Articol actualizat

Perspectiva României, revizuită de Standard & Poors de la stabilă la negativă / Una dintre cauze, creșterea de pensii de anul viitor / Ce consecințe are

de F.B.     HotNews.ro
Miercuri, 11 decembrie 2019, 8:39 Economie | Finanţe & Bănci


Standard & Poor's
Foto: Flickr/ eflon
S&P Global Ratings și-a revizuit perspectiva asupra României la negativă, de la stabilă, anunță agenția de rating precizând că menține ratingul creditului suveran în monedă străină și pe termen scurt la „BBB- / A-3”. Această decizie va duce la împrumuturi mai scumpe pentru stat. În următorii doi ani, agenția ar putea să scadă ratingul dacă nu se iau măsuri.

"Revizuirea perspectivei reflectă riscuri în creștere în ceea ce privește stabilitatea economică și fiscală a României, în cazul în care factorii de decizie vor stabiliza și consolida poziția bugetară, inclusiv din planurile de a implementa creșteri suplimentare de pensii începând cu anul viitor", se arată în document.

Agenția atrage atenția că ar putea scădea ratingul României în următoarele 24 de luni dacă:

• Dezechilibrele externe și fiscale continuă să se deterioreze și persistă mai mult decât am anticipat, cu absența consolidării fiscale rezultând dintr-o datorie publică și externă mai mare decât previziunile noastre
• Lipsa sincronizării politicilor economice duce la o supraextensie a salariilor reale și creșterea votalității cursului de schimb, cu potențiale repercusiuni asupra bilanțurilor din sectoarele public și privat.

"Considerăm că există motive de a pune sub semnul întrebării realismul țintelor bugetare revizuite în perioada 2020-2022. În primul rând, înțelegem că guvernul intenționează să păstreze creșterile de pensii prevăzute în legea pensiilor din iulie 2019, ceea ce duce la peste 3% din PIB în creșteri cumulate de cheltuieli cu pensiile în 2020-2022", se arată în document.

În al doilea rând, în opinia noastră, planurile de compensare a măsurilor bugetare sunt complicate de ciclul electoral următor. Având în vedere că deficitul va depăși 3% din PIB, este posibil ca România să nu poată evita intrarea în procedura de deficit excesiv, lucru care s-a mai întâmplat în perioada 2009 – 2013.

În al treilea rând, o încetinire economică ar cântări greu asupra veniturilor guvernamentale, ceea ce va conduce la alte presiuni bugetare. În scenariul nostru macroeconomic, considerăm că România va înregistra o creștere economică aproape de 3% până în 2022.

Ce mai spune agenția de rating:
  • Considerăm că mediul politic și de politici volatil va constrânge guvernul interimar, condus de Ludovic Orban, să ofere o consolidare fiscală fiabilă înainte de alegerile generale de anul viitor. În cazul în care propunerea bugetului pe 2020 nu va primi sprijin parlamentar în decembrie, perspectiva alegerilor anticipate va crește.
  • Considerăm că alegerile și resetarea pozițiilor parlamentare sunt necesare pentru a forma un guvern cu un mandat suficient de puternic pentru a merge mai departe cu o agendă de consolidare mai fermă.
  • Având în vedere calendarul electoral, anticipăm că obiectivele politice pe termen scurt vor continua să contureze politica fiscală istoric prociclică
  • Previzionăm că deficitul fiscal va începe să scadă începând cu 2021, după ce vor avea loc alegerile generale.
  • Înțelegem că autoritățile intenționează să crească salariul minim cu 7,2%, din 2020, măsură care ar contribui, probabil, la o supraîncălzire, pe termen scurt, și la creșterea deficitului de cont curent.
  • Pe termen lung, perspectivele de creștere ale României vor rămâne limitate de emigrarea ridicată a forței de muncă calificate și de scăderea populației. Reformele structurale pentru rezolvarea acestor probleme par să lipsească. Creșterea mare a salariilor din ultimii ani nu a fost însoțită de creșteri comparabile ale productivității, care au erodat competitivitatea exporturilor României.
  • Ne așteptăm ca deficitul să atingă 4,3% din PIB în 2019 și 4% în 2020.
  • În ciuda perspectivelor fiscale incerte, ne așteptăm ca Banca Națională a României să țină sub control inflația și să mențină rezerve adecvate.
  • În absența unor măsuri în ceea ce privește creșterile de pensii, deficitul bugetar va ajunge la 6% din PIB în 2022, ponderea datoriei publice în PIB va crește, ceea ce va duce la o creștere a cheltuielilor cu dobânzile.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.






