Articol actualizat

​Cresc accizele, cresc prețurile. Un plin de benzină va fi mai scump cu 3-4 lei/ Lucrurile s-ar putea schimba dacă Iohannis promulgă eliminarea supraaccizei

de F.B.     HotNews.ro
Joi, 12 decembrie 2019, 9:54 Economie | Finanţe & Bănci


Ministerul Finantelor Publice
Foto: Hotnews
Ministerul Finanțelor Publice (MFP) a publicat nivelul accizelor aplicabil în anul 2020. Acestea au crescut, iar asta se va reflecta în prețuri. Momentan, proiectul de eliminare a supraaccizei, adoptat de Parlament, se află la promulgare la Klaus Iohannis. De asemenea, va fi nevoie de o modificare a Codului fiscal pentru a fi corelate cele două, potrivit specialiștilor în fiscalitate.

Contactat de HotNews.ro, Adrian Bența, consultant fiscal, a spus că un plin de benzină fără plumb de 40 de litri va crește cu 3-4 lei, chiar cu până la 5 lei.

Probabil va fi un efect în inflație, adică creșteri de prețuri la magazine, dacă luăm în considerare că transportatorii folosesc combustibil, adică benzină și motorină.

Dacă ne uităm la creșterea accizei la motorină, la un tir care ar avea un rezervor de 400 de litri (deși sunt și unele de 800 sau 1000 litri), un plin ar costa cu cel puțin 34 lei în plus (cu TVA inlcus).

"Practic, prin eliminarea supraaccizei scade prețul mai mult decât permite directiva accizei, nu cu mult, ci cu 5 bani. În același timp, și Codul fiscal trimite la actualizarea cu rata inflației. Ca să poți să le corelezi, trebuie neapărat să modifici Codul fiscal", a spus Bența.

Potrivit prevederilor Codului fiscal nivelul accizelor armonizate, cu excepția țigaretelor, precum și nivelul accizelor nearmonizate, se actualizează cu creșterea prețurilor de consum din ultimele 12 luni, calculată în luna septembrie a anului anterior celui de aplicare, față de perioada octombrie 2014 – septembrie 2015, comunicată oficial de Institutul Național de Statistică până la data de 15 octombrie.

Cum cresc accizele, conform noului document al Ministerului Finanțelor:
  • Acciza la bere crește de la 3,4 lei/hectolitru/1 grad Plato, la 3,53 lei
  • La tutun urcă de la 483,74 lei/1000 țigarete, la 500,8 lei
  • La benzina cu plumb urcă de la 2.339 lei/1000 litri, la 2428 lei.
  • La benzina fără plumb crește de la 2038 lei/1000 litri, la 2.116 lei
  • La motorină, de la 1896 lei/1000 litri, la 1968 lei.

Dacă Iohannis va promulga eliminarea supraaccizei la carburanți, atunci tabelul acesta va fi actualizat cu noile valori de către Florin Cîțu.

La țigări, deja unii producători au operat creșterile de preț, de 50 de bani.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.





13773 vizualizari

  • -9 (25 voturi)    
    Bravo ORBAN ! (Joi, 12 decembrie 2019, 9:55)

    Velma Kelly [utilizator]

    In sfarsit un Prim - Ministru competent !
    • +2 (16 voturi)    
      postacii pesedei (Joi, 12 decembrie 2019, 10:57)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Velma Kelly

      veorica face prostiile, dar ei dau vina pe orban

      ba, nici macar voi nu sunteti atat de idioti sa credeti tampeniile pe care le spuneti. pur si simplu manipulati ca niste comunisti ordinari ce sunteti!
      • 0 (14 voturi)    
        Performanță (Joi, 12 decembrie 2019, 12:27)

        Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

        Guvernul Orban a reușit să nemulțumească pe toată lumea: și pe susținătorii săi, care sperau să nu crească prețurile, și pe opozanții săi, care sperau ca prețurile să crească și mai mult.
        • +1 (3 voturi)    
          Valeri Kuzmin când transmite ceva (Joi, 12 decembrie 2019, 12:32)

          un domn [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

          De Crăciun ?
          Poate or sa Scadă Toate
    • +2 (2 voturi)    
      Trebuie USR la putere, PSD si PNL ne trag inapoi (Joi, 12 decembrie 2019, 12:37)

