Finanțele internaționale pun România ”la colț”: creștere bruscă la 3,72% a dobânzilor pe termen lung

de DP     HotNews.ro
Marţi, 14 septembrie 2021, 13:21 Economie | Finanţe & Bănci


Sediul BCE
Foto: Martti Kainulainen / Shutterstock Editorial / Profimedia
Rata dobânzii pe termen lung pentru România a crescut din nou în luna august 2021, până la un fulminant 3,72%, potrivit datelor publicate de Banca Centrală Europeană, consultate de Curs de Guvernare.

Acest indicator critic pentru obligațiile asumate la contractarea de noi credite a urcat la cel mai mare nivel din ultimele 12 luni, după ce în februarie 2021 coborâse la doar 2,65%. De la doar 3,24% în luna iulie, evoluția dobânzilor la noile credite luate „a la long” este TOTAL PE CONTRASENS față de țările UE și nu s-a majorat în nicio altă țară membră UE decât cu totul marginal în Cehia (de la 1,72% la 1,74%) și Ungaria (de la 2,83% la 2,84%). Polonia a reușit, chiar o reducere marginală (de la 1,61% la 1,60%).

Din afara zonei euro, la care aspiră deja din anticamera ERM II, Croația (0,43% de la 0,45%) și Bulgaria (staționară la 0,14%) au performat mult mai bine decât noi. Elocventă este media UE27, care a coborât din nou în domeniul negativ, de la +0,02% în iulie la -0,08% în august. Practic, noi împrumutăm bani la cote record de dobândă, alții rambursează cam ce au primit pentru că sunt mult mai bine cotați.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.





2925 vizualizari

  • +19 (21 voturi)    
    Nu ne intereseaza pe noi asta! (Marţi, 14 septembrie 2021, 13:30)

    Crup [utilizator]

    Pe noi ne intereseaza sa iasa Citu presedinte PNL la alegerile de partid ce vin. Acesta este actualul obiectiv de tara. Orice altceva este subordonat acestui obiectiv, si oricum orice altceva este irelevant fata de acest maret obiectiv!
  • -11 (19 voturi)    
    pai daca romanul nu se vacsineaza (Marţi, 14 septembrie 2021, 13:32)

    izitoc [utilizator]

    "riscul" finantistilor creste.
    Au inteles deci ca metoda "hai sa va platim/bonificam inteparea" n-a functionat si au trecut acum: hai sa vedem cat va mai tine cureaua sa nu va intepati.
    Crestem preturi la gaze, energie, alimente, credite, etc. si mai discutam peste vreo 6 luni, dupa iarna.
    • +12 (14 voturi)    
      Comentariu de P$D (Marţi, 14 septembrie 2021, 13:46)

      sfarleaza [utilizator] i-a raspuns lui izitoc

      Comentariu gen: efectu' razelor de luna asupra papucilor de guma !

      Ratingul de tara scade vertiginos din cauza Citilor, penalilor, Wernerilor si a altor lighioane care joaca finantele tarii la pacanele (PNDL3).
    • +4 (4 voturi)    
      esti real? (Marţi, 14 septembrie 2021, 13:51)

      sucaa [utilizator] i-a raspuns lui izitoc

      ai curaj sa iesi pe strada? nu ti-e frica de conspiratia de la administratia de locatari?
      acum am explicatie de ce nu am gasit zilele trecute folie de aluminiu in supermarket.... :))
  • -4 (10 voturi)    
    mda (Marţi, 14 septembrie 2021, 13:35)

    .vasile [utilizator]

    suntem luati de fraieri
    vor sa ne manance in avans si putina eventuala crestere economica
  • +9 (11 voturi)    
    Cauzele (Marţi, 14 septembrie 2021, 13:36)

    Levellers [utilizator]

    care provoaca aceasta cadere de neoprit ? Ce zic institutiile specializate ale Romaniei, dar are Romania astfel de institutii care s-o apere ? Cum a ajuns tara asta o ruina economica, morala, ecologica, sociala, demografica, spirituala etc. in sase-sapte decenii ?
    • +4 (6 voturi)    
      Romania nu mai are nicio institutie (Marţi, 14 septembrie 2021, 13:50)

      doz2018 [utilizator] i-a raspuns lui Levellers

      .
  • +8 (8 voturi)    
    eu stiu (Marţi, 14 septembrie 2021, 13:53)

    cucuveauamov [utilizator]

    ca ne imprumutam la cele mai mici dobanzi, asa mi-a zis d. Citu, pe care il sustine d. Iohannis. Si mai stiu ca daca as incerca sa pun la indoila ce zic, as fi de la ciuma rosie, asa ca ii cred.
  • +2 (8 voturi)    
    Ce se mai mira oamenii (Marţi, 14 septembrie 2021, 13:56)

    doz2018 [utilizator]

    Cine i-a votat pe hotii astia? Extraterestrii? Nu, tampitii care acum se minuneaza si care acum cateva luni se numeau rezist.
    Si ei (hotii) stiu in ce conditii se imprumuta Romania dar nu ii intereseaza pentru ca banii ii iau ei iar rambursarea se va face de catre popor adica. Simplu!