Isărescu: Războiul dintre sistemul bancar și clienți nu este benefic pentru nimeni/ Creditul rămâne credit. Plăcut-neplăcut, trebuie să îl restitui

de Dan Popa     HotNews.ro
Marţi, 19 noiembrie 2019, 12:21 Economie | Finanţe & Bănci


Guvernatorul BNR la intalnirea CSALB de marti
Foto: CSALB
“Am văzut oameni de afaceri care întrebați ce îi nemulțumește în raportul cu băncile au spus că îi nemulțumește faptul că banca nu împarte riscurile cu ei. Păi banca nu împarte riscul de creditare, că nu este investitor. Banca este creditor: ea își ia banii înapoi și nu împarte riscuri. La noi încă domină această idee, ca banca să împartă riscuri cu investitorul. Nu va face asta niciodată”, a spus marți Guvernatorul BNR la conferința anuală a Centrului de soluționare alternativă a litigiilor în bancar.

"Nu foloseşte nimănui războiul dintre bănci şi clienţi şi nici cultivarea acestui război. Nici abuzul de abuz, ca să spun aşa, cu care ne-am obişnuit în ultima vreme. Orice comportament al bancherilor este (tratat ca-n.red) un abuz. De putere de poziţie, de monopol - asta nu foloseşte nimănui. Iarăşi să folosesc cuvântul, această noţiune este total abuzată", a declarat Mugur Isărescu.

Banca ia banii deponenților pe un an sau cel mult pe 2-3 ani, iar creditul îl dă pe 25 de ani. Ce riscuri să administrezi pe 25 de ani de acum înainte? Trebuie făcut efortul de educație financiară, băncile să se întâlnească cu economia reală și fiecare să îl înțeleagă pe celălalt. Din poziția mea de guvernator, încurajez băncile care au fost poate mai reținute, mai rușinoase, să facă efortul de a merge în această direcție. E o direcție pozitivă, care ajută la îmbunătățirea imaginii băncilor, este vorba de atmosfera care se creează în jurul fiecărei bănci, care contează pentru atitudinea generală față de sistemul bancar”, a mai adăugat Guvernatorul BNR.

Despre situația economiei țării, Isărescu a spus că e nevoie de un climat mai de încredere. ”Avem deficite comerciale bugetare mult mai mici decânt înaintea crizei, avem și bani suficienți, dar avem o problemă mare, suntem după mai mulți ani de politici fiscale prociclice. Am stimulat economia pentru a intra mai repede în zona euro, să reducem decalaje și să grăbim convergența. Uneori, graba strică treaba. Economia este ca un ciclu și faza descendentă a ciclului poate să se suprapună cu nevoia de a face corecturi, să îți reduci deficitele externe sau interne, adică să strângi cureaua. Băncile și-au curățat bilanțurile de la 22% credite neperformante la 5% NPL. Solvabilitatea și lichiditatea au ajuns la un nivel record în sistemul bancar, avem 18% solvabilitate. Ceea ce ne lipsește este încrederea, o atmosferă mai caldă și mai liniștită pe ambele părți, care să facă din creditare o alternativă pentru creșterea economică”, a mai spus marți Mugur Isărescu.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.






5208 vizualizari

  • +6 (8 voturi)    
    Fericiti cei saraci cu duhul, buhuhu (Marţi, 19 noiembrie 2019, 12:53)

    Fides [utilizator]

    "Renunţaţi la aroganţă şi fiţi mai benevolenţi cu clienţii. Gândiţi-vă că oamenii vin la dumneavostră să îşi depună averea, iar încrederea şi demnitatea activităţii de bancher sunt lucruri esenţiale. Tupeismul este exclus" - Isarescu -2016.
    Azi cei care abuzeaza o fac legal. Nu-i rau, mestere.
  • +5 (5 voturi)    
    Iote ce zice musiu - acum iese la prosteala! (Marţi, 19 noiembrie 2019, 13:15)

    dd1 [utilizator]

    Iote ce zice asta: Banca este creditor si nu investitor.
    Da care o fii diferenta?

    Deci banca da bani (investeste) ca sa obtina un profit(dobanda- taxa pe care o plateste omul pentur imprumut).
    Investitorul - da niste bani - investeste niste bani ca sa obtina un profit.

    Dar stai, parese ca e acelasi lucru - fiecare entitate investeste niste bani ca sa obtina mai multi bani in esenta.

    Deci concluzie:
    - banca nu este investitor pentur ca obtine profit din bani
    - oricine altcineva care insesteste pentru a produce niste produse ca apoi sa fie vandute ca sa obtina profit, este investitor
    - Deci cel care are profit din produse trebuie sa poarte risc - iar cel care are profit din banii investiti NU trebuie sa poarte risc pentru ca aia nu sunt investitori, sunt creditori, CORECT?
    Sigur NU!

