​Business report: Creșterea cu 40% a pensiilor, amendată de întreaga presă: Nu este o problemă că pensiile cresc, problema este cine dă banii/Politicul şi pandemia scutură pieţele/2 miliarde de euro dintr-o lovitură

de DP     HotNews.ro
Miercuri, 23 septembrie 2020, 5:08 Economie | Finanţe & Bănci


Buget - pensii - balansoar
Foto: Pixabay
​​Toată presa importantă de miercuri își dedică paginile de economie neserioasei și nesănătoasei inițiative a PSD privitoare la creșterea cu 40% a pensiilor. De stânga sau de dreapta, ziarele condamnă populismul aflat în spatele acestei idei, într-o perioadă care reclamă prudență fiscală, dată fiind și fragilitatea economiei românești. ”Pe ultima sută de metri, PSD aruncă un bolovan în capul guvernului PNL: plus 40% la pensii, plus 100 mld. lei la datoria publică. BNR: Există un risc sistemic major dacă sunt destabilizate finanţele publice”, notează Ziarul Financiar.

”Nu este o problemă că pensiile cresc, problema este cine dă banii. Pentru că bugetul este gol – 30% din cheltuielile statului sunt finanţate azi din împrumuturi. Deficitul bugetar va ajunge la 12-15% din PIB, un procent pe care nimeni nu-l finanţează. Ionuţ Dumitru, economistul-şef al Raiffeisen Bank, crede că soluţia la deficitul uriaş ar fi o nouă îndatorare la FMI, la pachet cu condiţiile dure impuse de un astfel de aranjament. Adrian Vasilescu, BNR, spune, dimpotrivă: FMI nu finanţeză deficitul bugetar – cazul nostru – ci deficitul de cont curent (intrări/ieşiri de valută). Aşa că nu există soluţia de avarie a FMI. Ministrul de finanţe, Florin Cîţu, spune că decizia Parlamentului, controlat de PSD, este „un act de agresiune la stabilitatea economiei României“: „Toţi văd cum o grupare vrea să arunce ţara în aer“, mai scrie ZF.

Majorarea pensiilor cu 40%: cum să pui pistolul la tâmpla României și să tragi. PSD, PRO România, UDMR și ALDE tocmai s-au unit și au votat cea mai aberantă măsură economică din ultimii 30 de ani: mărirea pensiilor cu 40%. Să ne înțelegem, nu a pensiilor mici și foarte mici, care aveau nevoie de așa ceva, ci a tuturor pensiilor. Mai precis, a punctului de pensie. Efectele bugetare sunt uriașe: circa 6,5 puncte procentuale adăugate la deficitul bugetar, în condițiile în care acesta ar fi ajuns oricum la aproape 9% și fără această bombă. Motivul este simplu: acești bani pur și simplu nu există. Ei nu pot fi scoși din economie nici prin taxe, nici prin scăderi de investiții, pentru că ar însemna ca tot bugetul țării să fie băgat în salarii și în pensii, scrie Pressone.ro.

Politicul şi pandemia scutură pieţele. Moneda naţională a reacţionat diferit în faţa principalelor valute, în timpul pandemiei, cursul euro/leu având un trend ascendent, în timp ce cotaţia dolar/leu a avut o evoluţie descendentă. Acest trend s-a conturat pe fondul slăbirii monedei americane faţă de cea europeană în contextul crizei provocate de Covid-19, dar şi ca urmare a evenimenteleor care au loc pe scena politică, atât la nivel naţional, cât şi global. Ultimul eveniment care s-a des­făşurat în Parlamentul nostru, respectiv votul de ieri pe majorarea cu 40% a pensiilor, a accentuat tendinţele de depreciere a leului în faţa euro şi a majorat, la nici jumătate de oră, costurile de finanţare pe termen lung ale statului. Cursul euro/leu începuse să crească la doar câteva secunde de la vot, urcând, pe piaţa interbancară, la 4,862. La o oră distanţă de vot, cursul a atins, pentru scurt timp, chiar şi 4,864 lei/euro. Nivelul maxim al cursului oficial, anunţat de BNR, a fost stabilit, săptămâna trecută, la 4,8595 lei/euro. Ieri, un euro a fost cotat la 4,8590 lei - valoarea anunţată de BNR. Creşterea euro înseamnă majorări de preţuri la produsele din import, dar şi la alte servicii taxate în euro, precum telecomunicaţii. Amintim că, în luna martie (16 martie de exemplu), cursul euro/leu era de 4,8242, scrie Bursa.

