VIDEO Rectificarea bugetară: 1 miliard de lei pentru concedii medicale și 7 miliarde lei pentru șomajul tehnic și alte ajutoare

de CP     HotNews.ro
Luni, 6 aprilie 2020, 21:35 Economie | Finanţe & Bănci


Florin Citu
Foto: Hotnews
Prima rectificare bugetară din acest an a fost discutat luni, în primă lectură, în ședința de Guvern, a anunțat Florin Cîțu, ministrul finanțelor. Acesta a spus că cei mai mulți bani în plus vor fi alocați Ministerului Sănătății și Ministerului Muncii și Protecției Sociale.

Ministrul a spus că bugetul pentru plata concediilor medicale va fi suplimentat cu cel puțin 1 miliard de lei. De asemenea, pentru ajutorul de stat cu șomajul tehnic și alte forme de ajutor, bugetul va fi suplimentat cu cel puțin 7 miliarde de lei.

Ministrul a spus că efortul bugetar este foarte mare, iar deficitul va crește semnificativ. Astfel că va fi făcută o reevaluare pentru tot anul, a spus Cîțu. În acest context, ministrul a făcut un apel la companiile care au resurse să-și plătească impozitele să o facă. Cîțu a mai spus că o creştere semnificativă a deficitului înseamnă şi finanţare mult mai complicată pentru această perioadă.




Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.





4999 vizualizari

  • +4 (6 voturi)    
    Important e să nu se taie de la speciale. (Luni, 6 aprilie 2020, 21:58)

    Tayen [utilizator]

    Și de la voucherer....
  • 0 (4 voturi)    
    isi freaca mainile producatorii auto (Luni, 6 aprilie 2020, 22:00)

    Je__ [utilizator]

    care altfel ar fi avut un an prost, acum au sansa nesperata sa le plateasca statele somajul

    liber la datorii suverane...cat mai mari ... cat mai multe
  • +5 (5 voturi)    
    aveti ocazia acum sa reparati drumurile (Luni, 6 aprilie 2020, 22:05)

    Boham [utilizator]

    @primaria Buc - ba, faceti ceva cu gropile din asfalt, aveti acum sansa sa reparati strazile ca sunt goale
  • +2 (6 voturi)    
    Plateste bă (Luni, 6 aprilie 2020, 22:07)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Plateste concedile medicale din 2019. Spuneai acum 6 luni ca cine nu plateste cm e ticalos. Acum ticalosul esti tu!
  • +5 (7 voturi)    
    despre dublarea pensiilor speciale, nimic? (Luni, 6 aprilie 2020, 22:46)

    Roman_Cetatean [utilizator]

    ia vedeti, poate gasiti resurse, taiati de tot din POCU fondurile pentru grupurile vulnerabile si le alocati la pensii speciale, ca au mare nevoie, saracii...nu?
    Sau sa mai mariti lefurile la frecatorii de menta, pile, amante, amanti, etc de prin institutii...
    De ce sa faceti voi o restructurare reala a sectorului bugetar, taind clientela voastra si realocand resurse (inclusiv umane) unde e cu adevarat nevoie (asistenta sociala, medicala, etc)?
    De ce sa luati masura morala cea mai solicitata de societate inclusiv zilele astea acut-si anume sa supraimpozitati pensiile speciale, ce depaseste un prag sa fie impozitat cu 90 %, ca nah, in capul vostru sec e vorba de securisti si de organili de ordine, care cica va apara de furia oamenilor. S-o credeti voi. Daca setati un prag decent, de 3000-4000 si asa vor ramane cu destul, sa fim seriosi de 2,3 ori pensia medie a unui "saracan" care a contribuit 35-40 ani si se pensioneaza la 65 ani, nu la 40-45. E destul ca si asa si-o iau devreme, pt restrictiile lor e arhisuficient ca li se da de la 40+ ani, in loc de 65, nu credeti?
    Dar nah, nu, taiati nene, fondurile de la saraci si vulnerabili, alocate de UE si dati-le la nevoie.
    Nu cumva sa va atingeti de bugetarime, de speciali, etc.
    PS:va mai voteaza...
  • 0 (0 voturi)    
    hei (Marţi, 7 aprilie 2020, 2:32)

    john70 [utilizator]

    Si pensiile nu se mai maresc cu 40% ci cu 140%, nu?
  • +2 (2 voturi)    
    Catule,iei droguri?Chiar iti bati joc de noi? (Marţi, 7 aprilie 2020, 6:25)

    floriniulian [utilizator]

    Asemenea aberatii de explicatii din partea unui ministru de finante nu am mai auzit.
    Noi suntem in faliment total iar asta batea campii cu posibilitatea mariri pensiilor in toamna.
    Moartea mintii.
    Baaaaaa,lumea va iesi in strada si va sterge cu voi pe jos.
    Catule,termina cu diversiunile astea de 2 bani si treci la masurile pe care le asteapta toata lumea:impozitarea pensiilor speciale si de serviciu a salariilor colosale ale statului mafiot si a bugetarilor de lux,concedierea bugetarilor care nu fac nimic decat voteaza.

    Daca sunteti santajabili si securistii nu va lasa sa luati aceste masuri dati-va demisia voi toti din guvern impreuna cu Klaus altfel va fi jale de voi.
  • +2 (2 voturi)    
    sigur ca astia isi bat joc de noi! (Marţi, 7 aprilie 2020, 10:55)

    oftamcutotii [utilizator]

    Sistemul se pregateste sa obtina prima victorie neindoielnica asupra Covid-19! El va supravietui, indiferent de cati morti vom avea, pt ca nu sunt semne concrete ca vreuna din pensiile nesimtite va fi anulata, ca vreun trantor pe banii statului din nenumaratele institutii inutile va fi trimis acasa, ca macar unul din securistii activi de pe vremea lui Ceausescu(greu de crezut, nu?) va pleca sa-si toace in liniste miile de euro din leafa+pensie pe care le incaseaza acum s.a.m.d. Chiar daca Europa stie, voi faceti pe prostii, ca tot nu se va intampla nimic!