VIDEO O nouă gafă a lui Dan Vîlceanu. Noul ministru al Finanțelor nu știe cât este salariul minim net în România: "Nu are cum să fie 1.300"

de Redactia     HotNews.ro
Marţi, 24 august 2021, 12:47 Economie | Finanţe & Bănci


Dan Vilceanu
Foto: Presidency.ro
Noul ministru al Finanțelor, Dan Vîlceanu, s-a bâlbâit, marți, când a fost întrebat într-o conferință de presă cât este salariul minim net în România, primul răspuns fiind 1.600 de lei. "Nu are cum să fie 1.300”, i-a spus Vîlceanu unui reporter care i-a atras atenția că salariul minim net este 1.386 de lei.

Dan Vîlceanu, impus de Florin Cîțu în fruntea Ministerului Finanțelor, a fost întrebat în conferință de presă cât este în România salariul minim net.

"Este în jur de 1.600… și ceva”, a răspuns Vîlceanu.

(De la minutul 36)




Când reporterul i-a spus că, de fapt, este 1.386 lei, ministrul a replicat: "E 2.380, cred, salariul minim… Da, 2.300 salariul minim brut. Deci nu are cum să fie 1.300, dar, mă rog”.

Întrebat cât consideră că ar trebui să fie un salariu în regulă în România, Vîlceanu a spus că "există o discuție privind racordarea salariului minim la coșul minim de consum, dar este o discuție complexă pentru că prețurile cresc constant".

Dan Vîlceanu a fost învestit în funcție în 18 august.

El a fost validat pentru funcția de ministru al Finanțelor în Biroul Politic Național al PNL, convocat de către premierul Florin Cîțu și de susținătorii acestuia. Singurul vot împotrivă a fost al lui Ludovic Orban, Vîlceanu având de partea lui 47 de voturi.

Dan Vîlceanu, președintele filialei Gorj al liberalilor, este unul dintre susținătorii lui Cîțu în competiția acestuia pentru șefia partidului.

CITEȘTE ȘI: Cine este Dan Vîlceanu, impus de Cîțu pentru Ministerul de Finanțe / Firma mamei sale, profit de aproape 2 milioane de lei în anul pandemiei








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.





23241 vizualizari

  • +29 (39 voturi)    
    Păi 1300 lei... (Marţi, 24 august 2021, 15:09)

    IancuJianu [utilizator]

    ...sînt bani de semințe pentru el care vine din burghezia roșie.
    • +4 (16 voturi)    
      nu conteaza de unde vine (Marţi, 24 august 2021, 16:30)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui IancuJianu

      e aprobat de IOHANNIS. pesedistule :D
      • +3 (5 voturi)    
        Aprobarea lui Johanis e formală (Marţi, 24 august 2021, 20:15)

        IancuJianu [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

        Vinovat și complice e cine-l propune, pe garanție...
        • +4 (4 voturi)    
          Nope (Marţi, 24 august 2021, 21:16)

          Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui IancuJianu

          Lasa caCitu nu face nimic de capul lui, insa ioha a avut obiectiuni la unii ministri si nu i-a validat. Ai altora, nu din guwernul LUI.
          La asta insa, niciuna. Garantat IOHANNIS.

          Compara-l pe asta cu nazare. Pe ala l-a zburat la fel de rapid cum l-a pus pe asta. Doar trebuia sa cumpere citu penelisti cu bani de la buget..
    • +20 (20 voturi)    
      cand esti in echipacastigatoare (Marţi, 24 august 2021, 16:47)

      subcultura [utilizator] i-a raspuns lui IancuJianu

      nu te impiedici de maruntis
    • +13 (13 voturi)    
      Burghezia contractelor cu statul (Marţi, 24 august 2021, 18:00)

      galeo [utilizator] i-a raspuns lui IancuJianu

      Mama lui Valceanu e abonata la contractele cu statul.
    • +4 (4 voturi)    
      ce treaba (Marţi, 24 august 2021, 22:23)

      hanu [utilizator] i-a raspuns lui IancuJianu

      are el cu salariul minim....
  • +34 (36 voturi)    
    Vai... (Marţi, 24 august 2021, 15:13)

    Laurentiu78 [utilizator]

    de capul nostru...Asta nu stie ca la salariu brut platesti aproximativ 40% impozite/cotizatii. (fapt pe care il stie oricine cu bacul luat)..Vai de capul nostru cu asta la finante...Vai de capul nostru...
  • +21 (25 voturi)    
    in (Marţi, 24 august 2021, 15:35)

    nick1587873340950 [utilizator]

    ce film e acest casting numit "guvern" ?
  • +22 (22 voturi)    
    de mult (Marţi, 24 august 2021, 15:43)

    cucuveauamov [utilizator]

    un proaspăt imbogatit, ascultand o poveste in care aparea un sarac, l-a intrebat pe un coleg din preajma: "ce inseamna 'sarac'?"
  • +23 (23 voturi)    
    nici nu mă miră (Marţi, 24 august 2021, 15:52)

