Propunerea lui Teodorovici privind închisoarea pentru neplata contribuțiilor, alternativă la creșterea taxelor

de F.B.     HotNews.ro
Luni, 16 septembrie 2019, 11:38 Economie | Finanţe & Bănci


Eugen Teodorovici
Foto: Hotnews
Expunerea de motive la inițiativa lui Eugen Teodorovici, ministrul Finanțelor, ca senator, cu privire la pedeapsa cu închisoarea de la 1 la 6 ani pentru cei care nu plătesc contribuțiile la stat, spune că ar aduce mai mulți bani la buget.

Vezi proiectul depus de Teodorovici la Senat

“Măsurile propuse contribuie la diminuarea decalajului fiscal prin asigurarea veniturilor fiscale cuvenite bugetului general consolidat, în cuantum considerabil mai mare, fără a crește cotele de impozitare sau a introduce noi impozite sau taxe”, se arată în Expunerea de motive.

Ce mai spune documentul:
  • Măsurile pentru combaterea evaziunii fiscale conduc la condiții concurențiale echitabile și transparente, favorizează consolidarea bugetară, reducând, în același timp, nivelurile datoriei publice, cresc resursele pentru investițiile publice, îmbunătățesc eficiența și echitatea sistemului fiscal, consolidează respectarea generală a legislației fiscale.
  • Măsurile propuse asigură un mediu concurențial corect prin impunerea de măsuri cu rol de creștere a conformării contribuabililor incorecți la plata impozitelor, taxelor și contribuțiilor.
  • Măsurile propuse sunt de natură să conducă la creșterea și consolidarea încrederii contribuabililor onești în capacitatea administrației fiscale de a sancționa comportamentele neconforme cu legislația fiscală, financiară și vamală.


Citește și:


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.






5073 vizualizari

  • +15 (17 voturi)    
    Esti penibil.... (Luni, 16 septembrie 2019, 12:46)

    13adi [utilizator]

    Persoanele care isi declara obligatiile la buget dar nu le pot achita la timp nu sunt evazionisti "desteptule"....
    • +3 (3 voturi)    
      sau (Luni, 16 septembrie 2019, 14:42)

      Capac1947 [anonim] i-a raspuns lui 13adi

      De ce nu a venit propunerea asta inainte de amnistia fiscala de care au beneficiat toti prietenii partidului...
      Sau si mai bine de ce nu se rezolva probleama banilor sifonati de la stat(sanatate, infrastructura...)? Asa o sa fie bani pentru toate... Aaaaa, aia sunt tot protejatii vostrii care cotizeaza...

      Tot de pe omul de rand trebuie jupuita pielea...
    • +3 (3 voturi)    
      bine (Luni, 16 septembrie 2019, 14:52)

      nikita11 [utilizator] i-a raspuns lui 13adi

      astia ar dori taxele in avans cam cum iau ei credite in numelle natiunii
  • +10 (14 voturi)    
    dar (Luni, 16 septembrie 2019, 13:07)

    CatalinOana [utilizator]

    pedepsele celor de la stat care fura banii celor de isi platesc contributiile cand le inaspriti???? ca de trei ani nu faceti decat sa legalizati jaful bugetar!!! SAU mai aveti cateva luni si nu mai aveti de fura????
  • +10 (12 voturi)    
    Hai mars! (Luni, 16 septembrie 2019, 13:09)

    Sly21 [utilizator]

    Ai curatat de datori niste pretenari milionari prin amnistia fiscala, n-ai recuperat banii de la Varan, dar vrei sa-i bagi la puscarie pe oamenii obisnuiti?

    Realizezi ca intr-o zi vei fi luat la fuga si ajungi sa bati recordul lui Bolt?
    Sfatul meu: antreneaza-te!
  • +11 (11 voturi)    
    pai (Luni, 16 septembrie 2019, 13:14)

    sim18 [utilizator]

    pai daca nu avem bani la buget de ce ai sters datoriile altora?
  • +6 (8 voturi)    
    Drepturile omului, inseamna drepturile coruptilor (Luni, 16 septembrie 2019, 13:18)

    deval [utilizator]

     Ai facut loc in puscarii pentru datornicii la fisc ? Parca doi ani ati jelit pe tema romanilor din puscarii ! Dupa ce v-ati pus sacii in caruta , dupa ce ati distrus anticoruptia, puneti ochii pe tampitii care lucreaza legal si isi declara datoriile ?!
    Ati scos din puscarii violatorii si criminalii, ati demontat probatoriile procurorilor sau ati dispus reluarea judecatii pentru coruptii de milioane de euro ca sa faceti loc celor care nu au prins amnistia neavand datorii mai mari de un milion de lei noi ??!!
    Cat de tampit poti sa fii tu cu toata hoarda ta de praduitori- analfabeti ?! In Ministerul ala de finante nu mai e nici un profesionist ?! Toate organismele profesionale (experti contabili, auditori, consilieri fiscali-cica independente! ) sunt toate puse la pamant si conduse de idioti ca el -de nu spun nimic ?!!
  • +5 (7 voturi)    
    jeg ordinar (Luni, 16 septembrie 2019, 13:20)

    liviu_ [utilizator]

    intai dai amnistie ca sa-sit scapi pretinii de datorii
    si apoi arde-i de fraierii aia mici

    jeg pesedist!
    partidul asta trebuie sa moara!

