Cîțu: Un scenariu pe care l-am luat în calcul este creșterea cu 10% a pensiilor / Reacția lui Orban

de C.D.     HotNews.ro
Joi, 28 mai 2020, 18:17 Economie | Finanţe & Bănci


Florin Citu
Foto: facebook
​Pensiile ar putea crește cu doar 10% din septembrie și nu cu 40% așa cum era prevăzut. „Este un scenariu pe care l-am luat în calcul, am calculat impactul și riscurile aferente, alături de un alt scenariu îl voi prezenta guvernului și vom lua o decizie”, a declarat joi, la Realitatea Plus, ministrul Finanțelor, Florin Cîțu. Premierul Ludovic Orban a evitat să comenteze declarațiile lui Cîțu, precizând că o decizie în privința majorării pensiilor va fi luată în funcție de raportul la șase luni și prognoza economică pentru perioada următoare.

„Este profund nedrept pentru toți românii care sunt afectați astăzi de această criză să vorbim doar de pensii izolat de ceea ce se întâmplă în restul economiei. Trecem printr-o criză de proporții foarte mari, nu s-a mai întâmplat așa ceva. PSD duce discuția spre cheltuielile cu pensiile, dar avem alte și alte cheltuieli în buget. Sunt alte cheltuieli care sunt puse în pericol de aplicarea legii așa cum este astăzi. Vorbim de cheltuieli de investitii. Niciodată nu vom face o evaluare a cheltuielilor cu pensiile rupt de celelalte cheltuieli”, a explicat Cîțu, sugerând astfel că majorarea pensiilor cu 40% este imposibilă.

Suntem într-o criză economică fără proporții. Nu s-a mai întâlnit așa ceva în 100 de ani.


Florin Cîțu, ministrul de Finanțe











Premierul Ludovic Orban a evitat să facă vreun comentariu referitor la scenariul avansat de Cîțu.

„Când vom decide ceva vom anunța public. Pensiile vor crește”, a spus el.

Întrebat dacă legea pensiilor va fi modificată prin ordonanță de urgență, Orban a răspuns: "Credeți că un proiect de lege inițiat de guvernul României are vreo șansă să treacă de Parlament?".






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.





11237 vizualizari

  • -9 (49 voturi)    
    Penibil! (Joi, 28 mai 2020, 18:25)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Trebuia sa indexeze cu 7% in ianuarie, adica 28 % in septembrie. ASTA SE NUMESTE FURT. O bataie de joc la adresa tuturor pensionarilor din Romania din partea unui guvern de demagogi mafioti.
    • -2 (24 voturi)    
      aia e gargara de opozitie (Joi, 28 mai 2020, 20:24)

      jorj_bv [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      A fost o indexare consistenta in septembrie.
      Daca se aplica un program defazat, nu exista resurse pentru aplicarea fostei legi.
      • 0 (20 voturi)    
        Ai „speciala” (Joi, 28 mai 2020, 21:20)

        Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui jorj_bv

        su esti un bugetar care sugi de la stat (adica de la noi)?
        • 0 (0 voturi)    
          daca e bugetar s-ar putea sa fie medic (Duminică, 31 mai 2020, 10:06)

          ics_11 [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

          sau dascal.
          sau s-ar putea sa fie un primar spagar pe care-l doare la basca de de cei 2 lei care-i dai tu la stat pentru toate alea (drumuri, spitale, scoli etc).
          tu esti angajat la un patron care suge bani de la stat (adica si de la tine) ?!
    • +11 (33 voturi)    
      De ce primești „-”??? (Joi, 28 mai 2020, 20:43)

      Tayen [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      Cât de reduși sunt cei ce nu vor să vadă adevărul?
      Chiar, haitelor saprofite cu pensii speciale, inclusiv „militarizații”, li s-au indexat deja pensiile, fac pariu.
    • +14 (30 voturi)    
      Sa plece daca nu este in stare (Joi, 28 mai 2020, 21:51)