      Miky60 [utilizator] i-a raspuns lui Velma Kelly

      E clar, cu PSD si PNL ajungem in groapa ! TRebuie sa vina USR la putere!
    • +4 (6 voturi)    
      E ca in bancurile cu prosti (Joi, 12 decembrie 2019, 12:39)

      tony-s [utilizator] i-a raspuns lui Velma Kelly

      guvernul atata a scazut accizele pana cand au crescut.
  • +6 (20 voturi)    
    Pai nu zicea Orban ca va desfinta (Joi, 12 decembrie 2019, 10:08)

    bancher [utilizator]

    supraacciza la combustibili?? acum nici nu o desfiinteaza, ba mai mult vad ca maresc vechea acciza.
    Si uite asa lumea se indreapta iar spre PSD la vot...a mai fost odata, cu guvernul tehnocrat.
    • -5 (15 voturi)    
      supraacciza (Joi, 12 decembrie 2019, 10:36)

      informel [utilizator] i-a raspuns lui bancher

      se elimina de la 1 ianuarie dar valoarea accizei creste un pic (se actualizeaza conform legii); in final pretul va fi considerabil mai mic
      • 0 (8 voturi)    
        daca ne uitam bine, (Joi, 12 decembrie 2019, 11:21)

        bancher [utilizator] i-a raspuns lui informel

        scrie ca pretul plinului de combustibil va creste. Deci, daca creste, cum se elimina supraacciza??
        • +2 (4 voturi)    
          pentru un bacher ai probleme cu mate (Joi, 12 decembrie 2019, 12:42)

          AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui bancher

          Mai exact.
          1 accciza a fost actualizata la inflatie, pretul creste putin
          2- se elimina supra-acciza, pretul scade, nu foarte mult, dar mai mult decat cresterea datorata modificarii accizei.
      • +1 (7 voturi)    
        pretul va fi cu 0.0001 bani mai mic (Joi, 12 decembrie 2019, 11:25)

        Stefan534324 [utilizator] i-a raspuns lui informel

        o luna de zile, pana uita lumea. Dupa care va creste cu mult, in timp ce companiile raman cu banii de acciza in buzunar.
    • +8 (14 voturi)    
      Radio EREVAN ...se desffinteaza dar cresc (Joi, 12 decembrie 2019, 10:37)

      Amad [utilizator] i-a raspuns lui bancher

      Daca toti bugetarii vor avea in continuare aceleasi salarii si beneficii, daca se restructureaza ministerele dar nimeni nu pleaca acasa, daca nu avem bani dar marim pensiile cu 40% cam ce asteptari aveti?
      Daca Orban se descurca cu 3000 lei, noi de ce nu ne-am descurca? Umor negru.
    • -1 (5 voturi)    
      Supraacciza e una, acciza e alta (Joi, 12 decembrie 2019, 12:51)

      bcsb [utilizator] i-a raspuns lui bancher

      Supraacciza e o suprataxa care va fi eliminata (suma bruta aprox 50 bani/litru)
      Acciza e permanenta, si se indexeaza anual in functie de cursul valutar. Nu o mareste Orban, se mareste anual. Probabil o crestere cu max 5 bani.
      Tot raman 45 de bani castig din taiere supraacciza/majorare acciza.
  • -13 (23 voturi)    
    Inainte... (Joi, 12 decembrie 2019, 10:12)

    newlook [utilizator]

    Inainte, cand cresteau preturile, dar cresteau (cu rata dubla) si salariile, era Apocalipsa!

    Acum, cand cresc doar preturile, e bine! Cel mai bine va fi dupa ce scad si veniturile (pensii si salarii), dar asta va fi anul viitor, dupa alegeri.

    Nu va chinuiti sa dati minus, sunt fan al acestei situatii si imi doresc anticipate doar ca sa vad Apocalipsa asta a cresterii veniturilor dusa pentru totdeauna!
    Nu se mai poate asa, bancile au profituri mici, exprimate in procente doar cu o cifra!
    • +5 (13 voturi)    
      vai tu (Joi, 12 decembrie 2019, 10:58)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui newlook

      1 - nu a zis nimeni ca e bine ca o sa creasca preturile
      2 - tot ceea ce se intampla se intampla din cauza stapanilor tai din psd care au facut praf economia. dar cred ca deja stii asta!
      3 - ba sluga alta treaba decat scaderea pensiilor si salariilor nu mai stii ca sa sperii prostii care chiar pun botul la minciunile voastre?!
    • 0 (6 voturi)    
      ... (Joi, 12 decembrie 2019, 11:43)

      vlad_Talpa_Iute [utilizator] i-a raspuns lui newlook

      Hai sa ne gandim putin, salariile si pensiile s-au marit, inflatia a crescut, deficitul bugetar este peste limita cu mult. Inca mai crezi ca poti sa maresti salarii cu preturile dinainte ? ...

      Normal ca o sa scada salariile si pensiile si pe buna dreptate, dupa ce au facut cei dinainte trebuie sa revenim la un oarecare echilibru.

      Traim consecintele unui guvern lipsit de constiinta, orice marire se face treptat putin cu putin, dupa fiecare marire analizand ce afecteaza si remediezi problema acolo, dupa care iar maresti usor.


