Bloggerii anunta primii un atac de tip phishing si asupra clientilor BRD, vineri dimineata

de Adrian Vasilache     HotNews.ro
Vineri, 9 mai 2008, 13:43 Economie | Finanţe & Bănci


Atac de tip phishing la BRD
Foto: Netview.ro
 documente
(09 Mai 2008) DOC, 47KB
Mai  multe bloguri din Romania semnaleaza vineri dimineata o tentativa de frauda prin e-mail asupra clientilor BRD Groupe Societe Generale. Cu promisiunea unui castig de 20 euro, clientii sunt invitati sa participe la un sondaj de opinie, la finalul caruia se cer date precum numarul cardului, codul de securitate si PIN-ul.

Informatia apare pe bloguri precum Netview.ro, DLH blog, blogul lui Dan Dragomir, Just Mi sau Groapa cu prosti.

Mailul cu pricina:

FELICITARI !
Ati fost ales pentru a lua parte la primul nostru sondaj online.

http://www.brd.ro/Sondaj-Online/OpiniePersonala/index.cfm?cmd=_login-run

Parerea ta pentru noi conteaza.

Desi mesajul avea un format similar cu cel folosit pe site-ul oficial al BRD, avand incorporat logo-ul companiei, adresa URL era diferita, respectiv http://61.96.192.122/brd/. Chestionarul continea intrebari despre serviciile BRD, "recompensa" fiind 20 euro. Pentru a primi banii insa se cereau informatii despre card: nume, numar card, data expirarii, cod de securitate si cod PIN.

BRD: site-ul a fost inchis si nu sunt pagube

Institutia financiara a anuntat vineri, intr-un comunicat remis HotNews.ro la ora 14.26, ca au fost luate toate masurile necesare si ca nu exista clienti pagubiti.

"Sistemul de monitorizare al BRD a detectat si raportat imediat tentativa de phishing, site-ul fiind inchis. Tentativa de phishing nu s-a soldat cu pagube. Banca a luat masurile de informare a clientilor – atat prin site-ul internet, cat si prin call-center-ul bancii – platforma Vocalis", se spune in comunicatul BRD.

BRD a avertizat ca nu desfasoara niciun sondaj in aceasta perioada si a reamintit ca nu solicita, in nici o imprejurare, informatii confidentiale prin e-mail (user/parola, numar de card, data expirarii acestuia, codul PIN), aceste solicitari fiind tentative de furt de date personale/bancare.

Recent, Bancpost a fost tinta unei fraude, posesorii de carduri Millenium acuzand disparitia banilor de pe carduri. Institutia a descoperit tranzactiile suspecte la un interval de cateva ore de la realizarea acestora, in jurul datei de 1 mai. In prezent se desfasoara o ancheta in aceasta privinta, iar Bancpost a anuntat miercuri ca va plati toate sumele fraudate.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.





7198 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    ciudat! (Vineri, 9 mai 2008, 13:47)

    Nicky [anonim]

    Ce e foarte ciudat e ca asta o anunta bloggeri si nu Banca!
    L-am primit si eu azi dimineata, site-ul unde te trimite sa bagi datele e cam prost facut, tampit sa fi te prinzi ca ceva nu e in regula!
    Ca de obicei, le-am dat datele pe care le-au cerut, ca asa sunt eu, bait bun! ;)
    • 0 (0 voturi)    
      sanchi (Sâmbătă, 10 mai 2008, 9:33)

      No matter who [anonim] i-a raspuns lui Nicky

      Eu sunt client brd-net si am fost informat de banca in urma cu cateva saptamani despre acest asa zis sondaj. Oricum numai un prost si-ar putea trimite datele de pe card printr-un sondaj, asa ca si-iar merita soarta
  • 0 (0 voturi)    
    surse (Vineri, 9 mai 2008, 14:06)

    supastar [anonim]

    n-ar fi fost mai elegant din partea voastra sa si precizati blog-urile de pe care citati voi stirile?
  • 0 (0 voturi)    
    :) (Vineri, 9 mai 2008, 14:13)