7403 vizualizari

  • +17 (41 voturi)    
    mda (Miercuri, 11 decembrie 2019, 8:45)

    SoulSearcher [utilizator]

    multumim Liviu Dragnea...

    de acum ne imprumutam mai scump....

    AMIN
    • +7 (17 voturi)    
      Trebuie USR la putere, PSD si PNL ne trag innapoi (Miercuri, 11 decembrie 2019, 10:48)

      Miky60 [utilizator] i-a raspuns lui SoulSearcher

      E clar, cu PSD si PNL ajungem in groapa ! TRebuie sa vina USR la putere!
      • +4 (10 voturi)    
        mda (Miercuri, 11 decembrie 2019, 11:05)

        SoulSearcher [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

        desi am votat cu USR la europarlamentare, si voi vota cu ei si la parlamentare in 2020...

        mi-e teama ca nu au inca puterea de a guverna o tara... nu ca PNL-ul o face mai bine, dar totusi au si ei niste oameni in spate care ii mai consiliaza...
    • -7 (15 voturi)    
      Am votat din suflet cu sefu Orban, (Miercuri, 11 decembrie 2019, 10:49)

      asistat [utilizator] i-a raspuns lui SoulSearcher

      se pare insa ca n-a facut nimic sa ne creasca retingu’... Si nici autostrazi, ca am fost pe weekend la munte si tot in coada am stat... cine i-o mai vota p-astia...
  • -16 (30 voturi)    
    Nu bate ratingul cu binele adus de noul guvern (Miercuri, 11 decembrie 2019, 8:46)

    Lok [utilizator]

    Ciudat. Dar imi aminteste constant de PNTCD si PDL si vremurile "bune".
    • +6 (12 voturi)    
      mda (Miercuri, 11 decembrie 2019, 11:07)

      SoulSearcher [utilizator] i-a raspuns lui Lok

      o da, logica de butoi...

      tu daca lasi pe cineva sa stea in casa ta 3 ani, si sa faca praf casa... iar apoi vine altul si numai dupa o luna dai vina pe tot ce a facut rau.. inclusiv de la precedentul ???

      de aia tara asta o duce rau, de idioti care gandesc cu picioarele
      • -1 (7 voturi)    
        Investitorii nu sunt orbi. (Miercuri, 11 decembrie 2019, 13:24)

        Lok [utilizator] i-a raspuns lui SoulSearcher

        Daca noul guvern aduce propseritate, le place. Investitorii sunt foarte prevazatori in privinta asta. Ei se uita la ce vine nu doar la ce o fost.
        • +4 (4 voturi)    
          Ai spus-o si tu una mai gogonata ca tine (Miercuri, 11 decembrie 2019, 15:51)

          droox [utilizator] i-a raspuns lui Lok

          Si care este concluzia ? Ai afirmat ceva ce nu demonstreaza nimic si nu prea are vreo legatura cu aceasta stire. Agentiile de rating nu sunt investitori bre.

