Dăianu: În România nu avem piață de energie concurențială

de DP     HotNews.ro
Vineri, 17 septembrie 2021, 7:28 Economie | Finanţe & Bănci


Daniel Daianu
Foto: Hotnews
România nu are o piață concurențială reală, pentru că nu era pregătită pentru liberalizarea pieței de energie, ceea ce a dus la abuz de poziție dominantă, a spus Daniel Dăianu, prezent la o conferință organizată de Finmedia, potrivit Wall-Street.ro. „Se poate decide impozitarea drastică a anumitor companii, care să te ajute să alimentezi fondurile publice pentru a-i putea ajuta pe cei foarte afectați de prețurile mărite. Asta înseamnă să fii responsabil și să ai o ordine a priorităților, a urgențelor”, a afirmat Dăianu, care a mai spus că „avem o piață a energiei foarte distorsionată”. Acesta subliniază însă că o plafonare de prețuri se poate face fără probleme în UE, pentru ajutarea celor vulnerabili.

Anunțată cu câteva luni de zile de anumite voci din sfera energiei și gazelor naturale, creșterea violentă de prețuri din iulie-august (de 20 și 25%) la aceste produse a lovit nu doar România, ci mai multe țări din Uniunea Europeană și chiar din afara acesteia (în SUA, prețul gazelor a ajuns la cele mai înalte niveluri din ultimii șapte ani, iar în Marea Britanie gazul a ajuns la cele mai mari prețuri din ultimii 13 ani).

„Creșterea prețurilor la gaze se datorează, între altele, cererii mai mari din acest an, întrucât consumul a crescut considerabil față de perioada anului anterior, care a fost caracterizată de lockdown și de alte măsuri severe de limitare, lucru care a micșorat producția la nivelul tuturor industriilor”, a declarat Laurențiu Ursulescu, membru al consiliului director al Asociației Furnizorilor de Energie din România (AFER).

Citește întreaga știre pe Wall-Street.ro






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.





2644 vizualizari

  • +2 (2 voturi)    
    concluzie... (Vineri, 17 septembrie 2021, 8:32)

    Ismail Paine de circ [utilizator]

    . suntem prea necivilizati pentru piata libera. vrem sa furam tot din prima, nu stim sa furam frumos.
  • +2 (2 voturi)    
    Evident ca nu avem..... (Vineri, 17 septembrie 2021, 8:50)

    gigiN [utilizator]

    ...decat o piata cu....hotie concurentiala
    • +2 (2 voturi)    
      are si asta un nume: (Vineri, 17 septembrie 2021, 9:46)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui gigiN

      se numeste oligopol, si este sarcina statului sa intervina ptr a sparge oligopolul si a aduce concurenta pe piata respectiva. (oligopol inseamna cativa vanzatori mari, care pot influenta piata, si o multime, o puzderie de cumparatori mici, care nu pot influenta piata).
      dar la noi cine sa sparga piata de oligopol din energie? Citu are alte problme...
  • +1 (1 vot)    
    ati descoperit umbra, (Vineri, 17 septembrie 2021, 9:59)

    Levellers [utilizator]

    roata, apa calda, d-le profesor ! Felicitari !
  • +1 (1 vot)    
    p (Vineri, 17 septembrie 2021, 11:04)

    economist [utilizator]

    Eu cred ca reglementările prea verzi au dus la creșterea prețurilor.
  • +3 (3 voturi)    
    Piata spoliatoare, nu concurentiala (Vineri, 17 septembrie 2021, 11:51)

    axxa [utilizator]

    „Creșterea prețurilor la gaze se datorează, între altele, cererii mai mari din acest an, întrucât consumul a crescut considerabil față de perioada anului anterior"
    Domnule Ursulescu, daca logica dv nu este defecta sau aburitoare, ma intreb de ce oare anul trecut preturile nu au scazut la jumatate daca s-a redus atat de mult consumul? Raspunsul vine de la dl Daianu: nu avem piata concurentiala, doar spoliatori sustinuti frenetic de structurile de reglementare, care mai mult dereglementeaza.
  • +1 (1 vot)    
    Evident ca piata unica pe energie e o hotie ! (Vineri, 17 septembrie 2021, 12:15)

    Cugetator [utilizator]

    Atat timp cat atat gazele,cat si curentul electric ,chiar produse cateodata distinct,au retele unice de distributie ,asa zisa piata libera creiaza posibilitati de specula ale unor intreprinzatori asupra publicului. Politicienii care au promovat aceasta piata libera zisa concurentiala , pretexand eventual cerinte ale uniunii europene,bazate pe realitati ale statelor occidental europene , sunt in acelasi timp iresponsabili si incapabili !