    B [anonim]

    Am facut de curios un IP trace la adresa la care ma trimiteu - locatia - KOREA :)) like wtf :)) . am primit si de la bancpost, facut culmea:))))) pe aceeasi adresa pe care am primit si de la raiffeisein -
    P.S. - nu am cont la BRD si nici Banc Post, dar teapa care au luat-o Banc Post-ul zilele astea - cel putin pensionarii - saracii - m-a pus pe ganduri, vis-a vis de securiatatea bazei lor de date.
  • 0 (0 voturi)    
    Hoti sint putini fraieri sa fie multi (Vineri, 9 mai 2008, 14:24)

    Shiretu [anonim]

    Legat de asta am primit si eu un SMS care ma anunta de clasicul cistig de nu stiu ce. Am intrat in hora si am raspuns. Am primit un o adresa de mail si un nume unde sa ma adresez cu dovada unei plati etc etc..am forwardat apoi mailul la politie, mi-am dat datele de contact, inclusiv pe adresa lui Cristian Ciocan purtatorul de cuvint al politiei. Speram eu ca fraierul ca politia ia masuri. Pauza.
  • +1 (1 vot)    
    pt fraudati (Vineri, 9 mai 2008, 14:25)

    Mihai [anonim]

    cine pune botu la asa ceva merita sa fie furat
  • 0 (0 voturi)    
    BRD nu mai exista (Vineri, 9 mai 2008, 14:27)

    ion ion [anonim]

    BRD a marit rata cu 43 %.
    De la 139 lei / luna au sarit la 199 lei / luna - doar dupa 5 luni.
    Nici camatarii nu fac asa ceva.
    Personal nu ii compatimesc ca au probleme.
  • 0 (0 voturi)    
    doar s-a mutat; nu e inchis! (Vineri, 9 mai 2008, 14:58)

    io [anonim]

    s-a mutat pe
    http://87.53.221.61/brd/
  • 0 (0 voturi)    
    fgh (Vineri, 9 mai 2008, 15:20)

    rwg [anonim]

    mda banxx1.adsl-dhcp.tele.dk e din danemarca acuma..inca online..

    or sa tot mute site-ul fara probleme...proxy-uri
  • 0 (0 voturi)    
    Unde este unitatea Antifrauda si Securitate IT??? (Vineri, 9 mai 2008, 15:40)

    Pit [anonim]

    Poate nu stiti dar pana in Mai 2007 a existat in Ministerul Comunicatiilor si IT un serviciu specializat
    de Antifrauda si Securitate IT (please visit site: http://www.ceris.ro/) - Proiect realizat in comun cu expertii americani.
    Dar din luna Mai 2007 - ex-Ministrul Zsolt Nagy a considerat ca Institutiile nationale nu mai au nevoie de serviciile de securitate specializate ale MCTI si a ordonat desfiintarea structurii.
    Aceasta chiar avea rolul de a relationa in timp real cu Unitatea specializata a parchetului si cu U.S SS.
    Ca fiind printre ultimii mohicani stiu ce spun.
    Deci NU este de mirare inmultirea atacurilor si nici faptul ca ACUM, se afla de acestea de pe la colturi.
    Cat despre masuri....NO COMMENT!
    Legate cu Cyber SARMA!

    Speram in vremuri mai bune- dar raul a fost deja facut.

