​DOCUMENT

Măsurile pe care lucrează Guvernul acum pe domeniul muncii (DRAFT)/ Șomaj tehnic suportat de stat

de Florin Barbuta     HotNews.ro
Miercuri, 18 martie 2020, 13:50 Economie | Finanţe & Bănci


Fiscalitate
Foto: freepik.com
​Autoritățile lucrează la un pachet de măsuri fiscale pe domeniul muncii, ca urmare a coronavirusului, ce urmează să fie adoptat în ședința de Guvern. HotNews.ro a obținut un draft, dar menționăm că la această oră încă se fac modificări pe document.


Cererile și documentele doveditoare pentru solicitarea beneficiilor de asistență socială acordate din bugetul de stat prin bugetul Ministerului Muncii și Protecției Sociale vor putea fi depuse și prin poșta electronică.

Decizia de acordare/respingere/încetare/suspendare a dreptului de asistență socială pentru oricare din beneficiile sociale se poate transmite beneficiarului și prin poșta electronică de către agenția teritorială emitentă.

Pe perioada stării de urgență instituită prin Decretul Președintelui României nr.195/2020, pentru perioada suspendării temporare a contractului individual de muncă din iniţiativa angajatorului, indemnizaţiile de care beneficiază salariaţii, de minimum 75% din salariul de bază corespunzător locului de muncă ocupat plătite din fondul de salarii, se suportă din bugetul asigurărilor pentru șomaj, dar nu mai mult de 75% din câștigul salarial mediu brut prevăzut de Legea nr. 6/2020 privind bugetul asigurărilor sociale de stat pe anul 2020.

Angajatorii au obligaţia să menţină raporturile de muncă ale persoanelor în cauză pe o perioadă de cel puțin 6 luni de la data reînceperii activității după suspendarea raporturilor de muncă conform art. 52 alin. (1) lit. c) din Legea nr. 53/2003 - Codul muncii, cu modificările şi completările ulterioare.

În vederea acordării sumelor necesare plății indemnizației, angajatorii depun, prin poșta electronică, la agențiile județene pentru ocuparea forței de muncă sau a municipiului București, în raza cărora își au sediul social, o cerere semnată și datată de reprezentantul legal.

Decontarea, din bugetul asigurărilor pentru șomaj, a sumelor plătite cu titlu de indemnizație se face în cel mult 30 de zile de la depunerea documentelor.

Sumele plătite din bugetul asigurărilor pentru şomaj se reîntregesc din fonduri externe nerambursabile de către Ministerul Fondurilor Europene, în limita sumelor alocate pentru această intervenţie şi în conformitate cu prevederile şi regulile de eligibilitate ale Programului Operaţional Capital Uman.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.





25102 vizualizari

  • +7 (9 voturi)    
    șomajul oricum se suportă de stat (Miercuri, 18 martie 2020, 14:20)

    FFF T [utilizator]

    Ajutorul de șomaj by default e suportat din bugetul aferent, la care au contribuit lucrătorii.
    Partea mai interesantă este că nu poți trimite oamenii în șomaj așa simplu, trebuie compensații.
    • +5 (5 voturi)    
      Partea si mai interesanta (Miercuri, 18 martie 2020, 15:40)

      Gojifruit [utilizator] i-a raspuns lui FFF T

      Este ca nu sunt bani pentru aceste compensatii cand nu mai ai cifra de afaceri deloc. Asa ca firmele vor intra in incapacitate de plata si angajatii vor ramane cu legea care le spune ca ar trebui sa primeasca salariul pe o luna. Aceasta lege nu a fost gandita pentru o situatie de dezastru total cum este acum. Pentru asta exista o alta varianta, de suspendare a contractelor in caz de forta majora, si angajatii tot nu vor primi nimic.
      • +2 (2 voturi)    
        i-auzi babaiatule (Miercuri, 18 martie 2020, 16:15)

        Stefan534324 [utilizator] i-a raspuns lui Gojifruit

        pana acum 2 saptamani eram asaltati pe toate canalele ca e penurie de forta de munca, ca trebuie sa aducem din import, si acum, dintr-o data, o sa avem 1 milion de someri. Ce proasta e si omenirea asta, cu toata pseudo-stiinta ei de carte!
  • +9 (15 voturi)    
    Nimic nu este suportat de STAT !!! (Miercuri, 18 martie 2020, 14:29)

    Amad [utilizator]

    Mai devreme sau mai tarziu, tot mediul privat va plati.
    • +1 (1 vot)    
      cursul leu/euro iti spune cum joaca guvernul (Miercuri, 18 martie 2020, 22:21)

      linarel [utilizator] i-a raspuns lui Amad

      deja e vizibil.

      la 5 lei/1 euro au rezolvat problema ...din pix

      si da , tot mediul privat plateste ca doar nu bugetarii
  • +6 (6 voturi)    
    Angajatorul care crede (Miercuri, 18 martie 2020, 15:30)

    Gojifruit [utilizator]

    Ca isi va recupera indemnizatiile platite angajatilor in somaj tehnic in 30 de zile, cum zice in acest draft, sa ridice mana sus! Si apoi sa isi dea o palma cu mana aia, ca e prost.
    Angajatorul care crede ca dupa ridicare starii de urgenta va avea cifra de afaceri dinaintea acestei crize, prin urmare va putea sa mentina toti angajatii inca 6 luni dupa ridicarea starii de urgenta, sa se uite la puncul 1 si sa faca la fel! Inca o palma, ca e si mai prost.

