JP Morgan, acuzata ca a grabit falimentul Lehman Brothers, blocand 17 miliarde de dolari

de R.M.     HotNews.ro
Duminică, 5 octombrie 2008, 13:35 Economie | Finanţe & Bănci


JPMorgan Chase ar putea fi responsabila de grabirea falimentului Lehman Brothers, dupa ce a blocat active in valoare de 17 miliarde de dolari, obligand astfel de banca sa-si depuna bilantul doua zile mai tarziu, scrie Sunday Times, citat de AFP.

Saptamanalul sustine, citand documente depuse saptamana trecuta la un tribunal din New York, ca JP Morgan "este acuzata ca a inghetat 17 miliarde de dolari in lichiditati si titluri apartinand Lehman, in seara de vineri".

"Comitetul creantierilor intelege ca Lehman Brothers Holding Inc. detinea cel putin 17 miliarde de dolari plasati la JP Morgan Chase in seara de vineri, inaintea week-end-ului care a precedat depunerea bilantului", se arata in documentele citate.

"Comitetul creantierilor intelege, in acelasi timp, ca, in 12 septembrie, JPMC a refuzat accesul Lehman la aceste active si a decis sa inghete conturile LBHI.

Ca o consecinta a actiunilor JPMC, Lehman Brothers a suferit o criza imediata de lichiditati, care ar fi putut fi evitata de un anumit numar de evenimente, dintre care insa niciunul nu s-a produs", scrie Sunday Times.

Lehman avea nevoie imediata de obtinerea unor linii de credit de 188 de miliarde de dolari pentru activitatile cotidiene, arata documentele citate.

"Prin aceasta actiune, JPMC a conservat, in mod intentionat, aceste active, ca o compensare potentiala in cazul unei eventuale reclamatii impotriva Lehman".

JP Morgan a calificat acuzatiile drept nefondate.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.





3607 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    Show must begin (Duminică, 5 octombrie 2008, 13:50)

    John [anonim]

    Acuma incepe showul. cine pe cine a sapat si cum fundurile au fost retinute. tineti minte scandalul lui jerome de la brd, toata povestea a inceput in europa si a plecat la americani care s-au inecat in propria supa
  • 0 (0 voturi)    
    chiar asa : Jerome ?! (Duminică, 5 octombrie 2008, 14:26)

    luci [anonim]

    mai stie cineva care este verdictul in cazul Jerome vs BRD?
  • 0 (0 voturi)    
    . (Duminică, 5 octombrie 2008, 14:50)

    terenonline [anonim]

    da,da; incep sa "respire afacerile"?!!!
  • 0 (0 voturi)    
    STIRE DE RAU AUGUR! (Duminică, 5 octombrie 2008, 16:38)

    Petronel [anonim]

    Asta este o stire mult mai rea de cit pare... baietii destepti incep sa isi piarda unitatea... iar daca nu actioneaza unit, toata aceasta criza financiara se poate termina... urit.. foarte urit... Lacomia, merge pina la capat... realizeaza ca tortul s-a micsorat considerabil.. iar unii vor sa isi mentina felia la aceeasi dimensiune... in detrimentul altora.. de cit sa acepte ca toti sa aibe felii mai mici... Ohh... maiii.... o telenovela cum nici caragiale nu si-ar fi putut imagina!
    • 0 (0 voturi)    
      Se scrie: (Luni, 6 octombrie 2008, 2:16)

      un roman [utilizator] i-a raspuns lui Petronel

      "Decat" si nu "de cit"!

      E greu de tot sa te dai analist financiar si sa mai si scrii corect romaneste.
  • +1 (1 vot)    
    Acu v-ati prins? (Duminică, 5 octombrie 2008, 17:52)

    Teo Peter [anonim]

    Ca firea omului e sa dea tepe la unul si la altul? Citesti pe forumuri cum zic unii conationali.. ca in alte parti e altfel, ca e corectitudine. Traiesc in Canada si am schimbat 6 joburi pana acuma... peste tot erau bisericute, peste tot lua bonus unul de-al lor.
    Ca o concluzie ... m-am lamurit si nu mai astept nimic.
  • +2 (2 voturi)    
    cam asa e (Duminică, 5 octombrie 2008, 19:51)

    lp [anonim]

    Am lucrat o perioada prin State si pot spune ca mai mult nepotism decat in marile companii americane, mai rar exista. M-a ingrozit cand in fiecare zi imi era prezentat un nepot, verisor, fiu al unuia si al altuia. Si totul era absolut normal! Nimeni nu era surpins pt ca nimanui nu-i pasa.