    ATENTIE LA SCAMATORI!
  • 0 (0 voturi)    
    brd hackuit? (Vineri, 9 mai 2008, 16:40)

    zvezda [anonim]

    Adresa respectiva incepe cu www.brd.ro, adica site-ul brd. De obicei se aleg nume asemanatoare, care sa induca in eroare, dar de data asta este chiar site-ul brd. Sa inteleg ca brd a fost putin hackuit?
    • 0 (0 voturi)    
      nu e brd-ul hackuit (Vineri, 9 mai 2008, 17:01)

      Ciubex [anonim] i-a raspuns lui zvezda

      Acea adresa care este vizibila, ascunde in spate adevarata adresa, vizibila, de obicei daca treci cu mouse-ul pe deasupra ei, fara a o accesa si urmaresti in partea de jos a ferestrei browser-ului folosit, unde iti apare adevarata adresa, asta fiind cea mai usoara si rapida varianta, altele presupun mai multi pasi.
  • 0 (0 voturi)    
    nu s-a blocat nici un site (Vineri, 9 mai 2008, 16:49)

    alex.dumitrascu [anonim]

    Nu le-a blocat nimeni site-ul nici la ora asta.
    Pe adresele mele inca mai vin mesaje din astea cu felicitari,(am mai multe domenii cu adrese pe fiecare),
    Azi dimineata am fot printre primii 'atacati" si am reactionat cu mail-uri de atentionare catre principalii internet provideri care nu s-au deranjat sa vada despre ce este vorba si nici macar sa raspunda.
    http://financiar-imobiliar.guvernarea.ro/forum/index.php
  • 0 (0 voturi)    
    nu e treaba bancii (Vineri, 9 mai 2008, 20:57)

    ionut [anonim]

    Nu prea inteleg de ce acesta chestiune ar fi responsabilitatea bancii.

    Banca si-a anuntat clientii sa nu divulge cont/pin/parola si sa fie atenti la acest gen de fraudare.

    In rest e responsabilitatea omului sa "caste ochii".
  • 0 (0 voturi)    
    Scammerii din vest si est ... (Vineri, 9 mai 2008, 21:55)

    Lorelei [anonim]

    ...au descoperit ca in Romania este loc pentru frauda...ar trebui ca oamenii sa fie cat de cat informati, mai ales pensionarii ca bancile niciodata nu solicita informatii pe email...in cazuri cand se primesc asemenea mesaje este foarte simplu de dat un "delete" sau de forward la:
    reportphishing <reportphishing@antiphishing.org>
    Cei mai periculosi sunt nigerienii, odata intrat in vizorul lor greu mai scapi de ei....va recomand un site unde puteti citi povesti interesante de spre scammeri...
    http://www.data-wales.co.uk/nigerian.htm
    sau
    http://www.data-wales.co.uk/nigerian_chat.htm
    iar pe google cu search "Frauda" poti gasi cele mai diverse metode aplicate de scammeri...se cere multa atentie la mesaje si sa nu mai credem ca tot ce zboara se mananca sau inseamna bani....
  • 0 (0 voturi)    
    phishing (Sâmbătă, 10 mai 2008, 7:42)

    inx [anonim]

    Am rimit si eu si vineri si sambata. Jungla si mai multe nu !!!
  • 0 (0 voturi)    
    ce despagubiri? (Duminică, 11 mai 2008, 12:03)

    vio [anonim]

    Daca un hacker fura 50 de milioane de pe un card, 40 de pe un altul, si tot asa, cum va despagubi banc post atatia pagubiti? si eu am patit-o acum cativa ani, din fericire doar cu 50 de ron, si cand am fost la banc post pentru a raporta acest lucru angajatii vroiau sa ma convinga ca eu am fost cea care a scos banii, fiind convinsi ca nu exista fraude si ca am inscentat tot specolul pt 50 de ron. mi-ar placea sa vad, totusi, daca de data asta banc post se va tine de cuvant.
    • 0 (0 voturi)    
      site-ul s-a inchis toata lumea happy.... (Marţi, 13 mai 2008, 22:39)

      adrian_ [anonim] i-a raspuns lui vio

      da site-ul s-a inchis toata lumea happy nu o sa mai primiti spam, iluzii. Daca tot a fost prins cineva sau exista o organizatie de pe hardaware-ul caruia s-a trimis spam-ul um de nu apare nici un identificator : cine.
      Deci tot ce au facut a fost sa inchida site-ul aflat la acel IP. Rudimentar...