ANALIZA Despre tablete in 2012, realist

de Constantin Barbu     HotNews.ro
Joi, 8 martie 2012, 23:19 Economie | IT


Steve Jobs si tableta iPad
Foto: Reuters
In urma cu un an, Apple lansa iPad 2, iar mii de bloggeri si ziaristi din intreaga lume incepeau sa scrie necrologul companiei. Un an si cateva zeci de milioane de tablete livrate mai tarziu, Apple a lansat iPad 3, iar mii de bloggeri si ziaristi din intreaga lume au inceput, din nou, sa scrie necrologul Apple. Realist vorbind, noul iPad are toate sansele sa domine si in acest an.

Dupa lansarea de ieri, primele comentarii au aparut si au acuzat compania producatoare de lipsa de inovatie, iar zecile de milioane de utilizatori care au ales in mod constient iPad au fost clasati ca drone care cad prada unui marketing exceptional si atat. Teza criticilor este foarte simpla: an dupa an, zeci de milioane de oameni din intreaga lume aleg acelasi produs pentru ca este prezentat si vandut intr-un mod spectaculos si pentru ca este un status-symbol aproape universal. Experienta in utilizare, ecosistemul software disponibil, securitatea si constructia impecabila, par sa nu joace nici un rol in decizia de cumparare. 

In acelasi timp, competitia a lansat doar in ultimul an cateva zeci de modele, multe dintre ele la acelasi pret cu iPad, promovate prin campanii media cel putin la fel de spectaculoase ca cele comandate de Apple, cu rezultate in cel mai bun caz mediocre. 

Realitatea este ca, pana in acest moment cel putin, Apple a dominat piata printr-o calitate superioara a experientei oferite utilizatorilor, nu prin integrarea celor mai noi dotari tehnice. Dincolo de nemultumirile unei minoritati foarte tehnice, ecosistemul simplu si sigur oferit de Apple a fost perfect adaptat la dorintele si obiceiurile publicului. O aplicatie se instaleaza printr-o singura atingere, programele disponibile sunt utile sau distractive, iar utilizatorul nu trebuie sa isi bata capul cu aproape nimic. 

Pe de alta parte, piata de desfacere a aplicatiilor oferita de Apple a adus miliarde de euro in buzunarele dezvoltatorilor, care in continuare se indreapta in marea lor majoritate spre iPad cand vine vorba de tablete. Un ecosistem simplu si accesibil, utilizabil de oricine, este in mod evident mai profitabil.

Succesul acestei abordari este incontestabil, iar piata se indreapta in 2012 in exact aceeasi directie. Chiar daca iPad 3 a fost doar un upgrade incremental (cu exceptia display-ului, care a fost cu adevarat revolutionar), Apple va continua sa domine prin experienta impecabila si accentul pus pe ce poate realiza utilizatorul pe tableta, si nu pe specificatii criptice pentru majoritatea potentialilor cumparatori.

Alternativa “libera” oferita de Google incepe sa fie restrictionata din ce in ce mai multe puncte de vedere, prin impunerea de standarde obligatorii pentru dezvoltatori si blocarea  de catre producatorii de tablete a accesului la partile importante ale sistemului de operare.

Microsoft nu a promis niciodata un ecosistem deschis, ci va merge pe exact acelasi drum ca si Apple pentru tabletele bazate pe Windows 8: standarde hardware obligatorii pentru toti producatorii, metoda unica de distributie si certificare a aplicatiilor si control total asupra software-ului. Astfel, experienta oferita utilizatorilor poate fi garantata pe toate aparatele, iar fragmentarea platformei este redusa la minim.

Deja producatorii incearca sa isi diferentieze ofertele prin functii utile, nu doar prin specificatii. Cel mai bun exemplu este Samsung, care la Mobile World Congresss 2012 a vorbit extrem de putin despre ce este in interiorul tabletelor sale si mai mult despre ce pot face ele. Introducerea modelului Galaxy Note 10.1, cu al sau creion sensibil la presiune, este exemplul perfect: avem cea mai buna tableta pentru desen, puteti sa o incercati si sa va convingeti singuri ca este ceea ce va doriti. Am vazut tablete transformate in case de marcat, am vazut tablete cu software personalizat pentru medici, am vazut solutii educationale integrate bazate pe tablete Samsung. Batalia specificatiilor trece in mod clar pe planul doi.

Cel de-al doilea jucator de pe piata, Amazon, cu al sau Kindle, a abordat si el o alta strategie: continutul. Cu una dintre cele mai mari baze de date de continut text, audio si video din lume, compania americana a oferit o alternativa bazata nu pe specificatii, ci pe experienta.

Pe de alta parte, Apple merita la randul sau o serie de critici: procesul adesea opac de aprobare a aplicatiilor, incapatanarea de a nu oferi unele tehnologii prezente pe aproape toate modelele competitorilor si utilizarea de standarde proprietare pentru aproape orice, toate sunt critici valide, care se traduc prin migratia justificata utilizatorilor catre platformele concurente.

Revolutia in lumea tabletelor a avut loc o singura data, cand in urma cu trei ani Apple a introdus primul iPad, dand nastere practic acestei piete. In 2012, Apple va continua sa domine prin ce a dominat si pana acum: o experienta excelenta a utilizarii, o calitate excelenta a constructiei si un ecosistem software exceptional. Lumea Android se va confrunta in continuare cu o fragmentare extrema, iar Google va lua, cel mai probabil, masuri drastice pentru a o limita. Microsoft va lansa Windows 8 la sfarsitul anului, dar detaliile despre planurile companiei inca lipsesc aproape complet.

Situatia se poate schimba in viitor, dar pentru 2012 sansele ca Apple sa piarda locul I pe piata tabletelor sunt minime.

P.S.: despre urmatorul varf de lance din gama de tablete Samsung se zvoneste ca va avea un display cu 4 milioane de pixeli (2560x1600 pixeli), cu 1 milion mai mult decat iPad 3.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


Comentarii alese de moderator

  • ba da, virusii tin de OS (Vineri, 9 martie 2012, 12:35)
    alex [anonim]

    si spun mult despre arhitectura lui. Securitatea sistemelor UNIX nu se poate compara cu cea a produsele microsoft, nu degeaba 92% din servere sunt pe Linux.

    Iar faza cu imi mai pun si un antivirus ca e gratis e cum ai spune imi iau o prietena urita pe motiv ca exista farduri.





9269 vizualizari

  • +1 (23 voturi)    
    Realist e vorba numai de marketing (Vineri, 9 martie 2012, 0:01)

    Petru Moldovan [utilizator]

    Microsoft a inventat tableta cu 10 ani mai devreme, dar nu a vrut nimeni sa o cumpere pentru ca era facuta de Bill Gates, nu de zeul Jobs...

    Pana la urma nu contezaza ce vinzi ci cum vinzi...

    Eu nu o sa cumpar niciodata un produs Apple pentru ca e cel mai inchis sistem din lume. De exemplu acum 2-3 ani lucram in aceeasi cladire cu unii care faceau si soft de telefoane, si supararea lor era ca nu mai puteau folosi cross-assembler de la Symantec cu care aveau obiceiul sa faca aceeasi aplicatie pentru Symbian, Windows, Apple si altele pentru ca nu mai poti publica aplicatii in AppleStore decat daca sunt facute cu mediul de dezvoltare Apple. Supararea astora (de la o firma destul de mare) nu era ca trebuie sa dea $500 pe mediul ala de dezvoltare, ci ca trebuie sa dezvolte softul separat, asa ca au abandonat platforma si azi dezvolta doar pentru Android si Blackberry si Windows si Symbian si ce se mai potriveste cu mediul ala de dezvoltare de la Symantec.

