Mihai Tanasescu: Nu sunt necesare masuri suplimentare pentru atingerea tintei de deficit bugetar, nici in conditiile unei scaderi economice de -1,9%

de Alina Neagu     HotNews.ro
Luni, 2 august 2010, 8:42 Economie | Finanţe & Bănci


Imbunatatirea colectarii, efectuarea cheltuielilor pentru investitii si accesarea fondurilor europene vor reusi sa mentina Romania la deficitul bugetar prognozat de FMI, de -6,8%, chiar in conditiile unei scaderi economice de -1,9% pentru 2010 si a necesitatii reducerii arieratelor la zero pana in primavara lui 2011, a declarat duminica, pentru Agerpres, reprezentantul Romaniei la FMI, Mihai Tanasescu.

Fostul ministru al Finantelor a explicat ca tinta propusa pentru reducerea arieratelor pentru mijlocul anului 2010 nu este atinsa, desi exista o usoara tendinta de descrestere a valorii arieratelor. In prognoza facuta de Fondul Monetar International este mentionata o scadere in continuare a arieratelor. Ca atare, obiectivul pe termen mediu este ca acestea sa fie reduse pana catre zero pana in primavara anului 2011, cand se termina programul de sprijin semnat de tara noastra cu Fondul:
  • "De aceea, trimestrele urmatoare vor fi foarte importante pentru reducerea arieratelor", spune Mihai Tanasescu, adaugand ca "avand in vedere hotararea autoritatilor de a reduce arieratele si faptul ca au fost adoptate masuri care isi vor arata roadele, solicitarea acestei derogari este posibila, iar daca va exista o cerere de derogare din partea Romaniei, probabil ca ea va fi acceptata de Boardul Fondului".
  • "Tinta de deficit bugetar de -6,8 la suta pe 2010 va putea fi atinsa, in conditiile in care va exista o colectare ceva mai buna in aceasta perioada, dublata de o reducere in continuare a cheltuielilor", a adaugat oficialul roman. "Prin politicile fiscale convenite anul acesta si anualizate in anul 2011 si imbunatatind colectarea, tinta de deficit stabilita pentru anul viitor, de -4,4 la suta, poate fi si ea atinsa, fara masuri suplimentare, care sa conduca la noi constrangeri", mai spune Mihai Tanasescu.

Ministrul Finantelor, Sebastian Vladescu, a declarat, vinerea trecuta, ca nu vor fi necesare mariri ale fiscalitatii si nici noi reduceri de salarii: "Pentru anul 2011, FMI are o prognoza pozitiva in ceea ce priveste cresterea economica a Romaniei. Pentru 2010, prognoza cresterii economiei este de -1,9 la suta, dar exista, conform evaluarilor FMI, conditiile ca tinta de deficit de -6,8 sa fie atinsa. Va trebui vazut insa, in perioada urmatoare, cum vor fi efectuate cheltuielile pentru investitii, cum se va reusi atragerea fondurilor europene. Chiar si cu aceasta descrestere a economiei, de -1,9 la suta, Romania se poate incadra in tinta de deficit de -6,8 la suta".

Si premierul Emil Boc a declarat, la sfarsitul saptamanii trecute, ca reprezentantii institutiilor financiare (FMI si CE), prezenti zilele acestea la Bucuresti, nu au formulat solicitari de majorare a TVA sau a cotei unice de impozitare, in discutiile cu autoritatile romane.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.





835 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    uitam mereu arieratele (Luni, 2 august 2010, 9:21)

    curios [anonim]

    cand discutam despre cheltuielile guvernamentale. Daca in 2011 scapam de arierate va fi O MARE PREMIERA in RO. Am avut tot timpul arierate (ca erau contributiile sociale de la huila, sau de la CFR sau de la... nu mai conteaza) .
  • 0 (4 voturi)    
    Cuplul Isarescu-Tanasascu (I-T) (Luni, 2 august 2010, 9:26)

    hotnewsfil [utilizator]

    Moderatorii celor mai de succes talk-showuri au reusit, impreuna cu invitatii lor, sa ne convinga ca Emil Boc a distrus economia si finantele tarii, ne-a adus intr-o fundatura de nedescris.
    Efectul benefic al acestor talk-show-ri este ca 80%din populatie este convinsa ca Boc a nenorocit tara si a raspuns in acest sens la ultimele sondaje.
    Traian Basescu suporta si el o sanctiune extrem de severa, din cauza cautionarii pe care a dat-o lui Boc.
    Impotriva acestui val de cvasi-unanimitate, sunt unele personalitati care "nu rezoneaza". Ma refer la Isarescu si la Tanasescu. Acestia parca sunt cumparati sau drogati (de drogul 'Boc'. Vorbesc de parca tara n-ar fi fost distrusa completamente de Boc, in aceste numai cateva luni (ce performanta uluitoare!).
    Cuplul I-T ne da sperante inselatoare,, scuza guvernul.
    Ar trebui ca cei doi sa organizeze o masa rotunda la care sa participe si expertii moderatori sau participanti la talk-show-uri, sa ii puna definitiv la punct pe cei doi, sa ii descurajeze sa mai induca populatia in eroare.
    • 0 (0 voturi)    
      Ar fi mai bine... (Luni, 2 august 2010, 10:25)

      Gigi [anonim] i-a raspuns lui hotnewsfil

      ...sa nu incercam mitizarea (dar nici "miticizarea") celor doi. Reactiile lor "controlate", usor optimiste sunt normale prin profilul posturilor pe care le ocupa.

