Articol actualizat

LIVEVIDEO Cîțu îi sugerează Guvernatorului Mugur Isărescu să reducă dobânzile. Cîțu: Filosofăm, eu despre inflație și dobânzi, iar domnia sa despre deficit

de F.B.     HotNews.ro
Joi, 13 februarie 2020, 9:52 Economie | Finanţe & Bănci


Florin Citu
Foto: Hotnews
Intrăm pe o cale de reducere a deficitului bugetar în mod sustenabil, a spus joi Florin Cîțu, ministrul Finanțelor Publice, într-o conferință la Banca Națională a României (BNR).


„Vom reveni sub ținta de acel prag de 3% (din PIB n.r.) în 2022, așa cum am promis”, a spus Cîțu.

De asemenea, a recunoscut că deficitul bugetar este încă o problemă, dar a precizat că în 2020 a demonstrat intenția de a-l reduce.

El i-a sugerat Guvernatorului Mugur Isărescu că ar trebui să reducă dobânzile.

"Îl asigurăm pe domnul Guvernator că intrăm pe o cale de reducere a deficitului bugetar sustenabilă. De ce spun acest lucru? Pentru că dobânzile sunt strâns legate de evoluția deficitului. Cu toții vrem dobânzi mai mici, dar ca să avem dobânzi mai mici, trebuie să avem un deficit mai mic. Noi vom face partea noastră în reducerea deficitului", a spus Cîțu.

  • Dacă există vreo intenție la Banca Centrală de reducere a dobânzilor, poate să fie luată cât mai devreme pentru că noi ne vom ține de reducerea deficitului în acest an. Spun acest lucru pentru că mesajul Guvernatorului este foarte corect: trebuie să rezolvăm această problemă a deficitelor dacă vrem să avem dobânzi mai mici în viitor și îl asigur că le vom reduce.
  • BNR a arătat că inflația este sub estimare anul viitor. Dacă ar avea această intenție, pentru că am înțeles că problema este deficitul, nu o să mai fie problema deficitului. Deficitul se duce în jos.


  • Eu și domnul Guvernator avem multe discuții economice. Filosofăm în funcție de modelele economice și așa mai departe, dar eu despre inflație și dobânzi, domnia sa despre deficit, dar nu avem probleme.

Citește și:






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.





3190 vizualizari

  • +13 (19 voturi)    
    Uau, ce anunt spectaculos, (Joi, 13 februarie 2020, 10:07)

    xrogo [utilizator]

    oare s-a gandit mult pana a emite asemenea constatari academice?
    • +5 (5 voturi)    
      asta cu reducerea dobanzilor e comica (Joi, 13 februarie 2020, 10:37)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      BNR poate reduce dobanda de referinta si dobanda la operatiunile repo (dobanzi care oricum sunt la minime istorice) dar bancile din piata nu sunt obligate in mod automat sa reduca si ele dobanzile la credite. Degeaba este dobanda de referinta a BNR este stabilita la 2.5%, daca ,mie bancile imi dau imprumut cu 7-8%. Aici BNR nu prea are ce face...
      Dl Catu ar trebui sa spuna clar care dobanzi trebuie scazute (probabil cele la credite, numite si dobanzi active) si mai ales cum.
      • 0 (0 voturi)    
        Nici nu ar trebui să-i dăm voie vreodată să poată (Joi, 13 februarie 2020, 11:48)

        hic sunt leones [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        face ceva BNR.
        E ca și cum ITM ar putea obliga salariații să facă angajări cu salarii de maxim 2500 de lei.
        E ca și cum ANCOM ar putea obliga operatorii de telefonie să vândă minutul cu minim 1000 de lei.
        etc
    • -4 (6 voturi)    
      hehe (Joi, 13 februarie 2020, 11:13)

      transpenibilus [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      Ce-i mirciulica, te-a invatat Profesorul Voiculescu si despre banci sau ce te face sa crezi ca te-ai pricepe? Hai, ai 5 secunde sa treci la somn! Uite frate ca se facu anu de la Marea ta Vitejie. Nu-l mai provoci odata? Sa ne radem..
  • +8 (10 voturi)    
    evident (Joi, 13 februarie 2020, 10:09)

    liviu_ [utilizator]

    si aici e blatu pnl cu psd... pnl a demis guvernul psd exact acum ca sa se imparta "vina" pt dezastrul economic....
    pentru ca usl traiescte si pnl si psd vor un duet, nu vor ca nici unul din cele 2 partide sa dispara...
    pnl tocmai a salvat psd de la distrugere!
  • +8 (14 voturi)    
    Pai asa putea si PSD. (Joi, 13 februarie 2020, 10:17)