    Si culmea e ca fanii de Apple sunt de multe ori si fani de OpenSource astfel incat fac front comun cu linuxistii doar ca sa se afle in treaba la injurat Microsoft...
    • 0 (26 voturi)    
      Nu-s fan Apple (Vineri, 9 martie 2012, 0:18)

      iMihai [anonim] i-a raspuns lui Petru Moldovan

      Dar am prin casa produsele Apple si nu ma strofoc deloc cum te strofoci tu sa-mi demonstrezi cat de idiot is. Poate daca ai folosi produsele lor pt o perioada nu ai mai carcoti gratuit de pe pereti
      Ia uite domle, nu am voie sa mananc barabule ca nutz plac tie.
      Veziti de virusii, erorile, freezing screen-urile, disk repair-urile, bug-urile si tot restul ciudateniilor pe care le lauzi.
      • +4 (12 voturi)    
        dar nici produse Apple nu ai (Vineri, 9 martie 2012, 1:25)

        apolodor [utilizator] i-a raspuns lui iMihai

        exagerezi... nimeni nu ti-a spus ca esti idiot, iar faza cu virusii, erorile si alte prostii este desprinsa de realitate... Tu compari un produs Apple recent cu un produs concurent de 10 ani vechime; da, in Windows 98 aveai freezinguri gramada, disk repair, etc, dar in Windows 7 nu mai exista asa ceva...
        Tu cu siguranta nu ai niciun produs Apple, pentru ca ai sti ca si pentru computerele Apple sunt programe de imbunatatit performanta. Daca navighezi cu un Mac, vei intalni invariabil reclama "Slow Mac?" sau "Clean my Mac", etc...
        Sunt produse foarte bune, dar nu asa de bune pe cat vreti voi sa para, iar produsele concurente nu sunt asa de proaste pe cat vreti voi sa fie...
        • -4 (12 voturi)    
          M-a luat valul (Vineri, 9 martie 2012, 2:46)

          iMihai [anonim] i-a raspuns lui apolodor

          IMac, Macbook Air, 2 iPod Clasic, 2iPhone, 1Toshiba Qosmio, 1 Packard Bell, 1 Notebook Asus.
          Am exagerat dar virusi si registry corupti ai garla pe W7.
          Programele alea de le amintesti le-am vazut dar de ce as avea nevoie de ele, Mac-ul nu mi-e slow, ba chiar functioneaza la aceeasi parametri ca acum 2 ani.
          Ai dreptate, nici PC-urile nu-s atat de proaste pe cat se crede. :D
          • +7 (7 voturi)    
            garla? compari cu ce? (Vineri, 9 martie 2012, 9:32)

            Lucian* [utilizator] i-a raspuns lui iMihai

            virusii nu sunt problema OS-ului ci a user-ului care se plimba aiurea pe net sau introduce tot felul de USB flash-uri fara sa aibe un antivirus.
            Tot ce ai nevoie este un antivirus GRATIS care te protejeaza. Nu mi se pare o cerinta atat de imposibila.
            Apropos si W7 lucreaza la aceiasi parametrii ca acum 3 ani :).
            Daca incercam sa fim obiectivi si nu partizani sau pur si simplu sa nu incercam sa ne justificam (pt ce?), o sa vedem ca folosim anumite produse pt ca ne simtim confortabili folosindu-le si ne satisfac nevoile. Atat.

            Fazele de genul marea inovatie sau marea realizare nu sunt altceva decat marketing.
            Ca o paralela, Opel lanseaza masina hibrid Ampera si se lauda ca este ultimul racnet in materie. Locomotivele Diesel-electrice exista de 100 de ani dar nimeni nu spune acum cat de revolutionare sunt. Ampera nu face altceva decat ia o solutie tehnica incercata si perfectionata in ultimii 100 de ani.

            Apple a facut exact acelasi lucru.
            Produsele sunt bune insa trebuie lansate atunci cand este nevoie de ele. Steve Jobs a facut asta.
            • -1 (5 voturi)    
              ba da, virusii tin de OS (Vineri, 9 martie 2012, 12:35)

              alex [anonim] i-a raspuns lui Lucian*

              si spun mult despre arhitectura lui. Securitatea sistemelor UNIX nu se poate compara cu cea a produsele microsoft, nu degeaba 92% din servere sunt pe Linux.

              Iar faza cu imi mai pun si un antivirus ca e gratis e cum ai spune imi iau o prietena urita pe motiv ca exista farduri.
              • +1 (3 voturi)    
                ... (Vineri, 9 martie 2012, 13:03)

                anonim [anonim] i-a raspuns lui alex

                Aici explicatia e simpla. Probabil 90% din eforturile de dezvoltare Microsoft merg in partea de interfata cu utilizatorul, pentru ca asta vad cei care platesc. La UNIX interfata nu e parte a sistemului de operare, deci toate eforturile merg pe securitate si performanta.
                Iar antivirusul gratis, prietena urata, se descurca bine daca si tu stii ce ai de facut.
              • +2 (2 voturi)    
                din auzite (Vineri, 9 martie 2012, 16:52)

                aricipogonici [utilizator] i-a raspuns lui alex

                Asta se intampla cand vrei sa pari istet vorbind din auzite.De unde ai scos 92% din servere sunt pe Linux? Asta e boala romanului: tot ce e contra e bun!
                Cele mai utilizate sisteme de operare pentru servere sunt FreeBSD, Sun Solaris si GNU/Linux (ca sa ai si o informatie corecta) si tine de rapiditatea si eficienta de a configura software si hardware dupa necesitati. Oricum nu are lagautura cu articolul!
      • +4 (8 voturi)    
        mda (Vineri, 9 martie 2012, 8:02)

        eu [anonim] i-a raspuns lui iMihai

        nu sunt virusi pe mac pentru ca inca nu prezinta interes crackerilor... nu ca e super smecher sistemul de operare.. ca tot un UNIX este scris.. nu e ceva extraterestru adus de zeul jobs din imparatia cerurilor.

        daca OSX ar fi macar 30% din totalul os-urilor din lume cu siguranta vor aparea si primii virusi periculosi

        dar acum.. windows ocupa 90% din totalul OS-urilor pentur home user.. si normal sa fie tinta tuturor
        • -4 (8 voturi)    
          Poate daca ai trai in alta parte (Vineri, 9 martie 2012, 8:21)

          iMihai [anonim] i-a raspuns lui eu

          ai avea alta parere. Deocamdata nu sunt virusi, imbucurator si la buzunar.
          Cat despre utilizare mai ai putintica rabdare. Deocamdata prin North America sunt implementate din greu in universitati, laboratoare, institute de cercetare. Chiar azi vorbeam cu un coleg si imi spunea cum a trebuit sa le cumpere Mac-uri copiilor ca le trebuie la scoala, adica acasa...deoarece la scoala tot ce fac e pe Mac.
          Nu e extraterestru, dar este cel mai avansat sistem de operare, YET.
          • +5 (5 voturi)    
            mda (Vineri, 9 martie 2012, 10:54)

            eu [anonim] i-a raspuns lui iMihai

            nici nu putem compara OSX cu windows

            desi ambele sunt sisteme de operare:

            OSX este unul inchis care ruleaza pe un SINGUR set de hardware ales te zeul steve jobs cpu=intel + gpu=nvidia si PA, restul a fost hacuit de baieti sa ruleze cu hackintosh chiar si pe AMD

            in timp ce windows ruleaza pe orice hardware, indiferent ca are placa de retea de la broadcom, realtek, atheros, ralink etc.. sau audio SiS, realtek, ac97 etc etc...

            asa ca nu va mai chinuiti sa demonstrati ca, ce face apple este aur pur...

            ei mizeaza mult pe imagine si pe efectul de turma... si este ironic pentru ca un produs apple desi este aratos, este mai scump si mult mai incet decat alternativa pe windows.

            NU o sa fie niciodata OSX raspandit, este prea scump, nu se poate repara/updata/diagnostica.. si este o investitie moarta in mare parte
          • +2 (2 voturi)    
            nu e chiar asa (Vineri, 9 martie 2012, 13:46)

            gigel de luxembourg [utilizator] i-a raspuns lui iMihai

            are si osx o multiiiime de bube si iti scriu mesajul asta de pe un mac:)
            uite aici o mica lista:
            http://imparaturosu.blogspot.com/2011/11/mac-versus-pc.html
          • +1 (1 vot)    
            ? (Vineri, 9 martie 2012, 16:54)

            aricipogonici [utilizator] i-a raspuns lui iMihai

            argumente? sau te gasesti si tu in treaba sa ne dai lectii de barfe!
          • +1 (1 vot)    
            esti o victima a marketingului Apple (Vineri, 9 martie 2012, 18:09)

            James Bond [utilizator] i-a raspuns lui iMihai

            iMihai, tu macar ai un Mac, sau stii doar din ce ai testat (poate) intr-un magazin? Daca Apple spune ca sistemul lor este cel mai avansat, nu inseamna ca asa si este... Este poate mai usor de utilizat de catre un consumator mediu, dar posibilitatile de configurare sunt mediocre.

            Daca este asa de "cel mai avansat", de ce nu tin marile corporatii servere pe OS X Lion Server???

