Cristian Păun: Dacă aș ieși în Piața Romană, lumea nu ar înțelege dacă aș spune: Salariul minim e o mizerie!

de Florin Barbuta     HotNews.ro
Marţi, 10 decembrie 2019, 14:05 Economie | Finanţe & Bănci


Cristian Paun
Foto: Facebook
În economie, analfabetismul funcțional este mult mai mare decât înclinați dumneavoastră să credeți, susține Cristian Păun, profesor la Academia de Studii Economice (ASE). El a dat și un exemplu în acest sens. Potrivit acestuia, în indicii privind libertatea România se află în apropierea țărilor bananiere.

„De exemplu, dacă eu aș ieși în Piața Romană (din București n.r.) și aș spune: „Salariul minim este o mizerie!”, sigur, argumentat, dar aș spune acest lucru, lumea ar citi placa aia și nu ar înțelege mare lucru. Salariul minim eu îl văd ca pe un preț minim de a cumpăra forță de muncă de pe piață. Nu are cum să ducă la ceva bun dacă ne gândim la viitorul României”, a spus Păun, într-o conferință organizată de Oxygen Events.

• Haideți să vedeți un alt analfabetism economic. Dacă venim și spunem că de libertatea noastră depinde dezvoltarea noastră, iar avem o problemă. Foarte mulți vin și spun: „Nu, neapărat dezvoltarea noastră trebuie ca dezvoltarea noastră să fie și prin stat sau în principal prin stat”. Nu e adevărat.

Intervenționismul întotdeauna alterează calculul economic, spune el.

„Când statul intervine nu o să știm ușor profitul și atunci nu acționăm pentru că ne e greu să-l calculăm. Ne distruge specializarea în producție pentru că statul vine și spune: „Îți dau salariul minim indiferent de educație, de ce faci tu pentru tine, tu primești de la tătuc treaba asta”. Ce să mă mai specializez eu în cazul ăsta? Intervenționismul generează stimulente negative la nivelul producției de bunuri și servicii: Hai să producem toți bani și lăsăm producția de cartofi că nu contează”, a mai afirmat Cristian Păun.

Potrivit acestuia, intervenționismul e o barieră întotdeauna pentru că presupune taxe, niște bariere.

„Intervenționismul duce pe termen lung la faliment. Am intrat o dată în faliment din cauza lui și am suferit destul de mult. Intervenționismul întotdeauna distorsionează concurența. Statul este cel mai greu de concurat în toate direcțiile. Toate astea sunt argumente teoretice care pot fi dezvoltate în pagini întregi de economie. Au fost dezvoltate de-a lungul istoriei economice”, a explicat el.

• Un studiu din 2018 demonstrează clar că între libertatea economică, creștere economică sau dezvoltare economică, dacă vorbim de sărăcie, există o legătură clară: Cu cât ești mai liber, te dezvolți mai mult și scapi de problema sărăciei.

• Unde merge România în viitor? Care e modelul de dezvoltare a României, privit de data aceasta nu din perspectiva deficitului, ci prin prisma libertăților cu cine semănăm și cum ne dezvoltăm?

El a dat câteva exemple cu locul României pe indici ce țin de libertăți:

• Indicatorul libertății economice arată că printre primele locuri se situează Elveția. Nu are salariul minim. Noi ne aflăm pe locul 37.

• Pe ușurința de a face afaceri suntem pe 44. În top 10 apar Danemarca, Suedia, Elveția.

• În indicele global al competitivității în top 10 apar Elveția (nu are salariu minim), Germania (are salariu minim introdus din 2015, dar introdus sectorial pentru frizerii și alte servicii unde sunt probleme. Este orar, se negociază între patronate și sindicate), Suedia, Danemarca. Noi suntem pe locul 52 și stagnăm.

• Indicele corupției: România e pe 63 în lume.

• Indicele dezvoltării umane: România este pe locul 52. În top sunt Norvegia, Germania, Elveția.

• Indicele prosperități: Norvegia, Danemarca, Suedia, Elveția (în top 10). România e pe 45.


