S&P coboara ratingul Bulgariei la 'BBB', nivel din categoria investment grade

de Dragos Comache     HotNews.ro
Joi, 30 octombrie 2008, 18:00 Economie | Finanţe & Bănci


Agentia de evaluare financiara Standard & Poor's (S&P) a coborat, joi, ratingul Bulgariei de la "BBB plus" la "BBB", cu perspectiva negativa, invocand ingrijorarile legate de dezechilibrele externe si de temperarea cresterii economice, potrivit NewsIn. In ciuda coborarii ratingului, acesta ramane unul de categoria investment grade, fiind cu doua trepte peste calificativul acordat de S&P Romaniei.

"Coborarea ratingului reflecta ingrijorarile noastre din cauza vulnerabilitatilor externe accentuate ale Bulgariei", spune analistul Marko Mrsnik, de la Standard & Poor's.

Analistii spun ca Bulgaria, ca si Romania si tarile baltice, are una dintre economiile cele mai vulnerabile dintre tarile emergente, din cauza dependentei masive de finantare externa si a deficitului de cont curent de peste 20% din produsul intern brut (PIB).

O inasprire mai accentuata a conditiilor de creditare si a lichiditatii ar putea afecta cresterea economica a Bulgariei, despre care unii dintre analisti spun ca se va tempera la mai putin de 3% in 2009, in timp ce alte voci vorbesc despre o recesiune, cu care se confrunta deja Tarile Baltice si care ar putea sa nu poata fi evitata.

In prima jumatate a acestui an, Bulgaria a avut o crestere economica de 7,1%.

"Bulgaria a intrat in criza mondiala a creditelor, cu toate simptomele supraincalzirii economiei, ceea ce accentueaza masiv riscul unei scaderi a fluxurilor de finantare externa", mai spune Mrsnik.

"Investitiile straine directe, care au acoperit intergal in 2007 deficitul de cont curent, scad, in contextul declinului din constructii si sectorul imobiliar", a adaugat analistul S&P.

Un alt risc cu care se confrunta Bulgaria este o posibila micsorare a expunerii companiilor occidentale la subsidiarele de pe piata interna, ceea ce ar putea determina o incetinire rapida a creditarii si a cresterii economice, mai spun analistii de la S&P.

Mai mult de 80% din cele 24 de banci din Bulgaria sunt detinute de creditori europeni, mai ales din Italia, Austria si Grecia.

"Daca vom considera ca situatia economica si fiscala se inrautateste semnificativ, ratingurile Bulgariei ar putea fi coborate din nou, dar ne asteptam sa ramana in categoria 'BBB'", mai indica analistii de la agentia de rating. 








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.





970 vizualizari

  • +3 (5 voturi)    
    Calificative fictive... (Joi, 30 octombrie 2008, 18:29)

    George [anonim]

    Ceea ce se intampla acum cu aceste calificative ale S&P este de rasul curcii... Poate ca au vreun efect asupra celor din Congo, Etiopia, etc... dar investitorii, mai nou, romaii stiu ca sunt doar calificative acordate la comanda...

    Sa fie clar, se vorbeste ca in Romania tara este condusa de grupuri de interese. Adevarat! Au o mare influenta si au cam dat directia tarii...

    Ceea ce se observa mai putin este ca FMI, Banca Mondiala, S&P sunt conduse de mai marii lumii din umbra.

    Mesajul pe care vor sa il transmita este simplu: "Dragi investitori, fugiti din tarile emergente, nu sunt stabile ca cele de acasa, asa ca mai bine un profit mic, dar sanatos. Va asteptam in SUA, Marea Britanie, Germania, etc..."

    Apare intrebarea logica de care nimeni nu vorbeste: Oare criza economica a fost declansata pentru a mai potolii economiile emergente (China, Rusia, India, chiar si Romania) care atrageau tot mai mult capital din tarile dezvoltate?

    Greu de spus. Ceea ce se vede in prezent este ca mesajul transmis de mai toate institutiile modiale este acesta: Fugiti de la profituri mari, noi le putem zgudui cand dorim. Economiile dar si companiile voastre. Va asteptam acasa!

    Ceea ce nu judeca acesti grandomani din spatele acestor inginerii mondiale este ca "nu toti investitorii sunt prosti". Ex: Vostalpine - au spus ca aceasta criza nu le influnteaza decizia de a investi in Romania; Mercedes - nu isi vor amana investitia din Ungaria.. si exemplele pot continua.
    • +2 (4 voturi)    
      Criza si economiile emergente (Joi, 30 octombrie 2008, 19:23)

      mihai [anonim] i-a raspuns lui George

      Eu nu cred ca actuala criza a fost declansata pentru a potoli economiile emergente. Dimpotriva, cred ca Rusia si China vor iesi din criza mult mai bine decat SUA si Europa de vest.