            Ia citeste aici cum isi descrie Apple sistemul lor server:

            "Thanks to OS X Lion, it’s never been easier to install, set up, and manage a server. The set of applications in OS X Lion Server turns just about any Mac into a powerful server that’s perfect for home offices, businesses, schools, and more. Lion Server is available from the Mac App Store for $49.99."

            Pasajul il gasesti la adresa lor:
            http://www.apple.com/ro/macosx/

            Ia citeste aici un review al celor de la MAC World, despre ceea ce inseamna "cel mai avansat sistem de operare":
            http://www.macworld.com/article/162381/2011/09/mac_os_x_lion_server.html

            PROS:
            ■New Profile Manager
            ■Support for iOS device management
            ■Improvements to push services, Web Mail service
            ■Full 64-bit support
            ■Massive price drop from earlier versions

            CONS:
            ■Many bugs, some with major security implications
            ■Inconsistent implementation of admin tools
            ■New tech may be problematic with legacy features
            ■Documentation is woefully skimpy

            Asta inseamna "cel mai avansat sistem de operare, YET"?????
    • +3 (11 voturi)    
      Nu e numai marketing (Vineri, 9 martie 2012, 0:36)

      VBotnari [utilizator] i-a raspuns lui Petru Moldovan

      Spui ca Microsoft a inventat tableta acu 10 ani, corect, am detinut una pana acu un an, dar avea 3 kg si bateria tinea maxim 3 ore. Nu mai vorbesc de sistemul de operare win xp care nu e deloc optimizat pentru asa ceva. Apple stie sa citeasca nevoile maselor...

      PS. Si eu criticam inflacarat produsele apple pana am inceput sa le folosesc, atunci vezi care e diferenta...
      • +3 (3 voturi)    
        Nu e 100% marketing, poate un 80% (Vineri, 9 martie 2012, 10:56)

        The Special One [utilizator] i-a raspuns lui VBotnari

        Au si un produs bun, doar ca parerea mea e ca nu isi merita banii ( cel putin tel), tableta daca compari cu competitia si nu te deranjeaza iOS, are un pret f avantajos. Problema pt mine e ca nu vad utilitatea la tableta. Am o sansung galaxy tab (prima versiune) are 380g. Nu reusesc sa o tin in mana sa imi termin de citit presa dimineata, iti oboseste bratul si nu atat cat e de grea, dar ca ai tot timpul o mana suspendata. Pt toti care vor o tableta, mergeti in magazin Apple sau oricare, si nu va jucati 2 -3 min cu ea, tine-o in mana juma de ora si vei intelege. Imi vei spune sa o pun pe masa, dar asa scuza-ma dar imi iau ultraportabil ( macair is f faine).

        Legat de marketing, e ff mult marketing special pt Apple, si f multi bani care un telco contribui pt marketing pt Apple.

        Ex: spune-mi care e device(tel sau tableta) care il vezi pe site urm:
        Ro
        www.orange.ro
        www.cosmote.ro
        www.orange.fr
        www.vodafone.co.uk
        http://www.t-mobile.de/
        ETC.. LISTA e foarte lunga, ia oricare telco care vinde Apple.

        Toate telco care au contract de Apple au conditii f stricte de la site si magazin layout, la tip de produse speciale pt ei.
        • +1 (1 vot)    
          Erata (Vineri, 9 martie 2012, 12:00)

          The Special One [utilizator] i-a raspuns lui The Special One

          Am vrut sa spun care e PRIMUL device care il vezi pe site urm:
          www.orange.ro
          www.cosmote.ro
          www.orange.fr
          www.vodafone.co.uk
          http://www.t-mobile.de/
      • +1 (3 voturi)    
        ...inteligent raspuns (Vineri, 9 martie 2012, 12:52)

        Algernon [anonim] i-a raspuns lui VBotnari

        care era tehnologia acum 10 ani? Ce facea Apple acum 10 ani?
        In alta ordine de idei, Microsoft acum face Kinect si Surface (adica o `tableta` cit masa :-D).
        Ce face Apple acum?
        NB. Am iPad2. Sa-ti povestesc cum `ingheata` fara niciun mesaj, chiar cind vreau sa-mi citesc mailurile, de exemplu? Sau de experienta `minunata` cind navighez pe net si dau, invariabil, peste situri cu flash?
      • 0 (0 voturi)    
        despre inovatie (Vineri, 9 martie 2012, 16:57)

        gigel de luxembourg [utilizator] i-a raspuns lui VBotnari

        aici e un film mai vechi despre mac os versus vista (vista este precursorul actualului win7 dpdv al interfatei cu utilizatorul)

        http://www.youtube.com/watch?v=QT6YO30GhmQ
    • -2 (12 voturi)    
      mda (Vineri, 9 martie 2012, 2:31)

      gigel de luxembourg [utilizator] i-a raspuns lui Petru Moldovan

      eu cred ca ar trebui sa vorbesti abia dupa ce folosesti produsele pe care le comentezi.

      foloseste un ipad pentru doua zile si mai vorbim dupa aia. sunt detinator de ipad2 si de samsung galaxy tab. samsungul e varza, o tableta extrem de proasta, efectiv am fost furat de catre samsung. la fel si telefoanele lor, am facut greseala sa cred ca au mai invatat ceva si am luat samsung galaxy s2, un telefon jenant, desi sta bine la look si dimensiuni se blocheaza, semnalul de telefon e extrem de prost. nu mai cumpar samsung in viata mea.
      • +4 (6 voturi)    
        mda (Vineri, 9 martie 2012, 8:28)

        MM [anonim] i-a raspuns lui gigel de luxembourg

        Am atat iphone 4S cat si samsung galaxy S2. Nu am intampinat la Samsung problemele ce le descrii tu aici. Amandoua sunt telefoane excelente. Samsungul e putin mai puternic ca performante si pana la urma e vorba de cat esti de obisnuit cu iOS5 sau cu Android. Pana la urma aici se face diferenta. Pot sa spun ca imi plac ambele telefoane la fel de mult! Daca ar fi sa cumpar unul as prefera oricand Samsung ca e mai ieftin si multe aplicatii care pe iOS sunt pe bani pe Android sunt gratis, asta e singurul criteriu de departajare a lor.
        • -4 (6 voturi)    
          of (Vineri, 9 martie 2012, 11:40)

          gigel de luxembourg [utilizator] i-a raspuns lui MM

          crede-ma ca mi-as fi dorit sa fie cum zici tu, am dat bani pe telefonu ala si nu am chef sa inventez povesti pe aici insa asta este realitatea, galaxy s2 este slab, are mari probleme (pe langa calitatile sale). sunteti genul de oameni care nu acceptati critica a ceea ce credeti voi ca e bun, daca telefonu tau iti place devine brusc o zeitate, toate sunt minunate cu el si oricine il critica devine brusc un ciudat.
          • +3 (5 voturi)    
            minciunele gogonate (Vineri, 9 martie 2012, 12:22)

            James Bond [utilizator] i-a raspuns lui gigel de luxembourg

            Galaxy S2 este mult peste iPhone, o spun toate site-urile de profil, sunt tone clipuri pe youtube, si tu - gigel din luxemburg - spui ca e un telefon nashpa...
            Ce "mari probleme" are???
            Incepand cu fraza a doua, ai descris perfect atitudinea unui iFan inrait...
            Foloseste Android 2.3, si chiar si asa este mai bun decat banalul iPhone 4S; pune manuta de luxemburg pe un Nexus, si vezi diferenta fata de iPhonul tau...

