Hala Matache, devastata de hotii de fier vechi. Politia Locala spune ca acoperisul a fost luat de vint

de Catiusa Ivanov     HotNews.ro
Marţi, 24 mai 2011, 20:38 Economie | Imobiliar


Parti din acoperisul Halei matache au disparut
Foto: Hotnews
O parte din acoperisul Halei Matache, monument istoric, a fost furat luni noaptea de hotii de fier vechi, dupa cum sustin reprezentantii ONG-urilor de urbanism. Paza cladirii trebuia asigurata de Primaria Capitalei, institutie in a carei proprietate se afla acum monumentul. Hala urmeaza a fi demolata si reconstruita pentru largirea Axei Buzesti-Berzei.
  • Vezi in FOTOGALERIE un contra-exemplu: cum sint reconditionate vechile hale de peste din Tel Aviv

In ultimele luni, hotii au intrat de mai multe ori in interiorul halei furand caramida, fier si lemn. Hala a fost expropriata de Primaria Capitalei si urmeaza a fi demolata si mutata pentru construirea Axei Buzesti-Berzei. Mai multi ONG-isti sustin ca hala este lasata pe mana hotilor, in mod special de Primarie, pentru a se "autodemola":

"Pentru ca Primaria Capitalei nu a obtinut, la presiunea societatii civile, avizul Comisiei Nationale a Monumentelor Istorice pentru desfiintarea legala a Halei Matache, recurge la metoda bine pusa la punct de 'demolatorii' ilegali, si anume abandonarea  imobilului si dezmembrarea lui pe furis pina la disparitia totala. Hala Matache figureaza in continuare ca monument istoric, dar PMB refuza sa o protejeze asa cum prevede legea, astfel ea poate fi lasata prada demolatorilor de ocazie.  Pe 3 februarie 2011, Asociatia Salvati Bucurestiul si Societatea Academica Romana au inaintat Parchetului o plingere penala impotriva PMB acuzind-i pe cei responsabili de distrugere, abuz in serviciu contra persoanelor, abuz in serviciu contra intereserlor publice. De ce se inversuneaza Primarul Oprescu sa faca disparuta Hala Matache? Pentru ca ea sta in calea  viitorului bulevard Uranus. In aceasta situatie, PMB trateaza legea ca pe un moft", ne-a declarat Roxana Wring, presedinta asociatiei Pro_Do_Mo.

FOTOGALERIE Halele vechi de peste din Tel Aviv
Ceea ce noi distrugem cu sarg, alte popoare pastreaza cu sfintenie. Halele de peste din portul vechi al Tel Aviv-ului, Jaffa, au fost restaurate in urma cu cativa ani. In interiorul lor functioneaza acum,  fie piete de peste, fie sali de expozitie.

Reabilitarea halelor face parte dintr-un program de reabilitare a intregului port, iar costurile sunt estimate la 100 milioane dolari. Arhitectii care s-au ocupat de restaurarea halelor au ales sa pastreze aspectul acestora cat mai aproape de cel initial.



Politia Capitalei spune ca tabla de pe casa a fost luata de vint

"In urma sesizarii facuta de dvs., o echipa de la Politia Locala Bucuresti s-a deplasat la fata locului. Nu exista semne de efractie. Cladirea este una foarte veche si neintretinuta, iar de la furtunile din ultimele zile este foarte posibil sa fi zburat tabla de pe casa. Noi patrulam nn-stop in zona si dam zilnic amenzi hotilor de fier vechi. Acestia se intorc insa de fiecare data. Constructorul este cel care trebuie sa asigure paza", a declarat Razvan Popa, purtator de cuvint al Politie Locale Bucuresti.​






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.














