Tariceanu nu si-a scos banii din banci. Despre o tampenie cat casa, a presei

de Dan Popa     Dan Popa's Weblog
Joi, 9 octombrie 2008, 10:10 Economie | Finanţe & Bănci


 
Sistemul bancar romanesc este un sistem care a fost supravegheat de Banca Nationala foarte atent, dupa un sistem de supraveghere poate unul dintre cele mai sanatoase. Din acest motiv, sistemul bancar romanesc nu are slabiciunile pe care le au bancile din alte tari. Punctul doi: depozitele populatiei sunt garantate pana la un plafon de 20.000 euro (95% din cei care au economii in banci se inscriu in acest plafon); cei care au valori mai mari stiu sa-si gestioneze riscurile prin impartirea riscului sau...

[urmeaza pasajul controversat]
...aceasta este, daca vreti, nu neaparat o recomandare, dar va spun in calitate de cetatean, si eu am recurs la un instrument foarte sigur, si anume, am cumparat, din economiile pe care le am, titluri de stat.

E cea mai simpla si mai sigura formula, a cumpara titluri de stat romanesti, care sunt garantate 100%. Deci nu e o problema acuta. In rest, va pot spune ca Guvernul Romaniei si eu, ca prim-ministru, avem la indemana aceleasi instrumente, acelasi pachet de masuri pe care l-au adoptat si celelalte tari, la nivelul UE.
 
 
Declaratia lui Tariceanu, Jurnalul TVR, 7 oct. 2008
Am tot citit in ultima vreme o stire, cum ca premierul si-ar fi retras depozitele din banci ca sa si le transforme in titluri de stat. Din postura pe care o are - aceea de premier, gestul de a-ti retrage banii din bancile romanesti este un mesaj clar si extrem de grav pentru toti deponentii. „Dom`ne, daca Tariceanu si-a retras banii, e nasol. Sa dam fuga sa ni-i scoatem si noi!”, gandesc multi romani. La limita Apocalipsei, gestul pare a sugera ca nu mai e rost sa ne tinem banii in banci, ceea ce, trebuie spus din capul locului, e o tampenie.

Am cautat sa obtin sursa acestei informatii. Si am gasit-o. E o interventie a premierului la Jurnalul TVR. Unde Tariceanu a spus asa: "Si eu mi`am transformat o parte din economii in titluri de stat, garantate 100%". Nimic despre depozite bancare, nimic despre retrageri, ba chiar dimpotriva. In aceeasi interventie, Tariceanu a subliniat ca bancile locale au bani. Ca nu e nici o problema in acest moment. Lucru perfect adevarat.

Si atunci de unde postarile fioroase ale unor persoane remarcabile intelectual, dar fara o minima documentare economica? Am incercat sa aflu din surse apropiate premierului de ce nu a aparut in media sa explice ca nu si-a lichidat niciun depozit. Am inteles ca nu doreste sa iasa public cu declaratii pe aceasta tema, pentru a nu inflama si mai mult lucrurile. Si ca mesajul a fost exact pe dos. Premierul a cumparat titluri de stat, fiind convins de bonitatea acestora.

Mentiune. Din punctul meu de vedere, Tariceanu a fost un premier paradoxal. Muiere, cand trebuia sa isi arate barbatia si dictator prost, cand trebuia sa fie flexibil. Dar apele trebuie impartite. Prost sau destept, Tariceanu nu si-a scos banii din banci.

Comenteaza pe blogul lui Dan Popa






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.





4239 vizualizari

  • +3 (15 voturi)    
    Butterfly effect (Joi, 9 octombrie 2008, 10:35)

    AlinC [anonim]

    Flutur spunea bine ca tariceanu e de vina pentru devalorizarea leului. Eu as adauga ca e de vina si pentru scaderea pretului petrolului, In fond criza financiara mondiala a fost provocata de zvonul ca guvernul tariceanu are de gand sa majoreze pensiile.
  • +4 (10 voturi)    
    nimic despre retrageri, ba chiar dimpotriva (Joi, 9 octombrie 2008, 10:36)

    neamtzu [anonim]

    "Si eu mi`am transformat o parte din economii in titluri de stat, garantate 100%". Nimic despre depozite bancare, nimic despre retrageri, ba chiar dimpotriva".
    Dar asta ce inseamna istetzule ,de fapt cine a zis ca si-a luat banii si ii tine sub saltea acasa.Doar i-a trecut pe instrumente garantate 100% ceea ce inseamna ca nu avea incredere in sistemul bacar sa ramana descoperit.Ati inceput sa primiti bani sa scrieti articole de adormire a populatiei?
  • -1 (7 voturi)    
    Da, dle Popa (Joi, 9 octombrie 2008, 10:36)

    T34 [anonim]