            Si e tare ciudat cum aveti voi astia si iPad 2 si Galaxy tab, adica tablete de vreo 1200 euro... La ce ti-a mai trebuit Galaxy daca aveai iPad 2?? Sau daca aveau Galaxy si ai decis ca iPad e mai bun, la ce mai pastrezi Galaxy??
            • -4 (4 voturi)    
              amuzant cum stii tu tot (Vineri, 9 martie 2012, 13:53)

              gigel de luxembourg [utilizator] i-a raspuns lui James Bond

              pai intai mi-am luat galaxy tabu, amice. am zis ca e open, alea alea, cum zici si tu. dupa care am inceput sa ma enervez, am vazut ca nu-i tine bateria. dupa ce am vazut ce poate face ipad2 (aplicatia garageband mai exact) am zis ca imi iau ipad, am luat si sunt in continuare multumit de el, bateria tine in continuare 10 ore si e impecabil. iar ca telefon am folosit intodeauna android (am fost multumit de htc desire dar total nemultumit de actualul samsung galaxy s2), relaxeaza-te, am facut si soft pt android, nu sunt ca tine, un antiapple fara vreo baza tehnica. tu esti exact ca appleboy-ii pe care-i urasti, numai ca de cealalta parte, habar n-ai de nimic dar emiti pareri cu fermitate.
          • +2 (2 voturi)    
            of 2 (Vineri, 9 martie 2012, 14:04)

            MM [anonim] i-a raspuns lui gigel de luxembourg

            Poti critica cat vrei tu. Eu iti spun din experienta avand ambele telefoane, ca nu am schimbat nici macar un S2 (tu ziceai ca esti la al 3lea), nu mi s-a blocat si nici nu am avut pierderi de semnal. Eu nu sunt un expert in telefoane dar pentru mine amandoua sunt la fel. Eu le-am primit cadou pe amandoua, dar daca ar fi sa cumpar unul din ele as cumpara clar Samsungul ca e mai ieftin si multe aplicatii sunt gratis in comparatie cu cele de la Apple Store!
      • +3 (3 voturi)    
        dar vaaaii...ce minciuni spui! (Vineri, 9 martie 2012, 9:23)

        fanel de paris [anonim] i-a raspuns lui gigel de luxembourg

        este evident ca nu ai galaxy s2! este cel mai bun telefon, fara nici un dubiu. nu cunosc pe cineva care sa nu fie super incantat de telefonul galaxy s2, in schimb daca verifici la vodafone si orange, vei vedea ca 60-70% dintre iphone-urile 4s se intorc la vanzatori cu defecte si, de multe ori, proprietarii cer inlocuirea cu Samsung (stiu asta de la oameni care lucreaza acolo).
        pe langa asta, fa un test simplu acasa: da-le drumul ambelor telefoane pe jos, de la 1 m, sa cada pe ceva tare. ce ziceai de calitatea constructiei!?
        Samsung este cu un pas peste iPhone la telefoane, sunt cele mai performante si practice, Android-ul iti da o libertate exceptionala. din pacate, spiritul de turma incurajat de marketingul Apple ii face pe oameni sa isi doreasca toti acelasi lucru fara sa studieze produsul in sine!
        asa cum spune si in articol: este un status-symbol, adica ti-l iei ca sa vada lumea ce in ton cu moda esti tu, nu ca te-ai pricepe foarte mult la electronica.
        • -1 (5 voturi)    
          amice (Vineri, 9 martie 2012, 11:39)

          gigel de luxembourg [utilizator] i-a raspuns lui fanel de paris

          am zis eu ca galaxy ar fi prost construit dpdv mecanic? e rezistent, stiu, arata bine, e subtire, are ecranul f bun insa sta prost cu telefonia (semnal slab, se intrerupe convorbirea etc) si ca soft este extrem de slab, se blocheaza + alte probleme de ergonomie si design. am testat, aceeasi cartela, pe s2 pierd semnalul iar cu un amarat de nokia de 100 de lei puteam vorbi.

          sunt la al treilea (Da, al treilea s2) schimbat in garantie, asa ca nu-mi spune tu ca e un telefon bun. ca soft sunt slabi, inainte am avut htc, softul de telefonie e net superior pe htc. nu ma intereseaza care telefon rezista cand ii dai drumul de la x metri pe beton si nu spun ca iphone ar fi mai bun, nu stiu cum e iphone, nu am avut, nu vorbesc.
          • +2 (4 voturi)    
            cata bogatie... (Vineri, 9 martie 2012, 12:26)

            James Bond [utilizator] i-a raspuns lui gigel de luxembourg

            Bai gigel, esti fantastic mai omule... cred ca esti un mare nabab... ai si iPad 2, si tableta Galaxy Tab, si nu stiu cate Samsung Galaxy S2, si HTC, mai ca insumeaza vreo 10000 RON aparatura asta pe care o detii tu mai nene...
            Si eu credeam ca am venituri frumusele, dar nu mi-as permite sa am atatea cate ai tu...
            Pentru cine are cu adevarat Galaxy S2 stie ca ceea ce scrii matale sunt minciuni copilaresti... Nu se blocheaza niciun S2, nu are nicio problema de ergonomie, singura problema ar fi ca tine bateria prea putin, dar in rest, este un telefon extrem de reusit.
            • -2 (4 voturi)    
              amice (Vineri, 9 martie 2012, 14:01)

              gigel de luxembourg [utilizator] i-a raspuns lui James Bond

              nu sunt bre un nabab dar se pare ca am mai multi bani decat tine, asta e tot. asta sunt eu, arunc banii pe toate gadgeturile, ca nu ma crezi e fix treaba ta:)
              cand spui insa ca s2 nu are probleme de ergonomie nu arati decat ca nu ai folosit niciodata htc si ca te multumesti cu putin.
              despre alte probleme ale galaxy s2 gasesti aici:
              http://www.phonesreview.co.uk/2011/05/31/samsung-galaxy-s2-problems-by-users-discussions/

              http://www.mobilewave.ro/forum/topic-5984.html
              • +2 (4 voturi)    
                viseaza baiatule... (Vineri, 9 martie 2012, 15:07)

                James Bond [utilizator] i-a raspuns lui gigel de luxembourg

                Se pare ca spui niste minciunele gogonate, iar cat despre veniturile mele nu poti sa iti dai cu parerea.
                Cat despre sursele tale cu S2 m-ai lasat rece... alea sunt surse bai luxemburg? un forum amrat si un site in care gasesti un review de 20 randuri??
                Citeste tu ce spun consumatorii pe emag.ro, vodafone.ro, despre iPhunny 4S.
                Cu ce e mai bun un HTC decat un S2?? Tu vezi ce haios esti? Arunci cu vorbe fara sa le sustii, esti exact ca astia de la Apple, care au spus in prezentarea din 7 martie ca "noul" procesor este de 4 ori mai rapid decat cel anterior, ca il sparge pe Tegra, dar fara sa prezinte vreo dovada, un benchmark, nimic...
                Dream on...
      • +1 (3 voturi)    
        sigur... (Vineri, 9 martie 2012, 15:10)

        James Bond [utilizator] i-a raspuns lui gigel de luxembourg

        Cum poti comenta ca S2 are semnalul prost, cand iPhone isi pierdea semnalul din bun senin? sau cand puneai degetul pe o anumita parte a temefonului???? Adica asta este o problema arhiccunoscuta de tot mapamondul, si tu spui ca S2 isi pierde semnalul?? Pai nu mai vorbi din boxa, amice...
        • 0 (2 voturi)    
          ce treaba are sula cu prefectura? (Vineri, 9 martie 2012, 16:23)

          Razvan (tot de luxembourg) [anonim] i-a raspuns lui James Bond

          Gigel nu a spus ca iphone are semnal bun, ci doar ca galaxy ala (de care eu nu stiu nimic) are semnal prost....duuuuhhh... ia mai citeste ce ai scris. Eu as traduce asta prin: "cum poti spune ca merele sunt scumpe, daca nucile sunt 3 lei kilogramul"
          • -1 (3 voturi)    
            nu e chiar acelasi lucru (Vineri, 9 martie 2012, 18:12)

            James Bond [utilizator] i-a raspuns lui Razvan (tot de luxembourg)

            Este ca si cum schiopul in scaun cu rotile ar rade de orb ca nu poate alerga...
            Ideea este ca mai intai sa vada ce bube are iPhonul, bube cunoscute, si dupa aia sa vada bube imarinare pe la alte telefoane.
        • -2 (2 voturi)    
          am inteles ce esti (Vineri, 9 martie 2012, 16:51)

          gigel de luxembourg [utilizator] i-a raspuns lui James Bond

          esti unu care are boala pe apple. e treaba ta. eu n-am spus ca iphone e mai bun decat galaxy s2, nu pot spune asta, nu am folosit iphone. nu inteleg de ce imi spui ca e iphone prost cand eu nu sustin pe aici ca ar fi iphone mai bun. ce spun eu este ca DETIN de aproape un an un galaxy s2 care ma umple de nervi, mi se opreste convorbirea deseori (cam de 2-3 ori pe zi). e drept ca vorbesc mult, adica cam 5-10% din convorbiri mi se intrerup brusc sau am probleme in a intelege ce spune interlocutorul insa pt mine asta este prea mult, e un telefon care costa este 500 de euro si nu e admisibil. mai ales cand telefonul anterior a fost foarte bun (htc desire) la capitolul asta. si sa-ti explic punctual de ce e htc mai bun la capitolul software: in primul si in primul rand pt ca daca caut un nume in agenda ( sa zicem radu popescu) cand scriu radu pe samsungu lu peste imi apar intai radu alexandrescu, radu constantinesc etc insa cu oamenii aia n-am mai vb de 100 de zile. htc tine cont de frecventa de apelare asa ca iti sorteaza ce vezi in lista dupa asta. poate ca nu e mare lucru dar pt mine este. si mai sunt lucruri contra samsung si pro htc dar n-am eu aici timp. daca zici ca citesti reviews ar fi trebuit sa stii asta, samsung este peste htc la capitolul hardware/dotari dar este sub la capitolul software/ergonomie. si inca ceva, te rog, nu incepe acum sa-mi mai spui ce prost e iphone-ul ca s-ar putea sa mor de ras.
          • +1 (1 vot)    
            iPhone este cel mai bun telefon... de ignorat (Vineri, 9 martie 2012, 18:25)

