Scheme Madoff in asigurarile romanesti? Cateva note interne…

de D.P.     Dan Popa's Weblog
Luni, 9 august 2010, 16:39 Economie | Investiţii personale


O companie de asigurari a efectuat prin intermediul departamentului intern de Antifrauda un control in urma caruia a gasit numeroase nereguli. Scheme Ponzi (Achitarea politelor cu prime incasate inainte de data emiterii acestora- de ex, polita din 2010 era achitata cu prima incasata in 2005; efectuarea platii comisioanelor aferente agentilor reziliati in conturile unor alti agenti; incasarea primelor de la clienti in baza calculatiei, fara a se emite polita si fara a se depune banii in casierie samd), scrie Dan Popa pe blogul lui.

Potrivit sursei citate, deficientele au fost grupate intr-un document amplu care include in final propunerile de remediere a situatiilor care ar fi vulnerabilizat compania.

1. Deficiente privind colectarea si depunerea sumelor incasate de la clienti

- incasarea de catre mandatari/angajati a primelor de asigurare de la clienti si nedepunerea lor in contul politelor de asigurare. O mare parte din primele de asigurare au fost incasate  fara a se emite chitanta clientului;

- folosirea chitantei albastre pentru completarea ulterioara a datelor lipsa de pe exemplarele rosii ale chitantelor ;

- incasarea primelor de la clienti in baza calculatiei, fara a se emite polita si fara a se depune banii in casierie;

- nedepunerea primelor incasate de la clienti prin anularea doar a exemplarului rosu al chitantelor;

- alocarea gresita a primelor de asigurare, fara a se respecta consemnarile din borderourile de depunere;

- ratele de asigurare erau depuse de catre brokeri cu mari intarzieri sau la aparitia daunei;

2. Deficiente privind gestionarea documentelor cu regim special

- chitante intocmite eronat de catre mandatari (lipsa datei, lipsa monedei de incasare, modificarea sau adaugarea ulterioara a datei cu pixul, adaugarea cu pixul a sumei pe exemplarul rosu al chitantei, adaugarea sau modificarea cu pixul a numarului de contract pe exemplarul rosu al chitantei etc);

- descarcarea unui numar foarte mare de chitante care nu aveau inscrisa suma in litere;

- angajatii cu atributii de vanzare isi imprumutau in mod frecvent documente cu regim special;

- eliberarea documentelor cu regim special numai pe baza de referat de necesitate si nu in baza bonurilor de consum;

- depozitarea intr-un spatiu neadecvat a documentelor cu regim special, fapt ce permite accesul oricarui angajat la aceste documente;

- lipsa verificarilor gestionare periodice sau efectuarea acestora in conditii neconforme cu normele si circularele interne (verificarile gestionare se efectuau chiar si “telefonic”);

- existenta minusurilor si plusurilor in gestiunea documentelor cu regim special.

3. Deficiente in operatiunile de casierie si contabilitate

- incasarea primelor aferente politelor descarcate cu borderou de catre agenti/inspectori,  nedepunerea acestora in casierie si neoperarea politelor in programul informatic;

- retragerea garantiilor agentilor reziliati in baza unor imputerniciri semnate in fals, in numele directorului de sucursala;

- retragerea sumelor destinate valorii de rascumparare, in numele clientilor, fara plata efectiva a acestora catre titularii de drept. In acest sens, se intocmea o dispozitie de plata care era semnata in fals;

- intocmirea dispozitiilor de plata in lei si operarea acestora in Registru de Casa in contul de euro;

- retragerea sumelor datorate cu titlu de comision din casierie (ex: comisioanele generate automat pentru agenti cu contract reziliat);

- plata dubla a comisioanelor, atat prin banca cat si prin casierie;

- plata dubla a restituirilor de prima;

- existenta minusurilor in casierie;

- amplasarea casei de bani intr-un spatiu neadecvat, fiind posibil astfel accesul oricarui angajat la aceasta;

- inregistrarea unui numar mare de plati prin casierie fara documente justificative;

4. Deficiente privind activitatea de prevenire si combatere a spalarii banilor

- nu se aplica in mod corespunzator punctele 4.1.2 “cerinte minime pentru identificarea clientilor”, 4.1.3 “documente obligatorii de retinut la dosarul politei” si 4.1.5 “pastrarea documentelor pentru identificarea clientilor” din Circulara  385/22.06.2007 referitoare la “prevenirea si combaterea spalarii banilor”;

- incasarea in numerar a sumelor mai mari de 10.000, respectiv 15.000 EUR (din data de 30.04.2008), si neraportarea acestora catre Administratia Centrala.