Decizia de majorarea a pensiilor cu 40% va pune în genunchi bugetul de stat. Efectele negative asupra economiei românești nu vor întârzia să apară. În 2019, valoarea pensiilor plătite a fost de 69,9 de miliarde de lei. Asistăm la o majorare de peste 39 de miliarde de lei. Această creștere ar majora deficitul bugetar la peste 11% din PIB. Înainte de toate, trebuie precizat că actualul fond de pensii nu este un fond în adevăratul sens al cuvântului, ci doar un sistem de redistribuire a banilor virați de către angajații actuali, către pensionari. Nu guvernul plătește pensiile, ci angajații ce se află în prezent în câmpul muncii. Guvernul doar redistribuie acești bani de la angajați către pensionari. Sursa de finanțare pentru majorarea pensiilor nu a fost precizată, însă în cazul în care această lege va trece, în forma actuală, cei care vor plăti această majorare vor fi angajații din mediul privat, care vor fi împovărați de taxe, scrie Claudiu Vuță pe project-e.ro

2 miliarde de euro dintr-o lovitură: Cum s-au dat peste cap într-o zi toate calculele pe deficit pe 2 ani. Legea votată în Parlament reprezintă un plus de cel puțin 2 miliarde de euro în 2020. Deficitul bugetar ar putea sări de 11% din PIB în 2021. Majorarea punctului de pensie cu 40% de la 1 septembrie 2020 ar duce la o creștere a ponderii în PIB a cheltuielilor cu asistența socială cu peste 2 puncte procentuale în 2021, potrivit celor mai recente estimări ale Consiliului Fiscal. Guvernul a decis cu ocazia celei de-a doua rectificări bugetare o majorare de 14% a punctului de pensie care ar presupune un efort bugetar important, de 3,6 miliarde de lei în anul 2020 și respectiv 10,92 miliarde de lei în anul 2021. Pe de altă parte, majorarea cu doar 14% a punctului de pensie ar fi menținut ponderea acestor cheltuieli, raportate la PIB, la nivelul de acum, admițând că prognozele CNSP privind evoluția economiei se vor dovedi corecte, a subliniat instituția, scrie cursdeguvernare.ro

Ce înseamnă creșterea pensiilor cu 40% în loc de 14%: 41 de miliarde de lei cheltuieli suplimentare în doi ani. ”Lucrurile sunt foarte periculoase. Trăim pe datorie”. Majorarea pensiilor cu 40% în loc de 14%, cât este prevăzut în prezent, înseamnă o gaură suplimentară în bugetul din 2020 și 2021, spun economiștii. Aceștia avertizează că leul s-ar putea deprecia, iar starea economiei s-ar putea înrăutați rapid – înaintează chiar comparații cu situația Greciei de acum câțiva ani. Ionuț Dumitru, economist-șef al Raiffeisen Bank și fost președinte al Consiliului Fiscal, a declarat la Digi 24 că impactul va fi de 11 miliarde de lei în acest an și de 30 de miliarde anul viitor. Potrivit lui Ionuț Dumitru, numai din majorarea pensiilor va exista anul viitor un impact de 2,8% din Produsul Intern Brut (PIB). Acesta lucru ar duce la un deficit bugetar de 10-11% din PIB, ceea ce, mai departe, ar trimite România la un împrumut de la Fondul Internațional Internațional (FMI), a mai spus Dumitru. România are deja un deficit estimat la 8,6% în acest an, iar țara noastră trebuie să revină în anii următori sub nivelul de 3%, prevăzut în tratatele europene. Consultantul fiscal Emilian Duca spune că ”nimeni nu va împrumuta România ca să plătească pensii și salarii. Lucrurile sunt foarte periculoase. Trăim pe datorie”, mai spune Emilian Duca. ”După pensii vor urma dublarea alocațiilor, creșterea venitului minim, a ajutoarelor sociale. Asistăm la o luptă surdă, care va dura până pe 6 decembrie, ora 22. Din punct de vedere economic este catastrofal”, a spus Duca, citat de Libertatea.









Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.





22006 vizualizari

  • +18 (34 voturi)    
    Comunistul Ciolacu si complicii lui (Miercuri, 23 septembrie 2020, 6:12)

    John M. [utilizator]

    sunt niste aventurieri inconstienti si criminali. De profesie analfabeti si prin vocatie pungasi, scopul lor e sa scufunde financiar Romania ca apoi sa para ei salvatorii.
    • +11 (19 voturi)    
      pe jumatate corect (Miercuri, 23 septembrie 2020, 8:21)

      fl0rin [utilizator] i-a raspuns lui John M.

      scopul lor e doar s-o scufunde, asta e ordinul de la stapanul din rasarit.
    • +14 (22 voturi)    
      daca nu e chiar tradare de tara (Miercuri, 23 septembrie 2020, 8:27)

      rov [utilizator] i-a raspuns lui John M.

      Ce pensionar se poate bucura cand stie ca tara copiilor si a nepotilor va ajunge o RUINA??
      NEMERNICII de pezedisti au vazut ca incep lucrurile sa se miste pe la metrou, pe la autostrazi si gata...hai cu Romania la prostit.
      • -3 (9 voturi)    
        Destul de multi! (Miercuri, 23 septembrie 2020, 9:20)

        Jegul Cristian Ioan [utilizator] i-a raspuns lui rov

        Soacra injura in fiecare zi pe nazist si guvernul liberal si aplaud ape pedeseristii care "tin la oameni, maresc pesiile si salariile"!

        Si tot zilnic imi reaminteste si mie ca in curand voi iesi la pensie, asa ca nu o sa mai votez pentu UE si domnia Legii, ci o sa devin si eu fan Ilici, o sa-l votez pe draknea!
      • +1 (1 vot)    
        Chiar se bucura pensionarii (Joi, 24 septembrie 2020, 14:54)

        Urzitoru [utilizator] i-a raspuns lui rov

        taica-meu efectiv URLA cat il tineau plamanii, cand am vorbit cu el la telefon, ca sunt bani, ca au fost prevazuti in buget, ca ii tine Catu ascunsi si nu spune ce face cu ei... In timp ce habar nu are care e diferenta dintre deficit bugetar si crestere economica, sau macar ce e deficitul bugetar, cu toate ca i-am explicat de nenumarate ori! Daramite sa mai priceapa concepte ca rating de tara, finantarea deficitului, inflatia care anuleaza cresterea pensiei, dar care bulverseaza masiv economia si sectorul privat... pt el nici nu conteaza ca suntem intr-o criza mondiala masiva!
        Si ca el sunt sigur ca sunt foarte multi pensionari, personal cred ca de fapt sunt foarte putini care inteleg si ii preocupa aceste probleme si nu tin neaparat la cresteri din astea de nivel manelistic!
  • +14 (22 voturi)    
    scenariu (Miercuri, 23 septembrie 2020, 7:53)

    prio [utilizator]

    Tineti minte in ce situatie a fost Grecia ? , a fost salvata de Europa .
    Romania nu va fi ; va fi impartita cum imparti mamaliga,sa vedeti cit vor lua rusii si ungurii.
    Iata in ce ne-a bagat PSD,un partid tradator, vinzator de tara ,care trebuie scos ecuatie de noj votantii. Daca la alegerile locale si cele generale nu va luati revansa , oameni buni inseamna ca si noi suntem ca ei,
    Voi nu ati vazut ca in magazine litrul de lapte nu mai are 1000 ml ci numai 900ml,ca in piete este specula generalizata ??, asta a crea PSD cultul furtului si al inselaciuni .
    Eu nu vreau sa fiu parte la asa ceva ,nu vreau ca tara asta sa fia dezmembrata si vinduta la centimetru (deja este in curs) si din ce cauza este asa??
    Din cauza ca 30 de ani ne-am lasat mintiti si amagiti de niste populisti care isi vad interesul propriu si cel de grup si nu al omului de rind cinstit ,onest ,muncitor. cum ar trebui sa se intimple.
    Aceste partide trebuie desfiintate de oameni prin votul lor ,chiar daca promit marea cu sarea, sunt aceleasi promisiuni mincinoase de 30 de ani, sunt aceiasi "dinozauri " care sau imputit pe scaunele alea in parlament,trebuie AMENDATI !
    Sa trecem la recuperarea prejudiciilor Dle Predoiu , E timpul .ca si asa nu mai sunt bani la buget.
    • +5 (11 voturi)    
      ... (Miercuri, 23 septembrie 2020, 8:47)