            James Bond [utilizator] i-a raspuns lui gigel de luxembourg

            gigel, nu am boala pe Apple, este o companie care vinde produse premium, unele sunt foarte reusite, altele sunt foarte slabe...
            Aversiunea pe care o manifest fara de Apple o am din momentul in care l-am citit in nenumarate randuri pe unul "Vlad" care ne tot indobitocea cu "iPhone este altceva", sau "iPhone are un ecosistem de aplicatii deosebit", "tot ce e non-Apple este de 2 lei" si tot asa... Asta a fost ceva ce m-a intors impotriva iPhone, desigur si atitudinea celor care incearca sa spuna ca tot ce este non-apple este atat de prost si de varza, si doar tot ce este Apple este excelent!

            Eu nu am spus niciodata ca iPhone este un produs prost, este un produs bun, a fost ceva nemaipomenit in 2007, dar astazi este oarecum depasit tehnologic.
            Si uita-te la ceea ce scrii tu: "S2 este varza", nu e chiar asa... Nu am nimic cu tine personal, pentru mine, "gigel" este un nume, si atat...
            Eu am un produs Apple excelent, un iMac superb, dar niciodata nu am crezut ca este computerul suprem; l-am achizitionat pentru ca am vrut un ecran mare, sa pot edita foto pe el, si sa imi tin back-up wireless pe HDD; si am vrut sa vad si eu ce este ecosistemul Apple.
            De aceea zambesc atunci cand citesc comentarii precum ca "Mac OS este cel mai avansat sistem de operare", dar nici nu poti face cut & paste la foldere sau fisiere :), sau cand nu poti vedea fisierele ascunse, decat daca faci programare in Terminal, sau cand din 4 GB de RAM imi raman frecvent 20-40 MB de RAM disponibili, si sistemul merge sacadat, pentru ca imi ia kernelul 500 MB, un Photoshop 1.2 GB, sau o scanare 2 GB.

            Produsele Apple sunt frumusele, unele performante, altele nu...
            Ceea ce ma enerveaza la Apple este faptul ca poate muuuuult mai mult, dar isi bate joc de voi: va da ce vrea ea, nu ce vreti voi, si cu toate astea o laudati de mama focului: de ce nu aveti SIRI pe Noul iPad?

            Si te asigur ca veniturile mele imi permit sa imi cumpar lunar 2x iPhone 4S + 2x iPad si tot raman cu bani de un S2 ... :)
            • 0 (2 voturi)    
              insisti... (Vineri, 9 martie 2012, 19:20)

              gigel de luxembourg [utilizator] i-a raspuns lui James Bond

              eu nu fac apologia apple, ma enerveaza cei ca tine care sunt partizani (fie pro fie contra). nici apple si nici google (prin android) nu se trag de sireturi cu tine, utilizatorul, vor doar sa-ti ia banul. ma amuza naivitatea celor care cred ca daca nu cumpara apple sunt un fel de haiduci, se cred mai destepti iar aia cu apple sunt prosti. eu folosesc ceea ce-mi place, am tableta apple, telefon android, macbook, servere linux la munca si folosesc si windows, virtual, e drept. toti astia vor banii mei, asta e tot, in rest e doar naivitate. iar despre banii tai, chiar nu ma intereseaza, tu esti cel care ai inceput sa aberezi cu "nababule" si alte epitete cand am spus ca am si ipad2 si galaxy, ca si cum asa ceva ar fi fost de domeniul fantasticului, chiar nu e.
    • 0 (0 voturi)    
      .. (Vineri, 9 martie 2012, 11:53)

      Red.Scarlet [utilizator] i-a raspuns lui Petru Moldovan

      Imi pare rau, dar daca firma ta nu s-a putut adapta, a iesit din joc. AppStore este cel mai profitabil ecosistem din lume si daca tu crezi ca o sa ramana static doar pentru ca unii "lenesi" nu sunt in stare sa treaca pe un alt sistem atunci bon voyage si welcome to Romania. Mentalitate perfect romaneasca.
  • 0 (16 voturi)    
    pai nu (Vineri, 9 martie 2012, 0:10)

    Tibi [anonim]

    apple nu vinde doar datorita marketingului in care pompeaza bani grei.. ci si articolelor platite, ca acesta, care induc ideea ca se merita sa fii hipster si sa dai un pret aberant pe un telefon/tableta/imac, caci nu conteaza ca are concunrenta produse la fel de bune la juma` de pret..dar nu sunt apple
    • +1 (7 voturi)    
      Concurența... (Vineri, 9 martie 2012, 0:36)

      Rntmpx [utilizator] i-a raspuns lui Tibi

      Dă-ne un exemplu de tabletă la fel de bună, dar cu prețul la jumătate față de iPad.

      Așteptăm...
    • -1 (1 vot)    
      Ba este exact invers (Vineri, 9 martie 2012, 10:34)

      Cristi [anonim] i-a raspuns lui Tibi

      Astia care nu aleg apple sunt hipsteri. De ce? Pentru ca ala de alege Apple o face pentru ca este atras de ce i se pare lui ca ofera telefonul. Astia care aleg Android o fac pentru ca urasc Apple. Deci care-i ala tampit?
  • -1 (11 voturi)    
    da, sigur ca da... (Vineri, 9 martie 2012, 0:13)

    apolodor [utilizator]

    la momentul aparitiei tabletei iPad 1, a fost ceva nou, deosebit... acum, iPad este depasit din avion de catre concurenta. Personal, as vedea acest iPad ca ultimul produs din aceasta serie a Apple. Compania Apple va trebui sa vina cu un produs nou revolutionar, poate un TV, altfel nu va sta bine in fata concurentei.
    Ei doar au mai pus o alunita vechiului iPad si vor sa il vanda ca si cum ar fi cel mai bun produs, dar nu este.
    Noul Android ICS este mai bun decat iOS, orice site de specialitate confirma asta... Cu toate astea, Apple spune ca iOS este "cel mai avansat sistem de operare pentru mobile" :)
    Daca un producator auto ar produce acelasi automobil ani la rand, cu aceeasi carcasa, aceeasi forma, dar ar mai schimba torpedoul, ar mai pune o alta culoare a tapiteriei, ar putea da faliment.
    Si Nokia a fost pe val, in urma cu doar 2 ani, un telefon Nokia era de cea mai buna calitate, dar au pastrat un SO inchis, aka Symbian, si acum sunt pe tobogan.
    In domeniul acesta, a face presupuneri si prognoze pentru 1 an intreg este hazardant...

