Noi lămuriri de la Teodorovici pentru proiectul privind închisoarea datornicilor. Ar fi 3 condiții de îndeplinit, dar și-a amintit doar două

de F.B.     HotNews.ro
Luni, 16 septembrie 2019, 19:19 Economie | Finanţe & Bănci


Eugen Teodorovici, ministrul finantelor
Foto: Guvern
​Ministrul Finanțelor, Eugen Teodorovici, care este și senator PSD, a revenit cu lămuriri în cazul proiectului pe care l-a depus la Senat pe zona evaziunii fiscale. Prevederea care a atras atenția tuturor se referă la un articol care spune: „Constituie infracțiune și se pedepsește cu închisoare de la 1 an la 6 ani reținerea și neplata, încasarea și neplata, ori, după caz, nereținerea sau neîncasarea, în cel mult 30 zile de la termenul de scadență prevăzut de lege, a impozitelor și/sau contribuțiilor prevăzute în anexa la prezenta lege”. Vezi proiectul și anexa ministrului, în care intră și CAS și CASS.

Aflat la Parlament, jurnalișii au cerut lămuriri cu privire la acest proiect, mai ales că termenul de 30 de zile este prea scurt.

„De ce acest termen? Dacă am pune 60, 90 sau mai multe zile ce înseamnă asta? Înseamnă că practic cu acele sume pe care statul trebuie să le primească la bugetele de asigurări de sănătate, de exemplu, s-ar putea folosi într-un alt scop de către acea companie. Hai să vedem care este situația în care o firmă poate intra în această situație. Trebuie să fie trei condiții cumulativ îndeplinite: 1. Să se dovedească foarte clar că sumele existau la momentul în care era obligația de plată către stat; 2. că s-a făcut cu rea-voință sau nu s-a făcut transferul către buget cu rea-voință și încă o astfel de prevedere. Deci, cumulativ 3 condiții”, a spus Teodorovici.
  • Am auzit și o astfel de situație: că o firmă are de încasat de la terți, inclusiv zona publică, fie TVA de rambursat, fie o factură de la vreo primărie sau vreun minister, aceste situații nu sunt situații care să ducă la aplicarea acestei legi. Nu este culpa acelei companii că nu a transferat la bugetul de stat acele sume.
Probabil are în vedere ca proiectul să fie modificat în dezbaterea parlamentară pentru a se face precizările aduse acum de el.

“Este o propunere legislativă lucrată încă din 2018 când am promis că pe această zonă de evaziune fiscală trebuie luate anumite măsuri astfel încât practica europeană să se regăsească și în România. Practic, mediul de afaceri să aibă un instrument sau să nu mai aibă teama de a merge în locuri întunecate pentru anumite prevederi din cadrul legislativ. În 2015 Curtea Constituțională a declarat ca fiind neconstituțională prevederea articolului 6 pentru că nu era clar modul în care a fost scris atunci. S-au adus acele clarificări pe care Curtea le-a invocat. O să vedeți că obiectul prevederii legale este în anexa proiectului, se aplică tuturor companiilor din România”, a mai spus acesta.

De asemenea, a precizat că nu mai are datorii la stat, iar proiectul se referă la persoanele juridice, fiind vorba de oprire la sursă.
Citește și:



Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.






9418 vizualizari

  • +28 (30 voturi)    
    ! (Luni, 16 septembrie 2019, 19:49)

    chiuaua [utilizator]

    Reamintesc ca pe 31 iulie 2019 :
    Datornicii la stat vor beneficia de ștergerea unor datorii de peste 36,7 miliarde de lei, potrivit actului normativ adoptat de Guvern.
    Acum -16 August se doreste inchisoare pentru cei care nu isi platesc impozitele ?
    Tov.Teodorovici este intreg la cap ?
    • +7 (11 voturi)    
      Amnistie fiscala (Luni, 16 septembrie 2019, 22:08)

      florinos [utilizator] i-a raspuns lui chiuaua

      Amnistia fiscala a fost data pentru marii datornici ca Negoita din PSD care a scapat de plata a cateva milioane de euro, acum Teodorovici vrea sa stranga cureaua pensionarilor si celor care chiar nu au de unde plati.

