​România, clasificată în jos de Banca Mondială: de la țară cu venituri mari, a coborât la venit mediu superior

de F.B.     HotNews.ro
Marţi, 31 august 2021, 13:46 Economie | Finanţe & Bănci


Bani-bancnote-lei
Foto: Hotnews
România a căzut din rândul țărilor cu venituri mari, conform Băncii Mondiale. Anul trecut urcase în acea categorie, dar anul acesta a căzut pe poziția anterioară la venit mediu superior, așa cum anunțase HotNews.ro că s-ar putea întâmpla. Venitul pe cap de locuitor a scăzut la 12.570 dolari, în 2020 (se ia în calcul cifra anului anterior).

Ce înseamnă această clasificare


Este o clasificare internă a băncii care se actualizează anual. În funcție de praguri, României îi sunt alocate (de către instituție) sume mai mari, iar costurile sunt puțin mai mici.

Cu alte cuvinte, scopul este pentru condițiile de creditare ale băncii.

România urcase la 12.630 dolari în 2019, intrând în 2020 în categoria țărilor cu venituri mari. În 2020, venitul pe cap de locuitor a coborât la 12.570 dolari, astfel că România a căzut în categoria celor cu venit mediu superior.

Pentru a-și păstra locul în acea categorie, România ar fi trebuit să urce, în 2020, la cel puțin 12.696 dolari, lucru care nu s-a întâmplat. (Pragul a fost și el mărit)

În categoria actuală (venit mediu superior), în care se află și țara noastră, intră țări cu sume între 4.096 – 12.695 dolari.

Alte țări care au căzut din categoria superioară sunt Panama, Mauritius.

Cine face parte din categoria în care a căzut acum România











Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.





6899 vizualizari

  • +4 (14 voturi)    
    Bai (Marţi, 31 august 2021, 13:55)

    autan [utilizator]

    Voi stiti cine e Catu, ce e mizeria asta de clasificare? Puneti-ne la categoria WOW.
    • -1 (5 voturi)    
      daca era PSD... (Marţi, 31 august 2021, 15:28)

      numaiamnume [utilizator] i-a raspuns lui autan

      Acum urlau toti papagalii din #echipacastigatoare si era plin de stiri si postari dubioase pe facebook. Dar uite, "ca Câțu" distruge tara si se lauda cu crestere economica in acelasi timp.
      • -1 (5 voturi)    
        hehe (Marţi, 31 august 2021, 16:15)

        transpenibilus [utilizator] i-a raspuns lui numaiamnume

        Stai linistit, n-o sa mai fie niciodata Psd... Nu te mai chinui ca la Jilava #itivafifrig.
  • +1 (11 voturi)    
    o sti si domnul Catu? (Marţi, 31 august 2021, 14:04)

    Mihalav [utilizator]

    sau coalitia? Parca duduia economia. Suntem jalnici. O sa ajunga PSD-ul la putere cu peste 40%. Singura solutie e sa renuntam sa mai fim o tara pentru ca natiune nu mai suntem. Plecam toti o perioada si ne intoarcem dupa ce pleaca si ei. Sau nu...
    • -3 (7 voturi)    
      Foarte bine (Marţi, 31 august 2021, 15:31)

      numaiamnume [utilizator] i-a raspuns lui Mihalav

      Cu PSD n-am avut parte de o asa distrugere a tarii. Cu PSD avem in schimb parte de protestele oilor, care destabilizeaza tara din strada cu tot felul de subiecte ce le sunt servite si le inghit pe nemestecate. Cu PSD am avut crestere economica, am avut stabilitate si inflatie tinuta sub control (cel putin pe vremea lui Ponta, ca la Dancila a luat-o razna inflatia, dar tot n-a ajuns la nivelul lui Cutzu). Asa ca da, PSD la peste 40% este ceea ce are nevoie romania. Iar poate de data asta o sa aiba memorie si votantii PNL si USR si nu ne mai baga inca o data in mlastina guvernarii "da dreapta"
  • +2 (12 voturi)    
    WOW! (Marţi, 31 august 2021, 14:15)

    garmin [utilizator]

    Guvernarea echipei câștigătoare dă roade!
  • +6 (12 voturi)    
    Cresterea economica a lui Citu (Marţi, 31 august 2021, 14:24)

    emil bobu [utilizator]

    Probabil tinea graficul invers.
  • +4 (6 voturi)    
    suntem intr-o companie ,,selecta" (Marţi, 31 august 2021, 15:17)

    bancher [utilizator]

    impreuna cu Mauritius, Panama si Moldova...
  • +1 (5 voturi)    
    Pfuaii... (Marţi, 31 august 2021, 15:25)

    Tescovin [utilizator]

    Adică am avut venit mare și am aflat prea târziu ?!! Dacă aș fi știut...
  • 0 (0 voturi)    
    Bine (Marţi, 31 august 2021, 19:27)

    acinigrev [utilizator]

    Suntem bineeee!!!
  • +1 (3 voturi)    
    macar suntem cu tarile exotice (Marţi, 31 august 2021, 22:51)

    mbembe [utilizator]

    tot e un plus si asta!
    culmea e ca nu aflasem ca aveam salariu mare pana nu am aflat ca e cam mic :)