    Lovercraft [utilizator]

    că guvernul Cîțu anunță în fiecare zi bunăstare, ăștia trăiesc într-o lume a lor în care majoritatea românilor câștigă 3000 de euro și cel mai mic salariu este eventual 1600 de euro...
  • +28 (28 voturi)    
    .M.P. Catu, nu stie cat costa o franzela (Marţi, 24 august 2021, 15:58)

    kkciosuldelahamangia [utilizator]

    Protejatul lui, pus ministru la finante, nu stie cat este salariul minim...
    Realizati ca majoritatea politicienilor sunt rupti de realitate ?
    • +15 (15 voturi)    
      Rupti rau! (Marţi, 24 august 2021, 16:57)

      danduta [utilizator] i-a raspuns lui kkciosuldelahamangia

      Cu Catu PNL-ul dispare.
      E total incredibil"
      - mincinos; la orice intrebare "sensibila" minte prin omisiune, adica raspunde aiurea, despre altceva, ce vrea el;
      - nu mai spun ca a mintit ca nu e penal;
      - masuri total antipopulare luate de indivizi rupti de realitate:
      - nu stiu cat costa o paine;
      - nu stiu cat e salariul minim;
      Cum sa stie asemenea pramatii cum traiesc oameni, cum pot sa zica asemenea pramati ca nu cresc pensiile, salariile?!
      Cand ei vorbesc de salarii de 3000 de euro? Poate la bugetarii numiti de ei in functii, unde 3000 de euro este un minim, ei castigand mult mai mult, prin cumul de directorate si membrii CA.
      Pramatiile astea de pr.ostesc in fata, crezand ca noi suntem p.rosti, ca avem acelasi nivel de cultura cu ei.
      Cum sa fii la nivelul unui Valceanu?! Te descalifici!
      • +8 (8 voturi)    
        Nu dispare...se rebranduieste... (Marţi, 24 august 2021, 19:41)

        FortApache [utilizator] i-a raspuns lui danduta

        Fix asta se intampla cand sunt pusi ministri numai vedete de talksowuri tv si facebook....realitatea in care traiesc ei este deformata "profesional" :)))
    • +9 (9 voturi)    
      Iar pe Voiculescu l-au dat afara ca nu... (Marţi, 24 august 2021, 19:44)

      FortApache [utilizator] i-a raspuns lui kkciosuldelahamangia

      ...stia chipurile ce se aprobase in sedinta din care tocmai iesise :)))

      Astia sunt "ministri" de facebook si TV :)))
  • +20 (20 voturi)    
    Prostul nu e prost destul (Marţi, 24 august 2021, 15:59)

    galeo [utilizator]

    Daca nu e si fudul.
    Fix ca si Valceanu ce nu crede suma de 1300 lei...
  • +25 (27 voturi)    
    Suntem oarecum chit (Marţi, 24 august 2021, 16:02)

    galeo [utilizator]

    El nu stie cat e salariul minim, dar nici noi nu stim care e valoarea contractelor cu statul ale familiei lui.
  • +23 (23 voturi)    
    ... (Marţi, 24 august 2021, 16:06)

    mihai_mi [utilizator]

    Cu 1300RON un parlamentar traieste doua luni: locuinta de la stat, transport de la stat, felul 1 + felul 2 + desert = 20 ron. Parlemantarii/guvernantii nostri sunt rupti de realitate!
  • +20 (22 voturi)    
    un alt incompetent... (Marţi, 24 august 2021, 16:08)

    Dr.Mythnick [utilizator]

    un alt incompetent...
  • +18 (18 voturi)    
    Rrumania lucrului bine facut (Marţi, 24 august 2021, 16:10)

    Zummm [utilizator]

    Imi e sila
  • +20 (20 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Marţi, 24 august 2021, 16:14)

    [anonim]

  • +12 (12 voturi)    
    cand crezi ca nu se poate mai rau (Marţi, 24 august 2021, 16:39)

    clam [utilizator]

    pnl-ul te surprinde. inteleg ca asta e un baietas de bani gata care nu stie pe ce lume e. dar citu... o, citu! deja frizeaza sociopatia. dupa toate scandalurile si arogantele - a mai si insistat pentru beizadeaua asta, desi era clar ca o sa-si dea in petic si ca nu stie de nici unele. dar citu nu pare sa aiba vreo jena. pana si pesedistii isi mai dadeau demisia, asta e imperturbabil. de fapt, la unii tine prosteala, isi mai pune un tricou jmecker si se duce in vama, si zic hipsterii ca e cool.
  • +11 (11 voturi)    
    Guvern? (Marţi, 24 august 2021, 16:46)

    stunt [utilizator]

