Cum pleacă curierii din țară, încrederea noastră ca popor și o poveste despre unul dintre ei spusă de șeful unei companii din industrie: Mi-as fi dorit să pot să-l țin în țară, dar n-aveam cum

de Florin Barbuta     HotNews.ro
Miercuri, 7 aprilie 2021, 11:59 Economie | Finanţe & Bănci


Adrian Mihai - CEO Fan Courier
Foto: Pwc Romania
Înainte de pandemie aveam o problemă cu plecatul șoferilor, curierilor, din țară: noi îi aduceam, îi pregăteam, a declarat Adrian Mihai, CEO Fan Courier, în cadrul unui eveniment organizat de PwC România. „La un moment dat am înființat o școală în care luam tineri care nu aveau posibilitatea să facă școala de șoferi și îi pregăteam, îi făceam profesioniști. Stăteau, căpătau experiență 6 luni - 1 an. Când deveneau mai productivi și mai buni plecau în UK, Germania și așa mai departe”, a spus el


Povestea curierului care a plecat în Germania


*declarațiile îi aparțin lui Adrian Mihai


La un moment dat, un curier, care avea vreo 10-15 ani la noi, îl știam foarte bine, îi cunoșteam familia, a venit și mi-a spus: Șefu, am trecut să vă spun că plec în Germania, vreau să-mi iau și eu o casă, am un copil.

Mi-as fi dorit să pot să-l țin în țară, dar n-aveam cum. L-am rugat, când se întoarce, să-mi povestească care sunt diferențele dintre job-ul din România și cel de-acolo.

Peste o perioadă de timp s-a întors băiatul respectiv în țară și am stat de vorbă cu el. Salariul era cu 250%, spre 300% mai mare decât avea în România.

În România avea vreo 80-90 de expediții/zi. Acolo, după 3-4 zile, fără să știe limba, a ajuns să livreze 250. I-am zis: Amice, dacă vii înapoi și livrezi 250, îți dau același salariu ca acolo.

- Păi, nu pot.

- De ce?

- Infrastructura e diferită.

El livra într-o zonă din București foarte aglomerată și pierdea foarte mult timp pe traseu.

Ce treabă are infrastructura cu educația? Păi are, că dacă am avea oameni bine pregătiți și educați care să poată să facă proiecte, să dezvolte țara asta, am avea și noi infrastructură.

Alt lucru care îl întârzia ține de educația noastră, ca și popor. Acolo majoritatea erau plătite online și el nu trebuia să dea chitanță, să încaseze banii. Când nu aveau clienții bani, se duceau să scoată (de la bancomat n.r.), împrumuta de la vecinul și așa mai departe.

Apoi e lipsa de încredere a noastră între vecini, între autorități locale. Acolo când cineva știa că nu-i acasă făcea livrare în fața ușii. Făcea notă de transport: Nu sunt acasă, livrare în fața ușii.

Îl întrebam dacă a avut vreo dispariție (a coletelor n.r.) în cele 6 luni.

Nu a avut niciuna. Era vorba de încredere în vecini și a lăsa în blocul respectiv în fața ușii.

Înseamnă timp, eficiență și productivitate.

„Nu știu când noi vom reuși prin educație, învățământ, să creștem încrederea în societatea în care suntem. Când vom crește această încredere, lucrurile se vor schimba. Cred că încrederea ține și de educație”, conchide Adrian Mihai.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.





3804 vizualizari

  • +3 (5 voturi)    
    Fan Curier NU este O referinta (Miercuri, 7 aprilie 2021, 12:05)

    un domn [utilizator]

    sunt doar o mana de oameni civilizati in Bucuresti, restul, joaca fotbal cu acele colete, sau le livreaza dupa N luni. CEO ul de la Fan Curier NU stie ca la call center Dambovita, anul trecut NU s a raspuns la telefon, au N alte exemple.
    • 0 (0 voturi)    
      are dreptate am fost martor la un retur ... (Miercuri, 7 aprilie 2021, 12:51)

      viziru [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      are dreptate am fost martor la un retur ... o doamna returna televizorul primit avea o gaura mare exact in centru lui ..... cum naiba au reusit nu-mi dau seama .....
      • 0 (0 voturi)    
        Nu doar curierii gauresc. (Miercuri, 7 aprilie 2021, 14:55)

        il_gattopardo [utilizator] i-a raspuns lui viziru

        Ieri am primit un mic electrocasnic cumparat ca sigilat.
        Dar...
        Folie pe partea inox , preindepartata- mai erau franjuri.
        Urme fina de uzura pe partea de asezare.
        Si alte mici indicii de utilizare.
        Nu il dau retur caci funcționează ok.
        Dar nu este primul " desigilat" primit ca " nou nout".
        Mare magazin online, mare caracter!
        Ce stiu ca au angajatii foarte stresati de politicile cu retur si target si mentinere clienti.
        La o întârziere mi-au dat un voucher ca sa " fie bine".
        Asta e .
  • +3 (15 voturi)    
    Poporul roman e pe moarte (Miercuri, 7 aprilie 2021, 12:10)

    emil bobu [utilizator]

    Fiindca e un popor ticalos si rau, un popor care se mananca singur, un popor incapabil sa faca Politia sa functioneze, sau sa aiba niste judecatori cinstiti.

    Cum explicati votul de 55% pentru PNL+PSD? Poporul e tzandari, e o catastrofa.
  • +7 (7 voturi)    
    infrastructura, educația (Miercuri, 7 aprilie 2021, 12:19)

    blacksheep [utilizator]

    Cu adevarat relevanta povestea curierului.
    Am avut prim ministru care nu stia aria cercului, manageri la apele romane ce nu stiau aria triunghiului.
    Nu stiu ce sef de politie de curand facea referinta la teorema lui Pitagora, dar nu cred ca o stia avand in vedere contextul in care a mentionat-o
    Sunt tot felul de angajati in functii de conducere doar pe criteriul de partid cu o singura cerinta, de a detine o diploma universitara nu conteza de unde si cum, lipitori de afise.
    Ar fi interesanta o testare sumara a parlamentarilor si chiar a senatorilor, ministrilor.
  • -6 (6 voturi)    
    ??? (Miercuri, 7 aprilie 2021, 15:04)

    123qwe [utilizator]

    O poveste despre loialitatea angajatului in Romania.
    Ciudat ca in strainatate poate fi loial, iar in tara de regula "smecher", ca sa nu zic altfel.
    • +3 (3 voturi)    
      Daca te tine patronul pe salariul minim (Miercuri, 7 aprilie 2021, 17:49)

      jorj_bv [utilizator] i-a raspuns lui 123qwe

      Eventual nu-si respecta nici promisiunea ca dupa 6 luni - 1 an iti mareste salariul, mie mi se pare ca nu se aplica nici din partea cealalta cuvantul dat. Iar asta e mai puternic decat loialitatea, ca te-a angajat sa-i produci bani, nu sa il iei de nas.
      P.S. : Sunt angajat la primul meu loc de munca de 15 ani, dar nu au fost nesimtiti la bani
  • +1 (5 voturi)    
    Şi casele acolo sunt mai scumpe cu cel puţin 250% (Joi, 8 aprilie 2021, 3:21)

    AndreiCD [utilizator]

    Şi dacă pleacă şi nu se întoarce, pleacă degeaba pentru că şi casele sunt mai scumpe cu cel puţin 250%. Asta pentru că spunea că pleacă pentru că vrea casă.