          Apropo ai investit vreodata in viata ta? Sunt sigur ca stai cu banii la saltea si asta daca ii ai (nu ma refer la aia din credit)
          • -1 (3 voturi)    
            Atunci nu e o problema, nu-i asa? (Miercuri, 11 decembrie 2019, 16:33)

            Lok [utilizator] i-a raspuns lui droox

            Daca agenturili de ranting nu sunt investitori si nici nu ii poate influenta, atunci totul e ok. Mergem inainte.
            Dar inapoi pe lumea reala, Agentiile de rating se ocupa cu analiza pietelor si a flutuatiilor pe termen lung. Investitorii le folosesc ca un ghid general de baza si apoi trec la detalii. De asemenea daca investitori incep sa isi retraga pozitiile dintr-o tara, sa vezi ca si agentiile de rating observa asta si isi ajusteaza valorile. Cele doua merg mana in mana.
            • +1 (1 vot)    
              Inapoi la care lume reala? (Miercuri, 11 decembrie 2019, 20:52)

              droox [utilizator] i-a raspuns lui Lok

              Daca tu crezi ca agentiile de rating ajusteaza valorile in functie de cum se pozitioneaza investitorii intr-o tara atunci afla ca traiesti intro LUME PARALELA. Ceea ce crezi tu nu reprezinta si realitatea. Nu mai are sens sa iti aduc argumente ca esti clar inchis intr-o bula proprie din care nu vrei sa iesi (ca sa ma exprim diplomat).

              Nu mai zic ca tocmai te-ai contrazis cand ai spus ca agentiile de rating analizeaza fluctuatiile pe termen lung dar pe de alta parte spui ca un guvern instituit dupa un termen scurt este vinovatul pentru revizuirea negativa a agentiilor de rating.

              Nu iti vine sa razi :)))?
              • 0 (0 voturi)    
                Te invarti in cerc, dar era de asteptat. (Miercuri, 11 decembrie 2019, 23:54)

                Lok [utilizator] i-a raspuns lui droox

                Unul din cele mai bune semne de investit sunt chiar investitorii. Nu e greu de inteles
                Vad ca nu sunt usor de priceput si chiar ma insist sa utilizez un limbaj uzual, agentiile fac ratingul in functie de previziunile e termen lung. Un nou guvern le schimba previziunile, asadar tragem concluzia ca nu au incredere in noul guvern pe termen lung. Ratingul scade. Chiar nu e greu.
                • 0 (0 voturi)    
                  Hai sa vb un limbaj neuzual (Joi, 12 decembrie 2019, 0:40)

                  droox [utilizator] i-a raspuns lui Lok

                  Iti dau o tema pe acasa. La ce yield-uri se imprumuta Grecia in piata acum si ce rating are? Versus la ce yield-uri se imprumuta Romania acum si ce rating are? Pe de o parte ai masura riscului data de preturile asseturilor pe fixed income - aici intr-adevar se reflecta asteptarile investitorilor referitor la riscul emitentului pe de alta parte ai ratingul dat de diverse agentii , dupa ce vei termina tema pe acasa vei avea o supriza cum parerea investitorilor este total diferita de ratingul acutal al emitentului data de diverse agentii de rating ....hai ca sper ca nu te-am zapacit :))
                  • 0 (0 voturi)    
                    Merele si perele. (Joi, 12 decembrie 2019, 8:58)

                    Lok [utilizator] i-a raspuns lui droox

                    Ce PIB/capita au Grecii si ce avem noi. Daca premisele nu sunt similare mai conteaza concluziile? Zgarii subiectul dar te confuzezi in termene irelevante cum ar fi preturile asseturilor pe fixed income. Sau cum sa ai impresia ca totul e bine, deoarece preturile merg bine si incomu la fel, dar ratingul scade. Dupa care tragi concluzia ca ratingul nu e legat de economie, sau nu reusesc sa iti ating nivelul de intelegere? De fapt nici nu ar avea sens, deoarece bursa si investitorii cauta stabilitatea, oferita de politic.
                    • 0 (0 voturi)    
                      Te mai luminez putin (Joi, 12 decembrie 2019, 10:59)

                      droox [utilizator] i-a raspuns lui Lok

                      Dar e ultima pe ziua de azi ca vad ca nu prea am cu cine si deviezi rau de la subiect.

