Ce NU a spus guvernatorul BNR Mugur Isarescu in conferinta de presa de joi

de Dan Popa     HotNews.ro
Vineri, 6 mai 2011, 14:15 Economie | Finanţe & Bănci


Din Raportul asupra inflatiei, publicat pe pagina de internet a BNR: "La nivelul ofertei de forta de munca, sursele statistice de informatii în timp real sunt tot mai putin relevante, decuplarea evolutiei ratei somajului înregistrat de cea a numarului de salariati declarati de angajatori, observata începând cu a doua parte a anului 2010, fiind tot mai evidenta. Astfel, numarul salariatilor a continuat sa scada (...), concomitent cu diminuarea ratei somajului înregistrat. În schimb, conform anchetei fortei de munca în gospodarii (AMIGO), restrângerea ofertei de forta de munca excedentara nu mai este atât de vizibila – rata somajului BIM a coborât doar marginal, iar numarul salariatilor BIM s-a mentinut relativ constant".

  • În ceea ce priveste segmentul populatiei, semnale ale ameliorarii cererii de investitii nu au aparut nici în ultimele trei luni ale anului, în conditiile în care venitul disponibil si-a accentuat panta descrescatoare, iar creditele noi pentru locuinte si-au inversat tendinta, consemnând prima restrângere de volum din 2010 (variatie anuala).
  • Primele doua luni ale anului 2011 s-au caracterizat printr-o stabilizare a cererii de forta de munca, indiciile de redinamizare a angajarilor întârziind sa apara într-o perioada în care presiunile din partea costurilor cu materiile prime impun mai multa prudenta în gestionarea celorlalte categorii de cheltuieli ale companiilor.
  • Dezechilibrul balantei riscurilor se datoreaza atât factorilor potentiali de provenienta interna, cât si celor externi. Un important factor intern de risc îl reprezinta posibilele ajustari în structura si dinamica preturilor administrate
  • În lipsa unui calendar si a unor coordonate cantitative public asumate de autoritatile competente, scenariul de baza al proiectiei include ipoteze conservatoare cu privire la dinamica preturilor administrate. Cu toate acestea, întârzierile repetate ale unor ajustari, coroborate cu angajamentele implicate de apartenenta României la Uniunea Europeana si de acordurile încheiate cu aceasta, cu FMI si cu Banca Mondiala maresc probabilitatea adoptarii în perioada de referinta a unor masuri cu impact substantial asupra dinamicii acestor categorii de preturi. În perspectiva anului electoral 2012, conduita politicii fiscale si programul reformelor structurale reprezinta factori majori de risc.
  • Tendinta de ameliorare a cererii de forta de munca observata în perioada noiembrie-decembrie 2010 s-a inversat în primele doua luni ale anului 2011, numarul locurilor de munca vacante identificate de ANOFM reducându-se cu 2,7 fata de media trimestrului IV 2010. Perspectivele cererii de forta de munca la nivelul trimestrului II 2011, relevate de sondajele realizate în rândul companiilor, sugereaza în continuare o relativa stabilitate a acesteia, semnalele de revenire a cererii de bunuri si servicii fiind înca insuficiente pentru a antrena o dinamizare a numarului de angajari. De altfel, chiar în cazul unor activitati industriale care au consemnat în anul 2010 avansuri importante ale volumului productiei, companiile s-au orientat cu preponderenta catre masuri de crestere a utilizarii resurselor umane existente (majorarea numarului de ore lucrate, reorganizarea timpului de lucru în schimburi).
  • Analiza evolutiei împrumuturilor populatiei a relevat faptul ca usoara crestere consemnata în primele doua luni ale anului 2011 de variatia anuala a acestora (-4,9 la suta, fata de o medie de -6,3 la suta în trimestrul IV 2010) a reflectat aproape exclusiv efectul statistic al evolutiei cursului leu/euro, în conditiile în care activitatea pe acest segment a continuat sa fie dominata de operatiunile de restructurare a împrumuturilor. Astfel, usoara îmbunatatire a indicatorului de încredere a consumatorului consemnata în primele luni ale anului nu a fost acompaniata de o dinamizare a cererii de împrumuturi noi.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.