8429 vizualizari

  • +9 (9 voturi)    
    nu e clar ce zice politia (Marţi, 24 mai 2011, 19:51)

    mra [utilizator]

    a fost luat de vant sau de Vantu :))
    • +6 (8 voturi)    
      daramati tot (Marţi, 24 mai 2011, 21:18)

      eta [anonim] i-a raspuns lui mra

      daramati tot, distrugeti tot, sa nu mai ramana piatra de pe piatra din tara asta. aruncati-va trecutul la gunoi, sa nu mai ramana decat limacsii orbi si fara de memorie.
      a venit vantu' si a suflat tabla... cat de mult trebuie sa ti se rupa ca sa spui asta. razvan popa cica a fost ziarist la viata lui. auzi, constructorul trebuie sa asigure paza. care constructor, amice? ca hala asta a fost ridicata cand nici macar parintii tai nu erau in proiect.
      daramati tot, tot.
    • +6 (6 voturi)    
      De fapt e destul de clar (Marţi, 24 mai 2011, 21:44)

      Orpheus [utilizator] i-a raspuns lui mra

      Asta e nivelul politiilor locale. La Obor se invartesc fara nici o problema printre tiganii care vand telefoane furate, la Matache a batut vantul...

      In mod clar, vantul nu bate si prin buzunarele lor...
      • +1 (1 vot)    
        Pe la scoala (Miercuri, 25 mai 2011, 10:05)

        Marius [anonim] i-a raspuns lui Orpheus

        Eu nu inteleg ce rost isi are aceasta politie locala?! Sunt insuportabil de agramati
  • +4 (4 voturi)    
    mama lor.... (Marţi, 24 mai 2011, 20:02)

    Straistaru Eugen [utilizator]

    sunt talibanii aia colorati cu masini papuc cu numere de GR.....aia de ii auzi de 5x pe zi cu fiiiiiaaaarrrreeee llllloooommm
  • -2 (6 voturi)    
    ce legatura cu halele din tel-aviv (Marţi, 24 mai 2011, 20:06)

    serban [anonim]

    ce cauta poza aceea in reportaj ?
    • 0 (4 voturi)    
      Daca citeai articolul alfai... (Marţi, 24 mai 2011, 21:58)

      Chiar Eu [utilizator] i-a raspuns lui serban

      "Ceea ce noi distrugem cu sarg, alte popoare pastreaza cu sfintenie. Halele de peste din portul vechi al Telaviv-ului, Jaffa, au fost restaurate in urma cu cativa ani. In interiorul lor functioneaza acum, fie piete de peste, fie sali de expozitie. "
      • -2 (2 voturi)    
        asa si ? (Vineri, 27 mai 2011, 19:43)

        serban [anonim] i-a raspuns lui Chiar Eu

        piata matache era o cloaca si o darimatura de cladire . chier crezi ca mai interesa pe cineva ?
    • +1 (5 voturi)    
      avem exemple si mai la indemana (Miercuri, 25 mai 2011, 0:01)

      ... [anonim] i-a raspuns lui serban

      nu prea inteleg nici eu relevanta exemplului cu Tel Aviv-ul - hala Matache nu e un vestigiu al vreunei alte civilizatii, in timp ce Jaffa a fost oras palestinian, bombardat si distrus in mare parte in 1947, iar acum probabil ca israelienii incearca sa recupereze ce se mai poate. Jaffa e, de altfel, un oras foarte, foarte vechi.
      dar avem exemple neaose, pentru ca trebuie sa ne plasam in contextul irationalitatii romanesti, nu sa ne raportam la bunul simt usor de gasit o data ce treci granitele tarii.
      de exemplu, pe mine ma incanta de fiecare data sa vad cladirea halelor din Ploiesti - intr-un oras ce are prea putine locuri frumoase, cladirea aceea chiar iese in evidenta. in continuare sunt hale acolo. de altfel, de cate ori am trecut prin orasul acela n-am putut sa nu remarc ca e ingrijit si curat, cel putin centrul.

      inclin sa cred ca "Gola" are dreptate: primaria a demolat, iar de restul lasa tiganimea sa se ocupe. dar, dupa cum arata zona, si nu doar zona, ci chiar si centrul Bucurestiului, tind sa cred ca urmarile acestei "metode" vor fi mult mai grave decat deja obisnuita eliminare a arhitecturii istorice din peisaj.
      la urma urmei, Bucurestiul "nu mai e ce-a fost" din perioada constructiilor lui Ceausescu. e vorba de o deteriorare a atmosferei, de mizerie, jaf, haos. e groaznic ca asta se repeta acum, pentru a macina ce a rezistat atunci.