                      Pretul oricarui bun/instrument financiar este dat de cerere vs oferta si reprezinta asteptarile investitorilor incluzand deja orice alti factori sau caracteristici (PIB/capita etc) cum altfel ajungi la un pret ????????? SI DA pretul este concluzia (adica yieldul pe 10 ani al obligatiunilor guvernamentale in cazul de fata)

                      Preturile in piata se modifica in fiecare secunda si reflecta LIVE asteptarile investitorilor.
                      Agentiile de rating actualizeaza ratingul foarte rar -eventual de 2 ori pe an facand o analiza fundamentala pe economia unei tari ,politici fiscala etc adica pe Lagging indicators (ca nu gases un termen in romana) care deja au avut un efect in pretul din piata. In comunicatul SP este mentionat CLAR ca din cauza actiunilor guvernului PRECEDENTa fost modificata perspectiva tarii in negativ.

                      Ce alte lucruri mai evidente mai ai nevoie ? In continuare discuti in nestire doar doar sa iti confirmi propria eroare.
                      • 0 (0 voturi)    
                        Si riscul unde l-ai bagat? (Joi, 12 decembrie 2019, 12:42)

                        Lok [utilizator] i-a raspuns lui droox

                        Ca ratingul despre asta e, si tu tot ocolesti previziunea viitorului. Daca statul e aproape de faliment si nu pare sa stie sa iasa din situatie ce faci cu obligatiunile? Cu cat le vinzi pe piata libera? Cine crezi ca ti le cumpara la un pret bun pentru tine, investitor sadea. Un analist financiar ar corobora riscul crescut cu un rating redus. PSD face magarii LIVE de 3 ani, dar dpdv al investitorilor riscul a crescut abea in ultima perioada.
                      • 0 (0 voturi)    
                        Si ca sa fie si mai clar (Joi, 12 decembrie 2019, 12:52)

                        droox [utilizator] i-a raspuns lui droox

                        Pretul la care ma refeream mai sus este dobanda la care se imprumuta un stat. Esti per total un stat prost administrat platesti cu varf si indesat , esti per total un stat bine administrat , platesti dar mult mai putin .

                        Investitorii sunt cu ochii pe tine in fiecare secunda si te taxeaza pe masura pretului platit in fiecare secunda, asa ca concluzia deja veche a standard and poors ca Romania are o perspectiva negativa este deja demult rumegata de investitori prin prisma actiunilor guvernului precedent

                        (vezi si cotatiile CDS din piata vs rating nejustificat al MBS care au generat criza din 2007
                        sau Yieldul la care se imprumuta Grecia acum , apropiat de cel al Italiei dar pe de o parte Grecia are rating junk vs Italia - recomandat investitiilor)

                        AMIN
  • +15 (25 voturi)    
    Multumim PSD (Miercuri, 11 decembrie 2019, 8:54)

    lasa [utilizator]

    Daca PNL nu joaca corect si nu reduce bugetul pentru pensii si ajutoare, vom disparea, inca o data de la Ceausescu, de pe harta financiara a lumii.
    Oameni buni, nu putem consuma la infinit mai mult decat producem!
    Si nu putem sa ne imprumutam in fiecare luna, Deja incep sa se inchida usi si vom ramane izolati, la agricultura de subzistenta!
    PNL trebuie sa-si asume curatarea bugetului de capuse. Si ii vom vota masiv in 2020!!!!
    • -11 (17 voturi)    
      Pensionar (Miercuri, 11 decembrie 2019, 10:26)

      DanTeo [utilizator] i-a raspuns lui lasa

      PNL poate sa ne mareasca altceva în loc de pensie? Asa îi vom vota cu ambele mâini.
  • -14 (32 voturi)    
    Bravo PNL (Miercuri, 11 decembrie 2019, 8:55)

    galeo [utilizator]

    Esti cel mai tare, mai ales Florin Catu.
    • 0 (0 voturi)    
      singura sansa a PNL, alegeri anticipate (Joi, 12 decembrie 2019, 10:24)

