China, a doua economie mondiala?

de R.M.     HotNews.ro
Vineri, 30 iulie 2010, 12:57 Economie | Finanţe & Bănci


China a detronat Japonia si a devenit a doua economie mondiala, a afirmat un inalt responsabil al Bancii centrale chineze, intr-un interviu publicat vineri si citat de AFP. Yi Gang, unul dintre vicepresedintii bancii si seful Administratiei de stat pentru cursul de schimb, nu a explicat insa cum a ajuns la aceasta concluzie.

"China este acum, in realitate, a doua economie mondiala", a spus Yi, in interviul acordat China Reform. China a reusit sa faca fata cu brio crizei economice mondiale gratie unui plan de relansare gigant de 4.000 miliarde yuani (586 miliarde dolari) si a creditelor bancare, care aproape s-au dublat, pentru a ajunge in 2009 la aproximativ 9.600 miliarde yuani.

Rata de crestere a fost de 10,3% in trimestrul II si de 11,1% in primul semestru 2010.

In primele sase luni, produsul intern brut s-a ridicat la 172.840 miliarde yuani, afirma Biroul national pentru statistica, respectiv 25.324 miliarde dolari, potrivit ratei de schimb a bancii centrale.

Japonia urmeaza sa publice informatiile despre evolutia PIB-ului in primul semestru la jumatatea lunii august.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.





1495 vizualizari

  • -1 (1 vot)    
    Hai China! (Vineri, 30 iulie 2010, 13:15)

    Constantin [anonim]

    Mai ai putin pana la primul loc. Ce motivatie au chinezii astia de muncesc asa, pe branci?
    • 0 (2 voturi)    
      hai! (Vineri, 30 iulie 2010, 14:27)

      Sile Camataru [anonim] i-a raspuns lui Constantin

      motivatia e simpla: foame!
      Oricum China e departe de performatele economice ale tarilor "dezvoltate". PIBul pe cap de locuitor in China e la jumate fata de cel din Romania :)
      Dar sunt multi si se aduna :))

      Informatii mai multe aici, cifrele prezentate in articol nu sunt corecte

      http://en.wikipedia.org/wiki/Lists_of_countries_by_GDP
    • -1 (1 vot)    
      pai motivatia lor este.... (Vineri, 30 iulie 2010, 14:49)

      cititor hotnews [anonim] i-a raspuns lui Constantin

      Motivatia lor este un pumn de orez si poza lui mao-tze-dun.
    • +1 (1 vot)    
      Comment sters de user (Vineri, 30 iulie 2010, 15:38)

      Mowgli [anonim] i-a raspuns lui Constantin

    • 0 (0 voturi)    
      BRAVO (Sâmbătă, 31 iulie 2010, 0:12)

      razvan [anonim] i-a raspuns lui Constantin

      China are o populatie foarte mare dar cu toate acestea nu va reusi sa ajunga pe primul loc deoarece nu este libertate foarte mare iar preturile si veniturile sunt mici.

      UE ESTE PE PRIMUL LOC IN CEEA CE PRIVESTE P.I.B. TOTAL INAINTEA SUA.
      EU MA MANDRESC CA FAC PARTE DIN ACEST CLUB SELECT AL LUMII, DAR CEA MAI MARE PARTE A ROMANILOR NU STIU ACEST LUCRU.
  • 0 (0 voturi)    
    posibil (Vineri, 30 iulie 2010, 13:38)

    benicio [utilizator]

    La PIB nominal diferentele sunt de circa 3% intre Japonia si China, iar tendintele sunt in favoarea Chinei, deci e foarte posibil sa treaca pe locul 2. La PIB masurat la paritatea puterii de cumparare China e de ceva timp pe locul 2, dupa SUA. Oricum, la PIB per capita cocheteaza cu locul 100 de multa vreme, asa ca nu-i invidiati pe fratii chinezi...
  • 0 (0 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Vineri, 30 iulie 2010, 13:46)

    [anonim]

  • -1 (1 vot)    
    Ceva este superputred. (Vineri, 30 iulie 2010, 13:51)

    AlinN [anonim]

    Conform biroului lor de statistica PIB-ul lor este de 25.324miliarde de dolari. Romania cand era "in bula" avea PIB cam 200 miliarde de dolari. China are populatia de 1.3 miliarde. Romania de 65 de ori mai mica. Deci daca am fi avut "in bula" 1.3 miliarde de romani acestia ar fi dat un PIB de 200*65=13.000 de miliarde de dolari. Ori China produce acum aproape dublu. Eu inteleg ca au populatie mare si ca aveau de unde sa creasca intrucat vin de foarte jos, dar acum privind cifrele la rece tare mi-e teama ca li se pregateste vreo surpriza. Imi pare ca este o bula speculativa si in China.
    • -1 (3 voturi)    
      Cresterea Chinei se bazeaza pe saracie (Vineri, 30 iulie 2010, 14:12)

      Constantin [anonim] i-a raspuns lui AlinN

      Ca sa sa scape de saracie chinezii muncesc pe branci. Cu cat chinezii care muncesc vor fi mai saraci ca americanii cu atat China va creste mai mult ca America. Americanii s-au prins si ei de lucru asta si incearca sa mai scada nivelul de trai al cetatenilor ei sa-i faca sa munceasca mai cu spor.
  • +1 (1 vot)    
    cred ca e o greseala (Vineri, 30 iulie 2010, 14:04)

    dan03 [anonim]

    in cifrele prezentate, pentru ca daca ar fi adevarate pib-ul chinei ar fii cat al ue+sua la un loc, ceea ce e evident fals. cred ca pib-ul chinei o fi pe undeva la 3000-4000 miliarde de dolari nu 25000.