      Intre timp noi finantam programul lui PNDR unde se arunca bani in buzunare deja grase. Asfalte puse pe ploaie, gradinite unde nu sunt copii, wc'uri cu 20mii de euro, etc. ...
  • -3 (9 voturi)    
    ? (Joi, 12 decembrie 2019, 10:15)

    lambda [utilizator]

    Parca era vorba ca se scoate supra acciza, de 0.38 lei/litru.
    Nu se coroboreaza informatiile? Poate una e certa, alta nu. Dar mi se pare normal cand spui 'cresc preturile' sa iei in calcul, iar ca jurnalist sa prezinti, toate aspectele.
    • +3 (3 voturi)    
      scrie in articol (Joi, 12 decembrie 2019, 12:44)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui lambda

      scoaterea accizei este in promulgare, deci inca nu s-a scos.
      Esti un frumos exemplu de esuat PISA, stii sa citesti dar nu intelegi.
    • 0 (0 voturi)    
      scuze, voiam sa-i raspund lui Mi_po de mai jos (Joi, 12 decembrie 2019, 12:46)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui lambda

      .
  • -1 (13 voturi)    
    nu inteleg (Joi, 12 decembrie 2019, 10:27)

    mi_po [utilizator]

    Acum cateva zile s-a scot supraacciza mamii ei si ma asteptam sa se simta asta. Acum simt, de fapt cresc preturile!
    Are logica, nu?
  • -1 (11 voturi)    
    Clarificare legata de scumpirea accizei (Joi, 12 decembrie 2019, 10:37)

    Ovidiu Caba [anonim]

    Vad cateva comentarii scrise din necunoasterea tuturor informatiilor. Pe scurt:

    1. Guvernul Orban a decis eliminarea supraaccizei de la 1 ianurie 2020
    2. Acest lucru duce insa la o problema: nivelul accizei scade sub limita impusa de UE
    3. Pentru a rezolva problema de la punctul 2 e necesara prima data scumpirea accizei (exact asta se intampla acum)

    Sursa: https://www.economica.net/supraacciza-la-carburanti-eliminata-1-ianuarie-2020-pret-benzina-motorina-2020_177118.html
    • 0 (6 voturi)    
      uff,... bine ca am gasit o explicatie (Joi, 12 decembrie 2019, 11:01)

      linarel [utilizator] i-a raspuns lui Ovidiu Caba

      ca sa nu se poata reduce pretul ....

      nu te mira de ce NU SE POATE,.... pt ca nu se vrea
      • +2 (2 voturi)    
        supraacciza inca nu este scoasa (Joi, 12 decembrie 2019, 12:48)

        AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui linarel

        e in promulgare. Deci efectul scoaterii nu se vede inca. Ce e asa greu de inteles.
    • 0 (2 voturi)    
      da,dar cum de creste pretul (Joi, 12 decembrie 2019, 11:22)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui Ovidiu Caba

      combustibilului? In cel mai rau ramane constant.
      • 0 (2 voturi)    
        . (Joi, 12 decembrie 2019, 12:13)

        unsimpluom123 [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        Este simplu: Creste acciza acum, cresc si preturile. De la 1 ianuarie nu se mai aplica supra-acciza, dar asta nu va modifica mult pretul in jos, si dupa o scadere de scurta durata, pretul va ajunge la acelasi nivel. Cu singura diferenta ca acea taxa, care ajungea la stat, acum va merge la companii.

        Odata ce o taxa a fost activa, nu poti face 'undo' la efectele ei.
  • -2 (16 voturi)    
    E ca in bancurile cu prosti (Joi, 12 decembrie 2019, 10:57)

    galeo [utilizator]

    Acciza care trebuie sa scada, de fapt creste :)))
    Florin Catu un penibil
    • 0 (4 voturi)    
      Ca in bancurile cu tine (Joi, 12 decembrie 2019, 12:53)

      midufi [utilizator] i-a raspuns lui galeo

      Esti penibil
  • +2 (4 voturi)    
    k (Joi, 12 decembrie 2019, 11:12)

    cartofiprajiti [utilizator]

    de Paste sa vedeti euro 5 lei ...motorina 6 lei , carnea de porc mult mai scumpa ...URMEAZA 10 AUGUST ...iubiti jandarmi :)
  • +3 (7 voturi)    
    De ce cresc accizele (Joi, 12 decembrie 2019, 11:36)

    simpa [utilizator]

    Sa multumim PSD - PONTA caci el a trecut in Codul Fiscal actualizarea accizelor cu valoarea inflatiei.
    Deci cresterea accizelor e conform Codului Fiscal modificat de PSD prin 2013-2014
  • +2 (8 voturi)    
    tot la fel (Joi, 12 decembrie 2019, 12:08)

    Mamulea [utilizator]

    intotdeauna cei dinainte sunt vinovati pentru masurile actuale. Este o practica tabu indiferent de cine a venit la conducere. Toti sunt niste incapabili.
  • +1 (3 voturi)    
    Se schimba Partidele (Joi, 12 decembrie 2019, 17:06)

    briciu [utilizator]

    De la putere dar prostii raman aceeasi !!
    E ca in filmele cu prosti ;)))