      sentenced [utilizator] i-a raspuns lui prio

      Daca nu ne-am dezintegrat teritorial in 90 nu o vom face nici acum. Insa va fi rau din 2021 incolo daca se va aplica masura.
      Si asa ne intoarcem la ce eu si o mana de oameni am sustinut acum un an, si anume ca PNL ar fi trebuit sa procedeze precum USR si sa nu intre la guvernare cu parlament majoritar psd/alde/udmr. Ori faceau anticipate (ceea ce era firesc din moment ce psd practic a recunoscut ca nu mai este capabil sa conduca si nici nu mai are sustinerea poporului) ori ii lasau pe pesedisti sa-si duca mandatul la final, pecetluindu-le astfel soarta pentru totdeauna.
  • -1 (17 voturi)    
    Poate e timpul sa se vorbeasca (Miercuri, 23 septembrie 2020, 8:10)

    galeo [utilizator]

    Despre impozitare progresiva (inclusiv pe pensii).
    Cu impozite marite pe castigurile mari, si 0 pe veniturile sub salariul minim.

    De asemenea sa cresti cu 40% toate pensiile e aberant, se creaza o prapastie si mai mare intre pensiile mici si cele mari. Una e sa cresti cu 40% o pensie de 1000 lei si altceva una de 10000 lei
  • -6 (18 voturi)    
    satulul nu crede flamanduluui (Miercuri, 23 septembrie 2020, 8:24)

    Lasa-ma [utilizator]

    de ce nu v-ati revoltat cand s-a confiscat fondul de pensii. Sunteti viteji si sunteti revoltati ca niste batrani isi cer drepturile pentru care au cotizat peste 40 de ani. Nu este nimic, implacabil va vine si voua randul. Singurul regret este ca nu mai apuc sa va vad mutrele.
  • +10 (16 voturi)    
    Printre... (Miercuri, 23 septembrie 2020, 8:25)

    ElDiablo [utilizator]

    ... capetele de acuzare pentru care a fost executat Ceausescu in '89 s-a numarat si subminarea economiei nationale. Pesedeii l-au intrecut demult pe Ceausescu in a face rau, mentinand timp de 30 de ani Romania in mizerie, saracie si subdezvoltare. cu astia nu luam nici o masura? Chiar asa, in tara asta nu mai exista legi, constitutie, presedinte, csat, justitie, cateva sute de teroristi isi fac de cap, distrug totul in interes personal sau de grup si majoritatea, cei care muncesc cinstit care-si doresc normalitate si prosperitate si civilizatie, a ajuns bataia lor de joc. E incredibil ce se intampla. Daca nici acum nu vom iesi la vot masiv, nu mai avem nici o sansa si nici o speranta, alti 4 ani cu aceste scursuri vor insemna si sfarsitul Romaniei.
  • +6 (8 voturi)    
    Alegerile inseamna pentru voi functii, bani ! (Miercuri, 23 septembrie 2020, 8:38)

    Entiu [utilizator]

    Asa va intereseaza pe voi tara!? Alegerile inseamna pentru voi functii, bani, restul nu va mai intereseaza.
    Sa scapam de imbuibatii fara lipsa de cuvant pana la lipsa de onoare!
    Si modelele de la TV nu au proiecte de avengura de care am beneficia cu totii Dar, care ne sunt modelele ?
    Uitaţi-va la tv, este suficient să faci un tur al programelor. Cine sunt indivizii care apar ?
    Fetite şi marţafoi, semianalfabeti de prima mâna neimplicati, care au bani si atit....fara demnitate si onoare. Cine ii plateste?!
    Cine să promoveze formatorii de opinie?. Alegerile pentru voi conteaza, primiti functii bani si apoi nu va mai intereseaza de noi, Intr-un cuvint nu au coloana vertebrala dreapta, sunt oportunisti si neimplicati.
  • +8 (12 voturi)    
    e un alt fel de CATITAS, pezede revine (Miercuri, 23 septembrie 2020, 8:41)

    rov [utilizator]