      in mod normal, pentru deteriorarea spatiului in zona aceea ar trebui ca unii responsabili sa aiba de trecut prin procese si eventual si prin inchisoare.
      • 0 (0 voturi)    
        multumesc pentru raspuns (Vineri, 27 mai 2011, 19:53)

        serban [anonim] i-a raspuns lui ...

        in primul rind sunt dator multumiri pentru raspunsul extrem de interesant primit . noi suntem asa cum spune proverbul mai catolici ( in greseala ) decit papa de la roma . de ce spun asta ... poate stiai povestea cu statule lui petru cel mare si stalin ..... in perioada anului 1930 un tip se duce la stalin si ii propune sa distruga toate statuile ce il reprezentau pe petru cel mare motivind ca este un simbol al tarismului un personaj care a oprimat poporul samd .... stalin raspunde : ai perfecta dreptate tovarase ..... garda executie acum . comentariu stalin : nici eu nu voi putea face pentru mama rusia ce a facut petru cel mare si acest tradator isi permite sa-mi propuna sa distrug amintirea celui mai mare rus care a existat vreodata...
  • +1 (3 voturi)    
    Unde e jimbatul, (Marţi, 24 mai 2011, 20:11)

    Claude [anonim]

    smecherasul ala de doctoras care numai de mistocarelie plin?
    Oprescule, de tine e vorba!
    Si cei din Bucuresti, nu va mai plingeti atit, l-ati votat? Atunci spalati-va pe cap cu el.
  • -7 (9 voturi)    
    Mdea (Marţi, 24 mai 2011, 20:29)

    redscorpion [utilizator]

    Macar de-ar fi luat-o cu totu'. Scapam de-o grija.
  • 0 (6 voturi)    
    tigani, tigani, tigani.. (Marţi, 24 mai 2011, 21:05)

    cris25 [utilizator]

    nu, nu au fost tiganii din Bucuresti, ca trebuie sa fim politically correctness; .....au fost ungurii, sau mai sigur e ca au fost MOLDOVENII!!! ....da, da aia fura ca n-au dupa ce bea apa si umbla beti tot timpul!
  • +6 (8 voturi)    
    ACOPERISUL (Marţi, 24 mai 2011, 21:08)

    carat [utilizator]

    a fost luat de *vant*, vandut si apoi castigul impartit cu *cineva* de la politia locala.
  • +4 (6 voturi)    
    acum o saptamana (Marţi, 24 mai 2011, 21:21)

    Romania [anonim]

    exact acum o saptamana eram intrecere pe langa Hala Matache. Politia locala se uita cum sunt adunate lemnele si fierul vechi din constructiile demolate....
  • -3 (7 voturi)    
    Duca-se (Marţi, 24 mai 2011, 21:23)

    ilie [anonim]

    nu avem nevoie de un jeg
    Mai bine bulevarde cat mai largi
    era o cocina
  • +5 (9 voturi)    
    Fara responsabilitate (Marţi, 24 mai 2011, 21:31)

    Gola [anonim]

    Lucrez in zona si am vazut succesiunea evenimentelor. Politiei nu-i pasa, tziganii misuna in zona si se bat intre ei pe fierul vechi... Jale mare. Asteptam finalizarea lucrarii, hala Matache, monument istoric, este oricum condamnata. Am mai vazut filmul asta odata pe vremea lui Ceusescu cand s-a demolat cartierul Sf. Vineri. S-a lasat totul la discretia tziganimii si intr-un an a devenit ruina. Nici atunci Militia nu a intervenit. A fost un motiv bun pentru demolare, ca tot voia partidul blocuri acolo.
  • +5 (7 voturi)    
    Primaria Bucurestiului se comporta ca u samsar... (Marţi, 24 mai 2011, 21:44)