    Lok [utilizator]

    Dam jos guvernul ca sa facem exact ca el? Mai baieti, stim toti ca nu sunt bani pentru promisiunile iluzorii facute. Dar, deficitul de peste 3% avand in vedere ca pot fi pastrate exact aceleasi cheltuieli din 2019, dar dupa un an avem crestere de 3-4%, inseamna ca voi vreti sa consumati si alea 3-4% din anul asta? Pentru ce?
    • -1 (3 voturi)    
      Luminate, bani ar fi. (Joi, 13 februarie 2020, 11:09)

      Tayen [utilizator] i-a raspuns lui Lok

      Dar trebuie astupate găurile negre!!!! Fără pensii speciale, fără haite pensionate la 40 de ani, bugetari doar jumătate din câți sunt acum cu salarii la jumătate.
      • -1 (1 vot)    
        Bugetarii da. (Joi, 13 februarie 2020, 11:39)

        Lok [utilizator] i-a raspuns lui Tayen

        Dar aia au si drept de vot, deci nu poate face PNL nimic. Dar pensiile speciale sunt un mizilic. Pensionarea la 40 poate fi reglementata, dar tot nu ar fi signifiant.
    • +2 (2 voturi)    
      E fix pe dos.. (Joi, 13 februarie 2020, 11:34)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui Lok

      1. dam jos guvernul, dar in parlament ramane majoritar PSD. avem o struto-camila politica, adica USL

      2. bani sunt. problema este evaziunea, deci ANAF. avem taxe mari, dar colectam doar jumatate fata de restul tarilor UE.

      3. nu pot fi pastrate aceleasi cheltuiei pentru ca legea pensiilor spune ca trebui sa creasca pensiile in septembrie cu 40%!!!
      desigur, cresterea nu este sustenabila fiscal, deci va fi inghitita in mare parte de inflatie. dar prostimea a uitat deja de denominarea din 2005.
      • 0 (2 voturi)    
        Colectam doar jumatate? (Joi, 13 februarie 2020, 14:24)

        Lok [utilizator] i-a raspuns lui pehash

        Stai un pic. statul colecteaza ~30% din PIB dupa spusele unora. Pai daca ar fi doar jumatate ar trebui sa colecteze 60%. Mai baieti, nu exista tara civilizata care sa colecteze atata.
        https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_tax_revenue_to_GDP_ratio
        • +1 (1 vot)    
          Realitatea.. (Vineri, 14 februarie 2020, 11:47)

          pehash [utilizator] i-a raspuns lui Lok

          25,8% in 2017 si 27,1% echivalent PIB in 2018. Asta dupa ce au incasat dividende in avans de la companiile de stat...
  • +2 (4 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Joi, 13 februarie 2020, 10:24)

    [anonim]

  • +7 (7 voturi)    
    Florinele, intr-o economie bazata pe consum (Joi, 13 februarie 2020, 10:39)

    PuieMonta007 [utilizator]

    Florinele, intr-o economie bazata pe consum pe cale sa dea in foc cu deficit de 4% tu vrei sa scazi dobanzile ca sa ...ce? Sa cresti creditarea populatiei? Esti nebun?

    Ah poate vrei dobanzi mai mici cand se imprumuta finantele? Aia e altceva. Vorbeste cu bancherii sau cu FMI aia ff de PSDisti ca asta e .. Ei au fost niste cretini

    Concluzie, intr-o economie nesustenabila (bazata aproape strict pe consum) NU POTI sa incurajezi creditarea!!!
  • +4 (6 voturi)    
    Nimeni nu a inteles exact vorbele lui Citu (Joi, 13 februarie 2020, 11:22)

    Fides [utilizator]

    El vrea ca BNR sa reduca dobanzile la depozitele populatiei.
    Vai de steaua noastra cu expertii astia care au studiat pe la porti inalte.
  • -1 (1 vot)    
    Parca pana acum (Joi, 13 februarie 2020, 12:19)

    consumator2 [utilizator]

    Pana mai ieri ii ridica osanale lui Manole! Acum isi da si el seama ca latra degeaba? Asa e cand primesti un cap in gura de la realitate!