Lazea (BNR): Unele ministere habar nu au că vor fi actori cheie în atragerea de fonduri și au termen 30 aprilie/ Ungurii au lansat „green bonds”: Suntem noi în stare să gândim așa ceva? Departe de autoritățile române

de Florin Barbuta     HotNews.ro
Luni, 22 iunie 2020, 10:35 Economie | Finanţe & Bănci


Valentin Lazea
Foto: Hotnews
Până la 30 aprilie, fiecare stat ar trebui să meargă la Comisia Europeană cu un program de reformă axat pe trei direcții, dar ministerele habar nu au că sunt actori cheie în atragerea de fonduri și că trebuie să propună programe, reiese din declarațiile lui Valentin Lazea, economist șef la Banca Națională a României (BNR). De asemenea, spune el, ungurii au procedat foarte deștept în privința lansării „green bons”, dar autoritățile române nu sunt în stare să gândească de așa ceva.

*Probabil declarațiile au fost făcute în nume personal

Foarte pe scurt:
  • Autoritățile române nu vor avea anul acesta și anul viitor un program de atragere a fondurilor care să țină cont de pachetul de 750 miliarde euro
  • Nu vor avea nici program de corecție fiscală
  • Ministerul Mediului, Ministerul Sănătății, autoritatea pentru informatizarea societății ar trebui să înceapă să propună programe până pe 30 aprilie dar habar nu au.
  • Alte țări apelează la "green bonds" pentru investiții. "Departe de autoritățile române așa ceva"

Două lucruri pe care autoritățile române nu le vor avea


Potrivit lui Lazea, autoritățile române nu au și nici nu vor avea anul acesta și nici anul viitor, din păcate, două lucruri:

1. Un program de atragere a fondurilor străine care să țină cont de recentul pachet de 750 miliarde euro
2. Un program de corecție fiscală din motivele știute.

• Până la sfârșitul anului nu se gândesc la chestiile astea, iar la anul timpul va fi prea scurt pentru a pune pe picioare astfel de programe.

Până la 30 aprilie, fiecare stat ar trebui să meargă la Comisia Europeană cu un program de reformă axat pe trei direcții:

1. digital
2. green
3. resilient - "prin resilient eu înțeleg: medicină internă, deci să-ți asiguri medicamentele și echipamentele necesare și hrana, fără lanțuri lungi de aprovizionare".

„De pe acum, ministerele de linie, respectiv Ministerul Mediului, Ministerul Sănătății, Autoritatea pentru informatizarea societății ar trebui să înceapă să propună programe. Știu ele? Au ele habar că vor fi actori în jocul de atragere de fonduri? Habar nu au. Nici nu o să aibă habar până la 30 aprilie când va trebui să pună aceste lucruri pe masă”, spune Lazea.

O altă modalitate de atragere a fondurilor, spune el, sunt așa-numitele „green bonds”.

„Ungaria în premieră a emis niște green bonds acum câteva săptămâni. Aici, marea dilemă pentru investitori, pentru cei care cumpără astfel de bonduri, este să se asigure cum să știe că statul va investi exact în domeniile ecologice spre care se zice că banii aceia vor merge. Ungurii au procedat foarte deștept. Au zis: „Domnule, la anumite intervale, anumite instituții internaționale vor veni și vor verifica, vor audita practic, spre ce s-au dus banii din green bonds”. Suntem noi în stare să gândim așa ceva? Departe de autoritățile române așa ceva”, a afirmat Valentin Lazea, în cadrul unui eveniment organizat de Consiliul fiscal la care au participat mai mulți economiști.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.





4769 vizualizari

  • +2 (14 voturi)    
    Ungaria, V. Orban? Rusiii aia? (Luni, 22 iunie 2020, 10:54)

    Fides [utilizator]

    Pai noi avem L.Orban, comunistul nostru, un mare strateg care in sfarsit si-a gasit un loc de munca. Acum e numa pe terase, face planuri de relansare in V, iar Citu in W. W de la Werner, ca nimic nu trece de filtrul robotului. Nimic la propriu.
  • +2 (10 voturi)    
    corectia fiscala... (Luni, 22 iunie 2020, 10:55)

    demaGOGU [utilizator]

    ...trebuie sa inceapa cu aristocratia bugetara -BNR, ASF, ANRE, ANCOM, etc lista e foarte lunga! - unde salariile ating mii de eur (pe medie) si zeci de mii eur (sefimea, y compris Lazea).

