Vineri: Teleconferinta ministrilor de Finante G7. Ministru japonez: Este putin probabil sa se discute despre sprijinirea monedei euro
„Nu cred ca aceasta teleconferinta este una dedicata unei interventii comune. (…) Uniunea Europeana şi Fondul Monetar International au convenit sa ajute Grecia, iar Japonia va urmari cu atentie acest proces", a spus Kan.
Moneda euro s-a depreciat, joi, pana la cea mai scazuta valoare din ultimele 14 luni fata de dolarul american, pe fondul crizei din Grecia.
Si yenul japonez s-a apreciat semnificativ pana la 92,43 unitati pentru un dolar, ceea ce a pus pe jar autoritatile de la Tokyo.
Banca centrala a Japoniei a injectat 2.000 de miliarde de yeni (17,4 miliarde euro) in sistemul bancar pentru a calma pietele financiare.

De ce nu poți să-ți plătești online taxele și impozitele la toate primăriile? Ministrul Teleman ar vrea amenzi pentru instituțiile care nu se înrolează în Ghișeul.ro
Cine este Ioana Mihăilă, propunerea USR-PLUS pentru funcția de ministru al Sănătății. A intrat în politică în 2018
Conturul unui conflict militar Rusia - Ucraina, mai pronunțat ca niciodată: „Concentrarea de forțe rusești e mai mare ca în 2014. Nu excludem niciun scenariu, de la Putin ne putem aștepta la orice”
HARTĂ INTERACTIVĂ Autostrada „Moldovei” A7 Pașcani - Suceava - Siret: Variantele de traseu analizate oficial
trebuie sa ne intoarcem la principiile de baza pe care s-a construit societatea umana, si anume:
- intrajutorare;
- cooperare;
- protectie.