(P) Cel mai mare complex China Town din Europa se deschide pe 19 iulie la Afumati

de HotNews.ro     HotNews.ro
Marţi, 19 iulie 2011, 7:50 Economie | Imobiliar


Cel mai mare complex de tip China Town din Europa, situat in comuna Afumati, la 16 km de Bucuresti, se deschide pe 19 iulie. Investitiile in acest proiect se ridica la peste 100 de milioane de euro. Prima etapa a proiectului are o suprafata de 40 de hectare si reprezinta cel mai mare complex comercial din sud –estul Europei cu 3.275 de spatii comerciale si 1.380 depozite logistice. Marfurile vandute aici vor fi la pret de producator.

In cea de a 2-a si a 3-a etapa a proiectului investitional se  vor construi cladiri de birouri, zone rezidentiale, dar si un centru comercial metropolitan cu specific ambiental chinezesc. In 2012 va incepe constructia a 300 de case  chinezesti medievale, care vor atrage mii de turisti anual.

Poarta de intrare in complexul China Town este a doua ca marime in  lume, dupa cea din China, este unicat prin modelele din lemn asamblate pe ea, caree reprezinta Dinastia Chin. Constructia ei este mult mai complexa decit a unui bloc de locuinte.

Cea de-a 3-a etapa va cuprinde constructia unui cartier rezidential ce se va intinde pe 10 hectare  si va asigura locuinte pentru 15000 de familii. Totodata, va fi construit un parc de distractii care sa rivalizeze cu cele din Shangai, Tokyo sau Hong Kong.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















10830 vizualizari

  • +5 (5 voturi)    
    Spor la evaziune ! (Marţi, 19 iulie 2011, 6:33)

    Ritzi Pitzi [utilizator]

    Stirea corecta ar fi:

    "Dupa Europa, Niro, Dragonul Rosu, un nou complex de evaziune fiscala se va deschide in Afumati."

    Sa inteleg ca acolo cumparatorii vor primi bon fiscal pana si pentru taxa la toaleta ?

    Mai degraba cred ca primul efect va fi ca vanzatorii de facturi "in alb" se vor muta de pe sos.Colentina pe sos. Afumati ...
    • -1 (1 vot)    
      Daca vamesii nu mai sunt (Marţi, 19 iulie 2011, 8:14)

      vamaiotul [anonim] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

      China Town o sa dea faliment.Se aude ca pun chinezoii mana de la mana sa ii scoata pe vamesi.Suma este cu 7 zerouri.
      • 0 (2 voturi)    
        incorect (Marţi, 19 iulie 2011, 13:24)

        vlad_christian [anonim] i-a raspuns lui vamaiotul

        80% din importul de China de 'angro' vine prin Constanta. Numai o mica parte vine prin porturile din Grecia/Turcia, si o alta si mai mica din Rotterdam.
        In constanta o duc bine mersi vamesii.
        • 0 (0 voturi)    
          De ce nu (Marţi, 19 iulie 2011, 14:53)

          vamaiotul [anonim] i-a raspuns lui vlad_christian

          trec vamesii in subordinea guvernului sa ia guvernul banii astia sa plateasca profesorii mai bine sa educe copii mai bine?
    • 0 (2 voturi)    
      Trebuie facut garda financiara acolo (Marţi, 19 iulie 2011, 8:18)

      Ciancasi [anonim] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

      In ritmul asta prin concurenta neloiala o sa dea faliment intreprinderile romanesti si se ingroasa somerii.Un chinez platit cu 30 dolari pe luna si un roman cu 200 dolari pe luna spune totul.Asa ceva nu ar trebuii sa existe.Cuib de evaziune fiscala.
      • 0 (2 voturi)    
        garda de fler (Marţi, 19 iulie 2011, 13:40)

        Evazionistu' [anonim] i-a raspuns lui Ciancasi

        Cred ca nu stii despre ce vorbesti.. E vorba de concurenta si, da, e o problema cu care se confrunta tot pamantul asta, nu prea ai cum sa tii pasul cu preturile si costurile de productie ale chinezilor. Dar asta nu inseamna ca trebuie sa dispara comertul cu produse made in China.
        De acord ca exista evaziune, asa cum exista peste tot in tara asta, nu doar in en-gross-uri, si exista pentru ca legile sunt facute in asa fel incat sa nu le poti respecta. Daca vrei sa lucrezi 100% legal, ar insemna sa faci munca patriotica pentru statul roman, care nu face nimic pentru tine, ca cetatean, cu banutii aia luati din impozite.
        Si mai e o mica mare diferenta intre comerciantul roman care strange cureaua sa poata sa puna si el un container de marfa din China si chinezii care aduc mii de containere fara absolut niciun act la ele si care rup piata in preturi.
        Cam asta e realitatea..incercati sa adunati informatii inainte de a arunca cu afirmatii in stanga si dreapta.
        Bafta si la cat mai multi banuti adusi la buget!
  • -2 (4 voturi)    
    sa vina chinezi (Marţi, 19 iulie 2011, 8:04)

    ion [anonim]

    sa vina chinezi si asa vor disparea cainii vagabonzi sa vina vreo 20 milioane
    • 0 (2 voturi)    
      riscant (Marţi, 19 iulie 2011, 9:34)

      ady [anonim] i-a raspuns lui ion

      tara fara stapani!!
  • 0 (2 voturi)    
    Hahahah (Marţi, 19 iulie 2011, 9:15)

    Nakamici [anonim]

    Evaziunea va fi in floare!
  • +3 (3 voturi)    
    tare (Marţi, 19 iulie 2011, 10:20)

    MirceaA [utilizator]

    va dati seama ca de aici vor cumpara toate micile magazine din tara. Cred ca in cativa ani vom avea ochii oblici, toti.
    • 0 (2 voturi)    
      Produse originale (Marţi, 19 iulie 2011, 13:46)

      Evazionistu' [anonim] i-a raspuns lui MirceaA

      In cazul asta, am o veste proasta: magazinele din toata tara deja cumpara din engross-uri de ani buni, tot marfa chinezeasca. Si a doua veste proasta: in afara de apa si aer, cam tot ce e pe la noi e made in Chine, deci, no stress :)
    • 0 (2 voturi)    
      stai linistit... (Marţi, 19 iulie 2011, 13:46)

      val [anonim] i-a raspuns lui MirceaA

      ca si marile lanturi de hypermarketuri si mall-urile vor lua tot de acolo !!!!!!