INS a numărat populația după domiciliu: Avem 22,14 milioane de români/ Fenomenul de îmbătrânire demografică s-a accentuat

de DP     HotNews.ro
Joi, 29 octombrie 2020, 9:13 Economie | Finanţe & Bănci


Imbatranirea populatiei se resimte tot mai acut
Foto: sxc.hu
La 1 iulie 2020 populaţia după domiciliu a României a fost de 22,142 milioane persoane, cu 0,1% mai mică faţă de 1 iulie 2019, a transmis joi Institutul Național de Statistică. Populaţia după domiciliu reprezintă numărul persoanelor cu cetăţenie română şi domiciliul pe teritoriul României, indiferent dacă persoana se află în țară sau e plecată la muncă în străinătate. A nu se confunda populaţia după domiciliu cu populaţia rezidentă, care reprezintă totalitatea persoanelor (indiferent de cetățenie) care au reşedinţa obişnuită pe teritoriul României. Populaţia rezidentă reprezintă populaţia de facto care exclude emigranţii, dar include imigranţii.

  • Populaţia urbană şi cea de sex feminin sunt majoritare (56,4%, respectiv 51,2%).
  • Fenomenul de îmbătrânire demografică s-a accentuat, populaţia vârstnică de 65 ani şi peste depăşind cu 579 mii persoane populaţia tânără de 0-14 ani (3804 mii faţă de 3225 mii persoane).
  • La 1 iulie 2020, populaţia după domiciliu din mediul urban a fost de 12,492 mil persoane, în scădere uşoară faţă 1 iulie 2019 (0,05%).
  • Populaţia feminină la 1 iulie 2020 a fost de 11,328 mil persoane, în scădere cu aproape 5000 de persoane faţă de aceeaşi dată a anului precedent.
  • Procesul de îmbătrânire demografică s-a accentuat comparativ cu 1 iulie 2019, prin creşterea (cu 0,5 puncte procentuale) ponderii populaţiei vârstnice (de 65 ani şi peste) şi în acelaşi timp remarcându-se menținerea la același nivel (14,6%) a ponderii persoanelor tinere (0-14 ani).
  • Indicele de îmbătrânire demografică a crescut de la 114,6 (la 1 iulie 2019) la 118,0 persoane vârstnice la 100 persoane tinere (la 1 iulie 2020).
  • Vârsta medie a populaţiei a fost de 41,9 ani, cu 0,2 ani mai mare decât la 1 iulie 2019. Vârsta mediană a fost de 42,1 ani, în creştere cu 0,4 ani faţă de 1 iulie 2019.
  • La 1 iulie 2020, cea mai mare pondere în totalul populaţiei o deţinea grupa de vârstă 40-44 ani (8,6%). În rândul persoanelor de sex masculin, ponderea acestei grupe de vârstă a fost de 9,0%, iar la cele de sex feminin de 8,2%.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.





4366 vizualizari

  • +5 (17 voturi)    
    Romani ! La Vot ! Cu sete împotriva P$D ! (Joi, 29 octombrie 2020, 9:17)

    un domn [utilizator]

    Este Necesar !
  • 0 (8 voturi)    
    22,142 mil (Joi, 29 octombrie 2020, 9:30)

    falcoind [utilizator]

    cu toate explicațiile date in articol e complect nereal , maxim 18 mil . Statistica făcută de amante , nepoate și alți PCR-iști (Pile cunoștințe relații )
  • +3 (9 voturi)    
    o idiotenie marca INS, domiciliul sau rezidenta? (Joi, 29 octombrie 2020, 10:17)

    Gryphus [utilizator]

    cum adica au n umarat romanii dupa domiciliu?

    asta e o prostie, incearca sa-si justifice salariile printr-o facatura. sunt milioane de romani care nu locuiesc acolo unde au DOMICILIUL, o mica parte din aceste milioane isi fac act de rezidenta in alta localitate (din nevoie, nu pt ca vrea cineva sa stea la cozile primariilor) dar 90% din ei locuiesc - adica au domiciliul - in fapt in alte orase sau tari
    • +2 (6 voturi)    
      domiciuiliul se ia dupa pasapoprt (Joi, 29 octombrie 2020, 10:34)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