De asemenea, el a mai spus și care sunt țările din apropierea României în acele topuri:

• Dacă ne uităm pe indicele libertății economice, avem o ușoară ameliorare. Vecinii noștri sunt Vanuatu, Macao, Botswana și Rwanda.

• Dacă ne uităm la ușurința cu care se fac afaceri, vecinii sunt Serbia, Belarus, Moldova, Ungaria.

• La indicele competitivității globale vecini sunt Mauritius, Uruguay, Kuweit.

• Indicele corupției: cu Malaezia, Ungaria.

• Indicele dezvoltării: Belarus, Bahamas, Federația Rusă.

• Indicele libertății civile: vecinii noștri sunt Vanuatu, Samoa, Polonia, Africa de sud.

„Avem motive să fim optimiști pentru viitor? Cu cine seamănă modelul de dezvoltare a României pe termen lung privind aceste libertăți? Cu o țară bananieră, din păcate”, a concluzionat Păun.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.






5639 vizualizari

  • -2 (8 voturi)    
    Asa e (Marţi, 10 decembrie 2019, 14:25)

    Sparafucile [utilizator]

    Dar poporul nostru e, totusi, fermecator. Si avem si citeva fete chiar dragute.
  • +4 (8 voturi)    
    Ce gogosi (Marţi, 10 decembrie 2019, 14:28)

    cato [utilizator]

    Gogosile astea sa le serveasca tarilor scandinave, cele mai dezvoltate din lume, care aplica majoritatea acestor masuri, daca nu chiar toate.
    • +2 (2 voturi)    
      Oamenii de acolo au inteles. (Marţi, 10 decembrie 2019, 19:21)

      AdrianRO [utilizator] i-a raspuns lui cato

      La noi inca se asteapta sa faca altul.
      Cam asa e la noi in tara: "De ce sa imi pierd eu timpul cu educatia antreprenoriala cand poate face altul?", "Eu vreau salariu de director fara sa fac nimic.", etc.
      Cand e vorba de vrut bani toti urlati cu gura pana la urechi, dar sa faceti ceva in legatura asta va ascundeti dupa "stat".
      Cu "statul" stai mult si bine.
    • 0 (0 voturi)    
      cele mai dezvoltate din care lume? (Marţi, 10 decembrie 2019, 21:28)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui cato

      Din jumatate de nord a douazecimii de lume numita Europa?
      Si Elvetia nu e dezvoltata? sau elvetianul are nivelul de trai mai jos ca suedezul? argumenteaza de ce modelul suedez e de preferat celui elvetian.
      • 0 (0 voturi)    
        Elvetia e caz particular (Miercuri, 11 decembrie 2019, 16:41)

        cato [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

        Elvetia (asemenea Luxemburgului si alte cateva) este paradis fiscal pentru banci. Pe masura ce nu va mai fi, va intra in plutonul tarilor europene.
  • 0 (10 voturi)    
    Ii pute gura a caca (Marţi, 10 decembrie 2019, 14:30)

    KMiraj [utilizator]

    Orice om munceste ca sa traiasca, nu?!

    Se presupune ca un salariu iti asigura supravietuirea in conditii decente.

    De ce nu privim putin din perspectiva asta salariul, de unde rezulta ca niciun angajator nu poate da un salariu minim mai mic decat "cosul vietii lunar" pentru regiunea respectiva.

    Cred ca salariul minim ar trebui sa fie mai mare in Bucuresti si mai mic la Vaslui, in functie de costurile "vietii".

    Dar pentru domnul Curcan asta, omul traieste ca sa munceasca?!
    • +3 (3 voturi)    
      Hai să facem același exercițiu cu pfa (Marţi, 10 decembrie 2019, 18:13)

      hic sunt leones [utilizator] i-a raspuns lui KMiraj

      Profesionistul care desfășoară o activitate economică o face ca să trăiască.
      Se presupune că veniturile îi asigură supraviețuirea în condiții decente.
      De unde rezultă că orice persoană care lucrează ca PFA este obligatoriu să aibă venituri cel puțin egale cu cele care să-i aducă un profit net la fel de mare ca salariul minim net.
      Spune-ne te rog cine îi dă profesionistului diferența de venit între 2 lei facturați într-o lună și 2080 - cât are nevoie ca să-și plătească un salariu minim?