      Amuzant cum Teodorovici nu si-a amintit toate conditiile, asa uita si Tudorel Toader cand primea cate o servita cu legile scrise de altii.
      • -1 (5 voturi)    
        măi oameni buni, voi citiţi ce comentaţi? (Marţi, 17 septembrie 2019, 9:26)

        let_s_twist_again [utilizator] i-a raspuns lui florinos

        sau staţi prost cu priceperea?
        odată că amnistia fiscală te iartă doar de penalităţi, nu de datoria propriuzisă, iar a doua, cum spune explicit şi articolul de mai sus, legea se referă la angajatori (firme), n-are nicio treabă cu pensionarii sau alte persoane fizice...
        înţeleg să criticaţi ce este de criticat iar nu să răstălmăciţi totul doar pt. a arunca cu noroi, căci astfel vă deconspiraţi ca propagandişti ai părţii adverse...
    • +3 (7 voturi)    
      Boss (Marţi, 17 septembrie 2019, 9:13)

      vladf [utilizator] i-a raspuns lui chiuaua

      Amnistitia aia a fost data cu decicatie pt tovarasul lui de partid Negoita acum ca a scapat cine trebuie ii bagam in puscarie pe restul.
    • +2 (4 voturi)    
      Ati simplificat excesiv lucrurile! (Marţi, 17 septembrie 2019, 9:40)

      Jegul Cristian Ioan [utilizator] i-a raspuns lui chiuaua

      Amnistia fiscala a fost pentru MARII datornici, precum Negoita sau varanul.
      Inchisoarea este pentru cei care nu platesc CAS sau impozite in termen de 30 de zile.

      Pe scurt, este un test de jmecherie: daca o persoan fizica sau o firma mica intarzie 31 de zile cu plata impzitelor si taxelor, face puscarie!
      Dar dca reusesti sa fentezi Statul vreme de mai multi ani, si sa ajungi la datorii de zeci de milioane de lei, atunci beneficiezi de AMINISTIE: nu numai ca nu raspuzi penal, dar ramai si cu banii!
    • 0 (2 voturi)    
      Intrebarea justificată este: (Marţi, 17 septembrie 2019, 10:25)

      Rescator [utilizator] i-a raspuns lui chiuaua

      Ce caută acest Olando,bancher la Banca lui Putin
      in viața noastră!?
    • 0 (0 voturi)    
      Cu totii la puscarie (Marţi, 17 septembrie 2019, 11:17)

      Calin123 [utilizator] i-a raspuns lui chiuaua

      Caz concret: Acum ~5 ani aveam 2 SRL-uri. Plateam, taxele la zi tot timpul, doar ca intr-o luna din contul bancare al firmei A am platit taxele si am trecut CUI-ul firmei B iar cand am platit taxele din contul firmei B am trecut tot CUI-ul firmei B. Dupa 2 luni ma trezesc cu poprire si executare pe conturile bancare ale firmei A pentru neplata taxelor. Aparent , acum vor veni mascatii peste mine sa ma ia la puscarie pentru evaziune fiscala intr-o astfel de situatie...
      Frumos asa tovarase!
  • +6 (10 voturi)    
    pajul euGEN (Luni, 16 septembrie 2019, 20:39)

    VladOcan [utilizator]

    asta e buzduganul care a anuntat guvernul Dancila! mai prost decat eugen n-am vazut in viata mea!
  • +3 (7 voturi)    
    ! (Luni, 16 septembrie 2019, 23:03)

    tudorr [utilizator]

    Cate conditii? Adi Despot are raspunsul!
  • +10 (12 voturi)    
    RIP firme mici si mijlocii (Marţi, 17 septembrie 2019, 1:45)

    Robert M [utilizator]

    Firmele marunte nu sunt pe placul fiscului si incearca sa ii scoata din joc pe micii intreprinzatori prin teroare continua.
    Ei sunt o problema pentru ca ofera alternative oamenilor si deranjeaza firmele mari, monopoliste.
    Romani perfecta ar avea doar bugetari si corporatisti, fara picior de intreprinzator independent sau angajati ai acestuia.
    • -1 (3 voturi)    
      adică ţie ţi se pare corect ca patronul tău (Marţi, 17 septembrie 2019, 9:31)

      let_s_twist_again [utilizator] i-a raspuns lui Robert M

      să îţî oprească taxele din salariu dar să nu le verse la stat ci să ruleze banii în scopuri propri, iar la o adică tu să te trezeşti descoperit, deşi ai plătit? aşa încurajezi tu firmele private? dându-le pe mână capitalul altora să facă ce vor cu el?
  • +3 (7 voturi)    
    hmmm... (Marţi, 17 septembrie 2019, 7:57)