    Chiar Eu [utilizator]

    imobiliar. Sunt multe cladiri in Bucuresti (si poate si in tara) care desi sunt monumente, pentru ca nu pot fi demolate sunt lasate si mai ales ajutate sa se demoleze: mai un incendiu mic facut cica de "boschetari" (atat de draga iti este propria proprietate incat o lasi pe mana boschetarilor...vrajeala), ba cica mai cade acoperisul, ba devine groapa de gunoi (la propriu)..etc etc... Pana acum ma gandeam ca primarii Bucurestiului nu sunt interesati de problema dar acum sunt sigur ca ei insusi contribuie si incurajeaza si mai ales APLICA cu succes aceste practici. De altfel in zona Buzesti primaria a aplicat toate magariile posibile: demolari in weekend noaptea, demolari fara autorizatie, lasare in paragina cat cuprinde etc etc. Si ne mai mandrim ca suntem aici de 2000 de ani. Pai daca istoria asta de vreo cateva sute de ani cat are Bucurestiul nu stim sa o ocrotim, sa o respectam si sa o punem in valoare... batutul in piept cu cei 2000 este un slogan ieftin. Oamenii trec si lucrurile astea, precum Hala Matache ramaneau ca o marturie a existentei noastre pe pamantul asta.
  • +4 (6 voturi)    
    :(((((((((((((((((((((((((( (Marţi, 24 mai 2011, 22:34)

    ... [anonim]

    Bucurestiul e omorat in zilele noastre nu putin cate putin, ci de-a dreptul cu parul.

    eu le-as dori tuturor "edililor" sa petreaca - nu o noapte, dar macar o zi in zona grivitei, piata matache, gara... aceasta experienta extrema va fi cu siguranta edificatoare pentru a intelege grozavia distrugerilor de acolo. faptul ca monumente istorice dispar nu mai e decat un aspect marginal - ce inlocuieste acele cladiri e mult mai groaznic (si nu ma refer, evident, la "axa" vietii, ci la distrugerea, mizeria, haosul ce ameninta sa inghita tot Bucurestiul).

    acum cativa ani, zona garii era inca o zona cam darapanata, dar totusi de mahala pitoreasca.
  • -3 (3 voturi)    
    Cat va mai dura Shantzul Berzei?? (Miercuri, 25 mai 2011, 7:28)

    Nicolae George [anonim]

    Locuiesc in zona Berzei - actualmente un imens shantz la care nu se mai lucreaza DELOC de cand cu procesul castigat de aparatorii monumentelor istorice...
    Dupa ce pana prin martie au fost scoase sinele de tramvai si piatra cubica de pavaj, indepartandu-se si cam un metru de sol, fosta zona carosabila a devenit un shantz mocirlos si plin de reziduuri prin care nu se mai poate nici macar traversa strada!
    Ce se va intampla in caz de incendiu nici nu ne mai gandim caci circulatia rutiera in zona este complet DAR SI DEGEABA BLOCATA de cateva luni bune...
    Mizeria existentiala creste zilnic datorita nepasarii edililor dar si...absentei lucratorilor constructorului.... Concetatenii nostri care se ocupa cu furatul a tot ce se mai poate sunt concurati de cei care arunca gunoaie menajere si alte resturi direct in sant...Intreruperile de electricitate, telefonie si gaze sunt cel putin saptamanale,
    Mai sunt inca nedemolate doar casele de la nr.81 si 89 pe care justitia le-a considerat nedemolabile dar nu si proiectantii viitorului bulevard...Din disputa asta tardiva si inutila au de pierdut in primul rand cei ce locuiesc in zona - prin inadmisibila prelungire a lucrarilor...
    Ar fi necesar ca ziaristii sa discute si cu reprezentantii constructorului - care, desigur, vor acuza neeliberarea terenului de catre PMB pentru a-si justifica inactivitatea...Dar nici pe segmentul str.Buzesti lucrarile nu avanseaza in ritm sustinut iar modul de lucru al lucratorilor si organizarea de santier - VIZIBILE ORICAND ORICUI - contrazic frecvent principii ingineresti si manageriale cunoscute de cei care lucreaza in domeniu...
    Pai PANA CAND DOMNILOR FOSTI TOVARASI VA VETI MAI BATEA JOC DE BUCURESTENII CARE AU NESANSA SA MAI LOCUIASCA IN ZONA BERZEI? In lunile de vara, mirosurile pestilentiale generate de balti si gunoaie vor face ca zona sa devina un iad pentru toti cei care au ramas in zona constatand BATAIA DE JOC si NEPROFESIONALISMUL celor care ar fi trebuit sa construiasca marele bulevard..
  • -3 (3 voturi)    
    monumente... (Miercuri, 25 mai 2011, 10:47)

