​​Turism, deci exist!

Ce am văzut în 11 zile de pandemie petrecute prin hotelurile și restaurantele de pe Valea Prahovei

de Dan Popa     HotNews.ro
Marţi, 21 iulie 2020, 18:12 Economie | Finanţe & Bănci


Turism în România
Foto: Travlocals
Coada e de vreo 5 persoane. E unul dintre puținele hypermarketuri din Bușteni. O localnică, fără niciun fel de mască, se infiltrează la coadă și încearcă să intre în față. Oamenii protestează, femeia se preface că nu aude, lumea cere intervenția agentului de pază, agentul se duce glonț la femeie, o privește dur și, mișcând în aer arătătorul ridicat, îi spune femeii:”Să nu se mai întâmple, doamnă!”. Speriată de duritatea apostrofării, femeia nu renunță la locul cucerit la coadă, plătește, bombăne și pleacă. Agentul de pază rămâne să împace turiștii. Și reușește, întrucât are și el dreptate: ”Turiștii vine și pleacă, domnu. Dar localnicii rămâne și noi cu ei trăim!”

Terasă din centrul Brașovului:


Episodul nu e deloc singular. La un alt celebru hypermarket de pe Valea Prahovei, un cetățean care muncea în construcții (după varul de pe mâini), împingea efectiv de la spate turiștii cu căruciorul în care tronau două peturi de bere. Unul dintre turiști – o turistă de fapt- i-a cerut politicos să respecte distanța de doi metri, la care Ochi Tulburi a sărit în sus, ca ars: Și ce vrei acuma? Să stau la 15 metri distanță???!!!

Am stat mai bine de o săptămână la un hotel din zonă și am avut vreme să iau masa în Predeal, Bușteni, Sinaia, Brașov, Poiana Brașov și să văd pe viu cum sunt respectate regulile sanitare. Au fost terase unde am refuzat să mă așez la masă, pentru că aș fi fost servit de chelneri fără măști, pe mese nedezinfectate după plecarea celor care au mâncat înainte.

La alte terase am mâncat la 12 grade, iar chelnerul ne-a explicat că nu se cumpără încălzitoare pentru confortul turiștilor pentru că ”dacă se redeschid mâine restaurantele și aruncăm banii în vânt pe încălzitoare?” Corect? Corect! În fond, vorba vecinului de la masa din spate, cui i-e foame cu adevărat, mănâncă!

Mai jos, o vulpe surprinsă în Poiana Secuilor, zilele trecute:




În foarte puține locuri (care pot fi numărate pe degetele unei mâini ale unui tip vizitat de recuperatori) se respectă distanțarea socială și purtarea măștii. Primii care dau de pământ cu regulile sunt de cele mai multe ori chiar turiștii. La un restaurant din Bușteni, recunoscut prin rețetele mai deosebite, chelnerul se apropie –fără niciun fel de mască - șoptindu-i direct în ureche cum Șeful a adus un bucătar din București, care face niște ”trufe pe conopidă” nemavăzute. Turiștii se uită la el cu jenă, plătesc rapid consumația și fug, jurându-și să nu mai calce pe acolo până la finele pandemiei.

Turme de vaci, precedate de turme de oi, străbătând pădurea (zona Predeal):



La un bar regal din Sinaia, a trebuit să ne rugăm de 3 ori de șef să vină să ne dezinfecteze masa. Prima reacție a fost să râdă, a doua una de mirare- omul nu știa dacă vorbim serios sau nu - iar a treia a fost să ia repede o cârpă și să dea cu ea pe masă, indiferent cu ce-o fi fost cârpa îmbibată.

Un magazin de pe Republicii din Brașov. Cineva probează o rochiță. Nu-i vine bine, îi e cam mare. O returnează vânzătoarei, care o pune la loc. Turista întreabă dacă nu ar fi cazul să o dezinfecteze, în caz că o va mai încerca cineva. Fata se face că nu aude, și pune înapoi pe raft rochița. Mult success viitoarei doritoare!

Altă terasă, tot pe Valea Prahovei. Seara și dimineața era frig, termometrele ajungeau uneori și la 10 grade. O turistă se plânge că e rece. Chelnerul îi aduce o pătură (evident nedezinfectată) pe care o așează pe umerii turistei zgribulite. Fata nu zice nimic, dar după câteva secunde pune pătura pe scaun, se ridică și pleacă. Spre ieșire, se dă pe mâini cu dezinfectantul scos dintr-o sticluță pe care o ținea în geantă.

