Năsui: Românii fac salariul aproape jumi-juma cu statul / Prea mulți oameni trăiesc în sărăcie cu toate că muncesc 40 de ore pe săptămână

de G.S.     HotNews.ro
Vineri, 22 ianuarie 2021, 10:15 Economie | Finanţe & Bănci


Claudiu Nasui
Foto: Facebook
Ministrul Economiei, Claudiu Năsui, spune că este nevoie ca salariul minim să nu fie taxat deloc deoarece în România există prea mulți angajați care ”trăiesc în sărăcie cu toate că muncesc 40 de ore pe săptămână”. Măsura ”zero taxe pe salariul minim” a fost unul dintre angajamentele electorale ale USR-PLUS în campania electorală.

”Cea mai mare problemă economică a României este sărăcia. Povara fiscală mare asupra celor mai mici salarii este una dintre cauzele majore ale gonirii românilor de pe piața oficială a muncii și chiar din țară. Prea mulți oameni trăiesc în sărăcie cu toate că muncesc 40 de ore pe săptămână”, scrie Năsui pe pagina sa de Facebook.

Ministrul economiei spune că avem cea mai mare povară fiscală pe salariul minim din UE, deoarece românii fac salariul ”aproape jumi-juma cu statul.”

”La fiecare leu câștigat, statul oprește aproape 45 de bani. Acest lucru ar fi mai ușor de tolerat dacă serviciile oferite în schimb ar fi unele impecabile, însă adevărul este că pe lângă taxarea dureroasă a muncii, românii mai plătesc și TVA, accize și alte taxe și impozite. Acestea sunt câteva din motivele pentru care ne-am luptat să cuprindem această măsură în programul de guvernare. Ceea ce am obținut nu este ideal, dar este un început: din 2022 vom începe aplicarea măsurii în diferite sectoare ale economiei”, afirmă Năsui.

”Suntem campionii din Uniunea Europeană la sărăcia în muncă (procentul de oameni care, deși au un salariu, nu se ajung cu banii de la o lună la alta) și pe al doilea loc la numărul de oameni aflați în sărăcie sau risc de sărăcie, la mică diferență față de Bulgaria. Lucrurile acestea nu se rezolvă reinventând roata și testând iar soluții care au eșuat în trecut. De asemenea, soluția nu este creșterea salariilor din pix prin decrete de stat. Pentru a avea cu adevărat un impact pozitiv, trebuie să venim cu reforme curajoase ce pun contribuabilul pe primul loc. Netaxarea primilor 2.230 de lei (sau cât este salariul minim) pentru fiecare angajat este un mare pas în asigurarea bunăstării tuturor românilor”, mai scrie Năsui pe Facebook.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.



.*.


3059 vizualizari

  • +7 (9 voturi)    
    Jumi-Juma, dar macar daca s-ar intampla ceva! (Vineri, 22 ianuarie 2021, 10:24)

    Jolly Roger [utilizator]

    Măcar daca s-ar întâmpla ceva cu banii aia! Că dacă ai vedea autostrăzi, construcții, investiții pe banda rulantă, ar fi ceva!

    Dar când vezi ca $%##% ăștia abonați din tata in fiu la cheltuirea banilor publici nu știu decat ”panseluțe și băncuțe de 3000 lei bucata”, parca îți vine sa te rogi la Țepeș, Robespierre si alții ca ei!
    • 0 (0 voturi)    
      Ar fi misto 50-50 (Vineri, 22 ianuarie 2021, 11:06)

      gamma [utilizator] i-a raspuns lui Jolly Roger

      Dar din cei 50 pe care ii ai 1/5 merg la tva (acum nu mult timp erau aproape 1/4 ) , apoi unele din cele mai cumperate produse au preturi accizate , chiar triplate la pret , + impozite , + diverse taxe , mai degraba ai parte de saptezeciuiala . Personal m-am saturat de jaful asta .
    • 0 (0 voturi)    
      Netaxarea salariului NET pana la 3000 RON (Vineri, 22 ianuarie 2021, 12:16)

