Un antreprenor britanic a plătit 40.000 de lire sterline pentru a aduce 150 de muncitori români la cules fructe şi legume

de DP     HotNews.ro
Sâmbătă, 18 aprilie 2020, 7:48 Economie | Finanţe & Bănci


Fructe
Foto: Hotnews
Compania pentru care vor lucra cei 150 de muncitori români ajunşi, joi în Marea Britanie, a cheltuit 40.000 de lire sterline pentru transportul acestora. Rolul românilor plecaţi în Marea Britanie este cel de a-i învăţa pe britanici cum se culeg fructele şi legumele, scrie Mediafax. Anthony Gardiner, proprietarul companiei agricole britanice G's Growers, a declarat pentru Daily Mail că situaţia în Marea Britanie era din ce în ce mai disperată, după ce pandemia de Covid-19 a făcut ca muncitorii străini care lucrau în mod obişnuit în ferme să nu îşi mai poată părăsi ţările.

Firma sa a plătit un zbor al companiei Titan Airways pentru a duce în Marea Britanie o echipă de 150 de români.

Gardiner a explicat că era nevoie de aceşti culegători experimentaţi pentru a-i învăţa pe cei 500 de angajaţi britanici, recrutaţi recent, cum să lucreze şi „să respecte standardele alimentare şi de igienă”.

Fermierul a mai spus că este prima dată după anii '80, când în fermele sale lucrează mai mulţi angajaţi britanici decât străini.

„Acum totul este foarte bine. Sezonul va începe în următoarele săptămâni şi estimăm că 60% din persoanele pe care le vom angaja vor fi rezidenţi din Marea Britanie. Dar o afacere nu se poate baza doar pe oameni noi. Trebuie şi personal cu experienţă, care ştie ce trebuie să facă”, a declarat Anthony Gardiner.

„Aceşti lucrători din România ştiu despre siguranţa alimentelor. Vor furniza platforma în timp ce îi antrenăm pe britanici. Sunt esenţiali pentru recoltare. Fără ei, culturile noastre ar putrezi pe câmp”, a spus şi Beverly Dixon, directorul de HR al companiei.

Un muncitor român a spus pentru MailOnline: „Suntem trataţi bine şi primim bani buni. Şomerii britanici ar trebui să vină să ni se alăture. Să lucrezi pe câmp poate fi greu şi obositor, dar ai soarele pe spate şi te ţine în formă fizică bună. Pare o nebunie că le vom arăta britanicilor cum să lucreze în propria lor ţară, dar aşteptăm cu nerăbdare acest lucru”.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.





7794 vizualizari

  • +7 (15 voturi)    
    Ciudat (Sâmbătă, 18 aprilie 2020, 8:43)

    D.M.A.Gogu [utilizator]

    Acum trei luni UK sarbatorea fapul ca a scapat de muncitorii straini care iau locurile de munca ale britanicilor. Acum ii aduc inapoi cu avionul? Cam repede a trecut euforia eliberarii de sub teroarea UE.

    Nu de mult pana si premierul, recunoscator fiind pentru mdul in care a fost ingrijit, transmitea multumiri celor doi asistenti... imigranti.
    • -1 (1 vot)    
      era dezmat pe strazi, da (Luni, 20 aprilie 2020, 18:31)

      karryne [utilizator] i-a raspuns lui D.M.A.Gogu

      "Acum trei luni UK sarbatorea"
      Unde-au fost sarbatorile astea ca eu nu le-am vazut, poate ma ajuti tu.
      Situatia reala e complet diferita.
  • +8 (16 voturi)    
    Alo, atreprenoru’! (Sâmbătă, 18 aprilie 2020, 9:31)

    nick24 [utilizator]

    Aveți vreo 10 milioane de imigranți africani și arabi!
    Ăștia nu culeg nimic?
    Scuze! Ati adus numai IT-iști, ingineri, doctori și profesori!
    • -7 (15 voturi)    
      racism (Sâmbătă, 18 aprilie 2020, 10:34)

      leonas [utilizator] i-a raspuns lui nick24

      Bine ca esti tu alb si sfant! Banuiesc ca nu stii nimic despre "imigranti africani si arabi". Toti sunt oameni Mr. Nick24
  • +4 (10 voturi)    
    Sarbatoreau (Sâmbătă, 18 aprilie 2020, 9:52)