    Banca este un investitor ca oricare altul care obtine profit din banii investiti (Daca era organizatie non profit era alta treaba). In plus pentru ca baca nu lucreaza cu banii ei in general, ci cu banii altora, trebuie sa fie reglementata mai restrictiv!
  • +7 (7 voturi)    
    asa e baroane (Marţi, 19 noiembrie 2019, 13:45)

    Gheorghe_Dan [utilizator]

    datoria e datorie, trebuie data inapoi. Cum facem insa cu dobanda pe care o stabiliti voi dupa bunul plac? Daca iei credit de 100 de mii, dai vreo 250 inapoi.
  • +4 (4 voturi)    
    indignatul (Marţi, 19 noiembrie 2019, 14:02)

    falcosu [utilizator]

    Isarescu ori este prost, ori este hot/propagandist ieftin in favoarea bancilor private straine.
    Doamne! Ce specimen avem la conducerea Bancii Nationale de 30 ani!
    Pai, bancile private nu sun afaceri? Ele nu au riscuri ca orice afacere privata?
  • +5 (5 voturi)    
    Cum să împartă băncile riscul (Marţi, 19 noiembrie 2019, 14:13)

    BEDE [utilizator]

    De pildă, a acordat un credit unei persoane fizice, după care i-a luat omului toți banii și casa și mașina și omul nu mai are nimic, dar tot mai are de plătit din cedit. Normal atunci să fie declarat falimentar și să nu mai fie urmărit. Sigur că, pe de altă parte, cine a trecut prin așa ceva trebuie să fie înscris într-o bază de date ca să nu-i mai dea nici o bancă vreun credit cât o trăi.
    Alt mod de a împărți riscul: nici o bancă să nu fie salvată de stat cu bani de la buget, adică luați de la cetățeni.
    Cam asta ar fi concret împărțirea riscului.
    • +6 (6 voturi)    
      Nu bancile iau omului toti banii (Marţi, 19 noiembrie 2019, 15:02)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui BEDE

      in asa fel incat sa nu mai aiba nimic. Banca iti executa doar garantiile depuse; e vorba de garantii in depozite (daca ai depozite la banca), garantii mobile (ex masina) sau ipotecare (casa).
      Insa, pentru creditele fara garantie nu are ce executa. Daca omul nu isi mai plateste ratele (multi ptr ca nu vrea muschii lor), atunci banca vinde creanta pe nimic unei firme de recuperare creanta (temutii recuperatori) si intr-adevari, astai te urmaresc pana te lasa fara bani.
      Ar fi bine sa se legifereze mai bine activitatea firmelor de recuperare creanta, multi ajung pe mana lor si cred ca ii executa bancile. Da, firmele de recuperare creante fac abuzuri, aici trebuie lucrat la lege.
  • +4 (4 voturi)    
    stimabile, parca lipseste ceva din ce spui, (Marţi, 19 noiembrie 2019, 15:36)

    ostrogotul [utilizator]

    din cate stiu eu, dobanda e cu ata mai mare, cu cat riscul e mai mare. Asa ca banca evalueaza riscul, ii spune clientului ca e riscant, si de aia trebuie sa plateasca mai mult, dar daca ceva se intampla, banca nu i-si asuma nimic? Nu prea a fair, cuoane. Si cand banca intra in faliment, e salvata din bani publici? Pai cum adica? Cred ca te-ai cam ramolit sefule.
  • +1 (1 vot)    
    Bravos (Marţi, 19 noiembrie 2019, 21:58)

    Ark_ro [utilizator]

    mey capitalistilor care sunteti voi capitalisti cu risc zero. Nu va este rusine, mai mafiotilor? Ce inseamna business cu risc zero? Sper sa ajungeti sa platiti pentru toate nenorocirile pe care le-ati adus atator oameni.... Astia trebuiesc tinuti in lesa, din scurt, fara posibilitatea sa mai externalizeze un cent din profitul obtinut in Romania....
  • +1 (3 voturi)    
    Iar ai aparut, Manole? (Marţi, 19 noiembrie 2019, 22:12)

    consumator2 [utilizator]

    Oare cand primim raspunsul de la arhivele secu?
  • +2 (2 voturi)    
    si actionarii trebuie sa plateasca (Miercuri, 20 noiembrie 2019, 13:58)

    jescu [utilizator]

    Cum a inteles banca sa nu imparta riscul. Directorii de banca au dat neamurilor lor, prietenilor, diversilor patroni(contra spaga - e plina presa) sau diversilor politicieni(contra favoruri - caz Udrea, caz director SRI...) credite de valoare mare care nu erau garantate cu nimic. Au dat credite de 100 de mii de euro pentru femeia de serivici pentru o garsoniera, doar ca sa-si ia comisionul. Au avut pile la BNR ca sa inchida ochii la ce clauze isi trec prin contracte si sa nu fie supravegheati, sa poata da asemenea credite(la neamuri...etc). Cand au vazut ca nu mai au profit satisfacator, au crescut dobanda din pix la clientii de buna credinta(acea dobanda cat vrea banca). Normal e sa plateasca actionarii bancii pentru greselile bancii(ce fac directorii bancii e responsabilitatea actionarilor), si sa plateasca clientii pentru greselile lor(in limita falimentului personal).