    Dle autor, va rog sa retineti articolul acesta, si sa il prezentati peste 1 an, sa vedeti ce surprize ati putea avea.
    • 0 (8 voturi)    
      Siiigur... (Vineri, 9 martie 2012, 0:35)

      Rntmpx [utilizator] i-a raspuns lui apolodor

      An de an se tot găsesc unii care să prezică moartea companiei Apple... Vezi să nu...
      • +6 (10 voturi)    
        si totusi... (Vineri, 9 martie 2012, 1:28)

        apolodor [utilizator] i-a raspuns lui Rntmpx

        Eu nu am vestit moartea companiei Apple ci doar am presupus ca in absenta unui produs revolutionar precum a fost iPhone in 2007, Apple o sa isi piarda din stralucire.
        Despre Nokia, nu spunea nimeni ca ar putea avea probleme, despre Kodak nu se banuia vreodata ca ar putea da faliment, pentru ca ei au fost inovatori in domeniul fotografiei, despre Panasonic nimeni nu credea ca vor pierde cota de piata in industria televizoarelor, si nu in ultimul rand, nimeni nu credea ca Titanic ar putea sa se scufunde...
    • -5 (7 voturi)    
      Vezi Porsche (Vineri, 9 martie 2012, 8:27)

      iFold [anonim] i-a raspuns lui apolodor

      Am iPad si iPhone si sunt multumit de amandoua. In special faptul ca am totul sincronizat. Nu mai stau sa transfer de pe unul pe altul.
      Android e bun pt cei care vor sa isi schimbe ROMul la 2 saptamani sa vada ceva nou. Eu am trecut de faza aia. Cand Android nu o sa mai fie atat de fragmentat mai vorbim.
      • +3 (3 voturi)    
        pe bune? (Vineri, 9 martie 2012, 9:37)

        Lucian* [utilizator] i-a raspuns lui iFold

        hai sa incercam sa fim obiectivi.
        Faza cu schimbatul ROM-ului se intampla pentru ca se poate.
        Vrei sa-ti spun si cate jail-break-uri se intampla pe Apple? Tot pentru ca se poate si nu neaparat pentru ca vrea ceva diferit.
        • -1 (1 vot)    
          pe bune (Joi, 15 martie 2012, 4:57)

          iFold [anonim] i-a raspuns lui Lucian*

          Am amic cu SG II. Nici acum nu are ICS. Si cand o sa apara, de fapt nu aduce toate "bunataturile" lui ICS. Va fi doar un HC overhauled.

          Nu zic ca iOS e miezul, dar sa nu imi pot face un update ca inca nu au scos pt aparatul meu...

          Noroc cu baietii de la XDA.
  • +2 (10 voturi)    
    Inovație, inovație, inovație... (Vineri, 9 martie 2012, 0:34)

    Rntmpx [utilizator]

    În fiecare an toată lumea se uită la ce mai face Apple și după aia comentează că "vai, ce dezamăgitor, unde e inovația?". Poate ar fi timpul ca și ceilalți producători de pe piață să inoveze, nu? Nu doar să copieze ultimul model de la Apple și apoi să-i mai pună o cameră foto mai bună sau mai știu eu ce altceva în plus.

    De ce n-a scos Samsung pe piață acel ecran de mare rezoluție, înaintea celor de la Apple?

    Adevărul este că drumul spre profit al acestor companii care produc gadgeturi se face cu pași mărunți. Nu poți oferi dintr-o dată utilizatorului toți așii din mânecă. Dai unul anul ăsta, pe ceilalți îi ții pentru anul viitor, și îi scoți numai dacă concurența vine și ea cu ceva puternic.
    • +4 (10 voturi)    
      si totusi, nicio inovatie (Vineri, 9 martie 2012, 1:37)

      apolodor [utilizator] i-a raspuns lui Rntmpx

      Un ecran de mare rezolutie nu il scoti de azi pe maine... In plus, tehnologia AMOLED de la Samsung ii asigura o pozitie excelenta in piata. Este mai ieftin sa produci un ecran AMOLED decat unul IPS, iar calitatea este identica.
      Daca tie ti se pare ca Android 4 a copiat ceva de la iOS, inseamna ca ori esti de rea credinta, ori nu cunosti... Apple a copiat tot ce s-a putut de la toti:
      - iOS a copiat bara de notificare din Android
      - iOS se pare ca va copia si butonul de lock screen de la Android, facand posibil accesul direct la camera foto, asa cum este in Android
      - au copiat mous-ul de la Xeros
      - au copiat ecranul senzitiv de la IBM
      - au luat tehnologia Thunderbolt de la IMB
      - toate componentele sunt asigurate de Samsung si alti furnizori.

      Cine pe cine copiaza? Ei au facut icter ca Samsung le-a copiat colturile rotunde la Galaxy S si au facut scandal ca alti producatori le-au copiat bara de lock screen (ceva penibil pentru Apple).

      Pentru mine este haios cum toti iFanii asteptau un progres substantial in noul iPad: un procesor A6, un haptic feedback de generatie noua, lipsa butonului de pe carcasa, macar o mufa de conexiune cu exteriorul, imprelemtarea SIRI, etc
      Acum, ca au vazut iar teapa de la Tim Cook, sunt multumiti, ca "e bine si asa"... Fara SIRI pe Noul iPad??? Anormal...
      Te intreaba cineva ce tableta ai, si tu ii spui: "am Noul iPad, ala cu rezolutie 2048 ori 1536, care nu are SIRI"

      Nicio inovatie de la Apple??? Doar imbunatatiri?? Aceeasi forma pentru iPhone si pentru iPad?? Anormal
    • +3 (7 voturi)    
      DA. INOVATIE! (Vineri, 9 martie 2012, 4:43)

      aows [anonim] i-a raspuns lui Rntmpx

      Lumea de la lansarile Apple asteapta acel "One more thing" de la final, care a cam inceput sa lipseasca in ultima perioada. Tot ce fac in ultima perioada, e sa puna un display mai mare (ma refer la rezolutie, nu la dimensiunea propriu-zisa), procesor mai puternic, mai multi megapixeli la camera, etc. Dar in rest, e acelasi lucru. Cam tot ce poti face cu un ipad3, poti sa faci si cu ipad2.

      Poate nu au scos pe piata un ecran de mare rezolutie inaintea celor de la apple, dar mai asteapta max 2 saptamani si ai sa vezi specificatiile galaxy tab 11.6. Rezolutia va fi foarte aproape de cea de la ipad3, doar ca va fi amoled.

      Si revenind la inovatie si display-uri. Daca vrei sa vezi cu adevarat inovatie, cauta sa vezi ce display-uri a prezentat anul trecut samsung la CES 2011. Acum mai bine de un an de zile. Un simplu search pe youtube dupa "samsung amoled flexible ces 2011"
  • +1 (13 voturi)    
    iPad (Vineri, 9 martie 2012, 0:40)

    ipad [anonim]

    Ma amuza cum unii internauti se strofoaca sa demonstreze ce proaste sunt produsele Apple si ce mare pacaleala reprezinta ele.
    Mai mult, incearca sa convinga pe altii de acest lucru cu orice pret.
    Lasati-o mai moale si permiteti oamenilor sa spuna ca le place daca intr-adevar le place, fara sa-i judecati, sau dimpotriva, ca nu le place daca nu corespund nevoilor lor. Dar sa vorbesti despre un lucru inainte sa il vezi si incerci e un lucru cel putin indoielnic.
  • +7 (11 voturi)    
    Cand... (Vineri, 9 martie 2012, 1:12)

    torax [anonim]

    ...ai pe plan mondial oameni care si-au vandut rinichiul pentru un ipad, cozi imense complet cu poduri de flori pentru primii n cumparatori al noului gadget din acel sezon, si o piata de "scalperi" sanatos dezvoltata nu mai poti discuta de ratiune. Produsele Apple sunt de calitate insa marketing-ul lor e mai bun decat acestea.
  • +1 (7 voturi)    
    Ce misto ! (Vineri, 9 martie 2012, 1:34)

    Sorin [anonim]

    Mi se par foarte comici cei care sunt porniti impotriva Apple. E drept, pana nu folosesti produsele lor e simplu de vorbit. Eu tocmai va scriu de pe un iTouch 4 pe care il folosesc zilnic aproape la fel de mult ca si PC-ul. Pot sa va zic ca iOS-ul este bestial si impreuna cu gadgeturile Apple fac experienta utilizatorului sa fie una deosebita !
  • -2 (6 voturi)    
    Apple the best (Vineri, 9 martie 2012, 7:47)

    Coressy [anonim]

    (null)
  • -1 (5 voturi)    
    @ apolodor (Vineri, 9 martie 2012, 7:56)

    oze [anonim]

    exemplu de producator auto cu acelasi design de cca 40 - 50 de ani: PORSCHE.
    desi top gear fac misto de ei la fiecare nou model lansat: ba ca motorul e in locul nepotrivit, ba ca au cel mai lenes departament de design, ba ca...., ba ca....
    comentariu scris de pe iphone, desi m-am jurat sa nu mai dau banii pe alt telefon cu touch dupa ce se strica asta....dar coafura marului rezista.
    PS: am avut si desktop apple care la 800 MHz facea treaba mai bine decat un P4 cu HT
  • +8 (12 voturi)    
    mda (Vineri, 9 martie 2012, 8:29)

    eu [anonim]

    ma bufneste rasul cand citesc ce zic unii pe aici...