5. Alte deficiente constatate

- neinformarea clientilor cu privire la scadenta ratelor de prima;

- neinformarea clientilor cu privire la situatia reala a contului politelor;

- incheierea politelor de asigurare de viata/generale in numele clientilor fara acordul acestora;

- accesul tuturor angajatilor la Registrul si stampila de intrari-iesiri din cadrul sucursalelor;

- atribuirea de drepturi de utilizare si operare in programele informatice neconforme cu atributiile stabilite prin fisele de post;

Citeste textul integral si comenteaza pe blogul lui Dan Popa


Citeste mai multe despre   




















4227 vizualizari

  • +2 (4 voturi)    
    asigurari ...................... (Luni, 9 august 2010, 17:08)

    jon [anonim]

    pai cum sa mai ai curaj sa-ti faci ASIGURARE [pentru casa,masina .viata, bunuri mobile si imobile ?????]
  • +1 (7 voturi)    
    nu e corect (Luni, 9 august 2010, 17:10)

    un domn [anonim]

    Buna Ziua

    nepublicand datele personajului, asiguratorului nu imi ramane decat concluzia ca Dumneavoastra domnule Popa ati avut de lucru cu vreu meltean de la serviciul daune si acum folosindu va de internet raspanditi astfel de ..audituri care in opinia mea ..furt se numeste...or daca sunteti un tip corect reclamati la CSA si apoi ne dati publicitatii ce spune CSA, pana atunci..este doar un can can (specific dambovitean)
    • +1 (5 voturi)    
      Dl. Popa (Luni, 9 august 2010, 17:44)

      vasile69 [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      pai cam asta e stilul dinsului: de sifon. comentarii si explicatii, mai putine, ca pentru asta-ti treubie experienta, si la capitolul asta nu putem sta toti bine.
      • 0 (6 voturi)    
        e boala lui CTP (Luni, 9 august 2010, 18:07)

        un domn [anonim] i-a raspuns lui vasile69

        probabil dl popa a fost ucenic a lui CTP, undeva in 1994-1995 CTP avea de lucru impreuna cu un functionar guvernamental...cu si despre destinele unui asigurator..in arhiva gazetei adevarul e povestea pe prima pagina...acum dl popa reinvie un subiect, asiguratorul nu e acela, insa problema neregulilor face ca in lipsa unor subiecte, de vara cum se spune, sa faca si dansu un trafic bun pe blogul dansului..m am lamurit si cu jurnalistii de pe net..idem CTP
    • -1 (3 voturi)    
      mai mult ca sigur (Luni, 9 august 2010, 20:05)

      Philibert [anonim] i-a raspuns lui un domn

      ciudat tipul asta !ori fabuleaza ori are vreun cui -pacat de forum!
  • +2 (4 voturi)    
    Macar sunt constienti (Luni, 9 august 2010, 17:26)

    D [anonim]

    Felicit compania respectiva - macar stie la ce riscuri sunt supusi. Alti asiguratori nu au nici macar un asemenea departament iar rapoartele sunt vai mama lor. Problemele astea sunt peste tot, numai ca unii le realizeaza, altii nu.
    • 0 (4 voturi)    
      nu am inteles (Luni, 9 august 2010, 17:46)

      un domn [anonim] i-a raspuns lui D

      pe cine feliciti ? pe cel care a facut auditul sau asiguratorul ? daca stii despre cine e vorba..ca felicitari..asa in anonimat nu am mai auzit
      p.s te felicit pe tine de ziua ta...e ok ?
  • +1 (3 voturi)    
    ... (Luni, 9 august 2010, 17:58)

    sictireanu [utilizator]