      Dacă poți să răspunzi la această întrebare, trecem la persoanele juridice și acționarii lor.
  • -2 (10 voturi)    
    Lol (Marţi, 10 decembrie 2019, 14:43)

    HP [utilizator]

    Alt prostovan care probabil ca va fi "in carti" pentru ceva post de ministru peste cativa ani.

    Sa tot mori de foame cu experti din astia.

    Scoate salariul minim si vezi ce salarii vor da patronii dupa aia.
    • +2 (8 voturi)    
      Ma, (Marţi, 10 decembrie 2019, 19:22)

      Jar [utilizator] i-a raspuns lui HP

      ca sa-ti dau salariul ala trebui sa mi-l faci;altfel ,te dau afara pentru ca eu nu ma imprumut ca sa te platesc.
      Profesorul are dreptate:un popor de analfabeti functional.Ptiu!
    • +4 (6 voturi)    
      dupa guvernarea analfabetilor (Marţi, 10 decembrie 2019, 21:32)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui HP

      si un contabil de primarie are mai mult bun simt economic
      Iar autorul e chiar profesor, nu student de club ca Teo.
  • -2 (6 voturi)    
    are dreptate (Marţi, 10 decembrie 2019, 17:15)

    dj [utilizator]

    Dar trebuie sa sa ai studii de economie ca sa intelegi, sau, macar sa intelegi macroeconomia si impactul actiunilor statului in piata.
    Da, salariul minim este un pret impus de stat, pentru ca nu inseamna ca valoarea muncii acelei persoane acopera salariul respectiv plus toate taxele aferente.
    • +2 (6 voturi)    
      Mai lucrează cineva în Ro pe salariul minim? (Marţi, 10 decembrie 2019, 18:19)

      hic sunt leones [utilizator] i-a raspuns lui dj

      fără să fie student sau în prima lună de muncă?
      Salariile minime declarate sunt ca să nu plătim taxe statului român în schimbul a nimic.
      Da, inclusiv eu îmi plătesc un salariu de rahat și îmi suplimentez veniturile nete prin intermediul altor forme - toate legale - astfel încât statul să câștige cât mai puțin de pe urma muncii mele.
      Când impozitele vor fi aceleași pentru toată lumea - indiferent că indivizii au sau nu capacitatea să le plătească - când vor fi eliminate privilegiile - precum pensiile speciale sau scutirile de impozite pentru IT sau construcții și când statul va plăti la rândul său impozitele și contribuțiile datorate de funcționari și angajați în companii cu capital majoritar de stat, mă voi gândi să fiu și eu mai moral când vine vorba de taxele mele; până atunci, am să-mi mut banii prin ce firme pot ca să plătesc minimul din ce pot plăti.
    • 0 (0 voturi)    
      Pai (Miercuri, 11 decembrie 2019, 16:09)

      savatuf [utilizator] i-a raspuns lui dj

      daca valoarea muncii nu acopera salariul cine e devina.
  • +1 (3 voturi)    
    Cata mentalitate inapoiata in comentarii (Marţi, 10 decembrie 2019, 19:18)

    AdrianRO [utilizator]

    Pai ce nu faceti oamenilor ceva daca sunteti asa nemultumiti?
    Stati la mana altora si apoi va plangeti, of ce greu imi merge.Mai rau, va educati si copiii sa faca la fel, sa le distrugeti si lor viitorul.
    Vreti bani multi atunci puneti mana si faceti ceva productiv.
    Sunt multe firme in tara, noi cei drept, care fac lucruri productive si castiga bine si angajatii sunt platiti bine.
    Daca nu aveti de gand sa faci o schimbare pai atunci nu va mai plangeti atata, inghititi in sec si cu asta basta.