      Cozmin30 [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      Sa-i fie rusine.
      A spus ca a prevazut bani in buget, pentru cresterea pensiilor cu 40%, acum s-a razgandit.
      Daca nu are solutii, sa plece, sa-i lase pe cei care pot majora pensiile.
      Daca nu are idei, il putem ajuta cu cateva solutii :
      – sa fie desfiintate urgent sau impozitate pesiile speciale
      – sa fie reduse drastic salariile parlamentarilor, primarilor si consilierilor
      – sa fie desfiintate indemnizatiile falsilor revolutionari
      – sa fie fie desfiintate indemnizatiile falsilor academicien, de la falsele academii
      – sa fie desfiinata finantarea partidelor de la buget
      – sa fie desfiintata finantarea asa-zisei case regale
      – sa fie desfiintat Institutul Tapului Levantin
      - sa fie confiscate averile marilor corupti si marilor infractori, care au devalizat tara
      • +2 (14 voturi)    
        Se stie de mult ca nu vor da 40% (Vineri, 29 mai 2020, 4:21)

        Seby30 [utilizator] i-a raspuns lui Cozmin30

        Nu stie de ce te miri....toti pensionarii pe care-i stiu erau constienti ca nu se vor majora pensiile. Daca mai vine al doilea val , vor fi si taieri de pensii si salarii. Abia acum incepe greul....
      • 0 (4 voturi)    
        Sunt pensionar (Vineri, 29 mai 2020, 16:28)

        unins [utilizator] i-a raspuns lui Cozmin30

        si daca ar face ceea ce zici tu, eu sunt dispus sa renunt la a cere majorarea pensiei mele. Dar daca nu vor face, nu le voi da votul meu nici daca majoreaza pensiile cu 39%.
      • +1 (1 vot)    
        Să fie, să fie ... (Vineri, 29 mai 2020, 17:38)

        niciolae [utilizator] i-a raspuns lui Cozmin30

        Vise, taică vise.
        Peneliștii nu pot, iar pisdeii nu vor.
      • +1 (1 vot)    
        completare importanta .. (Duminică, 31 mai 2020, 9:54)

        sareta [utilizator] i-a raspuns lui Cozmin30

        Si mai ales : -sa fie respectata Decizia CCR (de altfel GENERAL obligatorie) de reducere la 300 a numarului parlamentarilor - sa fie redus cu 60 % numarul bugetarilor (reducandu-se nr.celor care taie frunze) - sa revina sub controlul statului TOATE firmele ce desfasoara activitati de furnizare catre populatie a energiei electrice,gazelor si apa
    • -4 (12 voturi)    
      Bucura-te ca nu se vor taia cu 25% (Vineri, 29 mai 2020, 4:19)

      Seby30 [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      Nici fara epidemia nu ti-ar fi dat 40%. Asta cu 40% a fost inventia lui Dancila. De ce nu au dat ei aceasta crestere, de ce totdeauna adopta o lege care se pune in vigoare peste 2-3 ani, cand ei nu vor fi la guvernare? La fel si Legea pensiilor, s-a adapotat legea in 2019 si intra in vigoare in septembrie 2021...e buna strategia, nu? Sper sa schimbe legea asta pana in septembrie anul viitor.
      • +4 (10 voturi)    
        Nu se taie nimic (Vineri, 29 mai 2020, 10:48)