2688 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    Consumati produse romanesti (Vineri, 6 mai 2011, 14:24)

    Fabricat in Romania [anonim]

    Este singura solutie a redresarii economiei.Reducerea importurilor sau sabotarea lor de cumparatori pe rafturile magazinelor.Producatorii romani trebuie sa isi corecteze erorile si sa se comporte mai bine.
    • +1 (1 vot)    
      :) (Vineri, 6 mai 2011, 15:09)

      alex [anonim] i-a raspuns lui Fabricat in Romania

      In primul rand...produceti produse romanesti, ca sa avem ce cumpara :)

      Ai vazut ce a zis Isarescu,ca productia locala nu acopera consumul...
    • +1 (1 vot)    
      si ce produse romanesti sa cumperi? (Vineri, 6 mai 2011, 15:49)

      Dan [anonim] i-a raspuns lui Fabricat in Romania

      Frutti fresh in loc de Coca Cola? Pasta de dinti Cristal in loc de Colgate?
      Si apropo. Cumparand produse romanesti de multe ori imbogatesti proprietarii straini ai marcilor respective (vezi cazul Excelent).
      Daca e asa si vrei sa fii si ecologist iti propun alternative. Sifon in loc de Coca Cola si frecat cu sare sau cenusa pe dinti in loc de Colgate si periuta. Si asta la pret redus sau gratis. Te-ai simti mai bine? Ar creste patriotismul in tine? Ar prospera Romania?
  • -1 (1 vot)    
    de ce nu o fi spus Guvernatorul?! (Vineri, 6 mai 2011, 15:07)

    costica [anonim]

    Eu nu cred deloc cum ca o fi uitat !!! Nu o data am contestat afirmatiile Premierului Boc in acest mod, combatand aiurelile din cifrele ANOFM si sustinerea lor de catre Boc !! Oare ce mai spune acum Boc?! Ca scaderea asta a somajului din cifrele ANOFM cand toti spuneau ca nu e reala si relevanta era numai buna pentru Boc sa se umfle in pene !!! Pacat ca Guvernatorul nu a spus toate astea direct, pacat...... Omisiunea acestor informatii care reflecta realitatea romaneasca evidenta seamana cu minciunile prin omisiune ale portocaliilor Basescu si Boc din anii 2008 si 2009 si pana in minunata luna mai 2010 cand veni FMI si Dl Basescu recunoscu DEZASTRUL in care ajunsese Romania dupa 1 an si jumate de guvernare portocalie!!! Pacat ca Guvernatorul procedeaza la fel....Minciuna prin omisiune este practica curenta la varfurile politicii romanesti....
  • +1 (1 vot)    
    Isarescu/bnr/macroeconomia. (Vineri, 6 mai 2011, 16:39)

    cornel [anonim]

    Dl. Dan Popa, felicitari ptr. articol si modul cum detectati, gravele si numeroasele mincuni prin omisiune, care ptr. ,,tehnocratul,, isarescu, invocat si reesapat de fiecare putere spune multe. Cred ca se impune afirmarea si pe hotnews, ca si in presa, unor buni cunoscatorii cu valente si de conducatorii ale tuturor domeniilor. Vreau sa cred ca competenta, munca, onestitatea, sinceritatea va fi superioara actualelor partide politice, doctrinelor dr./stg. de care nu au habarn nici basescu-ponta-antonescu.
  • 0 (0 voturi)    
    imediat (Vineri, 6 mai 2011, 18:57)

    Stefan [anonim]

    vreti sa zicei ca nu o sa iesim din recesiune peste 6 luni cum zice boc de 2 ani ? vai vai bai, aprope ca stim ceva cu certitudine. Oamenii astia cred ca prin optimism se cladeste economia nu prin rezultate.