    Altiro [utilizator]

    simpatizantii lui Nigel Farage, nu fermierii britanici. E o diferenta.
    • +3 (7 voturi)    
      Corect... (Sâmbătă, 18 aprilie 2020, 15:58)

      D.M.A.Gogu [utilizator] i-a raspuns lui Altiro

      Evident, nu se poate pune semnul de egalitate intre toti britanicii. Doar ca simpatizatii lui Farage, ca si ai lui Johnson, sunt majoritari. Dintre toti acesti fauritori ai viitorului imperial, nu se gasesc cateva sute care sa castige un ban cinstit muncind la ferme? Sau toti au job-uri platite extraordinar?
  • +3 (11 voturi)    
    cum era (Sâmbătă, 18 aprilie 2020, 11:37)

    nahir [utilizator]

    de așteptat, britanicii rămân aceași puturoși și îngâmfați imperialiști, deși țipau din toți bojocii, înainte de brexit, că românii (și alții) le fură locurile de muncă.
    Nah, acum aveau posibilitatea să-și arate hărnicia și seriozitatea.
  • +6 (12 voturi)    
    Parca era rau in UE (Sâmbătă, 18 aprilie 2020, 14:43)

    cabora [utilizator]

    Imigrantii distrug UK etc. De ce veniti cu mana intinsa acum?
  • +2 (4 voturi)    
    xzxzxzx (Luni, 20 aprilie 2020, 22:59)

    solar [utilizator]

    Trăiesc din gradina mea de 1500 de mp 3 familii ! Toți suntem intelectuali și toti punem umărul si brațul la muncă ! Asta pe lîngă serviciu ! Nu e un chin ce facem ! DIMPOTRIVĂ , chiar dacă totalul orelor de muncă se ridică la 12 ore pe zi, mai ales vara/toamna ! Englezoii au devenit insă în secolele lor de ...”domnie ” niște puturosi ! Culmea e ca am o nepoată căsătorită cu un sir pur sânge englezesc ! Am rămas uimit când l-am vazut spălînd vasele după o petrecere aici acasa la mine cu nepoată-mea cu tot ! I-am spus-o chiar in prezența părinților - apropitari la MANCHESTER . Au rîs de s-au prăpădit, dar mi-au dat dreptate ! Nu mai stim ce e munca ! Nepoata dumitale ...sir, ne-a readus aminte !Am renuntat la servitorii din conace, ne facem singuri de mîncare si tot ce tine de ale noastre persoane ! Nepoata dumitale ... sir, ne-a pus să renunțăm, si la administratori ! Să ne vedem culturile, grajdurile, oile si gradinile . Toti am fost supraponderali pînă n-a intrat ea intre noi !” Va spun pe cuvant de onoare că nu mint o iotă din ce vă relatez !! Asa ca ASTA E ! Si ei sunt ca noi si noi ca ei ! Depinde de OM, de obiceiuri, de lene si de cum privești viața ! Si de multe altele, e adevărfat ! Pe TOM , soțul nepoate-mi am tinut morțiș să invețe românește ! Si AM REUȘIT ! Anu ăsta pe vremea asta trebuia să fiu la Manchester să-i vă la ei acasă. Dar veni CORONAVIRUSUL si ne strică toate socotelile ! Le-a plăcut Banatul nostru la nebunie . Nu stiau nimic despre el,dar acuma stiiu ! Anul trecut au stat la mine 2 luni bătute pe muchie !
  • +1 (1 vot)    
    muncitori contra tehologie (Marţi, 21 aprilie 2020, 15:01)

    local observer [utilizator]

    Vreți muncitori ieftini? Vreți doctori pregătiți in Europa de Est? Hmmmmm... Marș la muncă, băi City of London! Scoateți banul, hai cu licențele de IP (proprietate intelectuală) la vecinii dinspre Est dacă mai vreți păpică. Acum e momentul țărilor din Est! Hai cu VIȘEGRADUL, hai cu Intermarium! Nu mai mergeți fraților la munci pentru nimic, lăsați-i cu somalezii.