      Gheorghe_Dan [utilizator] i-a raspuns lui galeo

      numai astfel pot sa-si conserve cat de cat capitalul politic din prezent, si se pare ca si-au dat seama de asta, forteaza demiterea prin asumarea in parlament. Daca mai guverneaza 2-3 luni in stilul asta, nu vor mai obtine nici 10%.
  • -18 (36 voturi)    
    lepra galbena (Miercuri, 11 decembrie 2019, 9:05)

    numaiamnume [utilizator]

    la putere. Ultima data cand PDL a fost la putere am fost la un pas de faliment. Normal ca ne scade ratingul cu incompetentii astia.
  • +6 (20 voturi)    
    Sa il scada... (Miercuri, 11 decembrie 2019, 9:08)

    Gigi Kent [utilizator]

    Sa scada ratingul pana la categoria junk din partea mea.

    De ce? Pentru ca romanii si politicienii pierd vremea vorbind despre:
    1. Plafonarea salariilor demnitarilor
    2. Reducerea a 9.000 de pensii "speciale"
    3. Cumularea pensiei cu salariul la stat (tema recurenta de cate ori ajunge PDL-ul la guvernare)
    4. Alte nimicuri (prin impactul bugetar) care stimuleaza ura impotriva altora dar nu aduc nimic bun in ansamblu

    2020 e an electoral deci cu siguranta PNL-ul nu va indrazni sa faca nimic concret impotriva pensionarilor sau bugetarilor. Daca va rezista la guvernare pana la alegerile parlamentare.

    2021 va fi anul taierilor.

    Ceea ce nu inteleg eu este, indiferent de ciclul electoral, de ce sunt protejati evazionistii fiscali, de ce se permit in continuare optimizarile fiscale, exportul profiturilor samd. Cand se da drumul la informatizarea administratiei publice, cand se construieste un sistem de recrutare, promovare si avansare modern in sistemul public? Cand construim ceva infrastructura? Care sa sprijine si sectorul privat.
    • -1 (3 voturi)    
      nu lasa pe 20-21 ce poti face in 20-20! (Miercuri, 11 decembrie 2019, 17:30)

      Antenistontel [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      din acest motiv trebuie anticipate imediat!
  • -16 (34 voturi)    
    Catu trage pe nas (Miercuri, 11 decembrie 2019, 9:14)

    levierul [utilizator]

    a reusit intr-o luna sa distruga tot!
    • +11 (17 voturi)    
      esti prost in general sau doar ai momente ? (Miercuri, 11 decembrie 2019, 10:51)

      Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui levierul

      esti prost in general sau doar ai momente ?
    • -1 (3 voturi)    
      orlando a mers la antidoping?! (Miercuri, 11 decembrie 2019, 17:31)

      Antenistontel [utilizator] i-a raspuns lui levierul

      ca are narile cam largi!
  • +10 (22 voturi)    
    Multumim PSD si PNL (Miercuri, 11 decembrie 2019, 9:18)

    oxbridge [utilizator]

    Când analfabetismul funcțional se traduce in analfabetism economic la nivel de Parlament și Guvern - oglinda poporului pana la urma.
  • +5 (29 voturi)    
    S&P (Miercuri, 11 decembrie 2019, 9:19)

    Mazeta [utilizator]

    România, tot mai puțini Standard și tot mai mulți Poors.
    • +5 (9 voturi)    
      Sa vezi rafting Junk la URSS (Miercuri, 11 decembrie 2019, 11:23)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Și apoi vei spune politic similar cu WADA
    • +1 (3 voturi)    
      peste tot la fel (Miercuri, 11 decembrie 2019, 14:19)

      levierul [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      traim vremurile cu cele mai mari discrepante intre saraci si bogati. Problema vine in mare parte, din atitudine si rezistenta la educatie. Oamenii pur si simplu nu au inteles ca daca aleg educatia si se tin de ea, scapa de saracie. in schimb saracii devin frustrati si sfarsesc prin a fi masa de manevra a alegerilor - stanga, extrema dreapta, xenofobie, toate astea au aceeasi radacina: inadaptarea - ori asta este un semn direct al prostiei. "Intelligence is in the way you adapt! "
  • +8 (24 voturi)    
    astept (Miercuri, 11 decembrie 2019, 9:28)

    liviu_ [utilizator]

    cu drag postacii psd sa spuna cum ca e vina pnl si ca pnl a marit pensiile, nu psd!