        Zache58 [utilizator] i-a raspuns lui Seby30

        Nu mai suntem pe vremea tripletei Basecu-Boc-Udrea,care ne-a bagat in cacao pe toti.Au taiat de la bugetari,corporatiile le-au urmat exemplu:de ce sa fie strainul mai cu suflet decat conducatorii patriei,alesi prin vot popular?
        • +1 (1 vot)    
          chiar asa ? (Duminică, 31 mai 2020, 10:05)

          sareta [utilizator] i-a raspuns lui Zache58

          Asta numai dupa spusele Antena 3 ! Bravo ,esti fidel .Sa-mi spui cat ai pierdut la pensie datorita lui Boc ...Eu iti spun ca Boc este singurul care a adus pctul. de pensie la 45 % din salariul mediu brut ,dar cei 65 + au memoria slabuta .Daca ramaneau la conducere astazi pct .de pensie ar fi fost de 2.230 lei si nu de 1275 si toti fraierii ce au votat schimbarea lui Boc ar fi avut pensiile DUBLE .Unde s-au dus banii : pai in lucrari din ”bani publici” facute de mantuiala ,borduri si festivitati (toate ,absolut toate facandu-se de firme asociate PSD ).Miliarde si miliarde care au umplut strazile tarii cu masini luxoase si orasele cu vile ca-n occident.!
      • 0 (2 voturi)    
        lege care se pune in vigoare peste 2-3 ani (Vineri, 29 mai 2020, 17:52)

        niciolae [utilizator] i-a raspuns lui Seby30

        @Seby30
        Aici greșești.
        Mragnea a fost malefic. A pus data de intrare în vigoare a legii exact înaintea alegerilor din 2020 și a jucat la două capete.
        Dacă pierdea guvernarea, cei care veneau nu ar fi avut de unde să facă mărirea de 40% pentru că după jaful făcut, pisdeii au lăsat visteria goală. Și guvernul ar fi fost arătat cu degetul, înfierat, declarat incapabil și contra "poporului".
        Dacă se mențineau la guvernare, atunci dădeau bani aiurea din buget, iar la sfârșit de an mânărea raportările astfel încât deficitul să fie iar sub 3%.
        Oricum, pisdeii ar fi avut avantaj la alegeri!
  • -5 (45 voturi)    
    10% (Joi, 28 mai 2020, 18:40)

    Wn [utilizator]

    o sa aveti si voi la alegeri.
    • +2 (26 voturi)    
      așa mult? (Joi, 28 mai 2020, 20:40)

      kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator] i-a raspuns lui Wn

      doar atitia alegatori au fost meditati la fizica? Cu asa putini nu-ti iei case in Sibiu.
    • +10 (26 voturi)    
      ADEVĂR GRĂIEȘTI! (Joi, 28 mai 2020, 20:44)

      Tayen [utilizator] i-a raspuns lui Wn

      Îi va lua naiba cu pensiile ăstea!
    • -5 (9 voturi)    
      Doar nu voiai 40% si inflatie de 50% (Vineri, 29 mai 2020, 4:22)

      Seby30 [utilizator] i-a raspuns lui Wn

      Cred ca nu traiesti pe Pamant.....
  • +5 (31 voturi)    
    un scenariu.. (Joi, 28 mai 2020, 18:41)

    wasabi [utilizator]

    ..ar fi si TAIEREA cu -10%, stai sa va vina cifrele.
  • +16 (40 voturi)    
    Pe cale de consecință. (Joi, 28 mai 2020, 18:49)

    asavreau [utilizator]

    Dacă pensiile vor crește cu 10% în loc de 40%,salariile bugetarilor,ale miniștrilor și parlamentarilor,pensiile speciale să fie micșorate cu 30%.În semn de solidaritate,pentru-că nu-i corect ca numai pensionarii care au pensii pe bază de contributivitate să suporte consecințele crizei.Și vom avea grijă ca la alegeri să nu mai votăm pe cei care îți fac legi în folosul lor și batjocoresc pe cei care muncesc cinstit,plătesc taxe,impozite și contribuții pentru pensie.Câțu face o prostie cu astfel de declarații ,permițând lui Tăriceanu să se afirme cu o soluție pentru majorarea pensiilor cu 40%.Dacă PNL se prostesc și vor să piardă alegerile să spună,să nu ne mai facem speranțe cu ei.
  • -5 (33 voturi)    
    Cam puțin (Joi, 28 mai 2020, 19:10)

    Mazeta [utilizator]

