Articol actualizat

Deficitul bugetar a fost de 4,6% din PIB, în 2019. Cel mai mare deficit din ultimii 9 ani

de F.B.     HotNews.ro
Marţi, 28 ianuarie 2020, 10:02 Economie | Finanţe & Bănci


Ministerul Finantelor Publice
Foto: Hotnews
România a înregistrat un deficit bugetar de 4,6% din PIB, în 2019, conform execuției preliminare prezentate de Ministerul Finanțelor Publice (MFP). Practic, este cu 0,2 puncte procentuale peste cel preconizat prin rectificarea bugetară de anul trecut. Este cel mai mare deficit bugetar din ultimii 9 ani.

Deficitul bugetar înseamnă ceea ce împrumută statul peste ceea ce încasează ca să susțină cheltuielile.

Conform prezentării ministrului Finanțelor, deficitul a urcat cu 0,2 puncte procentuale pentru că a existat acea datorie legată de Hotărârea judecătorească în cazul Fraților Micula a trebuit onorată (0,91 miliarde lei), au fost încasări mai mici cu 1,3 miliarde lei din dividende suplimentare de la companii naționale și cheltuieli suplimentare de 1,3 miliarde lei în decembrie (cheltuieli de capital și de funcționare la unitățile administrativ-teritoriale)

Adâncirea deficitului de la 2,8% din PIB în 2018 la 4,6% a fost determinată de o scădere a veniturilor totale de 0,1 puncte procentuale și o creștere a cheltuielilor totale cu 1,7 puncte procentuale.

Comparativ cu legea inițială (a bugetului de stat), veniturile s-au ajustat cu -21,5 miliarde lei. Au fost scăderi de 6,1 miliarde la venituri fiscale, 5,8 miliarde lei la contribuții asigurări sociale, 1,2 miliarde lei la venituri nefiscale și 8,4 miliarde lei la fonduri UE.

Cheltuielile au crescut cu 5,1 miliarde lei pe asistență socială și cu 4,2 miliarde lei la bunuri și servicii. Au scăzut cu 1,2 miliarde lei la dobânzi, 6,3 miliarde lei la investiții și 3,3 miliarde lei la altele.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.





5724 vizualizari

  • -15 (35 voturi)    
    mai precis (Marţi, 28 ianuarie 2020, 10:15)

    Mazeta [utilizator]

    2,8% dupa 10 luni de guvernare PSD si 1,8% dupa 2 luni de guvernare PPE.
    • +6 (20 voturi)    
      postacel (Marţi, 28 ianuarie 2020, 11:04)

      adi345 [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      da, esti precis rau postac mafia interlopa
    • +13 (21 voturi)    
      corect (Marţi, 28 ianuarie 2020, 11:14)

      levierul [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      doar ca PSD a ascuns toate datoriile. Nu a platit rambursarea TVA, ceea ce e absolut ridicol.
    • +5 (5 voturi)    
      pentru mazeta si ceilalti postaci PSDisti (Marţi, 28 ianuarie 2020, 12:55)

      genica [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Mazeto, tu chiar crezi ca cei care citesc presa online sunt idioti?
      Cum ar fi putut sa apara datorii care să urce deficitul de la 2,8% in 30 octombrie 2019, la 4,6% in 31 decembrie 2019? Haide sa iti spun: prin datoriile făcute de PSDisti neraportate și prin obligatiile fiscale neonorate de către oligo frenii PSDisti.
      • +2 (2 voturi)    
        nu te supara (Marţi, 28 ianuarie 2020, 14:06)

        varavara [utilizator] i-a raspuns lui genica

        pe mazeta, pentru el nu conteaza decat sa-si faca treaba pentru care este platit, adica sa faca propaganda indiferent de calitatea celor care ii citesc comentariile, care nici nu-l intereseaza.
        Nu e decat un mercenar asa ca n-ar trebui bagat in seama, il stiu oricum bine toti cititorii fideli ai Hotnews
      • -3 (3 voturi)    
        2,8 + 1,7 = 4,3 (Marţi, 28 ianuarie 2020, 14:11)

        numaiamnume [utilizator] i-a raspuns lui genica

        1,7 = 17 miliarde platite in avans catre SUA in decembrie, bani care nu trebuiau dati in avans. De acolo vine deficitul. Calculati si nu mai aberati, postacilor. Cautati stirile din decembrie despre cei 17 miliarde si cele despre deficit (care era 30 miliarde, adica 3%)
      • -3 (3 voturi)    
        lasati povestile (Marţi, 28 ianuarie 2020, 14:27)

        Stefan534324 [utilizator] i-a raspuns lui genica

        cheltuielile sunt negru pe alb, le poate verifica oricine are ochi sa citeasca. Numai prostii mai cred povestea cu PSD-ul care a lasat datorii ascunse.
    • +1 (1 vot)    
      prostie (Marţi, 28 ianuarie 2020, 13:13)

