Sondaj HotNews.ro  Pretul minim al actiunii Petrom este 0,37 lei. Veti investi in titlurile OMV Petrom? La ce suma ati fi dispus sa renuntati pentru a cumpara actiuni?

de DP     HotNews.ro
Marţi, 19 iulie 2011, 11:00 Economie | Finanţe & Bănci


Guvernul s-a reunit marti dimineata la ora 9,45, pentru a stabili pretul minim de vanzare a pachetului de 9,84% din actiunile OMV Petrom (SNP). Potrivit Mediafax, pretul minim a fost stabilit la 0,3708 lei pentru o actiune.

HotNews.ro te invita sa participi la o dezbatere legata de vanzarea celor 9,84% din actiunile OMV Petrom  si sa ne spui daca intentionezi sa investesti in actiunile scoase la vanzare.
Ce procent din economiile tale ai investi in actiunile Petrom? Participa la sondajul HotNews.ro, completand una din variantele de raspuns 








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.





2318 vizualizari

Ce procent din economiile tale ai investi in actiunile Petrom?
(Un singur răspuns posibil)
  • sub 10%
  • intre 10-30%
  • 30- 50%
  • peste 50%
  • Nu sunt interesat sa investesc


  • 0 (2 voturi)    
    Pot sa-si pastreze actiunile la pretul asta. (Marţi, 19 iulie 2011, 10:31)

    GV [anonim]

    La pretul asta, statul poate sa-si pastreze actiunile mult si bine.
    Tot cam atat era si pretul de ieri pe bursa, deci nu vad cine ar fi interesat sa se chinuie sa participe la procedurile birocratice pentru nsite maruntis, care poate deveni chiar pierdere, daca se continua noul val de criza financiara a datoriilor.
    Pariez ca oferta asta va fi un esec rasunator, cel putin pe transa investitorilor mici nu cred ca se vor subscrie mai mult de 1-2% din actiuni.
  • 0 (0 voturi)    
    info? (Marţi, 19 iulie 2011, 12:07)

    gigi [anonim]

    alte info? cum se poate investi, unde? cate actiuni reprezinta totalul de 9,84%?
  • 0 (4 voturi)    
    Tara de TARANI-COMENTATORI (Marţi, 19 iulie 2011, 12:42)

    xxx [anonim]

    De aia ne merge noua la Romani asa "bine"... Eu sunt de parere ca pachetul asta de actiuni trebuia cumparat numai de persoane fizice din Romania. Petrom este ce-a mai mare companie de la noi si este si destul de profitabila. Da noi romanii invatati sa dam cu sapa, habar nu avem ce inseamna o astfel de oferta...
    • +1 (1 vot)    
      un taran comentator (Miercuri, 20 iulie 2011, 8:54)

      marmota [anonim] i-a raspuns lui xxx

      de principiu sunt de acord cu ce spui, cum ca romanul ar trebui sa ia actiuni petrom. nu inteleg insa atitudinea "jmekereasca" transpirata prin comentariu, insultatoare la modul general. romanul nu investeste pt ca, de principiu, marea masa de-abia se ajunge cu banii de azi pe maine. iar multi dintre cei care au bani isi tin "economiile" departe de bratul "lung" al fiscului datorita modului cvasi-legal in care le-au obtinut. ceea ce ma mira mai tare este, insa, ca tocmai unul (sau una?!?) care scrie "ce-a mai mare" isi da cu parerea de "expert". iti propun intai sa mai dai cu "sapa" pe la Bac...
  • +1 (3 voturi)    
    As investi mai degraba in parcuri eoliene (Marţi, 19 iulie 2011, 12:45)

    Ritzi Pitzi [utilizator]

    Profitul urias al Petrom vine din diferenta dintre pretul de achizitie pentru materia prima din tara si cea din strainatate (Multumim, d-le Nastase ! Semnat OMV.)

    Petrolul din Romania se va termina intr-o zi, in 5 sau 50 de ani, dar vantul, chiar daca se mai opreste, va dainui cat lumea...
    • 0 (2 voturi)    
      de (Marţi, 19 iulie 2011, 14:44)

      de [anonim] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

      de parca petrom nu poate sa isi modifice obiectul de activitate...

      in franta, total s-a apucat de activitati nucleare.

      or, crezi ca oamenii din domeniul petrolului nu stiu cele ce spui tu?
  • 0 (0 voturi)    
    nu cred va mai fi un mare business (Marţi, 19 iulie 2011, 14:17)

    catalin [anonim]

    Din ce stiu redeventa pe petrolul extras din teritoriu romanesc este fixa pt Petrom pana in 2013 sau 2014. Deci nu va mai avea mult timp acest avantaj. Este posibil ca dupa asta sa vedem alte valori ale profitului OMV Petrom.
  • 0 (0 voturi)    
    alta teapa (Miercuri, 20 iulie 2011, 9:30)

    durnea [utilizator]

    Am avut o experienta trista cu actiunile. In perioada Stolojan, daca va aduceti aminte , era nebunia cu actiuni la URSU.A fost o teapa am pierdut toti banii.
    aveti grija.