    Apropo, cine a permis politic schema CARITAS a ajuns sau nu la puscarie?
    Istoria se repeta, zugravita altfel, dam foc la tara numai sa ramanem ancorati de borcanul de miere.
    Sa moara toti, noi sa prosperam -gandesc nemernicii de pezedisti.

    Le-as umfla la toti pezedistii anvelopele cu 40 % si le-as da drumul cu viteza maxima la vale...
    HAI LA VOT !!
  • +4 (12 voturi)    
    Creșterea cu 40% a pensiilor (Miercuri, 23 septembrie 2020, 8:53)

    blacksheep [utilizator]

    Ce mai produce Romania ca sa poata face aceasta majorare, cati angajati direct productivi mai exista? Eu cred ca mult prea putini. Prea multi bugetari care nu produc, doar consuma.
    De ce nu se majoreaza doar pensiile mici ? Ar fi o masura necesara si de bun simt.
    De pensiile speciale nu se mai spune nimic.
    Marirea punctului de pensie nu va duce decat la inflatie si majorarea diferentelor dintre cei foarte bogati si restul populatiei. Clasa de mijloc este insignifianta.
    • +7 (9 voturi)    
      ....... (Miercuri, 23 septembrie 2020, 9:03)

      prio [utilizator] i-a raspuns lui blacksheep

      In primarii doar politia locala mai are salarii sub 1000E, restul peste si nu fac nimic se vede cu ochil liber.
  • +2 (12 voturi)    
    sigur ca (Miercuri, 23 septembrie 2020, 8:57)

    codrean [utilizator]

    masura nu e - la bugetul actual - sustenabila, in forma asta. Cum oare politicienii romani - toti - pot fi atat de inconstienti si lipsiti de imaginatie ? Sa dai o lege care-i mareste pensia unuia cu 1000 Ro/luna cu 400 si celui cu pensie de 10.000 cu 4000 ? (Este si cineva caruia i se mareste cu ... 8.000!). Vi se pare normal ? Nu s-a putut oare gasi nici o formula de marire "scazatoare" in functie de quantum-ul actual ? Nu-mi veniti cu legi, constitutionalitate, etc ! Sunteti pusi acolo sa rezolvati, sa va bateti capul, sa aveti idei. SA REZOLVATI ! Nu puteti ? Plecati si lasati pe altii mai destepti ! Da, pe astia de unde-i scoatem ?...
  • +6 (8 voturi)    
    .... (Miercuri, 23 septembrie 2020, 9:17)

    prio [utilizator]

    Hei, Latrutza Vasilescu de ce nu s-a votat in parlament marirea cu 40 % a pensiilor sub 1000 de lei si impozitarea cu 40 %a pensiilor nesimtite?????????
    Spui ca sunt bani si ca actuala guvernare nu stie cum sa aplice legea ??/Esti de rea credintza PRM-isto.
    Asta e creste mascata a pensiil0or nesimtite pe care tot voi le-ati creat .
    Asta stiti sa faceti cel mai bine diversionistilor, creati inechitati in societate ca sa puteti controla mai usor masele de votati.
    Dar va venit timpul sa plecati si sa sa fie luate averile la control.
    Abia astept sa vad cum justificati averile din salariile de parlamentari sau senatori.
    Hoti fara de rusine!!
  • +5 (9 voturi)    
    BUGET DEZECHILIBRAT (Miercuri, 23 septembrie 2020, 9:50)

    jidanul [utilizator]

