Florin Cîțu, chemat în Senat să dea explicații despre împrumuturile contractate de România

de DP     HotNews.ro
Miercuri, 22 ianuarie 2020, 15:27 Economie | Finanţe & Bănci


Daniel Zamfir
Foto: Agerpres
Ministrul Finanțelor, Florin Cîțu, a fost invitat la audieri, săptămâna viitoare, marți, în Comisia Economică din Senat pentru a da explicații despre împrumuturile contractate în ultima perioadă de statul român, a declarat, pentru Mediafax, senatorul Daniel Zamfir, președintele Comisiei. "Marți, la ora 11.00, la Comisia Economică, în care vom discuta despre împrumuturile pe care le-a făcut (Ministerul Finanțelor - n.r.) pe termen lung, la ce costuri s-a împrumutat, de ce s-a împrumutat, ce a făcut cu banii. Din punctul meu de vedere, sunt niște sume considerabile și mi se pare firesc să vedem pentru ce s-au folosit banii. Am trimis invitația la Ministerul de Finanțe", a afirmat, miercuri, Daniel Zamfir.

Senatorul îl acuză pe ministrul Finanțelor că a împrumutat de pe piețele externe trei miliarde de euro la o dobândă mai mare decât a Bulgariei, Poloniei și Greciei.

"Ca și cum nu ar fi fost de ajuns 20 de miliarde de lei împrumutați în doar două luni, Cîțu e de neoprit! Împrumută de pe piețele externe încă 3 miliarde de euro (!!!!), bineînțeles la cea mai mare dobânda de pe piață - 2,04%, mai mare decât a Bulgariei, Poloniei și chiar Greciei! Așadar 7 miliarde de euro în două luni, e curată nebunie! Ce a făcut cu banii împrumutați până acum??", a scris, pe Facebook, Zamfir.

Ministerul Finanţelor a împrumutat, marți, 3 miliarde de euro de pe pieţele externe, în prima emisiune de obligaţiuni denominate în euro din 2020. Emisiunea a fost structurată pe două tranşe, una cu scadenţa pe 12 ani, iar cealaltă pe 30 de ani. Investitorii au plasat ordine de 12 miliarde de euro, de peste patru ori cât au programat Finanțele să se împrumute.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.





1858 vizualizari

  • -16 (22 voturi)    
    Si sa mai explice... (Miercuri, 22 ianuarie 2020, 15:33)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    de ce refuza sa aplice in litera ei legea privind cresterea pensiilor si alocatiilor pentru copii, asa cum a promis. In rest, evident ca se imprumuta.... pălăvrăgeala de dinainte de a ajunge la ciolan era doar demagogie de doi lei. *Incompetenta* scrie pe fruntea lui de politruc
  • -13 (21 voturi)    
    nam (Miercuri, 22 ianuarie 2020, 15:45)

    idealogul [utilizator]

    Nu am crezut vreodata ca voi ajunge sa spun asta.
    VREAU ALEGERI INTICIPATE.
    Vreau sa votez PSD-ul si pe Viorica Dancila prim-ministru.
    Catu, a fost azvarlit din sistemul bancar ca o masea stricata dupa ce a incercat sa speculeze cursul de schimb pe model Soros, a lansat acuzatii nefondate de contabilitate dubla care au prabusit moneda nationala si dupa presupuse afaceri cu Iranul prin incalcarea sanctiunilor loveste din nou si ne indatoreaza pe 30 de ani la cea mai mare dobanda din Europa.
    Sa vina PSD-ul inapoi. Dincolo era mai ieftin!
    • +8 (12 voturi)    
      hehe (Miercuri, 22 ianuarie 2020, 16:07)

      transpenibilus [utilizator] i-a raspuns lui idealogul

      Nu am crezut ca vreun postac #ruznak o sa-si inchipuie ca mai poate prosti pe cineva... Pasol na turbinka!
  • +8 (8 voturi)    
    statul roman sa plateasca doar din incasari (Miercuri, 22 ianuarie 2020, 15:52)

    Antenistontel [utilizator]

    pensii si sinecuri bugetare!
  • +8 (12 voturi)    
    ... (Miercuri, 22 ianuarie 2020, 15:56)

    Joe@Black [utilizator]

    Iar au scapat postacii de serviciu?!

    Bine ca da in 2019 nu se vedeau cele 70 de miliarde de lei imprumutati pe prea desteapta Dancila pentru a alimenta bugetul SUPRA evaluat....si pentru ca au aruncat cu pomene in toate partile normal ca astia care au venit din urma trebuie sa spele putina din urma incompetentilor si inconstientilor de P$D-isti...

    Afara cu P$D-ul din tara! Javre imputite!
  • +9 (11 voturi)    
    cat de prost (Miercuri, 22 ianuarie 2020, 16:01)

    Anonym [utilizator]

    e Zamfir asta.
    Noroc ca s-a transferat la PSD :))
  • +8 (10 voturi)    
    Stiti prea bine de ce (Miercuri, 22 ianuarie 2020, 16:27)

    persuasiv [utilizator]

    trebuie sa astupe gaurile facute de voi.Restul e istorie.
  • +2 (6 voturi)    
    Parlamentarii nu au vreo vina? (Miercuri, 22 ianuarie 2020, 16:54)

    radu222 [utilizator]

    Guvernul Ludovic Orban este nevoit sa se imprumute pentru a avea de unde plati salariile mari ale bugetarilor si pensiile speciale, toate acestea fiind stabilite de PSD.
    Sunt de parere ca Parlamentul Romaniei are prea multe drepturi si prea putine obligatii. Parlamentarii au bagat tara in aceste imense datorii pentru ca, din motive electorate, in ultimii 3 ani a marit nepermis de mult salariile la bugetari, a legiferat mariri de pensii, stiind bine ca tara nu produce destui bani ca sa plateasca toate acestea si va fi nevoita sa se imprumute.
  • +3 (5 voturi)    
    PSD a fost intrebat de imprumuturi (Miercuri, 22 ianuarie 2020, 17:12)

    anonimo [utilizator]

    Guvernul Orban este in functie de aproximativ doua luni, iar Zamfir il cheama la raport pe Citu despre imprumuturi. A fost chemat Teodorovici vreodata timp de 2 ani cat a facut imprumuturi de 10 ori mai mari decat a facut guvernul orban acum? Tara are niste datorii imense fata de decembrie 2016 cand a venit PSD-ul la putere. I-a intrebat cineva de ce au trebuit sa imprumute asa de mult pentru scheme supraaglomerate la bugetari si la pensii speciale si la trimis bani in teritoriu la primari ca ei vin cu voiturile? Inteleg, daca faceau ceva investitii era explicabil.
    • -1 (1 vot)    
      Zamfir (Miercuri, 22 ianuarie 2020, 18:29)

      Jar [utilizator] i-a raspuns lui anonimo

      sa ne spuna cat trebuie sa se imprumute Citu daca mareste pensiile cu 40%.