    Produse romanesti ? Cum sa nu, mai intai vine cererea si dupa aia productia. Pacat ca cei care ar putea produce produse competente cu cele din export deja au plecat in strainatate. Ori o sa consumam din obligatie produse romanesti ori ne asteptam ca cineva sa faca ceva.

    Sa nu uitam ca vin alegerile azi maine si trebuie sa curga lapte si miere pe strada, macar asa vizual sa curga, recuperam dupa alegeri ;)
  • 0 (0 voturi)    
    cum asa, Dle Guvernator? (Vineri, 6 mai 2011, 19:34)

    lili [anonim]

    Dl Boc isi prezinta zilele astea motiunea prin tara si peste tot spune cum Romania depaseste orice asteptari, cel mai scazut somaj din UE, cea mai mare crestere industriala, cea mai cea.... cele mai cele..... si tot asa.... acum vine Guvernatorul si spune ca NU e chiar asa deloc, iar noi pe cine sa credem Dle Guvernator?! Pe dl Boc(care din 2008 de cand a venit la guvernare minte intr-una ?) sau pe Guvernatorul Romaniei care nu este in campanie dar nici nu are curajul sa-i spuna Dlui Boc ca nu e asa cand debiteaza aberatiile alea despre cresterea Romaniei pe hartie portocalie !!!!!!
  • 0 (0 voturi)    
    dap mareadevar (Sâmbătă, 7 mai 2011, 12:56)

    gigi [anonim]

    Au lasat oamenii fara servici in 2009 ...cu carul...si se lauda acu ca au doar sub un milion e someri .....normal ca restulsunt in afara , nu se ia in calcul exodul de romani care au parasit tara dupasi care ni oite prostute cu fiecare euro schimbat le aducem benificii acelorasi talhari ...in final spuneti macar multumesc tradatorilor.
  • 0 (0 voturi)    
    Cerc vicios ? (Duminică, 8 mai 2011, 14:04)

    Victor [anonim]

    Dl. Isarescu a spus: "... semnalele de revenire a cererii de bunuri si servicii fiind înca insuficiente pentru a antrena o dinamizare a numarului de angajari"
    1. Cum poate "increderea consumatorului" sa creasca consumul intr-o tara in care venitul majoritatii populatiei face economisirea imposibila ?
    2. Daca nu creste puterea de cumparare nu se produc mai multe bunuri si servicii (nu cresta consumul) deoarece nu creste cererea. Daca nu creste cererea nu se vor produce mai multe bunuri si servicii, deci nu pot sa creasca salariile si nu se pot face angajari, deci nu poate sa creasca puterea de cumparare (nu poate sa creasca consumul). Cum se iese din acest cerc vicios ? (pe baza de exporturi ? dar daca nu creste cerera pe plan mondial, sau nu facem noi fata concurentei ?)
  • 0 (0 voturi)    
    Cerc vicios ? (Duminică, 8 mai 2011, 14:44)

    Victor [anonim]

    Dl. Isarescu a spus: "... semnalele de revenire a cererii de bunuri si servicii fiind înca insuficiente pentru a antrena o dinamizare a numarului de angajari".
    1. Cum poate "increderea consumatorului" sa creasca consumul intr-o tara in care venitul majoritatii populatiei face economisirea imposibila ?
    2. Daca nu creste puterea de cumparare nu se produc mai multe bunuri si servicii (nu cresta consumul) deoarece nu creste cererea. Daca nu creste cererea nu se vor produce mai multe bunuri si servicii, deci nu pot sa creasca salariile si nu se pot face angajari, deci nu poate sa creasca puterea de cumparare (nu poate sa creasca consumul). Cum se iese din acest cerc vicios ? (pe baza de exporturi ? dar daca nu creste cerera pe plan mondial, sau nu facem noi fata concurentei ?)