    cerber1972 [utilizator]

    omul este total imbecil!
    ma intreb cum ar raspunde la o intrebare simpla: cum evalueaza portofoliul lui de ministru din momentul numirii si pana astazi! habar nu are de nimic, nu poate sa explice nimic, este inzestrat cu o inteligenta egala cu cea a borcanului de mustar...gol.
    oare cand se uita dimineata in oglinda incearca sa se pupe pe obrajori? isi spune "ce tare esti!"?
    ai spune ca e tanar, ca este un om care poate schimba ceva in finantele tarii. singurul lucru schimbat de imbecilul asta este unghiul din care saruta dosul Vioricai.
  • +3 (5 voturi)    
    ok... (Marţi, 17 septembrie 2019, 8:05)

    Paleopterix [utilizator]

    Dar, in conditiile astea, si pentru ministrii de finante care nu reusesc sa asigure profesorilor (si bugetarilor in general) plata salariului la timp, in max. 30 de zile lucratoare, sa se aplice aceeasi masura. Inchisoare de la 2 la 7 ani cu circumstante agravante. Nu? Sigur ca nu, ca doar voi faceti legile, voi aveti slanina si cutitul.....
  • +2 (4 voturi)    
    Scarbe! (Marţi, 17 septembrie 2019, 8:41)

    Nicoleta Cazacu [anonim]

    ”Cel ce iarta pe vinovat si osandeste pe nevinovat sunt amandoi o scarba inaintea Domnului!”. Proverbe 17:15

    Scarbelor, chiar nu va e teama de nici o repercusiune?
    Jugul pana cand il tot puneti pe oameni?
    • +2 (2 voturi)    
      păi de ce să le fie teamă? (Marţi, 17 septembrie 2019, 9:35)

      let_s_twist_again [utilizator] i-a raspuns lui Nicoleta Cazacu

      s-a văzut vreun politician tras vreodată la răspundere? numai iliescu sau băsescu câte ticăloşii nu au comis, dar nu au fost niciodată deranjaţi de justiţie...
    • +2 (2 voturi)    
      Jos palaria! (Marţi, 17 septembrie 2019, 9:42)

      Jegul Cristian Ioan [utilizator] i-a raspuns lui Nicoleta Cazacu

      Tot respectul pentru Chiparos!

      Arata clar ca nu se teme de nimeni, nu doar pe lumea asta, dar nici la Judecata de Apoi!

      Cati dintre noi au curajul acesta??
  • 0 (2 voturi)    
    CAMPANIA PSD (Marţi, 17 septembrie 2019, 9:35)

    CaliPopescu [utilizator]

    Asa stie PSD sa faca campanie electorala ? :
  • 0 (2 voturi)    
    miza e alta (Marţi, 17 septembrie 2019, 9:37)

    gigilone [utilizator]

    Daca cititi bine proiectul de modificare a Legii evaziunii fiscale (exista link in articolul Hotnews) acel art.8 e praf in ochi... nu va face nimeni puscarie pe neplata contributiilor....tot ce s-a dezbatut in media in ultimele zile s-a canalizat pe aceasta modificare a art.8 din Legea 241/2005.
    Adevarata miza insa este cea a pedepsirii mai blande a faptelor de evaz fiscala prevazute la art.9 al aceleasi legi totul coroborat cu scaderea temenelor de prescriptie a raspunderii penale care sta sa fie adoptata de deputati

    https://www.mediafax.ro/politic/senatul-a-adoptat-tacit-modificarea-la-codul-penal-prin-care-scad-termenele-de-prescriptie-18184007

    Asadar poriectul lui Orlando e cu dedicatie pt evazionistii deja prinsi si deferiti justitiei carora li se ofera o portita de scapare pe prescriptie

    De ce nu insista presa pe acest aspect?
  • 0 (0 voturi)    
    PUSCARIE (Miercuri, 18 septembrie 2019, 10:42)

    Amenhotep [utilizator]

    La puscarie cu penalii ! Faci evaziune fiscala, la puscarie ! Nu respecti legea, la puscarie !
  • 0 (0 voturi)    
    Precautie (Sâmbătă, 26 octombrie 2019, 11:22)

    Azra [utilizator]

    Se gandeste probabil ca ar putea sa fie primul beneficiar, la datoria de vreo 700 000 de Euro pe care o mentiona acum ceva timp, in declaratia de avere.