    Hai mă florinele, mai bagă 10%, că ne-a dat UE 35 de miliarde.
    • +5 (27 voturi)    
      Eeeee... ăia-s pentru „speciale”. (Joi, 28 mai 2020, 20:46)

      Tayen [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      10 ani de acum încolo Buboșel are pensia asigurată. Și Șoric, și Hoprea, și Coldea, și.....sute de mii de paraziți!
      • +5 (11 voturi)    
        Coldea, Petru Rares.....etc (Vineri, 29 mai 2020, 4:23)

        Seby30 [utilizator] i-a raspuns lui Tayen

        Normal, cunoscatorii stiu de ce
    • -1 (9 voturi)    
      Nu poate mai Mazeto, zau, ca are cheltuieli (Vineri, 29 mai 2020, 7:59)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      mari si el ! Da' o sa va suplimenteze fondul ala de 200 de milioane cu inca pe-atat iar pe supliment o sa scrie "Ajutor pt postaci (troli si ce-or mai fi)" !

      PS. Multumit ? :))
  • -4 (26 voturi)    
    in sfarsit (Joi, 28 mai 2020, 19:19)

    ovidiu17 [utilizator]

    Se pare ca le-a venit mintea la cap.
  • +2 (42 voturi)    
    Evident ca nu sunt bani pentru 40% (Joi, 28 mai 2020, 19:30)

    Big Data [anonim]

    Nu erau nici daca nu era criza, dar domnul Citu e un ipocrit cand ne tot arunca in fata criza economica, criza economica nu a fost cauzata de virus ci de masurile de combatere, care au fost disproportionale fata de ce masuri s-au luat in alte tari afectate mult mai grav.
    Asa ca daca se lauda cu situatia sanitara buna, sa isi asume si situatia economica proasta generata, acolo se vede performanta guvernului. Daca vom fi afectati mult mai puternic din punct de vedere economic decat tarile din jurul nostru inseamna ca guvernul a gestionat prost criza si trebuie sa isi asume acest lucru.

    Si m-am cam saturat abordarea asta pur contabila, avem X, ne permitem Y, as vrea sa vad ce masuri trebuie luate ca sa ne permitem proiectele de care are nevoie tara, a constata situatia curenta si a reactiona imprejurarilor fara un plan si o viziune de viitor denota niste lideri slabi.
  • +2 (44 voturi)    
    Majorarea pensiilor (Joi, 28 mai 2020, 19:42)

    jpm [utilizator]

    D-le Ministru, sa nu cumva sa nu aplici Legea pensiilor-cei 40%, ca altfel zburati toti din guvern.Si apropo, vezi ce faci cu alocatiile copiilor?
    Suntem vreo 10 milioane de nemultumiti (4 mil. si ceva-pensionari amarati+copii nostri-alte vreo 6 mil.pentru alocatii).Ia aminte. Venim peste voi.SE AUDE!
    • +3 (17 voturi)    
      Taci ma (Joi, 28 mai 2020, 20:59)

      1anonim [utilizator] i-a raspuns lui jpm

      nu ai fost in stare sa iesi la vot ca sa nu iasa psdul..
    • -10 (12 voturi)    
      Nu se pot alocatii dublate, iar pensiile (Vineri, 29 mai 2020, 4:26)

      Seby30 [utilizator] i-a raspuns lui jpm

      trebuie sa scada cu 10%. Si data trecuta au marit pensiile si aceasta crestere a generat o inflatie de toata frumusetea. Daca ar fi dat o crestere de 40%, preturile s-ar fi dublat. Nu ai cum sa dai cresteri de salarii si pensii cand urmeaza cea mai grava criza economica din mileniul al treilea. Abia acum incepe greul.
  • +28 (42 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Joi, 28 mai 2020, 19:48)

    [anonim]