    ce sa zic... ps a facut ce stie mai bine: a dat si apoi a fugit (ajutati de pnl... ma intreg iar: nu e oare un blat intre aceste 2 partide?!)
    • -2 (12 voturi)    
      Mai nea Caisa, legea pensiilor a fost (Miercuri, 11 decembrie 2019, 12:00)

      xrogo [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      votata demult, in ea se prevedea acea crestere de 40% pentru 2020 si nici o revizuire n-a fost negativa pana n-a venit vestitul ministru "Gaura" la finante si s-a apucat sa faca declaratii fanteziste, iata primul rezultat!
  • -10 (22 voturi)    
    Va spune ceva fimul Inside Job (Miercuri, 11 decembrie 2019, 9:34)

    vodatepes [utilizator]

    Va spune ceva filmul Inside Job? Merita vizionat. Film facut de americani si o sa aflati multe despre Standard & Poors. Multe lucruri interesante inclusiv sunt cei care au produs criza din 2008 -2010. Astia sunt.
    • +4 (14 voturi)    
      sa mori tu... (Miercuri, 11 decembrie 2019, 10:53)

      Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui vodatepes

      iti traiesti viata dupa ce vezi in filme ? ... :)))))))
      • -1 (5 voturi)    
        fyi (Miercuri, 11 decembrie 2019, 11:39)

        un om [utilizator] i-a raspuns lui Dr.Mythnick

        e un film documentar, nu artistic ;)
  • -9 (19 voturi)    
    Romania normala.... (Miercuri, 11 decembrie 2019, 9:45)

    kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator]

    da, stiu, e vina lui Dragnea, desigur!!!
  • +10 (20 voturi)    
    Multe felicitari pedesereului! (Miercuri, 11 decembrie 2019, 9:45)

    Jegul Cristian Ioan [utilizator]

    Este un mare succes al partidului lui Dracnea: chiar daca vor pierde alegerile din 20-20, si chiar daca la Cotroceni ar veni stefan cel Mare calare pe un armasar alb, tot pedesereul castiga, ne-a adus la sapa de lemn, avem rating NEGATIV!
  • -9 (25 voturi)    
    Multumim (Miercuri, 11 decembrie 2019, 9:48)

    cucuveauamov [utilizator]

    guvernului Orban.
    P.S. Stiu, Dragnea e de vina. Nu insistati.
    • +9 (13 voturi)    
      psdeii sunt idioti... nu insista nimeni. (Miercuri, 11 decembrie 2019, 10:53)

      Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      psdeii sunt idioti... nu insista nimeni.
  • -16 (18 voturi)    
    Standard & Poors (Miercuri, 11 decembrie 2019, 9:56)

    horiav [utilizator]

    Cine a mers cu para? poate stie isarescu...
    • +9 (13 voturi)    
      romanul stie, romanul cunoaste. de asta este roman (Miercuri, 11 decembrie 2019, 10:05)

      Crup [utilizator] i-a raspuns lui horiav

      Imi place ca gandesti ca un roman: pui punctul pe k, de la kkt. Mintea ta este o minte tipica de roman: stralucitoare, analitica, exhaustiva!
      Clar, in mod evident ai dreptate: s-a dus Isarescu cu para la Standard&Poors, altfel Standard&Poors dadea Romaniei calificativul excelent, cu o steluta PSD.
      Oricum, aceste agentii sunt de kkt. Se stie, se cunoaste, romanukl a observat: sunt firme de apartament care isi publica evaluarile dupa cum da unul sau altul cu "para".
      Felicitari, romane Horiav!
  • +7 (17 voturi)    
    pensionarii sunt miza, viitorul Romaniei (Miercuri, 11 decembrie 2019, 9:58)

    Crup [utilizator]