    Nimic nou sub soare. Se stie de mult timp ca asigurarile sunt cel mai fraudat domeniu, si nu neaparat numai din cauza imaginatiei romanilor ci si din cauza calitatii slabe (ca sa nu zic incompetentei) angajatilor.
  • 0 (4 voturi)    
    AZT stie! (Luni, 9 august 2010, 18:00)

    Alex B [anonim]

    Aoleu!Batista pe tambal!Incepeti programul de diversiuni!Cineva din interior a inceput sa verse din casa.Fraierii se vor prinde ca dau banii unor hoti cu gulere albe.Sper ca A.T. sa nu afle prea curand, pt ca iar va trebui sa contribuim la "fondul personal" al cumetrei.Of...si teapa asta cu asigurarile trebuia sa apara odata si odata!Parca vad ca va suna telefonul si vocea ei va rasuna: Bai prostilor, trebuia sa bagati mizeria aia sub pres, nu sa apara in presa, ca astia atat asteapta!Si-asa am dna-ul pe cap si astia de la sri ma tot invita la o intalnire!Rezolvati problema si bagati publicitate catre trustul de presa!Oricum, cand revin in tara trebuie sa vin si pe la voi!"C.C.-ul transpira.Chiar daca nu mai e in functie, poate fi tras la raspundere pt ceea ce s-a facut.Si asta e doar inceputul...
  • +1 (5 voturi)    
    Alo, CSA-ul? (Luni, 9 august 2010, 18:09)

    cataclism [anonim]

    Cine ia peste 20 000 euro/luna?
    Cine are teren de tenis cu nocturna?
    Cine locuieste pe str. Petre Cretu?
    Cine e luat de mult timp in colimatorul SRI?
    Pt cine se coace dosarul la DNA?
    Cine a indraznit sa-l infrunte pe Zeus?
    Cine e in stransa legatura cu dl. Videanu?
    Cine are un frate consilier judetean cu afaceri in "domeniu"?
    ............
    Oare despre cine e vorba?
    Ghiciti?
  • 0 (2 voturi)    
    ANAF (Luni, 9 august 2010, 18:47)

    DANIELA G. [anonim]

    poate cineva se va sesiza.romanii si au pierdut increderea in sist de asigurari,de accea piata de asigurari e in cadere libera,parintele acestui sisitem rromanizat poarta numele de az....asa va trebuie daca va faceti polite la ...zt.succes!!!!!!!!!!!!!
    • +1 (1 vot)    
      ai o problema la mansarda (Luni, 9 august 2010, 21:58)

      un domn [anonim] i-a raspuns lui DANIELA G.

      1. sau esti nu de partea concurentei ci de partea unor papagali care recent au ..primit recenzii favorabile hotnews..aia care au vandut rca pe rupta in tzar asta
      2. este cel putin o persoana care a pasarist sistemul ca fiind incopetenta, foarte probabil, numele tau imi este clar..
      3. ai avut de lucru asa cum am spus lu tov popa cu vreun meltean (comportamental vorbind) de la daune..in rest caldura e de vina ptr comentarile cu terenu de tenis..sri si alte prostii...chiar s ava fie rusine celor care denigreaza voalat...
  • 0 (2 voturi)    
    Poveste veche (Luni, 9 august 2010, 21:54)

    Stefan [anonim]

    In martie 2009 un broker, Capital & Alliance, facea publice aceleasi informatii despre Allianz Tiriac. La acea vreme nimeni nu dorea sa creada macar: http://www.bankingnews.ro/asigurari/allianz-tiriac+acuzata+ca+a+incasat+prime+de+la+unii+clienti+fara+sa-i+asigure

    Timpul le rezolva pe toate.

    Cat despre Madoff, Allianz Tiriac il intrece cu brio. Doar are scoala Tiriac!!!!
    • 0 (2 voturi)    
      e haios ce spui..ce scrii (Marţi, 10 august 2010, 8:36)

      un domn [anonim] i-a raspuns lui Stefan

      bidiviul de care scrii. e unul care are probleme reale..de aia a aaprut si la OTV..ca nu il duce mansarda...din cei 500 de brokeri...cum numai lui ise intampla ? da ..ce este filmu cu piere richard..toate mi se intampla numai mie ? e de ras..zau..un papagal...bun de pus in colivie...dar de vazut numai in vacanta
  • 0 (0 voturi)    
    Bate VANTU frunzele, cad Asigurarile... (Marţi, 10 august 2010, 11:24)

    mustatea [anonim]