      Tu, ca om, poti avea un singur domiciliu si mai multe resedinte (ex una de vara la mare, alta de iarna la munte, si in rest in Bucuresti). Dar domiciliul este unul singur, cel trecut in buletin.
      Stiu oameni plecati de 15 ani in Spania, au domiciliul si pasaportul tot in Romania, iar in Spania au doar rezidenta. Cand si-or cumpara casa acolo si isi fac acte de identitate la respectiva locatie, poti da zici ca au domiciliul in Spania.
      • +1 (3 voturi)    
        da, milioane de oameni sunt numarati gresit (Joi, 29 octombrie 2020, 14:14)

        Gryphus [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        ce calculeaza INS, numarul de oameni care in actul de identitate au trecuta o adresa ???

        ce rost are si ce relevanta are sa numeri oamenii care in acte au domiciul undeva cand stii bine ca milioane dintre ei au domiciliul in fapt altundeva?

        oricum e o idiotenie si asta cu domiciliul in sine

        eu am trait si in alte tari dar acolo dadeam o adresa cand aveam nevoie sa ma inregistrez undeva, dovedita cu o hartie de la utilitati

        aici trebuie sa umbli cu contratele de la casa dupa tine, sa mergi la primarii sa te inregistrezi, apoi cu politie. harababura
        • +1 (1 vot)    
          aia e resedinta (Vineri, 30 octombrie 2020, 14:35)

          bancher [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

          iti repet: domiciliul este unul singur, acolo unde ai emis buletinul. Restul de locatii unde stai sunt resedinte.
  • +1 (5 voturi)    
    22 milioane serios... (Joi, 29 octombrie 2020, 10:45)

    hanu [utilizator]

    maxim 18, posibil 17...

    "Populaţia după domiciliu reprezintă numărul persoanelor cu cetăţenie română şi domiciliul pe teritoriul României, indiferent dacă persoana se află în țară sau e plecată la muncă în străinătate." LOL

    doar din cunoscutii mei 50% sunt plecati din tara, factic. INS sunt PRAF, cu respect.
    • -1 (5 voturi)    
      dar (Joi, 29 octombrie 2020, 11:36)

      codrean [utilizator] i-a raspuns lui hanu

      ce semnificatie statistica au toti "cunoscutii " tai ?
      Impresia fiecaruia dintre noi e una, statistica, "numerele mari", ne arata realitatea !
    • +1 (1 vot)    
      Sunt plecati din tara (Vineri, 30 octombrie 2020, 14:36)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui hanu

      dar au domiciliul tot in Romania. Cand vor avea bani sa isi cumpere o casa acolo sau sa ii ia cineva in spatiu cu acte legale, vor avea domiciliul in strainatate.
  • +1 (3 voturi)    
    INS-ul vieții (Joi, 29 octombrie 2020, 11:06)

    middle_brick [utilizator]

    Vedeți ma incurcatilor ca 90% din cei 5 milioane de romani ce trăiesc în afara tarii au buletin cu domiciliul în Romania.
  • +1 (1 vot)    
    pricepuții!! (Joi, 29 octombrie 2020, 13:55)

    alt cetatean [utilizator]

    Constat cu surprindere câtă lume se pricepe și la statistică!!! Pe lângă fotbal și politică!!! Comentariile, cele cel puțin răutăcioase, sunt din categoria:
    De urâtă, nu-i frumoasă, da-i deșteaptă, proasta dracu'!
  • +1 (1 vot)    
    pai da, mai platim niste inutili (Joi, 29 octombrie 2020, 17:58)

    eyesopen [utilizator]

    care sa ne spuna niste cifre mai putin exacte decat cele pe care le pot extrage din trei click-uri cei de la evidenta populatiei si de la oficiul pentru imigrari
  • +1 (1 vot)    
    "Avem 22 milioane de romani" (Vineri, 30 octombrie 2020, 6:23)

    Jebediah_Sanchez [utilizator]

    Exista (sau "avem") 22 milioane de cetateni romani: indivizi cu buletin romanesc + copiii lor sub 14 ani.

    Nu e acelasi lucru cu populatia "rezidenta" a Romaniei, care nu e publicata. Presupun ca aceasta cifra e mult mai mica.