    Inca un om de presa (in fine, blogger..) care sezizeaza varful furunculului plin de puroi care este (asa-zis) jurnalismul mioritic. Presa de la noi, din toate puntele de vedere, este perfect mimetica mizeriei satrei politice.
  • +2 (6 voturi)    
    evazivu ' (Joi, 9 octombrie 2008, 10:43)

    bog [anonim]

    L-ai controlat tu la sacosă?
    Si chestia cu declaratia lui, vis-a-vis de titlurile de stat, poate fi interpretata. El a asigurat in declaratia respectiva ca cele mai sigure sunt titlurile de stat si in plus a fost si evaziv.
    Asta inseamna ca omul a spus, mai pe sleau, sa ne bagam banii in titluri de stat daca vrem siguranta 100%.
  • +2 (6 voturi)    
    Acum o dam la intors (Joi, 9 octombrie 2008, 10:45)

    Florin [anonim]

    Acum o dam la intors.
  • +1 (7 voturi)    
    operatiuni financiare (Joi, 9 octombrie 2008, 10:46)

    legislator [anonim]

    Si pana sa isi transforme acele economii in titluri de stat unde le pastra? La saltea? Ma indoiesc! In banci sau in actiuni. Deci ce l-a facut sa-si retraga o parte din economii din banci (garantate de stat pana la nivelul de 50000 euro) sau sa-si lichideze o parte din actiuni (negarantate de nimeni) si sa le plaseze in titluri de stat (garantate 100%)?
  • -1 (3 voturi)    
    ?! (Joi, 9 octombrie 2008, 10:53)

    ion [anonim]

    Parca poti sa stii ce a facut?? Fiecare gandeste pe banii lui cu banii lui....
    • +3 (5 voturi)    
      operatiuni financiare (Joi, 9 octombrie 2008, 11:12)

      legislator [anonim] i-a raspuns lui ion

      Problema este ca Razgandeanu gandeste pe banii nostri! Din cate stiu este functionar public. Se poate spune ca gandeste pe banii lui pentru ca are firma, dar declaratia a facut-o in calitate de prim-ministru (deci functionar public).
      • 0 (2 voturi)    
        ntzzzz :) (Joi, 9 octombrie 2008, 12:46)

        Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui legislator

        Ministrii (si secretarii de stat) NU sunt "functionari publici", cel mult sunt "demnitari", functionarii publici NU sunt "politici" (teoretic, ma rog) astialalti, da.

        Dar bineinteles gandesc intr-adevar "pe banii nostri" - presupunand ca "gandesc" >:
        • -1 (1 vot)    
          >:) (Joi, 9 octombrie 2008, 13:54)

          Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui Codruta N

          cred ca forumul e setat "by default", sa-mi dea vot negativ instantaneu la fiecare postare - altfel, ce naiba a avut de "notat" comentariul de mai sus? ca nu se referea la nimeni, facea numai o precizare (si chiar cat se poate de corecta!) asupra sensului unor notiuni! >:

          mai uitati-va, domne, la legi - sau macar la definitii: ministrii si secretarii de stat nu sunt "functionari publici"!!!
        • 0 (0 voturi)    
          operatiuni financiare (Vineri, 10 octombrie 2008, 7:52)

          legislator [anonim] i-a raspuns lui Codruta N

          Da, ai dreptate. M-a luat valul...
  • +1 (5 voturi)    
    Sunteti cumva purtatorul de cuvant? (Joi, 9 octombrie 2008, 10:56)

    Walter [anonim]

    Ptr.orice alt gen de contraatac,d-nul Tariceanu,nu a avut retineri.Era in obligatia dansului(si nu a dumneavoastra) sa iasa public si sa atace presa,care a calomniat,care a interpretat declaratiile sale reale.
    Nu este o metoda corecta sa te scuzi,spunand, ca nu vrei sa tulburi apele!Apele sunt tulburate!Daca tace mai departe se creaza senzatia,ca presa nu a mintit,ci Tariceanu minte!
    Eu personal incepusem sa tendez sa cred,ca in spatele acestei declaratii(ce mitocanie din partea unui conducator de Guvern sa vorbeasca public cu ce face cu economiile sale private)este un joc al lui Patriciu.
    Nu m-ar fi surprins,daca in cateva luni Patriciu aparea ca detinator de banca falimentata dupa declaratia lui Tariceanu!Asa cum Patriciu,din trimestru in trimestru apare si vorbeste despre falimentul imobiliar,iar el este unul dintre cei mai mari cumparatori,nu m-ar fi surprins nici aceasta directie a declaratiei lui Tariceanu.
    Asa o fi in capitalismul lor,dar eu in capitalismul in care traiescde peste treizeci de ani,asemenea jocuri murdare,cu interese pers.,inca nu am trait.
  • -1 (5 voturi)    
    vreau si eu, vreau si eeeuuuu.... (Joi, 9 octombrie 2008, 11:07)