Carne pe varză călită: 36 de lei:


Prețurile nu sunt exagerate față de anul trecut. O masă (o ciorbă, un fel doi si un desert) ne-sofisticată te descurci cu 50 de lei/persoană. Dacă vrei specialități, evident că ajungi la cel puțin 80-100 de lei/persoană. Asta înseamnă 10 euro, echivalentul unui singur fel în Thassos. E drept, chelnerul român e departe ca amabilitate ca cel din Grecia, de exemplu.

Mai jos, imaginea unui curcubeu după ploaie:



La hotel, am avut ghinionul să fim vecini cu niște puști din Teleorman. Cinci tineri pe care părinții i-au înzestrat cu vouchere de vacanță și cu o Skodă cu care să-și petreacă mijlocul lui iulie în munți. Toată noaptea au stat pe balcon și au răcnit ca niște super-eroi cărora lumea nu poate să le facă nimic. Până a venit recepționera (aflată într-un alt corp de clădire a hotelului, atât de departe li se auzeau chiotele) și le-a bătut la ușă. Din super-eroi, au devenit super-iepurași. Asta până a doua zi seara, când junii au descoperit berea la pet. Și episodul s-a reluat.

Masă de două persoane (80 de lei):



V-am spus că am trecut prin Brașov. Nu mică mi-a fost mirarea când am văzut cum un bucureștean a luat-o direct pe Republicii în jos, pe interzis, incercând să ferească terasele și oamenii:







Dar poate avea omul treabă în zonă, ce să zic...?






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.





26823 vizualizari

  • +28 (36 voturi)    
    Romania (Marţi, 21 iulie 2020, 18:56)

    Beta Alfa [utilizator]

    Romania profunda, cum se zice... nimeni nu o va schimba vreodata
  • +29 (39 voturi)    
    Prosti sunteti....ca va duceti (Marţi, 21 iulie 2020, 18:59)

    ggiiggii [utilizator]

    Si pe valea prahovei...si pe litoral.....
    Prosti sunteti....ca acceptati astfel de conditii si astfel de tratament.
    • +19 (29 voturi)    
      prosti,prosti, dar prea multi! (Marţi, 21 iulie 2020, 19:38)

      Stropuleanu [utilizator] i-a raspuns lui ggiiggii

      coplesitor de multi!
      • +4 (4 voturi)    
        ... (Miercuri, 22 iulie 2020, 9:52)

        ursu_rebegea [utilizator] i-a raspuns lui Stropuleanu

        Asa a zis si Madam Firea :)))
  • +17 (23 voturi)    
    panseu... (Marţi, 21 iulie 2020, 19:14)

    acasa1284285656193 [utilizator]

    Din moment ce "merge si asa !" de ce sa se mai schimbe Romania ?
  • -7 (27 voturi)    
    A critica și a avea pretenții, este cel mai simplu (Marţi, 21 iulie 2020, 19:50)

    rectificare [utilizator]

    Pentru asta nu îți trebuie nici școală și nici talent. Mult mai interesant mi s-ar părea să scrie un articol cineva care a muncit câțiva ani în mediul privat, a economisit bani și apoi din banii munciți de el / ea a deschis un business în domeniul HORECA și acum, pe timp de pandemie, a reușit să mulțumească pe toată lumea (angajați, clienți, ANAF, ITM, DSP, DSV, mediu, pompieri, primărie, poliția locală, etc, etc). Și la urmă să mai facă și profit, că ăsta e scopul oricărui business. Să ne spună și nouă cum a făcut.
    • +12 (20 voturi)    
      daca iti ia 80 lei pe chestiile alea din farfurii (Marţi, 21 iulie 2020, 21:23)

      asadar... [utilizator] i-a raspuns lui rectificare

      ...si 2 posirci ar trebui sa aiba bani si de un prapadit de dezinfectant
    • +3 (3 voturi)    
      serios (Miercuri, 22 iulie 2020, 15:12)

      abcd19 [utilizator] i-a raspuns lui rectificare

      Vrei horeca sa isi scoata parleala pe lipsa de activitate din perioada de carantina pe buzunarele clientilor!Nu au decat sa ceara ajutor de stat!Lasa ca va asteapta falimentul acusi..ca dupa pandemie nu mai pune nimeni piciorul pe la noi in vacanta,o-m merge la bulgari greci ...
      Oricum noroc cu Covid ca asa mai invata conationalii nostri cum arata sapunul
  • +8 (14 voturi)    
    Nu este neapărat bucureștean (Marţi, 21 iulie 2020, 19:50)

    Niste tarani [anonim]

    poate fi brașovean (cel mai probabil) cu mașina în leasing. Poate un agent / furnizor / angajat al unei firme din zonă.
    • +6 (6 voturi)    
      nu, nu cred! (Miercuri, 22 iulie 2020, 11:20)