      Kivek [utilizator] i-a raspuns lui Jolly Roger

      asta e obligatoriu
  • +1 (3 voturi)    
    gigele (Vineri, 22 ianuarie 2021, 10:28)

    Nevermind [utilizator]

    Chiar habar n-ai ca salariul minim este acum de 2300 lei, desi guvernul din care faci parte l-a marit?
  • -5 (13 voturi)    
    Rupti de realitate. (Vineri, 22 ianuarie 2021, 10:31)

    Amad [utilizator]

    Multi din cei care au minim pe cartea de munca au in realitate ceva mai mult, in fuctie de cat este darnic "patronul".
    Netaxarea primilor 2.230 de lei nu va aduce bani in plus la angajat ci la angajator.
    Nici cresterea salariului minim nu afecteaza veniturile la o mare parte din acesti angajati. Practic firma va suporta acea crestere, slariatul incasand tot atat.
    Degeaba faceem programe pe hartie, daca legile nu se respecta.
    ITM-urile, ANAF-urile, etc. sunt toti intr-o cumetrie cu cei pe care-i controleaza. Cumetrie la propriu. Cred ca orice patron are in agenda din telefon numarul de telefon al cuiva din aceste institutii.
    Mereu este bine sa ai pe cineva ... undeva.
  • +1 (5 voturi)    
    Suna bine asa ca principiu. (Vineri, 22 ianuarie 2021, 10:36)

    Marionette [utilizator]

    Hai sa nu mai dam la stat 2000 lei la fiecare 2000 lei pe care-i primesc cei ce muncesc hai sa fie ratia de 2000/0.
    Aceasta masura ar putea avea 2 efecte:
    -patronii vor avea mai multi bani (lucru nu neaparat rau in Romania, tara saraca, pana la urma patronul va folosi acei bani mult mai chibzuit decat statul)
    -patronii vor da mai multi bani salariatilor. Cine are o afacere si are salariati stie ca, in afara exceptiilor ce confirma regula, patronii vor sa dea mai multi bani angajatilor. Vor si sa castige , dar cei seriosi si sunt multi asa vor cu prioritate sa asigure o viata si salariatilor. Deci salariatii vor consuma banii in locul statului si iarasi este foarte bine. De la 2000/2000 se va trece la 3000/1000.
    Aceasta masura insa va reflua in sectorul bugetar insa. Si aici se pot intampla 2 lucruri:
    -banii la buget vor fi mai putini -nemultumiri, tragedii, militieni revoltati, manifestatii, etc.
    -banii vor fi completati din "alte surse" (tot de la patroni, evident)
    Asa ca toata modificare are real succes economic daca salariile sunt mentinute fara crestere, cativa ani, in timp ce se implementeaza masura si permit patronilor si salariatilor in privat sa ia mai multi bani. dar si militienilor si securistilor sa stea linistiti.
    Cum acestia insa sunt comandati de moscova prevad batalii.
  • -2 (8 voturi)    
    bai frate (Vineri, 22 ianuarie 2021, 10:38)

    chiuariu [utilizator]

    nici maica tereza nu le-ar fi spus mai bine. deci solutia e taxe mai putine, deficit mai barosan, imprumuturi babane, pana la faliment.
  • +2 (2 voturi)    
    si cum compensati? (Vineri, 22 ianuarie 2021, 10:57)