    1. cica display-ul apple este impecabil, si nu se regaseste la concurenti..

    aloo apple nu produce nimic, display-urile sunt facute de samsung sau LG, si asamblate de foxconn.. fix acelasi display il gasim si pe galaxy tab

    2. cica un apple de 800mhz merge mai bine decat un P4 cu HT...

    aloo OSX este un unix chel pe care s-au pus cateva functii grafice (de va incanta pe toti) care merge doar pe un singur set de hardware...

    nu ca la windows care merge pus pe ORICE hardware si exista milioane de drivere unele mai bine altele mai prost optimizate...

    mi se pare normal ca OSX sa se miste exemplar cand exista DOAR un singur set de software si de hardware bine optimizat.. daca ar scoate OSX pentru orice sistem x86 (inclusiv amd) atunci sa mai vedeti cum o scoate apple la capat..

    3. cica nu exista virusi, disk cleanup etc...

    alooo OSX ce cota de piata are in randul home users ? maxim 10% ?? normal ca nu prezinta interes crackerilor, si windows-ul ramane sursa principala de hack, virusi, malware etc

    cand o sa fie osx macar 50% atunci sa vedeti ce virusi vor aparea..

    iar disk cleanup ati vazut voi pe linux ? ca tot unix are la baza precum OSX...

    daca nu stiti si nu va jucati cu toate sistemele de 20 ani incoa, nu mai discutati

    ramaneti voi la apple-ul idiotproof care are un singur buton, eu prefer ceva mai sigur precum linux, sau mai maleabil precum windows.. si nu pentru ca sunt un geniu, ci pentru ca vreau sa-mi ocup mintea cu provocari, nu sa astept pe tata jobs sa-mi zica ce sa fac cu pc-ul meu
    • +3 (3 voturi)    
      Cate ceva despre procesoare (Vineri, 9 martie 2012, 10:23)

      etre [anonim] i-a raspuns lui eu

      Un Atom obisnuit, care este cam o ramasita aruncata de intel in treacat, este de cateva ori mai rapid decat un dual core A9; pentru ca, Apple, Smasung, Texas Instruments, Nvidia, toti folosesc acelasi model de procesor licentiat de la ARM. Difera chipurile grafice.
      Sunt doar doua companii care isi proiecteaza singure procesoarele ARM, Qualcomm si inca una al carui nume imi scapa.
      Intel mai nou a lansat Medfield, un Atom regandit, cu tehnologie mai buna, consum mai mic. Un single core Medfield bate cu 30% 2xA9 la consum identic.

      Un procesor x86 serios de desktop, nu ca este mai rapid. Este mai rapid cu cel putin un ordin de marime decat un procesor ARM. In schimb, pe piata mobilelor se implementeaza mult la nivel hardware. Decodare video, accelerare grafica pt browserele web, etc, functii care pe un desktop sunt suportate de software. Ceea ce este ok.
      Dar de aici si pana a le compara ca putere de procesare, chiar si cu un vechi pentium P4 ....
      • +1 (3 voturi)    
        Degeaba, si OS-ul conteaza (Vineri, 9 martie 2012, 10:58)

        Alui [anonim] i-a raspuns lui etre

        Am avut un netboook cu procesor Atom si Windows XP(ca Windows 7 il omora instant). L-am vandut dupa o luna, ca murea incercand sa ruleze filme de pe youtube la 720p. Poate ca e mai bun Atomul ca performanta, insa daca pui pe el Windows il Ingropi. iOS-ul si Androidul pe procesoare ARM alearga in cerc in jurul unui procesor Atom cu Windows.
  • +2 (4 voturi)    
    Toate-s vechi şi nouă toate (Vineri, 9 martie 2012, 8:52)

    Daniels22026 [utilizator]

    Te întreabă şi socoate
    Ce e rău şi ce e bine;
    Toate-s vechi şi nouă toate:
    Vreme trece, vreme vine.
  • -5 (9 voturi)    
    Adio Windows (Vineri, 9 martie 2012, 8:52)

    Joe [anonim]

    Eu am vazut inca un Xt sau 286 live, primul meu pc a fost in un 486 sx cu processor Cyrix. I-am luat ficei mele un Ipod de Craciun. In 3 secunde am trecut de atunci pe Apple. Imi pare rau ca nu am facut-o de cativa ani buni. Incercam sa le explic prietenilor mei diferenta si cred ca cea dintre o Dacie 1300 din '89 si un Golf 5 s-ar preta cel mai bine.
    • +3 (3 voturi)    
      sau diferenta dintre.... (Vineri, 9 martie 2012, 9:28)

      cucu [anonim] i-a raspuns lui Joe

      ...un scaun cu rotile electric telecomandat de altul (Apple) si mersul pe jos ( diferit de Apple).
      Scuze, dar nu m-am putut abtine.
    • +3 (3 voturi)    
      Nu zau, Dacie si Golf? Adio windows? (Vineri, 9 martie 2012, 9:57)

      ion [anonim] i-a raspuns lui Joe

      Pai daca tu compari un 486 cu un Mac actual, atunci normal ca iti da ca diferenta dintre o Dacie si un Golf.

      De ce nu compari cu un PC actual? Ia cauta pe net, ca nu dau eu link-uri aici: poti sa iti iei un laptop Dell gama XPS cu i7, 8 Gb Ram, 500 Gb HDD cu 7200 rotatii/minut si Win7 pe el cam la 1000 de euro. Aici, in Romania. Spune-mi tu mie ce pot sa imi iau de la Apple cu banii astia.

      Ia fa un sort pe emag dupa pret descrescator la laptopuri. Ti se ridica parul in cap cand vezi preturile la produsele Mac. Practic la aceiasi putere de calcul si la aceiasi functionalitate (te rog, nu-mi spune ca un Win7 e un OS depasit) dai cu 50-75% mai multi bani pe un Mac. Doar asa, ca sa arati ca esti smecher. Si apoi plangi ca nu poti sa joci jocul X sau Y pe calculatorul tau.

      Si la subiect: desi nu folosesc, dar din ce am vazut: tabletele Apple sunt chiar bune. Nu am nimic de zis. Doar ca mie toate tabelete astea sunt niste jucarii frumoase si stupide. Ce poti face cu o tableta? Cel mult navigarea pe internet si chestiile conexe (email, mess, chestii), experienta destul de neplacuta de altfel (dai din degete pana ti se face rau), poti sa vezi ceva multimedia (aici e absolut ok), de citit carti (aici e sub un Kindle) si mai ce?

      Jocuri? Cu destu'? Nu zau, hai sa radem.

      Chestii legate de productivitate (documente, procesare video, programare, etc etc etc)? Cu destu'? Nula rezultate.

      E o jucaria frumoasa si cam atat. Pentru copii mici si mari :)

      P.S. Si fie-mea si-a luat un iPod. Acum sta pe undeva pe un dulap, se pune praful pe el. Fie-mea joaca momentat Wizard101 pe un PC si a cam uitat de toate jocurile alea mici si stupide in care dai cu cu degetu'n ecran.
  • +1 (5 voturi)    
    Tocmai mi-am luat un Playbook (Vineri, 9 martie 2012, 9:01)

    Straistaru Eugen [utilizator]

    Si stiti care e partea stupida?
    In Europa, o BB PlayBook costa aproape 400$.....in NA aceiasi tableta de 16GB costa 200$
    Asa ca de ce m-as duce la Emag sau la CEL.ro sa dau atatia bani?....mi-am sunat rudele de acolo si mi-au cumparato

    Stiu ca sunt variante mai bune decat BlackBerry Playbook, precum Galaxy tab 7.7 sau "the all brand new IPad 3"....si tot asa.....dar pentru prima mea tableta si nevoile mele......si pentru 200$.....zic ca e foarte bine :)
  • +7 (7 voturi)    
    Prost e cine da, nu cine cere 30 de milioane. (Vineri, 9 martie 2012, 9:18)

    gv [utilizator]