    Acest forum este un deliciu.Dupa modul in care scrie "un domn" recunosti stilul ieftin si arogant al lui Allianz Tiriac.Nume cu staif si....cam atat!Pazea!Pe "Caderea Bastiliei" s-a dat alarma!
    • 0 (0 voturi)    
      nu avem anotimpu asta (Marţi, 10 august 2010, 11:56)

      un domn [anonim] i-a raspuns lui mustatea

      in zona Romaniei, probabil tu fiind un tovarash (la propriu & figurat) reiterezi ceea ce Eminescu a spus candva...pe scara societatii/ cand nu poti ca sa urci / te multumesti cu atat / sa o barfesti si sa o spurci /...enjoy amice...
  • 0 (0 voturi)    
    Din 16 comentarii:"un domn" a postat 6 (Marţi, 10 august 2010, 15:44)

    laci [anonim]

    Este clar ca cineva de la Allianz Tiriac a pus la dispozitie extrasul din raportul intern publicat de catre dl. Dan Popa.Recunosc si personajul "un domn" care intervine si apostrofeaza pe toata lumea de pe acest forum.Stiti cum mi-am dat seama ca este vorba de casa "allianz tiriac"?Pt ca acel auto-intitulat "domn" este un angajat al acestei societati.
  • 0 (0 voturi)    
    Allianz e regele acestei scheme! (Miercuri, 11 august 2010, 11:04)

    Constantinescu Cristian [anonim]

    Fratilor, acesta e un fragment dintr-un document intern din luna iunie a acestui an al departamentului Anti-Frauda al lui Allianz Tiriac.Cred ca cel de la care a transpirat va avea mari probleme, pt ca deja s-a constituit o comisie de ancheta interna care sa verife sursa acestei "scurgeri".
    • 0 (0 voturi)    
      :) (Miercuri, 11 august 2010, 18:30)

      Ozzy [anonim] i-a raspuns lui Constantinescu Cristian

      Se pare ca au ramas pe aici doar cei doi reprezentati ai fostei firme de brokeraj. Ei centreaza ei dau cu capul..... ce aurolaci
      • 0 (0 voturi)    
        Chiar ASA!!! (Miercuri, 11 august 2010, 23:45)

        Os bo(r)ne [anonim] i-a raspuns lui Ozzy

        Si ca sa vedeti ce stil de a se dedubla are "managerul" de la CAIB, uita-ti aici profilul lui real: http://www.insex.ro/TheFly--1457.html

        Sa mai ai incredere in astia cu gulere albe. Pfui drace!
    • 0 (0 voturi)    
      CAIB? (Miercuri, 11 august 2010, 20:30)

      Un reprezentant BCR Asig [anonim] i-a raspuns lui Constantinescu Cristian

      Faci referire la Capital&Alliance Broker? Daca da, pot confirma ca au probleme si pe la noi. Au incasat primele si dusi au fost iar noi a trebuit sa platim daunele. Niste hoti. O fi vorba si despre ei in acel raport de stau si scriu pe aici?
    • 0 (0 voturi)    
      Cred ca da (Miercuri, 11 august 2010, 21:33)

      anonimus [anonim] i-a raspuns lui Constantinescu Cristian

      Confirm si eu ca cei de la Capitall&Alliance Broker se ocupa cu furtisagurile. Pe la noi (Omniasig) i-am prins prin 2007. Si tot ei erau cu gura mare :). Cica au ceva probleme si pe la mansarda (sursa: fosti angajati a lor) si asta amadoi (aka Anghel si Pelivan; sunt casatoriti dar le-a fost rusine sa poarte acelasi nume :) ).
  • 0 (0 voturi)    
    Hotii striga Hotii! (Joi, 12 august 2010, 14:36)

    alupigus [anonim]

    La multi ani Allianz Tiriac!
  • 0 (0 voturi)    
    Ziua Veche stie!!! (Joi, 12 august 2010, 23:38)

    Noaptea [anonim]

    Ziua Veche are detalii pe subiectul enuntat. Merita citita www.ziuaveche.ro