      Ilidia [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Asa se calculeaza dupa mintea ta putina, postac prost...
  • -15 (31 voturi)    
    deficitul real e de 3% (Marţi, 28 ianuarie 2020, 10:15)

    numaiamnume [utilizator]

    restul pana la 4.6 sunt exact banii platiti de stat aiurea, in avans, in decembrie, pe tehnica militara. Acestia nu erau prevazuti in calculele initiale, pentru ca nu era nevoie ca banii sa fie dati. Faceti niste calcule, este exact suma aia. Calculati, char asa e. Asta a fost mita catre sustinerea lui Iohannis din sua.
    • +11 (19 voturi)    
      postacii ciuma (Marţi, 28 ianuarie 2020, 11:03)

      adi345 [utilizator] i-a raspuns lui numaiamnume

      activati puternic, se stia de deficitu record din iulie, de cand au macelarit ciuma banii in speranta ca mituiesc alegatorii
      • -4 (12 voturi)    
        ai calculat? (Marţi, 28 ianuarie 2020, 11:22)

        numaiamnume [utilizator] i-a raspuns lui adi345

        Sau vorbesti doar ca sa nu taci? Tipic voua: nu combate mesajul, ataca persoana care il transmite.
    • +2 (4 voturi)    
      prostie (Marţi, 28 ianuarie 2020, 13:15)

      Ilidia [utilizator] i-a raspuns lui numaiamnume

      Doar ata de duce capul, postac redus la minte....
      • -3 (3 voturi)    
        postac (Marţi, 28 ianuarie 2020, 14:01)

        numaiamnume [utilizator] i-a raspuns lui Ilidia

        doar atat te duce mintea, sa ataci oamenii, dar argumente 0. Tipic postacilor penali penelei.
      • -3 (3 voturi)    
        redus la minte (Marţi, 28 ianuarie 2020, 14:02)

        numaiamnume [utilizator] i-a raspuns lui Ilidia

        ti-e usor sa faci astfel de afirmatii fara sa dai un minim search pe google? Esti cam nesimtit, dar e clasic, esti platit la comment.
    • +3 (3 voturi)    
      ai gandit profund (Marţi, 28 ianuarie 2020, 14:07)

      varavara [utilizator] i-a raspuns lui numaiamnume

      cand ai scris postarea. Te plateste sputnik?
  • +11 (17 voturi)    
    Nu-i bai. Vad ca sunt bani in continuare ... (Marţi, 28 ianuarie 2020, 10:25)

    Amad [utilizator]

    Daca sunt bani pentru:
    salarii crescute in continuare la bugetari
    vouchere de vacanta
    pensii speciale
    pensionari la 45-50 de ani
    600 de parlamentari
    aproape 1.5 mil. bugetari

    .. inseamna ca sunt bani.
    Pentru fraierii care platesc toate aste nu mai sunt.
  • +5 (17 voturi)    
    Multe felicitari pedesereului! (Marţi, 28 ianuarie 2020, 10:25)

    Jegul Cristian Ioan [utilizator]

    desigur, si liberalii sunt de vina, ca au cazut in plasa!
    De ce s-au grabit sa intre la guvernare, nu era de asteptat ca pedesereul sa lase mai multe astfel de "bombe cu explozie intarziata"???!
    • +1 (3 voturi)    
      daca nu ii debarcau pe pesedisti (Marţi, 28 ianuarie 2020, 12:37)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui Jegul Cristian Ioan

      era si mai mare deficitul.

      Imi pare tare rau dat vinovatul principal pentru starea in care a ajuns bugetul tarii in 2018 este Presedintele - sa il uitam pe cel vechi si sa ne bucuram ca acum avem un nou Presedinte incepand cu nov. 2019.

      Da si mai este un vinovat - dar sincer cred ca JK putea sa ia taurul de coarne mai repede sau putea sa uite de nominalizarea lui Dancila - proasta satului.

      Celalalt vinovat se numeste fosta opozitie care a stat in banca sa, s-au certat partidele intre ele fara sa isi faca o strategie comunca cum sa invinga #ciumarosie. Daca cineva credea ca #ciumarosie pleaca ea asa simplu de la gubernare fara sa nu lase niste bombe in urma este clar ca se inseala.

      De aceea luarea cu mare intarziere a unor decizii este o mare problema in conducerea unei tari. Pe de alta parte - luarea prea repede a unei decizii - vezi cazul LCK- este o alta problema. Aplicarea case by case cum spunea un fost sef de al meu tine de modul in care gandesti si decizi sa actionezi - acolo se face diferenta intre bine si caldutz. rau sau potrivit...