    Este firesc! Este natural!
    Poporul roman, in majoritatea lui, la alegerile din 2016, au ales: pariem - ca tara - pe pensionari. Acestia trebuie favorizari, fiindca ei - inteleptii si patriotii pensionari - reprezinta viitorul acestei tari!
    Fiecare tara mizeaza pe cate ceva. Noi am ales pensionarii. Inteleapta alegere, alegere care ne plaseaza definitiv ca popor acolo unde ne este locul: la pensie.
  • -9 (23 voturi)    
    Realizari Orban in doar o luna: (Miercuri, 11 decembrie 2019, 10:13)

    Velma Kelly [utilizator]

    Euro aproape 5 lei. Deficitul 4.5%. Ratingul de tara redus la negativ. Eu zic ca suntem pe drumul bun.
    • +10 (12 voturi)    
      baiete (Miercuri, 11 decembrie 2019, 10:50)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Velma Kelly

      nice try dar pana si tu ar trebui sa realizezi ca intr-o luna nu poti ridica deficitul la 4.5% si sa scazi ratingul de tara chiar daca vrei!

      dar na... psd strica, si postacii fara creier(si/sau fara valori morale) ai psd incearca sa arunce vina pe ailalti

      nu sunt fan pnl. imi vine sa-i omor si pe aia, dar pnl nu are NICI O VINA pentru ce se intampla acum cu economia!
      pnl o sa poata sa fie tras la raspundere cam de pe la jumatatea lui 20-20 sau chiar mai tarziu. pana atunci tot ce se intampla este 100% "meritul" psd!
    • +5 (7 voturi)    
      Tu zici ce iti spun altii sa spui (Miercuri, 11 decembrie 2019, 11:07)

      midufi [utilizator] i-a raspuns lui Velma Kelly

      Adica prostii nefundamentate.
      Abia am scapat de distatorul comunistoid.
      Postacii lui raman pe aici, totusi.
  • +16 (20 voturi)    
    Teste PISA vs Comentariile pro PSD (Miercuri, 11 decembrie 2019, 10:29)

    droox [utilizator]

    Se pare ca exista o corelatie pozitiva perfecta intre rezultatele testelor PISA si nivelul de prostie de care dau dovada cei care considera ca ratingul SP este consecinta actiunilor guvernului PNL.

    Tara asta nu are nici o sansa cand este reprezentata de o majoritate a populatiei efectiv PROASTA (si imi pare rau sa spun asta)
    • +5 (5 voturi)    
      Nu are de ce sa iti para rau. (Miercuri, 11 decembrie 2019, 11:17)

      ABBV [utilizator] i-a raspuns lui droox

      majoritatea aia este imuna. Nici macar nu intelege de ce i se intampla ce i se intampla. Asemenea unui autist. Repeta exact aceeasi actiune asteptand rezultate diferite.
    • +5 (5 voturi)    
      corecta observatie, din pacate asta ne e viitorul (Miercuri, 11 decembrie 2019, 12:01)

      NOTORIOUS [utilizator] i-a raspuns lui droox

      daca eram vreo tara de destepti nu ajungeam in 30 de ani pe ultimul loc din Europa si ne batem cu tarile din lumea a 3-a la nivelul de trai. Dancila chiar mi se parea reprezentativa pentru marea majoritate a populatiei din Romania. Din pacate cum educatia si cultura au fost neglijate dupa revolutie, nici nu mai aveam vreo sansa sa ne facem bine prea curand. Trist, dar asta este realitatea romaneasca!
  • +9 (9 voturi)    
    PNL nu intelege ceva (Miercuri, 11 decembrie 2019, 10:51)

    Crup [utilizator]

