Minusurile proiectului privind pensionare (confederație patronală)

de DP     HotNews.ro
Miercuri, 9 iunie 2021, 10:55 Economie | Finanţe & Bănci


Radu Burnete
Foto: Concordia
Proiectul de lege privind cumulul pensiei cu salariul în mediul public, binevenit în intențiile sale, are câteva prevederi neclare ce ridică probleme de aplicare pentru mediul privat, arată reprezentanții Confederației Patronale Concordia. Este vorba de posibilitatea pensionării până la 70 de ani la cererea angajaților, respectiv acordul angajatorului. Această măsură are nevoie de un cadru mai clar și precis, altfel va genera multă impredictibilitate pentru angajatori pentru că, în ciuda intenției legiuitorului, nu este clar unde intervine acordul angajatorului. Factorul de instabilitate generat este accentuat de prevederea potrivit căreia angajatul poate reveni oricând asupra deciziei de continuare a activității până la 70 de ani, se precizează într-un comunicat transmis miercuri.

”Nu se poate ca, după ce ai optat să nu te pensionezi, să poți să revii oricând și oricum asupra deciziei, fără a lăsa angajatorului timpul necesar să pregătească înlocuitori și, respectiv, fără să își dea acordul. Această continuare a activității trebuie să țină cont de peisajul mai larg al gestiunii resursei umane. Planurile de recrutare a tinerilor sau de înlocuire sunt făcute, evident, ținând cont de numărul de persoane care se pregătesc să se retragă din activitate. Aici este nevoie de predictibilitate, fiindcă nu se pot face ajustări de la o lună la alta. Trebuie să fie clar că această decizie se ia cu acordul părților.
Trebuie de asemenea să avem în vedere că nu orice meserie poate fi continuată în orice condiții și de către orice persoană dincolo de vârsta de 65 de ani. Decizia trebuie luată într-un cadru flexibil. Este important ca aceste puncte să fie clarificate”, a declarat Radu Burnete, directorul Concordia.

Concordia susține integrarea persoanelor vârstnice în câmpul muncii, atât din motive sociale (continuarea integrării în comunitate, completarea veniturilor din pensie cu forme flexibile), cât și economice (compensarea deficitului de forță de muncă). Companiile angajează deja persoane vârstnice, în diferite formule flexibile, în funcție de capacitățile și nevoile acestora.

Este necesar să fie luate în calcul câteva aspecte:

• Capacitatea de a presta anumite tipuri de activități – sunt o serie de meserii care nu pot fi întreprinse la același nivel la 65, respectiv la 69 de ani. Angajatorul trebuie să poată evalua și lua decizia, de la caz la caz, cu privire la capacitatea de continuare a activității angajaților după vârsta standard de pensionare. În caz contrar, angajații se pot afla în situații de risc sau în imposibilitatea de a îndeplini sarcinile de lucru, din motive obiective, ce țin de capacitatea fizică.
• Managementul resurselor umane în raport cu generațiile tinere:
o Planurile de școlarizare pentru învățământ dual, unde companiile sunt implicate, sunt creionate în raport cu numărul și meseriile celor care urmează să iasă la pensie, pentru a asigura înlocuirea. În cazul în care angajații în prag de pensionare aleg să prelungească activitatea, cei tineri vor rămâne fără locurile de muncă preconizate, pentru care au fost pregătiți, pentru că angajatorii nu îi pot păstra pe amândoi.
o Chiar și în situațiile în care vorbim de lucrători cu studii superioare, care nu au nevoie de pregătire tehnică specifică unei meserii, companiile le pregătesc acestora planurile de carieră ținând cont de retragerea legală din activitate a unora dintre angajați.
• Recrutarea – termenele de 30, respectiv 60 de zile pentru notificarea angajatorului sunt extrem de scurte chiar și pentru a planifica procesul de recrutare pentru înlocuitori, în cazul în care angajații nu doresc pensionarea/prelungirea.

Concordia solicită Executivului clarificarea termenilor și condițiilor prelungirii aplicabile după vârsta de pensionare, cu acordul clar al angajatorului, înainte de adoptarea legii, pentru a asigura predictibilitate și echitate pieței muncii din România.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.





12623 vizualizari

  • +4 (6 voturi)    
    Angajatorii nu vor fi de acord cu pastrarea senior (Miercuri, 9 iunie 2021, 11:56)

    D-or [utilizator]

    Acestia au ajuns deja la un salariu maxim pentru calificarea lor, iar pentru angajator va fi mai profitabil sa recruteze tineri pe salarii mici.
  • +3 (5 voturi)    
    Conditionarea de acordul angajatorului anuleaza le (Miercuri, 9 iunie 2021, 11:59)

    D-or [utilizator]

    Conditionarea continuarii activitatii de acordul angajatorului anuleaza practic aceasta prevede legala.

