Consiliul Concurentei investigheaza o posibila intelegere intre banci

de G.F.     HotNews.ro
Vineri, 31 octombrie 2008, 13:45 Economie | Finanţe & Bănci


Consiliul Concurentei a declansat din oficiu o investigatie avand ca obiect o posibila intelegere intre anumiti agenti economici activi pe piata serviciilor bancare si inerbancare, practica interzisa de Legea Concurentei (21/1996), anunta un comunicat al institutiei.

„Investigatia are la baza suspiciuni privind posibilul schimb de informatii, precum si anumite conduite comerciale evidentiate, de altfel si de mass-media, in acest sector”, a declarat domnul Gheorghe Oprescu, presedintele Consiliului Concurentei.

In cadrul acestei investigatii, inspectorii Consiliului Concurentei au realizat o serie de inspectii inopinate la sediile principalilor actori din piata. Josef Nandor Nemeny, consilier de concurenta, a declarat pentru Capital ca primele tinte sint ING, Royal Bank of Scotland (fosta ABN Amro), Bancpost si UniCredit.

In ultima perioada, Consiliul Concurentei s-a autosesizat si a efectuat inspectii inopinate in domenii diverse de activitate, cum ar fi piata distributiei de produse farmaceutice, piata cerealelor de panificatie, piata serviciilor de scolarizare auto, piata serviciilor de taximetrie, piata deseurilor industriale reciclabile, piata administrarii fondurilor de pensii private obligatorii (Pilonul II).






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.






4151 vizualizari

  • +3 (3 voturi)    
    Hiene (Vineri, 31 octombrie 2008, 14:07)

    zet [utilizator]

    pfff... ce m-as bucura sa le trazneasca o amenda de 10% din cifra de afaceri... nu sunt altceva decat hiene care rup tot ce misca in raza lor, asa ca e normal sa ma bucur cand vine nenea leul (joc de cuvinte neintentionat) si intra in haita de hiene.
  • +1 (5 voturi)    
    Si ce ??? (Vineri, 31 octombrie 2008, 14:08)

    BB [anonim]

    Frectie la un picior de lemn. Aceasta intitutie este o rusine. Nu a facut nimic de la infiintare. Se tot autosesizeaza si in rest nimic.
    • +6 (6 voturi)    
      Stiu cel putin 2 cazuri in care (Vineri, 31 octombrie 2008, 14:39)

      zet [anonim] i-a raspuns lui BB

      Consiliul concurentei s-a autosesizat. Cartelul cimentului, in care amenda a fost de zeci de milioane de euro, au fost amendati 3 companii (lafarge, holcim si inca una, imi scapa acum) pentru ca s-au inteles asupra pretului, iti dai seama ca nu le-a picat bine, si inca un caz, din pacate nu retin detaliile, operatorii de cablu care isi impartisera teritoriile de parca erau forte de ocupatie.
    • 0 (0 voturi)    
      autosesizare (Vineri, 31 octombrie 2008, 17:51)

      AnneC [utilizator] i-a raspuns lui BB

      Cred ca i-a "autosesizat" Isarescu, ca astia de unii singuri nu vad porcariile nici daca-i musca de fund!
  • +2 (2 voturi)    
    acelasi articol (Vineri, 31 octombrie 2008, 14:26)

    Cristi [anonim]

    nu e cumva acelasi articol putin modificat?
    http://economie.hotnews.ro/stiri-finante_banci-4998230-consiliul-concurentei-declansat-investigatie-piata-bancara.htm
    pare foarte similar, cu mici precizari
  • +1 (5 voturi)    
    Ce inseamna control inopinant ?!? (Vineri, 31 octombrie 2008, 14:48)

    Un Roman sictirit [anonim]

    Sa faci control inopinant la o banca ? Pai ce e aprozar si il prinzi ca fura la cantar ? Aici iti trebuie mandat de pechezitie emis de judecator... controlul e facut de procurori in cazul asta... nu de niste incompetenti de la foaie verde - consiliul concurentei... pai astia sunt niste functionari de 2 lei... ce jurisdictie au ei sa intre intr-o banca si sa faca control... sa ceara documente si culmea aia sa-i si dea... poate 2 dupa cefa si un sut in fund... si sa-i spuna ... vino frate cu mandat !!!! Astia niciodata nu fac nimic... nu produc nimic... sunt platiti degeaba ...
    • +4 (4 voturi)    
      Consiliul concurentei nu cere documente (Vineri, 31 octombrie 2008, 14:59)

      zet [anonim] i-a raspuns lui Un Roman sictirit

      ca nu e garda financiara. Consiliul concurentei se ocupa de cazurile cand concurenta reala scada. Cand scade concurenta? cand, tu vrei sa alegi o marfa sau un serviciu, si oriunde te-ai uita in piata respectiva, primesti cam aceleasi lucruri, la aceleasi preturi! atunci treaba incepe deja sa puta a cartel, si consiliul concurentei nu trebuie sa le ceara acte, trebuie doar sa le spuna: aveti aceleasi contracte de credit cu ailalti, de ce? si dupa ce aia termina de balbait, le scoate frumos amenda, care amenda este in procente din cifra de afaceri, asa ca ustura rau. Bre, mai documentati-va, producatorii de ciment au primit acu vreo cativa ani o amenda de 40 de milioane de euro de la consiliul concurentei! pentru ca aveau aceleasi preturi! Si nu imi spui mie ca lafarge e un butic, invarte sute de milioane de euro pe an, si totusi au marcat banul la buget, si nimic nu au carait.
    • +1 (1 vot)    
      Sictir (Vineri, 31 octombrie 2008, 16:08)

      belphegor [anonim] i-a raspuns lui Un Roman sictirit

      Mai documenteaza-te bre ca e control INOPINAT si nu INOPINANT. Dupa aceia, mai ia de citeste si urmareste si alte stiri nu numai Cronica carcotasilor.
    • 0 (0 voturi)    
      Adevarat (Vineri, 31 octombrie 2008, 19:45)

      da [anonim] i-a raspuns lui Un Roman sictirit

      ce ... redus esti !
      Ia cauta si tu pe net, daca te duce capul, cum desfasoara Directia Generala de Concurenta a Comisiei Europene, raidurile asupra marilor companii europene.
      Mai cauta si la italieni si la nemti...
      In general mai citeste si tu si altceva decat libertatea (daca oi stii sa citesti).
      Apropo...si vezi ce "produce" unul si altul.
      Nu te doare prostia ?
  • 0 (0 voturi)    
    Doresc raspuns la o intrebare, (Luni, 3 noiembrie 2008, 12:48)

    Lemnaru Nadia [anonim]

    As vrea sa stiu daca toatecomisioanele practicate de City BanK-City financial,sunt legale,pt. ca se iau comisioane f.mari.Va multumesc si astept raspunsul dvs.Nadia Lemnaru.