    PNL s-a bagat intr-o situatie groanica, Practic, copiaza la indigo scenariul (genial pentru PSD) a lui Dragnea cu guvernul tehnocrat un an dupa care victorie covarsitoare PSD.
    Eu ma abtin sa lovesc in PNL ca s-a bagat acum la guvernare. Pana la urma este un semn de responsabilitate si nu pot blama asa ceva.
    Dar PNL nu intelege ceva. Unica, singura sansa ca peste un an, la parlamentare, PSD sa castige din nou covarsitor este ca PNL sa taie acum in carne vie in toate kkt-urile facute de PSD. Fara mila si fulgerator.
    Altfel, daca o ia cu "usurelul"... c'est fini!
    Fiindca ideea este urmatoarea: orice ar face, anul asta PSD va lovi cu sete proletara, neobosit si neostenit in PNL pentru absolut orice. Si mai ales pentru porcariile facute de fapt de PSD.
    Electoratul pesedeu, la fel. Orice ar fi, pesedeii nu suporta - structural vorbind - absolut nimic altceva in afara de psd. Acesta este electoratul fanatic, spalat pe creier (sau ma rog, pe interioriul cutiei craniene, caci creier nu au).
    Dar daca PNL o ia cu usurelul, isi pierde si electoratul anti PSD, aia care mai au o farama de creier. Care electorat, in majoritate, nu va merge la vot peste un an. Ori, la anul PSD ca castige parlamentarele ar fi o tragedie nationala, la modul cel mai propriu cu putinta.
    Practic, in modul cum joaca lunile astea PNL sta viitorul Romaniei. Si PNL are o sarcina cumplit de grea, in opozitie cu psd care e suficient sa arunce cu noroi, activitate oricum intrinseca structurii lor pesediste, deci nici nu trebuie sa faca eforturi in sensul asta, fiindca o fac din inertie.
    • +4 (6 voturi)    
      corect, cu o singura mentiune (Miercuri, 11 decembrie 2019, 12:05)

      NOTORIOUS [utilizator] i-a raspuns lui Crup

      cred ca intrarea la guvernare a fost din doua motive. Clar trebuia inlaturat PSD-ul ce ne poate oferi un viitor gen Venezuela, Coreea de Nord, dar cred ca si tentatia ciolanului a fost mare pentru PNL. Asa saraci cum suntem, sunt multi politicieni ce din asta traiesc atat ei, cat si neamurile lor, fara sa mai vorbim de firmele de casa ce devalizeaza bugetul de stat fara a face nimic.
    • 0 (2 voturi)    
      fara alegeri anticipate PNL e pe faras (Miercuri, 11 decembrie 2019, 17:52)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Crup

      Si de-aia aprob USR-ul ca nu s-a bagat la guvernare.
      Stiu e joc politic dar in favoarea tarii. Daca lucrurile ies prost pt PNL oricat rahat ar manca PSD-ul nu vor putea sa puna USR-PLUS in aceeasi barca.
  • +4 (8 voturi)    
    as usual (Miercuri, 11 decembrie 2019, 11:56)

    NOTORIOUS [utilizator]

    PSD si ALDE au secat tot si au plecat de la putere ca nu se mai descurcau sa ascunda deficitul si toate magariile facute, si a venit PNL-ul ce in mare este tot o adunatura organizata de hoti ca PSD-ul.
  • -1 (1 vot)    
    Oh ! Oameni buni.. (Miercuri, 11 decembrie 2019, 20:19)

    Observatory [utilizator]

    nici nu s-a uscat cerneala de la tipărit și a-ți trecut la cuțite !
    In nici o luna vreți sa vedeți miracole ?
    Este imposibil in așa timp scurt sa simțiți o îmbunătățire .
    Foarte mulți pun semnul egalități între PNL și PSD ! Oamenii din PNL acum la guvernare, nici la sex nu seamănă c-o borfași, Analfabeții, Hoții / Ticăloșii de PSD isti.
    Se poate sa analizați cu capul( creier) nu cu dragostea sau ura fata de partid ( indiferent ) ?
    Sunt convins ca sunt mulți care de pe tușa dorește sa facă bine țării , dar când au intrat in biroul respectiv din minister și au văzut ce mizerie a lăsat acest PSD , unii au făcut atac de cord !!!
    3 ani de “ conducere” PSD ista a dus țara înapoi cu 30 de ani , plus hoția !
    Nu ca nu au vrut sa facă bine, au fost prea inapoiati mintal sa realizeze ceva.