UPDATE: Euro cotat la 3,68 lei pe piata interbancara, dupa ce BNR stabilise un curs de 3,7353 lei/euro

de Dragos Comache     HotNews.ro
Vineri, 17 octombrie 2008, 11:41 Economie | Finanţe & Bănci


Moneda nationala s-a apreciat vineri cu aproape patru bani, Banca Nationala a Romaniei publicand un curs de 3,7353 lei pentru un euro. Leul s-a apreciat astfel cu 1,05%, dupa ce joi un euro a fost cotat de banca centrala la 3,7752 lei.

Pana la ora 16:00, moneda nationala s-a apreciat, pe piata interbancara, pana la 3,68 lei pentru un euro.

Fata de dolarul american, moneda nationala a castigat 2,84 bani, pana la 2,7793 lei pentru un dolar, de la 2,8077 lei pentru un dolar, cat era joi.

Francul elvetian a fost cotat vineri la 2,4467 lei, cu 2,83 bani mai putin decat joi, in vreme ce 100 de yeni japonezi au fost cotati la 2,7580 lei, dupa ce in ziua anterioara cursul de schimb afisat de BNR era de 2,7992 lei pentru 100 de yeni.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.





1672 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    acum e chiar mai jos (Vineri, 17 octombrie 2008, 12:15)

    catalin [anonim]

    La ora 12:10 a scazut pana pe la 3.68

    www.agf.ro/cursvalutar/
    • +2 (2 voturi)    
      comment (Vineri, 17 octombrie 2008, 12:25)

      alex [anonim] i-a raspuns lui catalin

      Asta trebuie privit si in relatie cu cresterea rapida a dobanzilor la RON pe piata interbancara, in special cele pe termen scurt.

      Se pare ca BNR le-a "copt-o" speculatorilor pe moneda care au mers "short" pe RON. Pentru ca acum nu mai au de unde sa cumpere lei ieftini, si nici de unde sa se imprumute la dobanzi mici. Plus ca vine si 25 ale lunii cand din economia reala vine nevoie de lei pentru plata taxelor, TVA etc.

      Check mate!
      • 0 (0 voturi)    
        BNR NE-a copt-o.... (Vineri, 17 octombrie 2008, 18:09)

        Anonim [anonim] i-a raspuns lui alex

        Dragule, in pietele valutare nu poti sa ai long fara short.
        BNR ne-a copt-o tuturor si nu sunt sigur ca e 100% vina lor pentru ca ratele de schimb interbancar nu sunt un lucru bun.
        Particularitatile bancilor din Romania (ca se finanteaza pe linii externe) poate le fac mai rezistente dar ma indoiesc ca sunt un lucru bun.

        Hai sa mai vedem un lucru: BCE a scazut dobanda cheie, BNR o mentine.... diferenta e destul de mare.... leu ar trebui sa se intareasca.
        Ce-o sa se intample in cazul unui rebound al burselor internationale cand investitorii straini o sa-si scoata banii din bancile romanesti.... nici nu vreau sa ma gandesc...
        Sa mai zic ca dobanzile mari nu sunt bune pentru economie?
    • +1 (1 vot)    
      sarumana pt link (Vineri, 17 octombrie 2008, 12:29)

      marius [anonim] i-a raspuns lui catalin

      dar poate cineva sa ne explice si nou cele 4 coloane Bid, ASk, Low, High? pe scurt, fara amanunte extrem de tehnice...
      multumesc anticipat!
      • +1 (1 vot)    
        pe scurt (Vineri, 17 octombrie 2008, 13:02)

        alex [anonim] i-a raspuns lui marius

        Bid- cea mai mare cotatie la cumparare
  • +1 (1 vot)    
    pe scurt (Vineri, 17 octombrie 2008, 13:03)

    alex [anonim]

    Bid- cea mai mare cotatie existenta la vanzare
    High- cea mai mare cotatie existenta la cumparare
    (ambele in momentul respectiv)
    Low/High- maximul si minimul la care s-a tranzactionat (de-a lungul zilei)/.
  • -1 (1 vot)    
    asta pana trec alegerile.... (Vineri, 17 octombrie 2008, 14:32)

    liviu [anonim]

    ca dupa alegeri parca vad un euro 4.2 lei asa de start...
    • 0 (0 voturi)    
      sigur (Vineri, 17 octombrie 2008, 14:44)

      alex [anonim] i-a raspuns lui liviu

      Vezi ca BNR nu se schimba la alegeri... ;)
  • 0 (0 voturi)    
    bnr (Vineri, 17 octombrie 2008, 16:51)

    ion [anonim]

    Sa fi facut de data asta bnr ceva bun? Vom vedea in saptamanile viitoare
  • 0 (0 voturi)    
    Acum e 3:58 (Vineri, 17 octombrie 2008, 20:53)

    Cristina [anonim]

    Germania a injectat in piata 670 miliarde dolari, sau promite sa o faca. 20% din PIB. Pai adica nemtii nu au si ei baietii lor destepti ? De ce sa tina banii la bancile lor cu 3% dobanda, cand pot sa ia 10,5% in Romania. E un fel de rating pozitiv pentru tarisoara noastra. Ei mizeaza in masa ca BNR are resurse sa tina lucrurile sub control.
    Si asta cu atat mai mult cu cat in tarile lor nu se stie in ce domeniu poti obtine profit in urmatorii ani. Nu au ei nervi sa reziste la o inflatie de 20%. Deja patronatele le-au zis - opriti-va inconstientilor.