    un oarecare [utilizator]

    cat timp erau in paragina si adapost de caini si vagabonzi nimeni nu zicea nimic... de fapt multi dintre noi nici nu stiau de existenta lor.
    Acum s-a trezit cultura in fiecare dintre noi si simtul patriotic.
    Daca hala matache se reface, banuiesc ca nu o sa se refaca in aceeasi stare deplorabila ca si pana acum.
    Asa ca priviti si partea buna, conform promisiunilor....(?!) .... O sa existe un bulevard + hala matache refacuta.
    Cu si fara bucatile de tabla furata (de tiganii romani nu zice nimeni nimic?) sala o sa fie recontruita (sper!!!).
    • 0 (0 voturi)    
      ati fost vreodata pe un santier? (Miercuri, 25 mai 2011, 15:06)

      ... [anonim] i-a raspuns lui un oarecare

      zona grivitei - berzei - hala matache nu arata nici pe departe ca un santier; acolo nu se construieste nimic, nici macar comunismul. cred ca singurul termen de comparatie pentru starea zonei in prezent ar fi cartierul Ferentari.
    • 0 (0 voturi)    
      loc (Miercuri, 25 mai 2011, 17:03)

      titi [anonim] i-a raspuns lui un oarecare

      pai asta nu am inteles daca o demoleaza ce se supara Catiusa ca fura tiganii moloz si tabla , sa vada ce fura politicienii sau hotii sau primaria ... sau se fura ingredientele din arhitectura ca am auzit din articolul ei trecut ca in arhitectura se folosesc si ingrediente , vrem reteta!
  • +2 (2 voturi)    
    offf (Miercuri, 25 mai 2011, 12:20)

    Anda [anonim]

    Inadmisibil. Autoritatile ce pazesc? Chiar vrem sa distrugem complet istoria Bucurestiului, candva un oras gradina...pe care Tolstoi, cand l-a vizitat la mijlocul secolului 19, l-a laudat in scrierile sale? Domnule Primar, nu ne intereseaza zgarie nori in centrul istoric, vrem inapoi superbele cladiri de pe Buzesti, Berzei si celelalte strazi aflate acum in pericol. Ajutooooooor!
  • +2 (2 voturi)    
    indolenta, indiferenta, ignoranta (Miercuri, 25 mai 2011, 12:59)

    Andreea [anonim]

    M-am plimbat intamplator prin zona vineri, 20 mai, si am vazut cum tziganii "cautau" (nu stiu ce) prin daramaturile de-acolo sub "ochiul atent" al celor de la paza. Era si o masina a politiei paracata prin apropiere. Degeaba.
  • -2 (2 voturi)    
    Sa fim seriosi (Miercuri, 25 mai 2011, 15:17)

    Bogdan [anonim]

    Eu nu inteleg urmatorul lucru, in titlu spune asa: "Hala urmeaza a fi demolata si reconstruita pentru largirea Axei Buzesti-Berzei." Informatia este destul de neclara si exista 2 posibilitati: urmeaza sa fie reconstruita la fel, deci nu vad care ar fi problema, sau urmeaza sa se construiasca o piata noua, ceea ce ar insemna ca dispare monumentul istoric.