    • +4 (24 voturi)    
      vezi să nu (Joi, 28 mai 2020, 20:17)

      di livio [utilizator] i-a raspuns lui

      poate invers, pensiile speciale cresc alealalte nu...la fiecare buget nou, la orice rectificare, cresc bugetele sri, mai, mapn, non stop...singuru care a redus bugetu sri fuse nea Livache...și ce să vezi unde ajunse el, la pîrnaie...mai se atinge cineva de bugetili lu organili de forță?...pariu că nein...tăiem de la sănătate și educație...să trăim bine
    • -1 (23 voturi)    
      dati (Joi, 28 mai 2020, 20:40)

      miculescu-rucar [utilizator] i-a raspuns lui

      cate-o juma' de pachet de unt sa ajunga la toata lumea!
      ce haiducie comunista ai in tine!
      nu v-ati vindecat de comunism!
      • +10 (18 voturi)    
        corect (Joi, 28 mai 2020, 22:07)

        Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui miculescu-rucar

        Ce baiat bun comunistoidu, sa se micsoreze alea bazate pe contributivitate. Daca se limita la speciale, era ok.
    • +9 (17 voturi)    
      Rares Bogdan s-a tinut de cuvant....:) (Vineri, 29 mai 2020, 4:34)

      Seby30 [utilizator] i-a raspuns lui

      Ne-a promis ...."dupa 24 de ore de la venirea la putere, noi vom elimina pensiile speciale si vom creste pensiile saracilor." A facut exact invers, dar merita aplauze baiatul pentru ca e mare patriot. Ne apara tara de unguri si se cearta cu cei din Basarabia...e patriot domnule, mare patriot. Mai vreti si pensii? Patriotism pe paine....ajunge. Super!
  • +13 (35 voturi)    
    Este evident ca in septembrie (Joi, 28 mai 2020, 19:57)

    Susufler0 [utilizator]

    pensiile nu vor fi majorate cu 40% dar sunt convins ca Orban ii va ordona lui Catu sa le majoreze cu mai mult de 10%, pt a incerca sa micsoreze cat se poate de mult nemultumirile pensionarilor !
    Nu va fi bine pt niciuna din parti ! Doar PSD va trage un profit din situatia asta ! Bineinteles ca nu va face nicio motiune de cenzura pt ca ar insemna sa o treaca si sa-si traga un glont in picior dar dpdv al nemultumirii populare pesedistii se vor pozitiona foarte bine pt alegeri !
    Penelistii trebuie sa foloseasca cu cap banii primiti de la UE sa demareze investitii sa le continue pe cele deja incepute si sa fie corecti !

    PS. E singura lor sansa si pt noi asisjderea !
    • +6 (30 voturi)    
      Cine sa foloseasca cu cap? (Joi, 28 mai 2020, 20:21)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      PNL? Hai mai, să fim seriosi. Capul cui? Al lui Sică M sau al speculantului de valută Cazzo? Exclus
  • +12 (28 voturi)    
    10 % cam e rata inflatiei....aproape... (Joi, 28 mai 2020, 20:00)

    Roman_Cetatean [utilizator]

    deci care e de fapt "cresterea" reala, ma refer la cea care ar conduce la un trai ceva mai bun pentru amaratii "ne-speciali"?
    Apropos de "speciali", lor le-a crescut deja, doar ca mai putin, insa tinand cont ca sunt de la 1000 euro in sus, au primit (deja!) mai mult decat orice ar primi un saracan care a muncit 35-40 ani pentru o pensie contributiva "normala"...asta apropos de echitate, "egalitate" bla bla...
    • -8 (22 voturi)    
      echitate.. (Joi, 28 mai 2020, 20:45)

      miculescu-rucar [utilizator] i-a raspuns lui Roman_Cetatean

      egalitate.. bla bla bla
      s-a dus comunismul de 30 de ani!
      oamenii nici la nastere nu sunt egali!
      nu ai aflat chestia asta?
      pensia i nu e ajutor social, egal la toata lumea.
      • +8 (14 voturi)    
        DREPTURI egale! (Joi, 28 mai 2020, 23:19)

        Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui miculescu-rucar

        N u la "pensii egale" se referea, bugetarule!! Se referea la DREPTURI egale!
        Adica la dreptul de a li se calcula tuturor pensia dupa acelasi sistem!
        Fara "derogari", "favoritisme" samd.!
        • -8 (10 voturi)    
          .... (Vineri, 29 mai 2020, 2:32)

          miculescu-rucar [utilizator] i-a raspuns lui Codruta N

          eu am inteles ca toata lumea sa primeasca aceeasi pensie cu saracanul care a muncit 35-40 de ani. adica daca tu ai fost textilista 35-40 de ani sa ai aceeasi pensie cu o judecatoare sau o ambasadoare. tu ai inteles altfel privato?
          • +1 (5 voturi)    
            atat te duce mintea (Vineri, 29 mai 2020, 14:53)

            Roman_Cetatean [utilizator] i-a raspuns lui miculescu-rucar

            logic ca ai itneles prost- egalitatea in drepturi se refera la a se plati o pensie baza pe principii de echitate, importanta sociala a muncii, transparenta. Daca muncitorul textil are o pensie de 250 euro medie, la ce salariu a avut, nu are nicio logica, nu mai zic de morala, etica, ce vrei, ca un magistrat sau fost securist sa aiba una de la 4000 de euro in sus, inteleg, a avut salariu mare, sa i se calculeze proportional cf aceluiasi principiu, adica probabil ar reveni oricum 1000 euro, ceea ce nu e deloc mica pt Ro.
            Asa, diferentele sunt colosale si nesustinute de nimic.
            De bine de rau, muncitorii au construit ceva, daca e sa ne uitam la ce au lasat in urma nomenclaturistii speciali:coruptie cat cuprinde, jaf, impunitate, zau daca ar fi meritat vreo pensie...
  • +11 (27 voturi)    
    era sa uit...dar majorarile lefurilor bugetarilor (Joi, 28 mai 2020, 20:03)

    Roman_Cetatean [utilizator]

    inteleg ca se mentin, alea nu tin cont de "criza", doar pensiile prostilor si salariile/veniturilor privatilor, obligati de acelasi stat sa inchida/intre in somaj.
    Asta pt ca citeam de ex recent ca profesorilor li se va acorda din sept marirea de pana in 2022 inclusiv, in avans, salariile in invatamant se vor "misca" intre 4200 si 12.000 (cele de baza)- de la debutanti in preuniversitar la prof univ. Pt astea sunt bani...?!
  • -15 (21 voturi)    
    personal dadeam crestere 0% (Joi, 28 mai 2020, 20:32)

    ..13 [utilizator]

    Orice alt procent nu este bun.

    Daca dai 5 unul poate spune de ce nu ai dat 10% daca dai 10% altul zice de ce nu dai 20%, etc.

    Asa ca sa ii impaci pe toti dai 0%
    Dar trebe sa ai matz sa faci asta.
  • +12 (26 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Joi, 28 mai 2020, 20:49)

    [anonim]

  • +14 (24 voturi)    
    Amuzant (Joi, 28 mai 2020, 20:50)

    robyzs [utilizator]

    Amuzant sa-l vedem pe Florin Citu la conducerea Finantelor, pe facebook era leu cand PNL era in opozitie, acum este mielusel.

