Dolarul castiga tot mai mult in fata monedei europene

de Carla Antonescu     HotNews.ro
Miercuri, 22 octombrie 2008, 7:17 Economie | Finanţe & Bănci


Euro a ajuns sa fie cotat, miercuri, sub pragul de 1,30 dolari, pentru prima data din 13 februarie 2007, moneda americana castigand teren pe fondul anuntului unui posibil nou plan de relansare a economiei SUA, scrie AFP.

In jurul orei 5:30, ora Romaniei, moneda unica europeana se schimba pe 1,2930 dolari la Tokyo, fata de 1,3073 dolari aseara, la New York.

Moneda americana a inceput sa se intareasca inca de luni, pe fondul declaratiei presedintelui Rezervei Federale, Ben Bernanke, ca sustine un nou plan de relansare a economiei SUA care ar urma sa fie dezbatut in Congres.

Dupa ce in 15 iulie 2008 a ajuns la valoarea record de 1,6038 dolari, euro s-a depreciat cu aproape 20% fata de moneda americana.       






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.





1656 vizualizari

  • 0 (4 voturi)    
    poate... (Miercuri, 22 octombrie 2008, 9:17)

    liviu [anonim]

    chiar de aceea este criza mondiala...
    dolaru pierdea forte mult in fata euro... si daca arabii decideau sa faca tranzactii de petrol in euro sua era mancata...
  • +4 (8 voturi)    
    USA e mai puternica decat UE (Miercuri, 22 octombrie 2008, 10:25)

    Dolarescu [anonim]

    E o reactie normala, marii investitori stiu ca USA se va redresa mai rapid si cauta dolarul.
    Pt. ca mentalitatea americana nu e aia de looser depresiv si autodenigrator, ca in Europa.
    Pt. ca societatile de acolo au o piata unica cu aceeasi legislatie in orice stat (in timp ce in UE sunt 27 de tari, cu 27 puncte de vedere diferite).
    Pt. ca americanii au un avans tehnologic considerabil in toate domeniile.
    Pt. ca ei isi impun interesele chiar si cu forta militara, in timp ce Europa e permanent ridiculizata de rusi, de islamisti sau de chinezi si e incapabila sa se impuna intr-un conflict.
    Pt. ca in USA exista o mare flexibilitate a fortei de munca, in timp ce Europa e sufocata de sindicate tampite de ideologii comuniste care lovesc permanent in interesul "capitalistilor" (si prin ricoseu in interesul tuturor, ca sindicatul profesorilor din Romania).

    Azi dimineata euro a coborat sub 1,28/$.
    • +1 (3 voturi)    
      . (Miercuri, 22 octombrie 2008, 12:11)

      Mda [utilizator] i-a raspuns lui Dolarescu

      in primul rand problema europei e ca nu e unita, chiar daca asa vrea sa para. e o mare diferenta intre state, atat ca legi, cat si cultura, mentalitate, samd. plus ca trebuie sa ii tina in spate si pe romani, bulgari, samd, care sunt in urma cu mult fata de austria, germania, franta, samd. in statele unite chiar daca sunt unele zone mai sarace, totul e mai uniform.
    • +1 (3 voturi)    
      Aiurea-n tramvai. (Miercuri, 22 octombrie 2008, 13:02)

      Alin [anonim] i-a raspuns lui Dolarescu

      Adica atunci cand euro era aproape 2 dolari economia UE era mult mai puternica decat a SUA.
    • 0 (2 voturi)    
      Relansarea unui nou caritas?? (Miercuri, 22 octombrie 2008, 15:50)

      CARITAS? [anonim] i-a raspuns lui Dolarescu

      ????
  • 0 (0 voturi)    
    A atins 1.27404 (Miercuri, 22 octombrie 2008, 10:31)

    Alex S [utilizator]

    A atins 1.27404 azi
  • -1 (3 voturi)    
    pronostic (Miercuri, 22 octombrie 2008, 12:17)

    Dl. Gica [utilizator]

    Pana in vara e iar la 1.5
    • +1 (3 voturi)    
      DECI! (Miercuri, 22 octombrie 2008, 12:51)

      NU? [anonim] i-a raspuns lui Dl. Gica

      cumpara acum si vinde la vara si daca tot asa ai facut ai cumparat cu 1.25 si ai vandut deja cu 1.6 , esti tare d-le!
      Ce usor e sa te imbogatesti!
  • 0 (0 voturi)    
    euro vine de la 0.8 dolari (Miercuri, 22 octombrie 2008, 19:28)

    ioan timisoara [anonim]

    si daca e la 1,2 e tot o crestere cu 50% fata de anul 2001.
    mai uitati-va si la defcitele bugetare si de balantele comerciale, si cand o sa ajunga euro la 0,8 dolari atunci o sa mai vorbim.
    • 0 (0 voturi)    
      deficit (Miercuri, 22 octombrie 2008, 21:15)

      gigi [anonim] i-a raspuns lui ioan timisoara

      indiferent care dintre cei doi va ajunge presedinte al USA, deficitul bugetar va scadea drastic, apropiindu-se de valori normale, este o prioritate pentru ambele posibile viitoare administratii americane. Discutia despre deficite bugetare se va relua categoric peste vreun an-doi, si sa vedem atunci comparatiile intre tari membre UE si USA. Pana atunci, domnu' Ioan, verifica cat la % din PIB e deficitul in cazul Italiei si Ungariei.