    In acest caz, legea nu mai confera un drept ci doar o posibilitate improbabila. Praf in ochi.
  • +6 (8 voturi)    
    Ce gargara ieftina! (Miercuri, 9 iunie 2021, 12:16)

    Zache58 [utilizator]

    In privat oricum dati afara oamenii cum si cand vreti voi.II cocosati de munca si pleaca singuri.Lasa-ma cu ''resursele umane'':patronul /seful stabileste cine pleaca si cine ramane.60 zile sunt suficiente sa gasesti un inlocuitor.Doar nu sunteti toti la firma lui Musk sau Bezos,nu construiti rachete ci biciclete!
    • +1 (1 vot)    
      Pensionarii fin Primarii ce plusvaloare aduc? (Joi, 10 iunie 2021, 10:07)

      DomnuTrandafir [utilizator] i-a raspuns lui Zache58

      Sunt sugative pe banul public.

      Ce dezvoltare facem la Romania cu bătrânii si batranelele de 73, 74, 76 de ani?
      Sa fie trimisi acasa la Stranepoti!

      Nici cei de 65-70 ani Nu mai pot ține ritmul!
      Se fac ca fac dar fac Nimic!
      Societatea trebuie sa-i înlocuiască de urgenta cu tineri care pot fi creativi!
      Ce creativitate sa mai ai după 65 de ani!
      Tragi de timp pe leafa buna!
      Si marii doctori, academicieni, profesori au negrisorii lor care le scriu poeziile!
      Sau le da viza pe lucrari de doctorat, masterat etc.
      Asistenta la plagiat!
  • +2 (2 voturi)    
    Ar fi nevoie de profesionisti. (Miercuri, 9 iunie 2021, 12:16)

    Alexos [utilizator]

    Este incredibil cum se pot juca niste politruci amatori cu mediul de afaceri si cu viata oamenilor. Varsta variabila de pensionare este o inventie idioata. In acest domeniu trebuie sa existe predictibilitate deplina atat pentru angajat cat si pentru angajator. Aceasta inventie este nociva si inutila. Vor exista doua tipuri de "beneficiari". Vor fi sefii / beneficiarii unor posturi caldute/sinecuristi bine platiti (majoritatea numiti politic ori facand parte din feudele / caracatita pe care le cunoastem prea bine) care se vor bate-n cuie de scaunele confortabile pe care le ocupa, si amaratii care se zbat sa supravietuiasca in fiecare zi. Cei din urma isi doresc sa scape la pensie cat mai repede, asa ca legea este absolut inutila. In plus, scad sansele tinerilor de a-si gasi un loc de munca. Ghici ce vor face - vor fugi cat mai departe de Romania, accentuand de fapt si mai mult, cu efecte dramatice pe termen mediu, disparitatile numerice intre cetatenii activi si pensionari.
  • +3 (5 voturi)    
    firmele (Miercuri, 9 iunie 2021, 12:17)

    costelo999 [utilizator]

    te zboara dupa 40 de ani , ce sa te tina la peste 65 ? sau pin la 70. cf codului muncii la demisie ai preaviz, pot sa plec cind vreau io nu ma tine in loc un patron sau o firma, mai ales la pensie cind am un venit sigur, dar vorbeste si asta sa nu doarma
  • 0 (4 voturi)    
    Legea e confuza (Miercuri, 9 iunie 2021, 12:30)

    DomnuTrandafir [utilizator]

    Nu e vorba dr minusuri.
    Confuzii multe!

    Nu stiu cum daca OUG poate modifica Codul Muncii.
    Textul a încălcit si vor scapa multi Pensionari care vor cunula salar cu pensia.
    Nu ma refer decat la pensionarii care au 72 sau 75 de ani, in general mult peste 70.

    Raman pe post acesti Nemuritori?
    Vor cumula pensia+salar?
    Gen: Primariile, Ministerele, C. J. ,BNR,Curtea de Conturi, Agentiile si Toate Sinecurile Partidului.

    Cred ca in Fiecare Primărie Rurală sunt 3 sau 4 Pensionari Cumularzi de peste 70.
    2850 Primarii Rurale x 4= plus 10000 de Nemuritori.
    Dar la Primăriile Urbane ce jaf o fi?

    Primarii angajează in veselie pensionari, cumetre si cumetri!
    Sport national!
  • +2 (2 voturi)    
    e dificil sa pui conditii mai lungi de aviz (Miercuri, 9 iunie 2021, 13:39)

    jorj_bv [utilizator]

    in conditiile in care la porice varsta iti poti da demisia sau poti fi concediat cu o luna preaviz.
    Poate ca e o idee sa ii dai doar norma partiala si din restul sa platesti ucenicul in caz ca batranul are ceva util de transmis.
  • +2 (2 voturi)    
    Si (Miercuri, 9 iunie 2021, 13:57)

    Rdu [utilizator]

    care este problema Confederației PATRONALE Concordia?
    Ce legatura are cu mediul privat? N-au sclavi? Ii obliga cineva sa angajeze pensionari?
  • +3 (3 voturi)    
    Ce inseamna firme de stat ? (Miercuri, 9 iunie 2021, 14:14)

    all23 [utilizator]

    Sunt firme unde statul e actionar si el decide ?
    Regiile ?
    Staatul e actionar minoritar in multe firme , chiar si banci prin SIF-uri .