    Cred ca e o gluma acest guvern.
    Dar nu e nici oproblema, o sa deconteze la vot de o sa planga in hohote....
    • +12 (12 voturi)    
      NOI o să plângem (Marţi, 24 august 2021, 17:33)

      of of [utilizator] i-a raspuns lui stunt

      Ei sunt bine-mersi și sub guvernarea PSD.
      • +5 (5 voturi)    
        decont (Marţi, 24 august 2021, 18:18)

        stunt [utilizator] i-a raspuns lui of of

        Noi oricum decontam de 50 ani...
  • +9 (9 voturi)    
    logica de ministru oltean PNL-ist (Marţi, 24 august 2021, 17:07)

    revo [utilizator]

    citatul intreg suna asa:

    "Cât ar fi un salariu în regulă? Există o propunere în Parlament despre racordarea salariului minim la coşul de consum, doar că preţurile cresc constant. Cred că salariile trebuie să rămână ca până acum”.

    Deci cosul zilnic creste, dar salariile trebuie sa ramana ca pana acum.
    • +10 (10 voturi)    
      e praf!!!! (Marţi, 24 august 2021, 17:56)

      clam [utilizator] i-a raspuns lui revo

      mai ca iti vine sa ii zici lui ciolacu sa se grabeasca cu motiunea aia. n-as fi crezut sa am vreodata asemenea ganduri.
    • +2 (2 voturi)    
      Ceausescu era Oltean, Dan Valceanu e Oltean (Miercuri, 25 august 2021, 10:15)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui revo

      Chiar asa blestem major se abate asupra Romaniei ?
  • +13 (13 voturi)    
    #nuluamprizonieri, ca e crestere in V (Marţi, 24 august 2021, 17:13)

    Fides [utilizator]

    Pt.acuratete salar minim net = 1.386 lei, iar salar brut 2.300 lei. Suntem sub semnul prostiei cu aceasta echipa castigatoare.
  • +9 (9 voturi)    
    ! (Marţi, 24 august 2021, 17:33)

    chiuaua [utilizator]

    E VARZAAAAAAAA !
    • +7 (9 voturi)    
      ? (Marţi, 24 august 2021, 17:58)

      minus [utilizator] i-a raspuns lui chiuaua

      Varza rosie in stil nemtesc? Sau Ciolan de porc la cuptor, cu varza- dupa reteta germana?
  • +12 (12 voturi)    
    wow asta promite sa fie mai ceva decat turcan (Marţi, 24 august 2021, 17:51)

    clam [utilizator]

    deja a doua perla monumentala a zilei> nu e bine sa scoatem taxele pe salariul minim pentru ca am crea o categorie speciala si apoi toata lumea va dori sa fie in acea categorie. adica toata lumea va dori sa fie pe salariul minim. vai de capul lui.
  • +11 (11 voturi)    
    Din serialul (Marţi, 24 august 2021, 18:01)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    „Să râdem cu specialiștii PNL”. România „pas cu pas” spre groapa finală.
  • +9 (9 voturi)    
    Ba este din serialul: (Marţi, 24 august 2021, 18:30)

    Ari21 [utilizator]

    "Inteligentii" care ne conduc........
  • +4 (4 voturi)    
    Curiozitate (Marţi, 24 august 2021, 21:59)

    n.dumiritu [utilizator]

    Cit ii ia unui doctor in economie sa faca 60% din 2300? Sau poate nu stia cit sa aplice la venitul brut. "Dar, ma rog". Ne incurcam in detalii.
  • +4 (4 voturi)    
    asta-i cioflete patentat! (Marţi, 24 august 2021, 22:50)

    acribion [utilizator]

    ...bravo ba',inc-o goanga si te ispravesti fudul ca stultus veritabil.
  • +4 (4 voturi)    
    Incredibil! (Miercuri, 25 august 2021, 6:38)

    John M. [utilizator]

    E ca si cum un zidar vine la lucru fara mistrie si zice ca va intinde mortarul cu palma.
    Impostori, panglicari, nepotism, escroci !
  • +3 (3 voturi)    
    Pe sistemul "Nu stiu cat costa painea, nu mananc" (Miercuri, 25 august 2021, 11:13)

    Miky60 [utilizator]

    Pai daca comnul premier a spus "Nu stiu cat costa painea, eu nu mananc", asa si Dan Vîlceanu a spus ca nu stie cat este salariul minim pentru ca el castiga mai mult ca salariul minim.