      Jegul Cristian Ioan [utilizator] i-a raspuns lui Niste tarani

      Posibil, dar improbabil.
      Este adevarat ca multe masini luate in leasing au numere de Capitala.
      Insa COMPORTAREA este tipica pentu noi, miticii sudisti damboviteni!A
      proape sigur cel ce ignora sensul interzis si zona peitonala este "de-al nostru, dintre noi, printre noi"!
  • -14 (28 voturi)    
    turiștii vine și pleacă, domnu (Marţi, 21 iulie 2020, 21:23)

    Coco Whistle [utilizator]

    daca nu ai integistrarea, eu unul te-as da in judecata...articol de clasa 2 fara nimic sofisticat, afara nu ai trece clasa. in rest mamaliga si cirnati si bere...ca la alegeri..
  • +4 (14 voturi)    
    Dar, ce parere aveti de farmacii? (Marţi, 21 iulie 2020, 23:05)

    Ciprian1979c [utilizator]

    Ultima oara in Berceni, București. Uitasem masca acasă, voiam sa intru in Cora, găsesc o farmacie, cu ușa deschisă, stau in usa, o rog sa mi aduca o masca, imi zice sa intru, intru(nu era nimeni, doar farmacista cu masca pusa, o clienta tocmai ieșise), o scoate si o pune, pur si simplu pe tejghea(înaintea mea fusese o acea clienta care ieșise si care pusese bani pe tejghea, am văzut cat așteptam in usa)! I am zis că ii mulțumesc ca nu m-a pus sa ling direct tejgheaua, ca e tot aia ca si cum as purta masca de acolo si am plecat.
  • +7 (9 voturi)    
    păi de aia am plecat (Miercuri, 22 iulie 2020, 5:19)

    hdd [utilizator]

    când le zic oamenilor "păi, din cauza ta am plecat din țară", au reacția șefului de sală căruia i s-a cerut să dezinfecteze masa:
    întâi râd, apoi se miră, apoi șterg repede cu o cârpă tot comportamentul.
  • +9 (9 voturi)    
    Se vede ca autorul e nascut/crescut la oras (Miercuri, 22 iulie 2020, 5:44)

    John M. [utilizator]

    pentru ca nu se spune "turma de vaci". Turma e pentru oi. Pentru vaci se spune "cireada". In rest, am citit cu placere impresiile domniei sale. Nici n-a fost rau turneul. Ma asteptam la niste grozavii cu mancare alterata, chelneri badarani sau insecte de pat. Poza cu carnati, mamaliga (si gogosar murat) mi-a facut meniul pe ziua de azi.
    • 0 (2 voturi)    
      Meniul este OK! (Miercuri, 22 iulie 2020, 11:25)

      Jegul Cristian Ioan [utilizator] i-a raspuns lui John M.

      SI eu sunt crescut exclusiv la oras, dar stiu de CIREADA.
      Pentru capre, cum se zice?
      Ciopor?
      Nu, grozaviile prezentate in articol sunt "soft", nu hard!
      Mancare este buna, camerele sunt curate, nu au bug-uri, dar COMPORTAMENTUL oamenilor, fie ei turisti au localnici, in supermaket sau la hotel, este cel care genereaza probleme ...
  • +4 (4 voturi)    
    Replici pe masura (Miercuri, 22 iulie 2020, 11:12)

    tomalimos [utilizator]

    ”Turiștii vine și pleacă, domnu. Dar localnicii rămâne și noi cu ei trăim!”:
    - Iar cel care are doi neuroni, tot cu ei traieste, nu-i asa?


    "Și ce vrei acuma? Să stau la 15 metri distanță???!!!"
    - Doar la doi, daca stii sa numeri pana la doi.

    "chelnerul se apropie –fără niciun fel de mască - șoptindu-i direct în ureche cum Șeful a adus un bucătar din București, care face niște ”trufe pe conopidă” nemavăzute."
    - Creier copt nu face?
  • +1 (1 vot)    
    Inspectori nu ati vazut? (Joi, 23 iulie 2020, 13:37)

    ggggggggggggg [utilizator]

    Asta se intampla deoarece niciun inspector nu are voie sa isi faca meseria de capul lui. Si nu mai dati vina pe romani. Italienii au un proverb: «Tutto il mondo è paese». Adica orice padure are uscaturile ei. Important e ce face padurarul.
  • +1 (1 vot)    
    O casiera de la Penny Market Busteni (Sâmbătă, 25 iulie 2020, 11:47)

    mynickname [utilizator]

    isi facea treaba fara nicun fel de masca, nici macar pe sub barbie, undeva pe la inceput de iulie. N-am mai intrat de atunci in acel supermarket, oricum marfa e slabuta.
    Multi dintre angajatii Mega Image Busteni poarta 'masca pe sub nas' (in special la paine si la casele de marcat).