      Prefer unul rau, dar mai bun, bine ar fi daca ar bun de tot.- adicalea mai bine cu liberalii decat cu #ciumarosie.
      • 0 (0 voturi)    
        aiurezi (Marţi, 28 ianuarie 2020, 13:19)

        Ilidia [utilizator] i-a raspuns lui ..13

        Aiurezi, vezi care sunt atributiile presedintelui...
  • -3 (15 voturi)    
    Bravo, la mai mare! (Marţi, 28 ianuarie 2020, 10:33)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Motiv sa se inghete sau chiar sa se taie salariile si pensiile, nu? Dupa modelul mafiei portocalii aspirata de gruparea „liberala” (= uslașă)
    • 0 (0 voturi)    
      Esti fan antena 3? (Miercuri, 29 ianuarie 2020, 19:42)

      yol [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      Nu s-au taiat nici pensiile si nici salariile. Sau taiat venitirile bugetarilor, exact astea pe care le blameaza lumea acum (sporuri, vouchere), si pensiile de serviciu ( d-aia statea Dogaru in fata la TNB si antena 3 il filma tot timpul )
      Sa vedem daca mai are cineva curajul lui Boculet?
  • -3 (13 voturi)    
    ...guvernarea lui Dragnea... (Marţi, 28 ianuarie 2020, 10:54)

    baligosul [utilizator]

    PSD a presupus că dacă va majora discreționar veniturile bugetarilor, discreționar și fără acoperire bugetară corespunzătoare, aceștia îl vor vota ca de obicei. Ce a generaqt pierderea acestui electorat ce către PSD ? Aroganța lui Dragnea care și-a pus foste amante în funcții mult prea solicitante pentru ele sau aducerea a fel de fel de trepăduși prin instituții publice, care trepăduși au ocupat posturi vizate de unii vechi de acolo ?

    Și PNL ce face acum ? Niiiimic ? Nu îi înlocuiește, nu îi rărește pe bugetari, și PNL așteaptă să primească voturi multe ? De la mine nu a primit anul trecut, nu i-am uitat de pe vremea cînd s-au USL,-izat cu PSD în cele mai perverse și mai vizibile moduri, Antonescu președinte interimar, care presupunea că va fi uns titular...Orban, marea speranță, ce a făcut el cînd era ministru al Transporturilor iar ,,nașii" făceau legea prin trenuri ? Nimic...Lăsați orice speranță, toți sînt la fel...
    • +3 (3 voturi)    
      finalul este din... (Marţi, 28 ianuarie 2020, 12:42)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui baligosul

      Corul sclavilor...Daca asta va doriti Dvs. eu personal cred ca sunt solutii asa ca imi place mai mult The winner takes it all!

      Cum adica sa las orice speranta???
      Cum adica sunt toti la fel??? Pai fiecare este diferit!

      Se misca relativ incet PNL-ul dar structura pesedista nici ea nu sta pe loc si este, ghinion, foarte bine infipta in sistem.

      Acum este perioada numita: "Care pe care!?"
  • +9 (13 voturi)    
    Sahistii (Marţi, 28 ianuarie 2020, 11:32)

    Jolly Roger [utilizator]

    PSD-ul a facut ce a vrut in anul dinainte de alegeri, mergand pe experineta anterioara. Noi dam de unde nu-i si ii lasam pe altii sa zica ca e sacul gol.

    Amu, pnl-ul o pierdut startul - nu le ramane decat sa arate sacul gol si sa o ia in freza la alegeri sau sa se imprumute spre satisfactia psd-eilor... si iar risca sa o ia in freza la alegeri.

    Asa e cand guvernezi contracronometru si ai timpi morti... dar si cai morti...!

    Uneori am impresia ca tara asta nu poate fi scoasa cu vorba buna, discutii civilizate si democratie din rahatul in care e si in care se afunda. Ci numai cu parul! :(
  • -5 (7 voturi)    
    nam (Marţi, 28 ianuarie 2020, 12:01)

    idealogul [utilizator]

    "doar ca PSD a ascuns toate datoriile. "
    Astea sunt explicatiile slabute ale postacilor PNL pentru dezastru.
    Nu le-a trecut prin cap ca PSD-ul a mai fost vreo 3 ani la guvernare si a tinut DATORIILE sub control adica cub 3%.
    Brusc cum a venit PNL la guvernare au aparut din neant niste datorii fantomatice. Cum ar fi armamantul cumparat de PNL-isti in decembrie?
    Dupa cate inteleg si in 2020 PNL-ul va depasi 3%. Imprumutul lui Catu cu cea mai mare dobanda din Europa e tot o datorie PSD?
    Acum va las. Ma duc un an in vacanta in Hawai 5 stele cu banii primiti personal de la Putin pentru postarea asta.
    Vioricooo!!! Cui ne-ai lasat!!!!
  • -3 (3 voturi)    
    nu mai exista salvare (Marţi, 28 ianuarie 2020, 12:02)

    hanu [utilizator]

    se merge direct spre faliment. Nici acum nu se iau masurile care trebuiau luate acum 20 de ani...