    Nu se poate si Pensii Speciale si Pensii marite cu 40% pentru cei care chiar au cotizat la fondul de pensii.
  • -1 (19 voturi)    
    Nu va repeziti (Joi, 28 mai 2020, 20:59)

    radu222 [utilizator]

    Cresterea cu 40% a pensiilor ar provoca o inflatie babana (banii merg in consum, nu in investitii) care ar afecta pe toata lumea, dar in special pe cei din privat care castiga nepermis de putin fata de cei de la stat. Ar mari si mai mult inechitatile existente: 1000 lei pensie + 40% = 1400 lei; 10000 lei pensie + 40% = 14000 lei.
    Desfiintarea / impozitarea pensiilor speciale, adica cele care nu sunt stabilite dupa contributie, nu poate fi facuta de Guvern. Parlamentul este cel care poate da o lege pentru ar mai atenua din aceste inechitati dar nu vrea. Alta consecinta: cei cu pensii mici se vor grabi sa-si mai imbunateasa viata si sa-si mai cumpere ceva electocasnice, cei cu pensii mari vor merge in weekend sa ia cina la Paris sau in Dubai, banii nu vor ramane in tzara. Ganditiva ca PSD a fost la butoane (parlament) in ultiii 7 ani si au alungat toti potentialii investitori (v. cum nu l-au primit pe prim ministrul Japoniei si cohorta lui de oameni de afaceri).
  • -5 (15 voturi)    
    Marionetele marionetelor (Joi, 28 mai 2020, 21:17)

    ilie57 [utilizator]

    PSD este o marioneta care foloseste electoratul marioneta pentru a scufunda Romania.

    Dupa noi potopul. Cel care se foloseste de PSD stia ca Romania va ajunge in genunchi dupa maririle de salarii si pensii.

    Ar trebui ca la viitoarele alegeri sa castige PSD ca sa vedem de unde/cat se vor imprumuta si cu ce dobanzi.
    Dar poate ii va putea ajuta CCR si CSM sa plateasca doar au oamenii lor acolo?

    Generatiile viitoare vor plati pt. greselile lor.
  • -6 (18 voturi)    
    în privat s-a tăiat și se tot taie, vine foamea (Joi, 28 mai 2020, 21:34)

    Guvid19 [utilizator]

    ne așteaptă o foamete bilblică și o depresiune ca în anii 1929-1933, iar pe aici e mare scandal că s-ar da „doar” cu 10% mai mult.

    Și plus 1% la pensii în condițiile astea economice globale e enorm!
  • -7 (15 voturi)    
    vad aici (Joi, 28 mai 2020, 21:40)

    miculescu-rucar [utilizator]

    postaci care sustin din varii motive, egalitate la pensii.
    adica, un tractorist sa aiba pensia egala cu un aviator.dar uita un singur lucru:
    tractorul ara, nu zboara!
    la fel si tractoristul.
    • +7 (15 voturi)    
      pai, sa are! (Joi, 28 mai 2020, 23:34)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui miculescu-rucar

      Tu n-ai decat sa traiesti in avion si sa mananci ce culegi de pe aripile avionului! :P
      Si, apropo: mai mergi pe la scoala si invata sa citesti: n-a sustinut NIMENI "egalitate la pensii"!
      • -1 (11 voturi)    
        fiecare (Vineri, 29 mai 2020, 2:34)

        miculescu-rucar [utilizator] i-a raspuns lui Codruta N

        traieste si munceste unde este calificat:
        eu in avion, tu pe tractor.
        • +2 (6 voturi)    
          Ma indoiesc ca esti calificat ca pilot (Vineri, 29 mai 2020, 12:48)

          Big Data [anonim] i-a raspuns lui miculescu-rucar

          Din moment ce nu poti face diferenta intre modul de calcul egal pe baza contributivitatii si pensie egala pentru toti.
          E normal unele pensii sa fie mai mari si unele mai mici, conditia e ca cei care primesc pensii mai mari sa fie contribuit proportional mai mult.
          Asa e normal in democratie, toti oamenii sunt egalii in fata legii, nu e normal sa fiel legi si pensii speciale pentru diferite categorii de oameni.
  • -1 (15 voturi)    
    alo (Joi, 28 mai 2020, 21:55)

    cucuveauamov [utilizator]

    nu vrem pensii, vrem masti
    • +2 (6 voturi)    
      și termometre (Vineri, 29 mai 2020, 9:51)

      di livio [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      Lucovid salvează viețile românilor de covid, cu termometre, la Kaufland...cine vrea pensii să meargă la Kaufland...primești pensie în funcție de temperatură
  • 0 (22 voturi)    
    penibilitate (Joi, 28 mai 2020, 22:24)

    nalbaroiu [utilizator]