    Cum nu sunt chiar atat de multi prosti printre antreprenori, ne uitam in continuare la somaj masiv, disponibilizari, nu somaj tehnic.
  • +2 (2 voturi)    
    situatie nu e roza deloc (Miercuri, 18 martie 2020, 15:59)

    Gh. Apostol [utilizator]

    Avand in vedere pachetele initiate de Spania si Germania respective 200 miliarde si 500 miliarde, raportat la PIB, Romania are trebui sa aloce 30-40 miliarde. Bani pe care nu ii avem, undeva la 15% din PIB. Din surse, guvernul va propune 2%, deci tineti-va bine ca urmeaza o criza crunta. Contractarea pietelor va fi pe undeva la 8%, deja au fost discutii in cercul economistiolor americani si eurooeni pe subiect. yours trully chiar participand la conferinta de ieri cu economistul sef US. Hai sa vedem ce propune guvernul. Hai Romania
    • +1 (1 vot)    
      . (Miercuri, 18 martie 2020, 17:13)

      vidra [utilizator] i-a raspuns lui Gh. Apostol

      Cred ca vom primi ajutor de la UE, cel putin pe el cred ca se bazeaza acum Guvernul. UE ziceau zilele astea ca vor aloca nu stiu cat miliarde de euro tarilor membre pt iesirea din criza. Nicio tara nu isi permite sa isi piarda IMM-urile, care vor fi lovite puternic acum.
  • +2 (2 voturi)    
    Discrepanta uriasa Romania Italia (Miercuri, 18 martie 2020, 16:42)

    Kosmos [utilizator]

    Peste 1 milion romani in Italia
    Traficul cu corona din Italia sigur l -a raspandit in toata Romania
    Totusi in Romania - 0 victime
    In italia 2503 morti
    Ceva nu este ok.
    • 0 (0 voturi)    
      ... (Joi, 19 martie 2020, 12:39)

      samuraijack [utilizator] i-a raspuns lui Kosmos

      Mai așteaptă vreo 2 saptămâni, vor fi victime și la noi, atât doar că noi suntem în urmă cu evoluția epidemiei. Deja sunt 4 persoane în România care se află în stare critică. În plus cei care au adus din Italia boala erau oameni relativi tineri, activi și probabil fără probleme medicale. Însă îi vor infecta pe cei mai bătrâni care vor intra în stare critică și din care din păcate vor și muri.
  • +3 (3 voturi)    
    fmm ludovic (Miercuri, 18 martie 2020, 17:11)

    alllx [utilizator]

    pana cum 2 zile amanasera depunerea declaratiilor pana pe 25 aprilie(nu ca ne-ar fi ajutat cu ceva)
    Astazi, insa, vor putea depune pe 25 aprilie si nu pe 25 martie DOAR firmele care obtin de la min economiei un CERTIFICAT DE URGENTA!ludovice, tata, am senzatia ca aveti rumegus in capete!
    pai cine obtine ma baiete in cateva zile INCA O HARTIE, de la statul asta tampit si criminal?
    vanzarile sunt in picaj in toata tara, in toate domeniile(mai putin supermarketuri si farmacii) si voi ne cereti sa dovedim cu o hartie ca suntem in urgenta?
    PAI S-A DECLARAT STAREA DE URGENTA, INCOMPETENTILOR CRIMINALI!
    TOTI SUNTEM IN URGENTA SI VOI VRETI SA CERSIM O HARTIE DE LA VOI CARE ATI DECLARAT STAREA DE URGENTA?
    n-o sa sprijine pe nimeni cu nimic, statul incompetent si criminal, acum ar merita astia sa intram in greva fiscala, sa le dam fix asta: .I.
  • -2 (2 voturi)    
    Cum adica ... (Miercuri, 18 martie 2020, 17:25)

    MihaiDumitrescu1 [anonim]

    ... somaj tehnic suportat de stat ? pentru asta continui eu sa platesc impozite in Romania ??? Uite ca Olanda nu se inchide desi are mai multe cazuri decat RO. Adica companiile isi pastraza profitul chit ca nu functioneaza ! mah, mama lor !!!