Orban: CET-urile astea, de pe vremea lui Pazvante Chioru’, toacă bani pe mașini și echipe de fotbal

de F.B.     HotNews.ro
Luni, 16 decembrie 2019, 11:58 Economie | Finanţe & Bănci


Ludovic Orban, prim-ministru
Foto: Guvernul Romaniei
Anul acesta Autoritatea Națională de Reglementare în domeniul Energiei (ANRE) a mărit taxa pe cogenerare, care este resimțită de fiecare consumator, a declarat premierul Ludovic Orban, într-o conferință de presă.

“Nu știu dacă știți ce este taxa de cogenerare. E o taxă pe care o resimte fiecare consumator de energie electrică care se duce la Transelectrica și care este plătită către CET-uri. Scopul pentru care a fost mărită această taxă de cogenerare a fost să finanțeze investițiile în CET-urile astea de pe vremea lui Pazvante Chioru’ care produc la randamente sub 50% și care nimeni nu vrea să înțeleagă că nu poți să produci energie în sistem de cogenerare la un astfel de randament și să rămâi competitiv pe piață”, a afirmat Orban.

Deci, spune el, banii ăștia au fost prevăzuți ca să finanțeze investițiile pentru grupurile moderne de cogenerare.

„În loc să fie folosiți banii la așa ceva, au fost tocați dând bani către CET-uri, fără niciun fel de control și cu care CET-urile, de multe ori, țin echipe de fotbal, își cumpără cele mai moderne mașini, plătesc salarii pe care niciun întreprinzător nu și-ar permite să le plătească în mediul privat”, a afirmat premierul.


Citeste mai multe despre   







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.





4355 vizualizari

  • -1 (19 voturi)    
    Da, Organe, de atunci. (Luni, 16 decembrie 2019, 12:06)

    prec [utilizator]

    Voi de ce nu ați făcut!!!??? VOI NU AȚI FĂCUT NIMIC!!!!
    Ai fost ministru la transporturi dar tot pe șoselele lui Ceaușescu circulăm.
    • -2 (4 voturi)    
      Cine sunt “voi”? (Luni, 16 decembrie 2019, 17:21)

      Doby [utilizator] i-a raspuns lui prec

      La cine te referi cand zici voi? Liberalii? Pai cand au fost ei la putere SINGURI? PSD a fost singur si nuba facut nimic - deci cine este incompetent total?
      Hai sa-i lasam singuri cu 60% in Parlament, cu Primar General ( unde sunt CER-urile) si apoi sa racnim ca boii!
    • -1 (3 voturi)    
      Ai rabdare (Luni, 16 decembrie 2019, 21:21)

      Coco_papagal [utilizator] i-a raspuns lui prec

      Va taia in curand papica bovinelor psdiste
  • -2 (10 voturi)    
    Zii si lui Bolojan, de la Oradea asta (Luni, 16 decembrie 2019, 12:39)

    Fides [utilizator]

    In Oradea s-au bagat peste 120 de milioane de euro in Termoficare in ultimii 8 ani si tot da rateuri. Orasul are una dintre cele mai scumpe Gigacalorii din tara -276 lei pret platit de oradeni, fara subventia de a aproape 50 de lei (care ia ghici de unde vine?)
    Mai ieri Bolojan zicea ca a decis sa bage niste bani intr-o echipa de fotbal.
    P.S. Bolojan este primar de la PNL.
    • +2 (6 voturi)    
      Deci din postarea ta (Luni, 16 decembrie 2019, 14:09)

      varavara [utilizator] i-a raspuns lui Fides

      trag concluzia ca degeaba se investesc bani in reabilitarea termoficarii ca tot da rateuri.
      Pai atunci trag concluzia ca nu e bine sa se mai ninvesteasca nimic pentru ca tot nu merge sistemul.
      Mai bine sa il distrugem complet decat sa incercam sa il imbunatatim.
      Vino prietene in Bucuresti, unde sistemul este mult mai mare si s-a investit cu mult mai putin, sa vezi cum e fara apa calda si caldura in conditiile in care sute de milioane s-au bagat in catedrala neamului si alte biserici, in luminite de craciun, panseluti, etc.. Primarita este renumita fieruta pandele...
      Mai lasati bai psd-istilor propaganda
      • +1 (5 voturi)    
        Pai ce in Oradea crezi ca e caldura? Ori apa calda (Luni, 16 decembrie 2019, 15:46)

        Fides [utilizator] i-a raspuns lui varavara

        Eu cred ca va suparati degeaba, ca adevarul nu poate fi mistificat. In Oradea s-au bagat peste 120 de milioane de euro si sistemul da N rateuri, plus Gigacaloria este cea mai scumpa din tara, pai fa un calcul simplu: 276+50 (subventie)= 326 lei. Poate nu intelegi cum e sa platesti banii astia si sa nu ai caldura... macar in Bucuresti platiti 163 de lei. Desi, daca nu e nici la voi caldura, ca la noi, atunci tot aia e, le trecem la pierderi. Cine plateste pierderile? Primarul la voi?
        P.S.
        PSD, PNL, UDMR etc. toti au dat si vor da bani la biserici. In Oradea, primaria condusa de Bolojan (repet de la PNL) reface acoperisul Palatului Episcopal Greco-Catolic, ca luat foc anul trecut. Ia ghici din ce bani??? Or fi din aia divini?
    • 0 (0 voturi)    
      Subvenția este hoție. (Marţi, 17 decembrie 2019, 8:35)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui Fides

      276 lei este prețul real și este bun.Să terminăm cu minciuna ieftin că suportă Guvernul restul.Tot noi suportăm și încă mai mult,se adaugă hoția și incompetența.
      • 0 (0 voturi)    
        Pretul real este de 326 lei/gigacalorie/Oradea (Marţi, 17 decembrie 2019, 14:25)

        Fides [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

        Oradeanul plateste 276 lei direct, ca are ori ca n-are caldura de la Termoficare (ca multi stau si acolo la casa si se incalzesc cu gaz/lemne etc) iar cei 50 de lei (subventia) o sa da tot el (cetateanul), prin intermediul Primarie/din taxe etc.
        Guvernul nu ia bani din aer sa plateasca subventii, tot din taxe/impozite si altele curg banii. La fel si Primaria Oradea.
        P.S.
        326 lei este pretul de productie platit pt. 1 Gigacalorie la Oradea... pt. moment, cel mai probabil va creste.
  • 0 (4 voturi)    
    robu vopsitu' (Luni, 16 decembrie 2019, 15:33)

    muchi [utilizator]

    Explicati-i si lui Robu, PNL-istu' din Timisoara, care, in plus, viseaza si fantani arteziene fara numar, cand orasul e plin de gropi!
  • 0 (4 voturi)    
    Asta era! (Luni, 16 decembrie 2019, 18:23)

    gie [utilizator]

    Pai ce sa zic vindeti, aa pardon privatizati si Radetu/CET-urile tot. Nu crutati nimic. Si dupa sa platim tot salaru pe luna si sa stam tot cu mana pe telefon sa facem reclamatie dar la alt sediu, din Italia, Spania, Germania, Franta, ... sau cine-o vrea sa ia si feliuta asta de economie.