UPDATE: Ministrul Muncii, Mariana Cimpeanu: Nu am declarat niciodata ca Legea salarizarii profesorilor ar putea fi anulata printr-o Ordonanta de Urgenta

de G.F.     HotNews.ro
Vineri, 24 octombrie 2008, 13:30 Economie | Finanţe & Bănci


UDPATE: Ministrul muncii, Mariana Campeanu, a dezmintit categoric la Realitatea TV ca ar fi declarat pentru agentia NewsIn ca Legea salarizarii profesorilor, in forma promulgata de presedinte, ar putea fi anulata printr-o Ordonanta de Urgenta in prima sedinta a Guvernului. Stirea initiala a aparut pe NewsIn la citeva minute dupa ce presedintele Basescu a anuntat promulgarea legii.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.





1631 vizualizari

  • 0 (4 voturi)    
    Yeah baby... (Vineri, 24 octombrie 2008, 13:34)

    Traficantu_De_Influentza [utilizator]

    Raspuns direct :))
  • +2 (2 voturi)    
    ??? (Vineri, 24 octombrie 2008, 13:34)

    coins.ro [anonim]

    A declarat pe naiba :)
  • -3 (5 voturi)    
    M-a dezamagit dl. Presedinte (Vineri, 24 octombrie 2008, 13:35)

    marius [anonim]

    O astept pe doamna Pora sa imi explice ca m-am dezamagit degeaba si ca se poate trai si intr-o tara falimentata.
  • +3 (3 voturi)    
    Nu aveti de cit.... (Vineri, 24 octombrie 2008, 13:37)

    Claude [anonim]

    ...dar nu cred ca aveti curaj.
  • -2 (6 voturi)    
    Si ce mai asteptati? (Vineri, 24 octombrie 2008, 13:39)

    catalin [anonim]

    Lasand la o parte sursele de finantare, o crestere salariala de 50% in conditiile neprielnice care se intrevad si cu atat mai mult in sectorul bugetar e aberanta
  • -2 (6 voturi)    
    Cu capul pe umeri (Vineri, 24 octombrie 2008, 13:41)

    ion [anonim]

    Nu am respect pentru nici un fel de politician in tara asta dar se pare ca Tariceanu este cam singurul acum care are cat de cat capul pe umeri. Restul sunt inconstienti si isi vad doar de propia felie.
  • +1 (3 voturi)    
    si dupa? (Vineri, 24 octombrie 2008, 13:42)

    xxxx [anonim]

    va dati demisia si dispareti ca partid politic
  • +1 (5 voturi)    
    N-au decat.... (Vineri, 24 octombrie 2008, 13:42)

    YFS [anonim]

    si dupa aia sa-si dea demisia. Sa nu se mai joace cu romanii si sa batjocoreasca o tara intreaga. Sper sa inceapa miscari sindicale de amploare si sa termine acest guvern de hoti si demagogi. Sper. de asemenea, ca PNL sa treaca in afara parlamentului si toti hotii sa dea socoteala in fata legii, pentru ca i-au depasit pana si pe banditii din PSD.
  • -2 (6 voturi)    
    asta e solutia (Vineri, 24 octombrie 2008, 13:48)

    Anca [anonim]

    Nu trebuie sa-si dea demisia cabinetul Tariceanu. Sa ramana si sa combata. 9% majorarea deja cunoscuta e ok. Electoral nu au cum sa piarda liberalii. Noi, ceilalti, care nu suntem profesori suntem mai multi si ii vom sustine. Daca anuleaza asta populista legea voi vota cu liberalii. Nu bagati tara in rahat. Dupa mizeria cu bancile asta mai lipsea Sa se majoreze mai mult celor cu salarii mici. Atat.
    • +2 (2 voturi)    
      ha (Vineri, 24 octombrie 2008, 16:11)

      MirceaA [utilizator] i-a raspuns lui Anca

      "Electoral nu au cum sa piarda liberalii".. asta trebuia sa apara la poanta zilei.
  • +3 (5 voturi)    
    Nu se poate... (Vineri, 24 octombrie 2008, 13:48)

    Catalin [anonim]

    Constitutia nu permite guvernului sa emita ordonante de urgenta de capul lui, cand vrea si pentru ce vrea! O astfel de ordonanta de urgenta va fi lovita de nulitate, obligand guvernul viitor (ca actualul dispare la 30 Noiembrie a.c.) la plata din urma a acestor drepturi legale din acest moment. Asa ca o astfle de ordonanta de urgenta va avea efecte catastrofale asupra economiei Romaniei, intrucat va obliga viitorul guvern la plata integrala, din urma a unor sume castigate de catre o categorie sociala (cum au patit si cu magistratii)
    Constitutia dixit:
    ARTICOLUL 115
    Delegarea legislativa
    (1) Parlamentul poate adopta o lege speciala de abilitare a Guvernului pentru a emite ordonante în domenii care nu fac obiectul legilor organice.
    (2) Legea de abilitare va stabili, în mod obligatoriu, domeniul si data pâna la care se pot emite ordonante.
    Nu am auzit ca parlamentul sa fi emis o astfel de lege speciala care sa abiliteze Guvernul sa emita ordonante cu privire la modificarea acestei legi.
    Sau Guvernul incearca sa se substituie puterii legislative, incalcand Constitutia tarii, si riscand sa trimita tara in haos economic si social?
  • -1 (1 vot)    
    Cacealma cu greutate (Vineri, 24 octombrie 2008, 14:04)

    teose [utilizator]

    Coana Mare s-a speriat, dupa ce i-a luat-o gura pe aratra la NewsIn. Stai linistita, maica; ruptura sociala s-a produs, dupa promulgare. O spun comentariile si dezbaterile post-cacealma. Salariile insa, nu se vor mari vreodata cu 50%. O stie si Tariceanu si Basescu, dispus sa "ofere" si 400% pana in 30 noiembrie. Pacat ca premierul isi dovedeste barbatia doar cu buletinul; oricine ar fi demisionat, in locul lui. sa fi vazut atunci ce bine ar fi mers lucrurile pana la alegeri si mult dupa aia.
  • 0 (2 voturi)    
    nu lucrez in invatamant (Vineri, 24 octombrie 2008, 14:27)

    Nicy [anonim]

    Acum Guvernul sa respecte legea, asa cum ne pretinde si noua sa facem!
    • -1 (3 voturi)    
      Esti sigur? (Vineri, 24 octombrie 2008, 14:44)

      Amad [anonim] i-a raspuns lui Nicy

      Nici macar nevasta? Sau poate esti un alt bugetar care astepta un motiv sa ceara si el 50%?
      • +2 (2 voturi)    
        nici ea! (Vineri, 24 octombrie 2008, 15:22)

        Nicky [anonim] i-a raspuns lui Amad

        Nici ea, nici nimeni din familie! Si nu sunt bugetar cu lucrez la patron, dar legile sunt legi, asta e!
        Si ca nu te mai obosesti sa mai pui o intrebare: nici nu ma astept ca noua sa ne creasca in vre-un fel salariile!
  • +1 (1 vot)    
    lol (Vineri, 24 octombrie 2008, 14:39)

    Dragos [anonim]

    e de tot rasu' ce se intampla.
    .....roflmao