      "Mai mult, oficialii BNR au insistat până la jumătatea anului trecut că nici în 2009 nu va fi scădere a economiei. Prognozele de creştere economică s-au deteriorat rapid de la începutul anului, punând sub semnul întrebării construcţia bugetului pe o creştere de peste 1% din PIB, acceptată fără niciun fel de semn de întrebare atât de BNR, cât şi de FMI" (ZF)

      Cat despre Boc & clica lui ... titlul articolului de mai jos vorbeste de la sine ... no comment!

      http://www.zf.ro/banci-si-asigurari/romania-este-singura-tara-din-est-cu-scadere-economica-in-2010-cum-am-ajuns-aici-6750694
      • 0 (0 voturi)    
        Nu mitizare, dar daca nici aia nu stiu ce spun.. (Luni, 2 august 2010, 12:33)

        isarila [anonim] i-a raspuns lui Gigi

        Isarescu are dreptate, acum trebuie luate masurile dureroase de ajustare a deficitelor uriase (Romania ajunsese sa cheltuiasca 10 miliarde de euro in plus fata de venituri!)

        Daca nu faci asta acum, in criza, cand toata lumea e constienta de nevoia masurilor dure, atunci cand? In perioade de dolce vita precum anii 2007-2008, cand economia "duduie" si noi aruncam cu banii de la balcon?

        Nu are rost sa avem crestere economica falsa baza pe baloane, imprumuturi externe, balonari nesutenabile de sistem bugetar si de sistem de pensii.

        Medicamentul e amar, dar trebuie luat. Trebuie ajustat sistemul bugetar. Pana se curata sistemul bugetar, putem sa stam si pe zero, sau chiar pe scadere de 1-2% a PIB-ului.

        Si acum era si momentul reducerii deficitului fondului de pensii (2 miliarde de euro), dar daca CCR n-a vrut, n-a vrut.

        Fara cresterea TVA la 24% am fi fost pe zero ca si crestere economica in 2010 si cu plus pe 2011. Cresterea TVA e responsabila cu scaderea economica din 2010. Am dat cresterea economica pe pastrarea pensiilor. Dar deficitul de 2 miliarde la fondul de pensii tot ramane. Si o sa creasca de la an la an, daca nu facem ce trebuie. Putem sa vindem rezerva de aur a BNR, sa privatizam tot ce e de privativat si sa bagam banii in pensii. Amanam problema 2-3-4 ani. Si atat.
  • 0 (0 voturi)    
    ... (Luni, 2 august 2010, 10:26)

    sabo [utilizator]

    Pai aceste 2 procente
    ar fi cam exact valoarea salariilor reduse
    ..acel 255
    Deci mai eswte nevoie sa se mentina
    acest
    suplciu
    ..invataotr
    cu 450 ron salariu?
    De ce?
    Ca sa ramana bani pt investitiile care nu se mai termina si sunt spra-supraevaluate?
    • 0 (0 voturi)    
      450 RON??? (Luni, 2 august 2010, 11:39)

      bogdan [anonim] i-a raspuns lui sabo

      Bai Sabo, inainte sa spui toate timpeniile alea, citeste documenteaza-te nitel. Cum poate avea un invatator 450 RON cind salariul mediu net in RO e de 600 RON??? Inainte de a te vaicari pe forumuri cit de saraci sunt invatatorii, hai sa dam un goagal, vorva lu' nen'tu Marean sa aflam care e de fapt salariul lor.
  • 0 (0 voturi)    
    Si Dvs, Dle Tanasescu ??!!! ABUREALA...... (Luni, 2 august 2010, 11:58)

    lili [anonim]

    Ca Dl Basescu si Dl Boc ne-au zapacit intr-una cu iesirea din criza, ba azi ba maine, nu ne mai mira ca pe Dumnealor nu-i mai credem orice-ar spune... Dar, si Dvs, Dle Tanasescu??!!! Incepeti cu asemenea abureli , cum ca Romania va face si va drege, pai cum, dle Tanasescu, nu vedeti deloc ca ne ducem dracului de tot??!!! Situatia in farmacii si spitale e dramatica, medicii pleaca pe capete, maine poimaine si profesorii vor incepe, tinerii fug ca de dracu' de Romania, batranii mor de foame dupa ce facurati 25%TVAul, somajul creste vertiginos, numarul de falimente creste si el continuu, investitii IOC, absorbtie fonduri europene=DEZASTRU, si atunci de unde vedeti Dvs binele ala care ne paste la orizont??!! Vreti probabil sa transmiteti semnale pozitive, sa nu speriati LEUL, dar este inutil, in opinia mea, nu mai aveti pe cine pacali, Romania este singura tara care in 2010 va avea scadere economica, celelate adica Ungaria, Polonia, Bulgaria, Cehia, tarile baltice toate au anuntat iesirea din criza sau nu au fost in criza. Romania este si va ramane codasa, probabil si in 2011 va avea scadere economica. Si atunci, de ce, dle Tanasescu ne aburiti ??!!!