Cat s-a investit in realitate in stabilitatea cursului?

de Mihai Marcu     Economia pe intelesul tuturor
Luni, 20 iulie 2009, 8:52 Economie | Finanţe & Bănci


Am spus mai demult pe blog ca principala investitie a ultimei perioade a fost investitia BNR in cursul de schimb.

Un articol din Business Standard, citand documente ale Bancii Mondiale, afirma ca in ultimele noua luni, s-au cheltuit 4.5 miliarde EUR pentru sustinerea monedei nationale.

Suma ar putea veni ca o surpriza pentru cei care citeau comunicatele BNR referitoare la rezerva si vedeau modificari mici, de cateva sute de milioane de euro in sus sau in jos. Problema este ca aceste comunicate nu sunt citite cum trebuie.

Fraza de inceput a fiecarui comunicat este: "La 30 iunie 2009, rezervele valutare la Banca Nationala a Romaniei se situau la nivelul...". Deci, rezerva este prezentata doar ca un sold, o "poza" la finalul lunii, iar rezervele sunt "la" BNR si nu "ale" BNR. Astfel observam ca in luna mai 2009, in conditiile unor intrari de aproximativ 5 miliarde EUR (4.37 miliarde DST de la FMI), rezerva a crescut cu doar 2 miliarde EUR.

O parte din mister este lamurita de o declaratie a lui Adrian Vasilescu, care spune ca: "inca un miliard de euro a iesit prin ajungerea la scadenta a unor operațiuni de swap valutar derulate de BNR pentru a injecta lichiditati in lei pe piata".

Citeste restul materialului si comenteaza pe blogul lui Mihai Marcu.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.





2328 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    Cum adica cheltuit??? (Luni, 20 iulie 2009, 9:17)

    gigel [anonim]

    bai nene..cum adica s-a cheltuit 4 miliarde...
    pentru stabilizarea euro nu este necesara o vanzare de euro din partea BNR pentru a satura piata si astfel a scade cursul de referinta??
    Pur si simplu cele 4 miliarde de euro au fost transformate in 4 miliarde lei....stiu ca leul este slab..dar nici hartie igienica nu este..:))
    • 0 (0 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Luni, 20 iulie 2009, 10:36)

      [anonim] i-a raspuns lui gigel

    • 0 (0 voturi)    
      4 mld Euro fac poate vreo 16 miliarde RON? (Luni, 20 iulie 2009, 10:42)

      Oxigen [anonim] i-a raspuns lui gigel

      Daca BNR nu vindea EUR ca sa ia RON din piata, cum EUR trebuiau cumparati s-ar fi platit oricat (adica mult mai mult) si astfel urca cursul.
      Apoi erau prea multi RON pe piata si crestea inflatia. Se pare ca oricum sunt prea multi RON pe piata de a scazut dobanda BNR asa brusc.
      Pentru autor: dar asta era in mai-iunie, acum au inceput concediile si recolta graului, fenomenul se va inversa pana prin octombrie, BNR va cumpara EUR si va da RON ieftini, cu 8% dobanda...
  • 0 (0 voturi)    
    are dreptate (Luni, 20 iulie 2009, 9:58)

    ionel [anonim]

    banca cumpara si vinde euro iar diferenta de curs inseamna pierdere, ca doar banca nu face spelucatii pentru profit.
    • 0 (0 voturi)    
      pierdere? (Luni, 20 iulie 2009, 15:36)

      calin [anonim] i-a raspuns lui ionel

      Io zic sa stai tu linistit ca BNR-ul are o putere foarte mare in asa fel incat nu o sa iasa in pierdere cand vinde/cumpara EURO. Si stai linistit ca nu cumpara azi euro cu 4.25 RON si il vinde maine cu 4.18 (cum se intampla daca mergi tu sa schimbi la banca).
  • 0 (0 voturi)    
    ce e DST? (Luni, 20 iulie 2009, 9:59)

    noName [anonim]

    ce e DST-ul asta?
    din cate stiu eu astia de la FMI(IMF) lucreaza cu SDR. dar DST - de unde e scaosa asta?
    • 0 (0 voturi)    
      dst=sdr (Luni, 20 iulie 2009, 10:12)

      dragonu' rosu [anonim] i-a raspuns lui noName

      e acelasi lucru... DST si SDR... SDR - Special Drawing Rights si DST - Drepturi Speciale de Tragere...
    • 0 (0 voturi)    
      DST (Luni, 20 iulie 2009, 10:16)

      alin [anonim] i-a raspuns lui noName

      Sunt Drepturi Speciale de Tragere (DST), traducerea mai mult sau mai putin adecvata a SDR "Special drawing rights".
    • 0 (2 voturi)    
      de traducere ai auzit noname? (Luni, 20 iulie 2009, 10:52)

      B [anonim] i-a raspuns lui noName

      SDR - special drawing rights = DST - drepturi speciale de tragere (nu la tinta, ci de moneda). Te-am lamura mura in gura, esti hepi acum?