    nu ma intelegeti gresit.. puscarie pt neplata taxelor e ok, dar nu la modul cum a facut legea panarama asta (imediat dupa amnistie fiscala). mai mult da recuperarea prejudiciului in caz de frauda nu se face tovarasi?! ca acolo furi 100 mil, pierzi casa (de 300k) si stai 2 ani la puscarie si apoi esti liber cu 50 mil in cont (restu de 50 de sau la partid ca... de)
  • -5 (7 voturi)    
    in Occident... (Luni, 16 septembrie 2019, 13:23)

    demaGOGU [utilizator]

    ...daca nu iti achiti taxele pana la ultimul cent nu mai vezi lumina zilei!
    • 0 (0 voturi)    
      in occident (Luni, 16 septembrie 2019, 15:04)

      iodixit [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      intii te avertizeaza, sau consiliaza intii si dupa aia, daca vad ca esti rau cu intentie, te aresteaza, si/sau confisca averea.
    • 0 (0 voturi)    
      cu lumina zilei mai incet (Luni, 16 septembrie 2019, 16:18)

      Dizidentul [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      cert este ca legile in occident sint facute de oameni car stiu ce vorbesc nu de un Vilcov si un Clown care ar face cinste oricarui circ.Cred ca v-a amintiti in ultimul an cite idiotenii a fabricat:OUG114 care inca nu se poate aplica(noua luni),comentariile cu munca in EU (sa fie limitate),razboiul cu bancile,mutatul unor institutii de la ANAF la ministerul Finantelor toate actiunile facute numai sa motiveze functia (vedeti eu fac) care o ocupa ,fara niciun studiu de impact. Luna de luna se imprumuta,nu intreaba nimeni?
  • +3 (5 voturi)    
    Inchisoare pentru proasta guvernare (Luni, 16 septembrie 2019, 13:23)

    mircea112 [utilizator]

    Eu propun inchisoare pentru proasta guvernare si nationalizarea averilor guvernantilor/parlamentarilor ce nu pot justifica averile (chestii d-alea mama sunt eu!) ca alternativa la cresterea taxelor!
  • +1 (3 voturi)    
    O minte bolnava (Luni, 16 septembrie 2019, 13:26)

    TinuF [utilizator]

    Ce se va intampla cu cei din conducerea societatilor de stat care nu platesc niciodata la timp si au si datorii mari ? Ei scapa? Fac inchisoare doar privatii ?
  • +3 (5 voturi)    
    Unii oameni nu-si vor mai primi salariile... (Luni, 16 septembrie 2019, 13:30)

    IoPaNet [utilizator]

    Ce optiuni va avea un manager cand se va confrunta cu dificultati de cash-flow:
    1. Platesc salariile oamenilor, automat imi creez obligatia de plata a contributiilor catre fisc, nu am de unde sa le platesc, merg la puscarie.
    2. NU platesc salariile oamenilor, asadar nu imi creez obligatia de plata a contributiilor catre fisc, dorm in patul meu.
    Ce credeti ca va alege?

    Sa iasa VV Dancila (care se tot agita sa promita ceilalti ca nu vor taia salariile) si sa le spuna oamenilor ca nu-si vor mai primi deloc salariile...
  • +2 (4 voturi)    
    asta se traduce altfel (Luni, 16 septembrie 2019, 13:32)

    subcultura [utilizator]

    anafu' lui Teodorovici nu este in stare sa colecteze (mari evazionisti sunt si prin mafia sustinuta de psd), asa ca (prin criminalizarea neplatii la termen) baga la inaintare Parchetul/DNA-ul sa faca aia colectarea.

    Pai cum, ma? Tot statu' paralel sa colecteze si impozitele?!!
  • +4 (6 voturi)    
    Opa, gusterul asta a aflat de evaziunea fiscala (Luni, 16 septembrie 2019, 13:33)

    bigbrother [utilizator]

    Nu intru in detalii in modul in care este enuntat acest proiect, ii lipsesc notiuni de baza atat financiare cat si juridice si nu va promulgat niciodata in acest format.

