Din 3 ianuarie 2011, bancnotele pe suport de polimer se pot schimba gratuit doar la BNR

de Dan Popa     HotNews.ro
Luni, 27 decembrie 2010, 11:03 Economie | Finanţe & Bănci


Începând cu data de 3 ianuarie 2011, bancnotele imprimate pe suport de polimer şi monedele metalice din vechea emisiune monetară vor putea fi preschimbate, pe termen nelimitat, fără taxe şi comisioane, doar la Banca Naţională a României, sucursalele Bucureşti, Iaşi, Cluj şi Timiş, prin prezentare la ghişeu sau remitere prin poştă, anunta Banca Nationala

Până la data de 31 decembrie 2010, acestea mai pot fi preschimbate, fără taxe şi comisioane, şi la unităţile Băncii Române pentru Dezvoltare-GSG, prin prezentare la ghişeu, se mai arata in comunicatul remis HotNews.ro luni de catre BNR








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.





11038 vizualizari

  • +21 (21 voturi)    
    care bancnote de polimer? (Luni, 27 decembrie 2010, 11:35)

    marius [anonim]

    O noua stire perfecta, din care nu intelegi nimic. Ce bancnote de polimer trebuie schimbate? Cele vechi erau de hartie. Sau deja am trecut la Euro(bancnote de hartie) si renuntam la bancnotele de polimer, care au devenit vechi?
    Sau vorbim de bancnotele deteriorate?
    ///(editat de HotNews.ro)
    • +5 (5 voturi)    
      leul vechi (Luni, 27 decembrie 2010, 12:03)

      Psycon [utilizator] i-a raspuns lui marius

      Vorbim despre leul vechi, ca asta a fost emisiunea monetara cea mai recenta scoasa din uz.
  • +2 (2 voturi)    
    Denominare (Luni, 27 decembrie 2010, 11:49)

    Jean Valjean [anonim]

    Cred ca este vorba de cele de dinainte de denominarea din 2006.
  • +10 (10 voturi)    
    ??? (Luni, 27 decembrie 2010, 12:14)

    andreea [anonim]

    O stire care te lamureste 150% ce ai de facut. in sensul ca nu. mai precis, "io cu cine votez"?
  • +17 (17 voturi)    
    Din 3 ianuarie 2011, bancnotele pe suport de polim (Luni, 27 decembrie 2010, 12:15)

    D [anonim]

    Fratilor invatati sa scrieti o stire ca lumea o sa se intrebe ca debia le-au scos si s-a facut tam tam ca ele tin mai mult si acum le scot?...

    Specificati ca e vorba de vechile bancnote de plastic care erau imprimate pe ele 50.000 (care acum sunt inlocuite cu 5 lei).

    Chiar daca preluati stirea de pe site-ul BNR-ului incercati sa o spuneti sa inteleaga si cel ce citeste sau macar sa puneti o imagine (.jpg, .bmp, etc) care sa fie sugestiva
    • +9 (11 voturi)    
      hilar (Luni, 27 decembrie 2010, 12:43)

      alex [anonim] i-a raspuns lui D

      este distractiv cum cititorii le dau lectii la 'profesionisti' ce inseamna o stire. si nu e prima data.
      • +6 (6 voturi)    
        popa, popa (Luni, 27 decembrie 2010, 16:34)

        Vlad [anonim] i-a raspuns lui alex

        Iar a comis-o popa... Fac eu ce fac si intru din greseala pe articole scrise de el.

        Bine, pe articol am intrat pentru ca titlul era neclar, prima intrebare pe care mi-am pus-o fiind daca e vorba despre bancnote deteriorate, despre bancnotele cu lei vechi, sau altceva.

        Articolul m-a lamurit asa bine, incat sunt mai in ceata decat inainte de a-l citi: este vorba despre "vechea emisiune monetara".

        OK. Cat de noua trebuie sa fie o bancnota ca sa nu fie nevoie sa o schimb? 2 ani? 3 ani? Cum recunosc o bancnota "veche"?

        Inteleg ca stirea e luata cu copy-paste de pe bnr.ro, dar totusi. Trebuie sa incerci sa te pui in in pielea cititorilor cand scrii un articol, chiar si unul copy-paste.
  • +4 (4 voturi)    
    bnsc_marianna@yahoo.com (Luni, 27 decembrie 2010, 12:40)

    LUCY [anonim]

    daca tot furnizati o stire?! va rog sa prezentati toate amanuntele necesare, inclusiv imagini pentru ca tot omul sa inteleaga despre ce este vorba. Pe mine m-ati bagat de tot in ceata :
    ,,Din 3 ianuarie 2011, bancnotele pe suport de polimer se pot schimba gratuit doar la BNR'' CARE BACNOTE?!?
  • 0 (0 voturi)    
    bani (Luni, 27 decembrie 2010, 13:05)

    Roxana [anonim]

    Bancnotele aflate in circulatie sunt pe suport de polimer. Dar exista doua emisiuni, unele cam de prin 2005 +/- si unele de prin 2008 +/-, cele mai noi avand elemente de siguranta in plus.

    Stirea, preluata de pe site-ul BNR, se refera la vechea emisiune de bancnote si monede.
  • 0 (0 voturi)    
    bancnote (Luni, 27 decembrie 2010, 13:25)

    george [anonim]

    schimbarea se vede in mare la bancnota de 10 lei. cele noi parca au alt colorit putin diferit cei drept. Aici am postat doar dupa ce am citit si comenturile dvs pt ca stirea nu ofera prea multe informatii
  • -4 (4 voturi)    
    Stire (Luni, 27 decembrie 2010, 16:30)

    Emil [anonim]

    Oameni buni, redactorii chiar nu au nici o vina. Stirea a fost publicata exact in aceasta forma pe site BNR. Nu va agitati ca sifonul ca va creste tensiunea.
    • +1 (1 vot)    
      Nedumerire... (Marţi, 28 decembrie 2010, 9:02)

      adrian [anonim] i-a raspuns lui Emil

      Pai daca BNR-ul baga capul in toalata si trage apa (ar putea fi de la mahmureala), trebuie sa faca si altii (hotnews) la fel?
  • +1 (1 vot)    
    intrebare (Marţi, 28 decembrie 2010, 11:14)

    parapanta [anonim]

    deci cate bancnote de 5 lei noi da BNR-ul in schimbul uneia de 50000 lei vechi?
    • 0 (0 voturi)    
      Intrebare (Joi, 14 iulie 2011, 21:40)

      Hartmann Doina [anonim] i-a raspuns lui parapanta

      Cati lei noi primesc pentru 24bacnote de 100.000lei