    PNL esti penibil !!! Crede PNL ca o sa ia voturi de la pensionari de le creste pensiile ??? NICIODATA, kiar daca le-ar mari cu 500%, electoratuil ala e prizonier PSD(iliescu) forever !!! Daca face aceasta indexare doar de drag electoral va fi pur si simplu un mare esec. Daca face asta gandindu-se la oamenii aia cu pensii mici, e ok, sa le dea numai alora punctual si nu sa indexeze TOATE pensiile, inclusiv a politistilor de 50 de ani. Alta e 10% daca ii maresti pensia lui baba tzata care acum are 430 lei si alta e sa-i dai unuia care nici nu a implinit 50 de ani si are 6000 - 7000 lei......
    • +4 (12 voturi)    
      sa fii tu sanatos! (Joi, 28 mai 2020, 23:49)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui nalbaroiu

      Cel putin un sfert din aceia care acum 30 de ani demonstrau IMPOTRIVA FSN sunt acum pensionari!
      Asa ca... ai b*lit-o, Chitzcane :P
  • +11 (19 voturi)    
    pe buneee...? >:) (Vineri, 29 mai 2020, 0:02)

    Codruta N [utilizator]

    Da' cand a fost vorba de "marirea salariilor" si de a "indemnizatiilor" (apropo: pana acum se pare ca NIMENI n-a calculat CATI bani se sifoneaza in "indemnizatii"!) nu trebuia sa calculati "impactul si riscurile aferente"? >:
    10% la alegeri, pentru PNL, Chitzcane! :P
  • +7 (15 voturi)    
    nerespectarea (Vineri, 29 mai 2020, 9:10)

    costelo999 [utilizator]

    legilor in vigoare (alocatii si pensii) dauneaza grav procentului la alegeri, dom citzu, si dom lucovid, la alegeri sa nu aveti pretentia sa fiti majoritari in parlament ca nu o sa va voteze multi.
  • -3 (3 voturi)    
    nu din cresterea pensiilor (Vineri, 29 mai 2020, 15:49)

    ..13 [utilizator]

    Se obtin voturi mai multe ci dintr-o participare activa a populatiei care i-a lasat pe aia mincinosi si nesimtiti care isi bat joc de oamenii cinstiti si oarecum naivi si fac promisiuni dar ceea ce este mai grav chiar emit legi fara sa aiba acoperire financiara.

    Chiar RO nu se mai poate imprumuta asa de usor acum si pentru ca #ciumarosie a devalizat si a mintit.

    Sa nu uitam cum in Parlament vine Ciolacu si cearta guvernul ca i-a lasat fara legi pe cetateni 3 zile si ei oare ce fac??? Nici unul nu poarta masca ca sunt cei mai tari din parcare...Niste nesimtti de care trebuie sa se scape la nivel local si national.

    Hai ca se poate!
    Crestere 0 pensii - ca tot aia este!|
  • 0 (2 voturi)    
    PENSIILE (Duminică, 31 mai 2020, 9:39)

    BehehePapu [anonim]

    Dacă măriți pensiile numai cu 10%...............10% o să luați și voi la alegeri. Capisci ?!
  • 0 (0 voturi)    
    GRESIT ... (Duminică, 31 mai 2020, 10:22)

    sareta [utilizator]

    Dl acesta ,Ministru spune dansul , a gresit atunci cand a spus ca NU va face evaluarea cheltuielilor cu pensiile rupt de celelalte cheltuieli .Si a gresit GRAV deoarece Constitutia mentioneaza ca dreptul la pensie nu poate fi conditionat de PROASTA gestionare a bugetului (a se vedea si Decizia CCR nr.872.25.06.2010).