    Problema nu este ca nu sunt bani pentru dublarea alocatiilor, cresterea salariilor si a cresterii punctului de pensie, problema este ca tot felul de legi care dezechilibreaza extrem de mult bugetul care a creat privilegiati si "speciali". Aceste legi care au dezechilibrat liniaritatea si ierarhizarea sistemului de salarizare si de pensii trebuie defiintate. Cum sa ai pensii 20000-30000 si de 70000 de lei cand ai pensia sociala de 600 de lei sau pensii de 1000-1500 de lei provenite din sistemul bugetar ? Cum poate Statul Roman sa plateasca doua venituri si salariu si pensie, cumulat ? Cum poti sa ai salarii nemernic de "de nesimtite" in anumite institutii ale Statului Roman, autoritati si companii de stat ? Nicio pensie, provenita din sistemul bugetar, nu trebuie sa depaseasca, cu nici um leu si nici un ban maxim 10000 de lei, nici un salariu de baza in absolut nicio institutie a Statului Roman nu trebuie sa depaseasca salariu de baza al presedintelui Romaniei, nicio persoana angajata intr-o institutie a Statului Roman nu trebuie sa i se plateasca doua venituri, salariu si pensie sau indemnizatie si pensie, ori salariu, ori pensie si daca lucreaza dupa varsta de pensionare sa primeasca numai salariu si dupa ce iese la pensie sa i se recalculeze pensia si sa i se plateasca doar pensia. Aceste privilegii si legi speciale dezechilibreaza, extrem de mult bugetul, produc discriminari socio profesionale extrem de grave. Trebuie eliminate privilegiile legislative anti-sociale si discriminatorii, aceste legi "speciale" si banii sa fie redistribuiti de jos in sus. Un exemplu ar fi Suedia unde salariile in sistemul lor bugetar cuprind 10 trepte salariale si 5 trepte de pensii, provenite din sistemul bugetar al institutiilor de stat. In Romania trebuie reinstaurat echilibrul, liniaritate si ierarhizarea sistemului de salarii si pensii pana la ultimul detaliu, fara privilegiati si fara "speciali".
  • -5 (13 voturi)    
    Aplaudacii de serviciu (Miercuri, 23 septembrie 2020, 9:55)

    all23 [utilizator]

    au sarit sa ia apararea guvernului galben diaree !
    PResupunand ca nu sunt bani indeajuns , de ce au marit pensia minima ? De ce urmeaza sa o mareasca si mai mult ( 40 % din salariul brut ? ) acolo sunt bani pentru care nu au fost platite cotizatii, la fel ca la pensiile speciale! Chiar daca nu s-ar aplica aceasta lege, ci doar legea cadru a pensiilor , cresterea punctului de pensie ar fi de peste 30 % din 1 ianuarie 2021, dar pensionarii ar trebui sa primeasca si retroactiv cresteri de 10 % pe 2018 si inca pe atat pe 2019 si 2020 pana acum ....
    Exista vreo lege pe care sa vrea sa o respecte un Galben ?
  • +1 (1 vot)    
    Echilibrati bugetul prin reducerea cheltuielilor (Miercuri, 23 septembrie 2020, 17:56)

    Gargara3 [utilizator]

    Se vorbeste de cataclismul cresterii veniturilor celei mai defavorizate si neputincioase categorii sociale dar nu se pomeneste nimic despre masuri economice de echitate sociala si moralitate care ar echilibra bugetul. Iata cateva idei pentru Ludovic Orban si Florin Catu :
    -sa desfiinteze sau sa impoziteze pensiile speciale si nesimtite
    - sa reduca numarul si salariile bugetarilor care taie frunze la caini
    – sa reduca salariile nesimtite si nemeritate ale parlamentarilor, primarilor, consilierilor
    – sa desfiinteze indemnizatiile falsilor revolutionari
    – sa desfiinteze indemnizatiile falsilor academicieni, de la falsele academii (de fapt, niste obscure ONG-uri sau SRL-uri)
    – sa desfiinteze subventinarea de la buget a partidelor
    – sa desfiinteze finantarea asa-zisei case regale
    – sa desfiinteze Institutul Tapului Levantin
    – sa reduca masiv sumele din PNDL, din care primarii risipeau banii pe lucruri inutile, din care luau comisioane
    – sa confiste averile marilor corupti si marilor infractori, care au devalizat tara