    altfel ramanem cu un exercitiu suplimentar de ipocrizie.
    • +6 (6 voturi)    
      Intrebari pentru domnul economist (Luni, 22 iunie 2020, 19:57)

      Cozmin30 [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      Domnul economist sa nu ne mai abureasca.
      Sa calculeze si sa ne spuna clar :
      Cu cat se pot majora pensiile daca se reduc salariile aberant de mari ale parlamentarilor, ale primarilor, ale consilierilor, ale celor de la Curtea de Conturi, de la ASF etc ?
      Cu cat se pot majora pensiile daca se reduc sau se impoziteaza pensiile nesimtite ?
      Cu cat se pot majora pensiile daca se desfiinteaza indemnizatiile falsilor revolutionari ?
      Cu cat se pot majora pensiile daca se desfiinteaza indemnizatiile falsilor academicieni, de la falsele academii ?
      Cu cat se pot majora pensiile daca se desfiinteaza subventionarea de la buget a partidelor ?
      Cu cat se pot majora pensiile daca se desfiinteaza finantarea asa-zisei case regale ?
      Cu cat se pot majora pensiile daca se desfiinteaza Institutul Tapului Levantin ?
      Cu cat se pot majora pensiile daca se confisca integral averile marilor corupti si marilor infractori, care au devalizat tara, conform legii confiscarii extinse ?
      Este simplu sa spui ca daca nu faci nimic, nu vor fi bani pentru majorarea pensiilor.
    • +2 (2 voturi)    
      hai sa folosim neuronii (Marţi, 23 iunie 2020, 9:03)

      QED [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      spui ca prima conditie e sa taie salariile la BNR de exemplu. Pai e logic ca un economist bun ca Lazea n ar mai sta acolo ci ar pleca si el ca multi altii la o multinationala undeva. de ce ai sta intr o institutie rigida batranicioasa cum sunt cele de stat fara flexibilitati samd decat pt salariu? apoi o institutie din care au plecat toti oamenii buni sa gaseasca un salariu bun si au ramas doar cei care nu s suficient de buni sa fie primiti undeva si armata de pile ar trebui sa poata supraveghea acele institutii unde au plecat colegii lor cei bine pregatiti. uita te la filmul inside job, o sa vezi a asa s a intamplat in 2010 criza.. e o vorba in popor despre cei care fac calcule ca tine. lasa inteligenta, oricat de putina sa te ghideze nu frustrarea. daca pui la un loc salariile lui Lazea s ale altora nu sunt 1 la mie din ce pierdem pe incompetenta asupra careia el trage un semnal de alarma. sau t esti unul din acele ministere...
  • +13 (13 voturi)    
    cum sa fie in stare?! (Luni, 22 iunie 2020, 11:03)

    Roman_Cetatean [utilizator]

    si sa vrea,nu au cu cine....obisnuiti-va cu ideea, ministerele si institutiile publice sunt parazitate, acaparate de boierimea bugetara, care stie doar a bea cafeluta si barfi pe salarii de mii de euro, cred ca cel putin 3 sferturi sunt asa, adusi evident de toti politrucii care s-au perindat pe acolo.
    Odatam angajati, devin insurubati, f greu sa mai fie dati afara. Plesnesc de incompetenta. Si de analfabetism. Multi cu diplome false sau luate cine stie cum, la ce univ privata de 2 lei, "ca sa fie".
    Cu cine sa faci programe, proiecte sau sa ai idei inovatoare, rpecum HU?
    Aia, asa blamati de UE cum sunt pt politica lui Orban si tot sunt la ani-lumina fata de noi si continua sa accelereze spre dezvoltare. Profita de orice oportunitate si posibilitate de finantare.
    • +6 (10 voturi)    
      sunt foarte usor de dat afara (Luni, 22 iunie 2020, 12:14)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui Roman_Cetatean

      trebuie doar sa vrei. poti face doua lucruri simple:
      1. ii pui sa raporteze zilnic ce ce au facut, conform fisei postului, sa lucreze "la program" si ii monitorizezi 100%. pauza de cafea se penalizeaza conform contractului de munca. abaterile se noteaza, conform legislatiei. multi nu rezista nici macar o saptamana.
      2. reorganizare... mai drastic, dar poti sa dai afara din start, oricati.
  • 0 (4 voturi)    
    dar (Luni, 22 iunie 2020, 14:42)

    codrean [utilizator]

    cand ai dat finantele tarii pe mana lui alde Citu la ce te poti astepta ?