    Codruta N [utilizator]

    Domnu' Popa, de unde pot si eu sa cumpar titluri de stat? ca am auzit ca e bine sa le ai prin sertarul cu lenjerie, pusa, acolo, sub un ciorap, sub un maieu... >:)

    Tocma' ies in oras, trec pe langa vreo 7 banci pana la piatz' - imi ziceti si mie unde sa intru sa iau cateva?
    • -3 (3 voturi)    
      iti vand eu... (Joi, 9 octombrie 2008, 11:17)

      alex [anonim] i-a raspuns lui Codruta N

      Suna-ma acum. Sunt fierbinte :)
  • -1 (3 voturi)    
    de ce "o tampenie"? (Joi, 9 octombrie 2008, 12:10)

    bogdan [anonim]

    Adica faptul ca dai apa la moara unui public alarmist printr-o finete pe care n-o intelege decit cercul tau de prieteni nu e o tampanie? In schimb faptul ca cineva atrage atentia ca nu despre stat ci despre o piata sanatoasa trebuia sa vorbeasca premierul (banuiesc ca mare partea din profiturile sale se datoreaza totusi unei relatii bune cu bancile, asta daca nu avut o matusa care sa-l impurmute ca pe Nastase) e o tampenie atit de mare incit trebuie sanctionata exemplar.
  • -1 (1 vot)    
    bani la saltea (Joi, 9 octombrie 2008, 13:29)

    chinezu [anonim]

    Bai nene, tu crezi ca tariceanu are banii in saltele pe acasa, sau cum? Cand vorbesti despre economii, despre ce vorbesti? Despre depozite la banci istetimea ta. Sau poate o fi fost indeajuns de fraier sa si-i tina in conturi curente. Atunci ai dreptate "Tariceanu nu si-a lichidat nici un depozit", i-a tinut cu dobanda la vedere si a mai si platit comision la retragere.
  • 0 (4 voturi)    
    Ce articol pueril (Joi, 9 octombrie 2008, 15:06)

    pecuniarul [anonim]

    Pan Dopa baiatule, esti varza. In incercarea ta de a-l albi pe Moli, te-ai afundat rau de tot in mocila putului razgandirii tale. In mijlocul celei mai mari crize ale Romaniei, primul ministru spune ca a cumparat titluri garantate 100% si tu nu vezi in asta o incurajare pentru romani sa-si pastreze banii la banci??? Tariceanu ar trebui judecat pentru atac la siguranta nationala, si tu incerci sa spui ca albul e negru? Esti zero absolut.
  • +1 (1 vot)    
    dar... (Joi, 9 octombrie 2008, 15:14)

    ina [anonim]

    Nu era vorba doar de titluri de stat, oricum ne-a dus si pe noi mintea ca nu si-a schimbat TOTI banii in titluri...
    Tot el parca mai spunea si "atentie, bancile garanteaza doar 20.000"
    Pentru asta ce scuza are?
    Iar titlurile de stat, garantate suta la suta, au cea mai mica profitabilitate ca si forma de economisire.
    Daca Tariceanu simte nevoia sa-si protejeze (chiar si o parte din avere) 100%, n-ar trebui sa ne inspaimante?...
    Ca om de afaceri iti dozezi riscul, am inteles... dar greu de explicat de ce iesi la rampa cu asemenea declaratii intr-un moment in care ciorba ta de economie da in clocot..
  • 0 (2 voturi)    
    Titluri de stat (Joi, 9 octombrie 2008, 18:42)

    cititor [anonim]

    Asa da. dca e vorba de o parte de economi. Ma imntreb catae economi avea Don Tericeanu in casa ca aputut sa cumpere titluri de stat sau o fi cumparat numai vreo doua din ce bani o fi gasit prin portofele. Cand o fi cumparat ca nu prea s-a auzit ca s-ar vine asa ceva.
    Vorba astora de pe strada " Auzi ba ne lasi" .
    Ma umple de scarba acest personaj.
    • 0 (0 voturi)    
      multi (Vineri, 10 octombrie 2008, 10:29)

      andrei [anonim] i-a raspuns lui cititor

      sau putini. nu conteaza. daca ai ceva bani de pus in banca ai si de cumparat titlutri de stat. crezi ca e ceva chiar asa iesit din comun si doar pentru bogati? nu este
  • +1 (1 vot)    
    Noroc cu dom' Popa... (Vineri, 10 octombrie 2008, 9:30)

    emil [anonim]

    Noroc cu dom' Popa ca primeste extrasele de cont a lui Tariceanu si a putut veni cu aceasta necesara corectare.