    Acum haideti sa judecam totusi rational, ca sa ajungi la "ora de varf" (chiar daca tine mai putine ore acum decat tinea in 2008) de la Piata Victoriei la Parlament si mai departe pe 13 Septembrie ai 2 variante mari, ori merge pe Lascar Catargiu - Magheru, ori mergi pe Calea Victoriei. In ambele variante faci vreo 30 de minute, in conditiile in care atunci cand e liber faci maxim 5. Prin aceasta largire axei Buzesti-Berzei s-ar realiza o varianta viabila in plus pe langa cele 2, deci s-ar imbunatati calitatea vietii in acest oras pentru cei care trebuie sa travserveze centrul in timpul zilei. Eu unul prefer sa imi creasca calitatea vietii si sa imi pierd mai putin timp din viata stand la semafor, decat sa stiu ca este acolo o cladire monument, o bucatica de istorie, care nu imi tine nici de cald si nici benzina nu imi baga in rezervor.
    Adica totusi, scopul acestei demolari nu este sa se construiasca nu stiu ce bloc, este sa se faca un bulevard care ar folosi la sute de mii de oameni care au treaba in centru sau care trebuie sa traverseze centrul in fiecare zi.
    • +2 (2 voturi)    
      oare... (Joi, 26 mai 2011, 12:04)

      Andreea [anonim] i-a raspuns lui Bogdan

      .......vei fi mai destept si vei respecta mai mult istoria daca vei sta mai putin la semafor ?????? ia exemplul cladirilor din strainatate unde se incearca macar salvarea fatadelor, daca nu a cladirilor in intregime. Dar, la noi se intra si acum cu buldozerul in istorie, de parca un turn cu birouri ne-ar face mai destepti!
      • 0 (0 voturi)    
        serios! (Sâmbătă, 28 mai 2011, 2:16)

        Bogdan [anonim] i-a raspuns lui Andreea

        Andreea, nu vad legatura dintre desteptaciune si confortul de a locui in acest oras si nici dintre statul la semafor si istorie... Sincer sa fiu, pentru mine confortul vietii pe care o am in acest oras in care m-am nascut este mai important decat istoria lui. Pana una alta, viata mea este limitata si mi se pare normal sa ma gandesc la mine. Acum nu este cazul sa exageram, una e sa demoleze cineva o bucata de istorie ca sa faca un bloc de birouri din care are el de castigat si alta este sa se demoleze si reconstruiasca putin mai incolo o cladire, astfel incat sa se usureze viata mai multor oameni.
        Si in Bucuresti se pastreaza fatadele cladirilor si se construieste in spate, astfel incat noua cladire va avea fatada veche. Cel mai recent exemplu este hotelul care s-a construit langa Hanul lui Manuc. De asemenea, pe Bld. Elisabeta este un santier, in diagonala fata de Mc Donalds unde se actioneaza la fel, fatada a ramas, iar in spate se construieste ceva nou.
  • -2 (2 voturi)    
    neinteles (Miercuri, 25 mai 2011, 16:58)

    radu [anonim]

    Nu avem cum intelege articolul, este o invalmasala de afirmatii cand le percepi ca bune si apoi ca rele , Catiusa este ambigua si fara o cultura de specialitate si nu numai, nu se poate face inteleasa de oameni cu logica
    Trebuie sa ramana la simple relatari ale stirilor, dar se avanta in comentarii la care specialistii ar medita ceva mai mult ca ea
    Asemanarea Jaffa- Bucuresti este nepotrivita iar afirmatia ca hala se demoleaza si se reconstruieste este contradictorie cu faptul demolarii de catre amaratii care se bucura la o caramida veche care nu o sa ajunga la groapa de gunoi si poate o sa si gaseasca locul intr o casa darapanata
  • -2 (2 voturi)    
    Cu mosu,cu baba, (Miercuri, 25 mai 2011, 17:14)

    Stepanida [utilizator]

    cu ursul,cu treaba!Cam asa stau lucrurile cu aceste ONG-uri,care incearca ,prin toate mijloacele,sa puna bete-n rotile lui Oprescu!Si sa spui ca Sorin Oprescu trateaza legea ca pe un moft,e un mare neadevar!Sorin Oprescu nu-si poate permite sa nu respecte legea:nu are cine sa fie de partea lui.
  • +1 (1 vot)    
    L-a luat vantul? (Joi, 26 mai 2011, 10:16)

    florin [anonim]

    Si unde l-a dus? Sau e inca in aer ?