    Roman_Cetatean [utilizator]

    suna frumos in teorie, dar daca va referiti la impozit doar, acesta e 10 % la salariu, restul sunt CAS si CASS.
    ori daca ii scutiti si de astea pe cei cu salariu minim, cine mai contribuie la pensia lor? ce se fac la pensionare?
    si la sanatate?!cine pune? statul? tot unii ca mine?
    sunt si asa multi care oricum nu contribuie la sanatate, dar beneficiaza, daca mai intra si 1 milion , cati sunt acum pe minim ca beneficiari de servicii de sanatate fara insa a si contribui, dupa ce ca si asa astea sunt vai de steaua lor....
    Reduceti cu impozitul statului, ok, iar celelalte trebuie mentinute, e si in interesul lor.
    Ce trebuie sa faceti- e sa stimulati marirea lui.
    si poate vb si cu colega de la Min Muncii, Turcana, care a pus toate tunurile pe "asistatii sociali", fara sa se gandeasca ca din cauza mizeriei de salariu minim net, 1300 lei, aia nu sunt stimulati sa se angajeze- daca mai trebuie sa faca si naveta sau sa se mute cine stie unde....nu castiga cat ii costa (naveta, haine, mancare la serviciu, etc).
  • +4 (4 voturi)    
    Am descoperit America! (Vineri, 22 ianuarie 2021, 11:19)

    DomnuTrandafir [utilizator]

    Sărăcia a ca si demagogia!
    Multă!

    De ce nu vedeti funcționărimea si birocratia din Romania!

    Începeți cu DOUA Ordonanțe de Urgenta!
    Care sa producă rezultate rapide!

    1. ORDONANTA

    Privind încetarea tuturor contractelor de munca încheiate de Pensionari de lux cu institutiile statului.
    Gen:
    - Primarii 3187 bucăți.
    -Prefecturi 41 bucati.
    - Cons. Jud. &Municip. 47 buc.
    Plus Ministere, Guvern, Oficii, SERVICII, AGENTII si alte instituții ale Statului Roman pline cu pensionari de 70 de ani.
    Unii si cu soția.

    Casa de Pensii arata la un moment dat ca sunt cca 200.000 de pensionari care cumulează pensia cu salariul la stat.
    La stat degeaba!
    Nu mai vorbim de masina, telefon, bonuri, tichete iar consilierii de la Rural au terenuri agricole luate pe unde au dorit mușchii lor.
    10 sau 20 de ha.
    Nu e o gluma!
    Jaf adevarat la tara ca lumea tace!

    2. ORDONANTA

    Privind
    Reducerea indemnizatiei consilierilor locali, județeni, municipali care NUMAI pentru O Sedinta pe Luna încasează 20% din Leafa Primarului.
    Reducere de la 20& la 2% pentru ca e criza!
    Oricum nu fac NIMIC!
    Gargara, un vot, protocol!
    Si trafic de influenta!

    Sunt in Romania anului 2021 un numar de 41466 de vipere locale de partid!
    Scuze, consilieri locali.

    La comune si orase sunt: 40.030 de indivizi Nepatati, Imaculată.
    Mai sunt 1381 de județeni Curati ca lacrima si 55 de Bukuresteni.

    O armata de trepadusi, mai mult decat Armata Romana cu tupeu la bani si fara morală când primesc indemnizatia ciuruind bugetul public.
    Moral indemnizația ar trebui sa fie ZERO!
    Sau modestă 1 sau 2%!

    Daca vor cu adevarat binele comunității care i-a votat.

    Alea cu pensii speciale nici vorba sa se intampla ceva!

    Astea de care zic eu produc efecte rapid!
    Aplicare imediată e solutia!
    • 0 (0 voturi)    
      Din Pacate, nu America ati descoperit-o ci ... (Luni, 25 ianuarie 2021, 9:30)

      SvT [utilizator] i-a raspuns lui DomnuTrandafir

      Ordonante complet ilegale. Ce inseamna pensionari de lux? Trebuie definit intai acest termen. Chiar daca e definit tot nu se pot face discriminari intre unii pensionari si altii. Din pacate! Ce este pentru noi normal nu este si legal. De-asta nu s-a reusit pana acum nimic cu pensiile speciale. Sunt nesimtite dar legale.