship înseamnă un job de bugetar garantat pentru oricine nu este in stare sa câștige un concurs pentru ocuparea respectivului post. Deci ideea genială a blondului este să angajeze funcționari publici fără concurs. Dormiți liniștiți, #ciumarosie veghează.
      • +4 (6 voturi)    
        era ipotetic... (Miercuri, 17 iulie 2019, 13:07)

        moka [utilizator] i-a raspuns lui prec

        presupunand ca ar veni vreodata cu o idee buna...
    • +7 (7 voturi)    
      Băi șmechere,băi Orlando. (Miercuri, 17 iulie 2019, 13:03)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui moka

      Tu iar vrei să-ți bați joc de noi?Să ne umilești?Păi cine au loc la internship la Guvern?Numai odrasle de mahări PSD.Ticălosule!
  • +19 (19 voturi)    
    hehe (Miercuri, 17 iulie 2019, 11:20)

    Soljenitin [utilizator]

    Cum sa nu, ca sa aduca toti tot felul de pitipoance care sa fie apoi angajate fara concurs la stat.

    Hai sictir!
    • +3 (3 voturi)    
      aici ai dreptate: (Miercuri, 17 iulie 2019, 15:17)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

      la stat a angaja fara concurs inseamna a angaja pe pile.
      • 0 (0 voturi)    
        mai mult: (Joi, 18 iulie 2019, 17:59)

        Antenistontel [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        la stat a angaja oricum inseamna a angaja pe pile!
  • +16 (16 voturi)    
    pile (Miercuri, 17 iulie 2019, 11:20)

    Ilidia [utilizator]

    Se pregateste o noua generatie de "pile"...
  • +17 (17 voturi)    
    Daca vin in internship la minister (Miercuri, 17 iulie 2019, 11:28)

    banel [utilizator]

    Sa poate sa fiu numit apoi ministru? Promit sa fiu obedient si sa impart cu partidul.
    • +3 (3 voturi)    
      nu mai glumi ca s-ar putea sa te ia (Miercuri, 17 iulie 2019, 15:17)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui banel

      in serios. Sa nu te trezesti cu Orlando la telefon, ca te cheama sa dai un interviu de angajare la Min Finante.
      • +2 (2 voturi)    
        Pai n-auziti ca nu e cu interviu... (Miercuri, 17 iulie 2019, 19:42)

        Prostu' satului [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        ... examene si alte prostii de-astea?!?
        Ai facut doua luni de internship, te angajezi pe viata, vorba cuiva mai sus... No questions asked.

        Probabil ca mantzogaria e alta, anume ca selectia internilor e facuta de cine trebuie, pe spranceana si dupa voia acelui "selectioner".
        Acum, daca vrei sa-ti angajezi fiica sau pipitza la minister, trebuie macar un simulacru de examen. Asa, o aduci ca intern doua luni, dupa care e angajata automat, iar pe urma e mai usor de tras sforile ca-n doi timpi si trei miscari sa ajunga, bunaoara, sefla la Anaf.

        Pesedisme, adica hotie, la ce altceva v-ati fi asteptat de la astia?!?
  • +12 (12 voturi)    
    :))) (Miercuri, 17 iulie 2019, 11:45)

    I [utilizator]

    in care cluburi trebuie sa duc CV-ul :))))
    • +1 (1 vot)    
      la (Miercuri, 17 iulie 2019, 19:36)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui I

      ”Chiparosul ce visează noaptea, ziua vrea să se împlinească”.
  • +13 (13 voturi)    
    Nepotism feudal (Miercuri, 17 iulie 2019, 11:48)

    xolv [utilizator]

    si copii si nepotii.
  • +10 (10 voturi)    
    I-auzi la milog: fără concurs. Știe el de ce... (Miercuri, 17 iulie 2019, 11:52)

    prec [utilizator]

    Ăsta nu a dat și nu a promovat nici-un concurs sau examen adevărat în viața lui. De ce fără examen? Să poată să-și bage ciuma pizidistă toate loazele unde vrea ea? Cel mai proaspăt exemplu: hăndelul lui Cozmâncă este acum în noua invenție pesedistă: „Consiliul fiscal”. Pe ce criterii a ajuns loaza acolo? Că-i hăndelul lui ta'su?
  • +10 (10 voturi)    
    si (Miercuri, 17 iulie 2019, 12:04)

    daldepsd [utilizator]

    la Disco intri cu bilet sau carnetul de student. Aici doar intri. Asta face misto', noi asteptam votu'.
  • +11 (11 voturi)    
    angajare (Miercuri, 17 iulie 2019, 12:08)

    Ipse1954 [utilizator]

    Corect, ii alege pe sprinceana pe cei admisi la intership dupa care ii angajeaza fara concurs. Mare javra, mare pisicher!
  • +8 (8 voturi)    
    lipsa de asumare, la fel ca la buget (Miercuri, 17 iulie 2019, 12:19)

    jorj_bv [utilizator]

    nu vrea sa isi murdareasca mainile cu promovarea pilosilor, a beizadelelor si a curvistinelor
  • +6 (6 voturi)    
    spunei la 20 20 (Miercuri, 17 iulie 2019, 13:34)

    falcoind [utilizator]

    Sa dea ordonata de urgenta , copii , amantele și lingăi celor care is cu PSD primesc bani de la stat lunar o suma modica asa acolo un 4-5 000 RON economia ori cum duduie și nu avem ce face cu bani.
    • +4 (4 voturi)    
      Cam asa (Miercuri, 17 iulie 2019, 16:32)

      vio7 [utilizator] i-a raspuns lui falcoind

      Si sa taie de la fraierii de studenti si de la persoanele cu dizabilitati si de la toti saracii care ii repugna lui Orlando pardehaur-ca nu exista iesire publica sa nu se mangaie ca o pitipoanca pe parul ala slinos.