      Niste articole foarte interesante despre aceasta criza, cauzele si efectele ei am gasit aici:
      http://nikitskyfund.com/content/blogsection/4/37/
      • 0 (0 voturi)    
        Ba, tu nu vezi ca ala e site de propaganda? (Vineri, 31 octombrie 2008, 10:17)

        Eu [anonim] i-a raspuns lui mihai

        Ruseasca.
  • +2 (4 voturi)    
    Escroci si hoti ordinari (Joi, 30 octombrie 2008, 19:32)

    agentul [anonim]

    Sunt niste corupti. de aceea exista aceasta criza mondiala. au fost platiti ca sa mentina ridicate cotele bancilor americane. pina la un puct, deoarece s-a dovedit a fi mai rau decit ''caritasul sau f.n.i.-ul romanesc''.
    acum se razbuna, deoarece isarescu le-a obstructionat cistigul din romania.
    ar trebui ca comunitatea europeana sa dea in judecata toate asa zisele agentii de evaluare si sa ceara daune.
    cine plateste mai mult are ratingul mai ridicat. nu platesti, scade. exact cum se intimpla si cu institutiile de sondare a opiniei publice in legatura cu alegerile. dai - ai procent ridicat, nu dai - ai procent sub 4%. de aceea, in aceasta luna, sondajele pe teme politice ar trebui interzise.
    concluzie: agentiile de rating si de sondaje sunt mai rau decit mafia.
    aleluia!!!
  • +4 (6 voturi)    
    Comparatie Romania-Bulgaria (Joi, 30 octombrie 2008, 19:33)

    Kapital [anonim]

    Deci dupa S&P, agentia care dadea ratinguri bune Islandei:)), Bulgaria merita sa fie mai apreciata decat Romania.
    Bulgaria are 20% deficit de cont curent, in timpc e Romania are 13%.
    Bulgaria are crestere economica estimata la 7% in timp ce Romania se apropia de 9%.
    Bulgaria are oficial inflatie de 11,2%, in timp ce Romania e la 7% inflatie.
    Bulgaria are oficial 7% somaj in timp ce Romania e la 5%.
    Bulgaria are peste 20% datorie externa in timp ce Romania e la 19%.
    Bulgaria e o piata de 7 milioane locuitori, Romania de 21 milioane.
    Bulgariei i-au fost blocate fonduri de miliarde de la UE, Romania a primit doar un avertisment pentru probleme cu agricultura !
    Bulgaria a cerut ajutor 600 de milioane de la FMI, Romania n-a cerut nimic !

    Si cu toate ca absolut la toate criteriile macroeconomice stam mai bine ca Bulgaria, S&P continua atacul inversunat contra Romaniei si considera ca e "mai bine de investit in Bulgaria", adica acolo unde 80% din banci sunt de fapt capitaluri italiene, austriece, grecesti !! Asa cum in Ungaria 80% din banci sunt de fapt germane si austrieci, asa ca s-a grabit toata lumea sa dea Ungariei un imprumut de 20 de miliarde:))

    In mod evident, S&P e la comanda politica a unor capitale vestice !
    • 0 (0 voturi)    
      Faptul ca suntem semnificativi mai mari ... (Vineri, 31 octombrie 2008, 10:20)

      Eu [anonim] i-a raspuns lui Kapital

      ... contribuie la cresterea riscului. Chiar daca Bulgaria sta mai prost, daca o ia la vale, e mai usor sa gasesti resursele sa o opresti din rostogolire decat pe noi, care suntem mai bine de dublu mai grei.

      Nu vreau sa zic ca ce calificative da S&P sunt corecte. Dar depinde de criteriile folosite. Si nu prea cred ca se incurca S&P sa nu-si respecte propriile criterii.
  • -2 (4 voturi)    
    FMI imprumuta bani de la Corea de Nord (Joi, 30 octombrie 2008, 20:13)

    gigi amorosso [anonim]

    sa-i dea lu S&P sa-i joace la ruleta ruseasca a lumii
  • +1 (1 vot)    
    Cit de idiot sa fi ... (Joi, 30 octombrie 2008, 20:18)

    DanOprea [utilizator]

    ..sa te numesti Standard si "Saracului" ... (sa nu sara idiotii S&P = Poor's Publishing + Standard Statistics in 1941).
    Cred ca 90 % din ei habar nau unde e Romania pe harta.
    Spor
    • 0 (0 voturi)    
      Uite aci, baiatu stie ce spune (Joi, 30 octombrie 2008, 20:35)

      Economul [anonim] i-a raspuns lui DanOprea

      Astia sunt niste Loseri, vezi aci ce zice si omu asta in Cotidianul si-au pus in cap sa ne traga in criza cu fortahttp://www.cotidianul.ro/standard_loser_s_budapest_aaa_bucharest-62531.html
  • 0 (0 voturi)    
    Un comentariu bunicel (Joi, 30 octombrie 2008, 21:56)

    Economu [anonim]

    Astia sunt niste Loseri, vezi aci ce zice si omu asta in Cotidianul si-au pus in cap sa ne traga in criza cu fortahttp://www.cotidianul.ro/standard_loser_s_budapest_aaa_bucharest-62531.html
  • 0 (2 voturi)    
    comunicat (Vineri, 31 octombrie 2008, 2:18)

    Ioan timisoara [anonim]

    Anunt ca eu personal in ultimele 4 zile am coborit ratingul firmelor S&P, Moodys, Stratfor, The Economist,, cat si ratingul tuturor articolelor hotnews despre ratingurile lor de la NMI (nu ma intereseaza) la MSR (mi se rupe), si apoi la MCPEminus minus (ma ... pe ele minus minus) din cauza deficitului de credibilitate.
  • -1 (1 vot)    
    cum asta ? (Vineri, 31 octombrie 2008, 2:24)

    alex [anonim]

    cum p mea sa cotezi o tara in care se omoara oameni de afaceri la greu si cu multi oameni prosti si urati in ea mai bine decat romania? pastele lor de prosti rau intentionati.