    Dar in afara de prostia omului, vreau doar sa evidentiez faptul ca Romania pierde pe an circa 4 MILIARDE euro din evaziune fiscala iar gusterul asta care acum se da acum mare si tare este ministru de finante cu intermitente din 2015 de pe vremea lui Ponta.

    As mai indica si faptul ca tot PSD l-a fortat pe Iohannis sa promulge legea prin care prin care condamnații pentru corupție, dar și persoanele condamnate pentru spălare de bani, delapidare, fals în acte sau evaziune fiscală pot înființa firme, proiect marca PSD.

    Ar mai fi multe de spus despre acest domn, dar ma rezum la a spune doar atat: "amice..esti idiot".
  • -2 (6 voturi)    
    D-le MINISTRU TEODOROVICI (Luni, 16 septembrie 2019, 13:52)

    jidanul [utilizator]

    D-le ministru, ati mancat stricat ? Ati tras vreo "liniuta" pe nas ? V-ati lovit la cap ? Cum puteti sa si ganditi asa ceva ? Stergeti-va din cap ineptia si imbecilitatea asta, cu puscaria, pentru ca efectele colaterale vor fi catastrofale: somaj, falimente, restante enorme la utilitati si la plata ratelor bancare s.a.m.d.. Nu ne faceti sa ne schimbam parerea despre dumneavoastra si despre PSD. Ganditi constructiv, inventiv si inovativ si nu emiteti asemenea aberatii. D-le ministru, trebuie sa dati o lege pentru recapacitarea reala financiara a contribuabililor care se afla in incapacitate de plata. Datoriile trebuie obligatoriu reesalonate pe o perioada foarte lunga de timp si adaptate la capacitatea si posibilitatile de plata ale fiecarui contribuabil cu restante la plata contribuțiile care sunt reținute din salarii, pensii, asigurări sociale de sănătate, drepturi de autor și alte venituri precum si stergerea tuturor penalitatilor si amenzilor si a absolut tot, an afara de datoria de baza.
    • 0 (0 voturi)    
      Care-i treaba, sefule?!? (Luni, 16 septembrie 2019, 23:41)

      Prostu' satului [utilizator] i-a raspuns lui jidanul

      Chiar ai crezut ca papagalul asta are vreun dram de minte si ca pesedeaua dragniota e altceva decat o gasca de borfasi sfertodocti, ai votat pe toate linia cu ei si-acum te-ai trezit la realitate?!?
  • +4 (6 voturi)    
    Prostie endemica (Luni, 16 septembrie 2019, 13:53)

    tddrg [utilizator]

    Eu propun sa facem un proiect de lege prin care sa-i bagam la puscarie de la 1 la 6 ani pe aia din Ministerul de Finante care fac tot felul de legi idioate...
    Asta se pictiseste din lipsa de munca si vine cu tot felul de aberatii...
    Dar statul, care incaseaza bani pe nedrept (vezi taxa lui peste, cica de mediu) n-ar trebui sa fie la puscarie?
  • +3 (5 voturi)    
    ... (Luni, 16 septembrie 2019, 13:57)

    Sarmis [utilizator]

    Pai atunci ar trebui sa va incolonati tot guvernul Romaniei sa mergeti la puscarie in frunte cu marele ganditor Orlando.

    Cei mai mari datori la bugetul de stat sunt firmele de stat.
  • +2 (4 voturi)    
    Deci (Luni, 16 septembrie 2019, 13:59)

    varavara [utilizator]

    in viziunea lui teodorovici cei care intarzie plata impozitelor ar trebui pedepsiti drastic cu inchisoarea.
    Dar nu spune nimic de cei cu care psd a capusat institutiile de stat la toate nivelurile si fura cu nesimtire din buget prin contracte masluite si aranjate, firme de casa si diferite scheme de fraudare.
    Imbuibatii aia sunt eroi nationali pentru care au si aranjat legile justitiei, sa ii deranjeze cat mai putin.
  • +1 (3 voturi)    
    ehhh (Luni, 16 septembrie 2019, 13:59)

    transpenibilus [utilizator]

    Daca ati angajat amante si nepoate cine sa-ti explice mai Fernando?
    Orice jurist, chiar si cei mediocri ca nicolicea&nicolae, iti va explica ca "impozite mai mari sau puscaria" e un remix (ca sa priceapa si discotecarii) la "banii sau viata".
    Adica, kiparusule, ceea ce faci tu se numeste JAF CU AMENINTARE.
  • 0 (0 voturi)    
    la puscarie (Luni, 16 septembrie 2019, 15:01)

    iodixit [utilizator]

    si politicienii care promit ca fac in campania electorala si dupa aia nu mai fac nimic!
  • 0 (0 voturi)    
    Asta imi place in România... (Luni, 16 septembrie 2019, 17:21)

    coco04 [utilizator]

    Că măsurile mafiote sunt la vedere.Fără nici o jenă.