    Trebuie sa fii imbecil sa dai minim 30 de milioane pe un produs mult supraevaluat, dar cocalarii se vor ingramadi sa cumpere, ca doar e de fite.
    Ce vrajeala cu procesorul asa-zis quad-core!!!
    Cica are 4 nuclee ... de procesare grafica!!!
    Ha, ha, ha !
    Foarte tare !
    Am si eu o tableta chinezeasca de 2 lei (Allview Speed), cu procesor grafic cu 4 nuclee.
    A ajuns si marele Apple la nivelul asta, foarte tare !
    De fapt e acelasi procesor A5 dual-core, dar au bagat vrajeala asta cu asa-zisele 4 nuclee ... grafice.
    Ca informatie, Tegra3 de la Nvidia (folosit acum si pe telefoane si pe tablete Android) are 5 nuclee de procesare (CPU) si 8 unitati de procesare grafica (GPU), deci mai mult decat duble fata de acest procesor A5x lansat cu atata tam-tam.
    Iar despre RAM, ultimele informatii indica o incredibila cantitate de ... 512 MB, acum cand sunt deja si telefoane cu 2GB de RAM.
    • -7 (7 voturi)    
      da, e clar (Vineri, 9 martie 2012, 10:05)

      igor [anonim] i-a raspuns lui gv

      tu esti un inrait fan al specificatiilor. daca nu are muult ram, jde mii de core-uri, specificatii, cat mai multe specificatii..nu poti sa dormi.

      dar poate pe noi astia care ne-am cumparat produse Apple nu ne intereseaza specificatiile si toate chestiile tehnice.

      apropo, la cum te exprimi ai sigur 12 clase si nicun viitor stralucit nu se vede. in plus faci imbecili 15 mil de utilizatori ipad si vreo 30milioane de iphone.
      si ma intreb, oare tu esti mai destept ca ei?
    • -4 (4 voturi)    
      Din ce ai scris (Vineri, 9 martie 2012, 10:39)

      Cristi [anonim] i-a raspuns lui gv

      Mi-am dat seama ca de fapt tu esti cel mai mare cocalar.
  • -4 (4 voturi)    
    NU stiu despre tablete, dar cel putin la telefoane (Vineri, 9 martie 2012, 10:00)

    Gabriel [anonim]

    Apple este peste Samsung. Am un iPgone 3g, sotia mea un iPhone 4S, iar colegi de ai mei au Samsung Galaxy Ace, Galaxy S si Galaxy S2. Nici unul dintre telefoanele Samsung nu se misca la fel de repede ca si iPhone 4S. Am incercat pe Samasung Galaxy Ace sa accesez mail-ul de pe yahoo si google. Nicicum nu am reusit cu o singura aplicatie. Plus ca nici nu stiam exact cum se instaleaza o aplicatie sau unde trebuie sa caut aplicatii. Unul dintre prietenii cu Galaxy S vroia sa isi cumpere noul Note, dar dupa ce prietena lui si-a luat iPhone 4S, a zis ca e mai ok Apple decat Samsung si nu o sa isi mai ia Note ci iPhone.
    Are si iPhone limitariile lui, ba ca nu ii poti scoate bateria, ba ca nu il poti folosi pe post de memory stick, ba ca bluetooth nu merge decat cu alte iPhone, nu are radio, dar in 3 ani de utilizare singurul inconvenient pentru mine a fost lipsa radio, pe care am remediat-o cu un abonament de 29 de euro ce imi asigura trafic internet nelimitat si acces nelimitat la o aplicatie de radio si tv broadcasting.
    • +2 (2 voturi)    
      minciunele gogonate (Vineri, 9 martie 2012, 11:39)

      James Bond [utilizator] i-a raspuns lui Gabriel

      Cate gogoritze...
      Telefoanele Samsung de care scrii au Android 2.2 sau 2.3, si intr-adevar se misca mai greu in fata iOS 5, dar daca vei avea in mana un smartphone cu Android 4.0 (ICS), lucrurile se schimba radical...
      Mai mult, Gmail este integrat in sistemul de operare, asa incat poti pune iconita de Gmail pe ecran, si dai 1 singur click pe ea, si ai acces instant, si perfect cu Gmail!!! Ce gogorite sunt astea, ca nu ai stiut sa intri pe mailul de la Google???
      Daca vrei, poti descarca din Android market si aplicatia de Yahoo mail, si la fel: te poti conecta instant la mailul Yahoo!!
      Instalarea aplicatiilor se face cu un click, adica sa iti dai acceptul de a instala! Ce mare greutate este asta??
      Bai, voi cititi ceea ce scrieti??
      Compari un Galaxy Ace cu un iPhone 5?? De ce nu compari un iPhone 4S cu un Nexus???
      Iar Galaxy Note este de departe muuuult peste iPhone, prin prisma experientei pe care o ai cu aparatul asta... Autonomie de 3 ori mai mare ca la iPhone, ecran extra ergonomic, stilus, culori, ecran Gorilla glass, etc...
  • -3 (5 voturi)    
    Articol tradus ... (Vineri, 9 martie 2012, 10:06)

    Casargoz [anonim]

    Cel de-al doilea jucator de pe piata, Amazon, cu al sau Kindle, a abordat si el o alta strategie: continutul. Cu una dintre cele mai mari baze de date de continut text, audio si video din lume, compania americana a oferit o alternativa bazata nu pe specificatii, ci pe experienta.

    Pentru piata din romania experienta tabletelor kindle nu exista, nu poti accesa continutul "ecosistemului Amazon" fara o carte de credit EMISA IN USA.
    Astfel ecosistemul Amazon, transforma orice tableta Kindle intr-un photo frame mai prost decat orice clona de tableta gasita la magazinele din statia de metrou. Daca esti vrajit de puterea de stocare a cloud-ului amazon vei descoperi ca nu potti sa acesezi de exemplu documente pdf. Vei mai descoperi ca nu poti descarca aplicatii gratuite pe android market, de pe amazon market pentru ca nu ai carte de credit emisa in USA. de ce trebuie sa ai carte de credit emisa in state? Numai Amazon stie...
    Deci Kindle este un jucator in USA si nu in restul lumii. In romania Kindle nu exista si nu va exista multa vreme, atunci despre ce fel de al doile jucator vorbim?
    • +3 (3 voturi)    
      solutia pentru kindle (Vineri, 9 martie 2012, 10:46)

      gimini [utilizator] i-a raspuns lui Casargoz

      Poti lua o tableta normala cu Android, instalezi Kindle pe ea si ai acces la carti, putandu-le cumpara normal de la Amazon.
      Eu nu am tinut niciodata un Kindle Fire in mana, dar ma intreb ce naiba are in plus fata de o tableta Prestigio, sa zicem, care are Kindle for Android instalata pe ea.
    • +2 (2 voturi)    
      Serios? (Vineri, 9 martie 2012, 23:29)

      alexpro [utilizator] i-a raspuns lui Casargoz

      "Pentru piata din romania experienta tabletelor kindle nu exista, nu poti accesa continutul "ecosistemului Amazon" fara o carte de credit EMISA IN USA."

      Sunt foarte curios de unde ai scos informatia asta?
  • +5 (5 voturi)    
    Lumea are memorie scurta (Vineri, 9 martie 2012, 10:09)

    etre [anonim]

    Citez
    "Revolutia in lumea tabletelor a avut loc o singura data, cand in urma cu trei ani Apple a introdus primul iPad, dand nastere practic acestei piete"

    Fals, existau tablete windows, existau tablete multimedia gen Archos. Apple a dus conceptul mai departe, a fost o evolutie nu o revolutie. La fel si in cazul telefoanelor unde HTC de exemplu exista de ani buni pe piata.

    Apropo de tableta aia chinezeasca care o mentioneaza unii. Are cel bun sau printre cele mai bune decodoare video de pe piata, ceea ce pentru un chip de 7$ e cam amuzant:) Pacat ca nu au pus un ecran nitel mai bun in ea, dar exista si asa ceva daca acceptati surse mai dubioase.

    Cat despre rezolutia noului iPad, ma cam pune pe ganduri. Nu vad chip grafic sa randeze nativ jocuri de calitate la aceasta rezolutie. Btw, daca nu ma inseala memoria, PowerVR era un chip concurent pentru Nvidia si ATI, dar au esuat acum multi ani, imediat dupa caderea placilor vodoo cand pe piata mai exista si Matrox. Diferenta principala era in modul de randare, Nvidia si Ati randau si texturau tot, PowerVR doar fetele vizibile. Anyway , chiar si cumparati de Apple, imi vine greu sa cred ca acum sunt capabili sa produca chipuri care sa poata duce jocuri la aceasta rezolutie cand Nvidia si Ati, nefiind limitati de consumul de curent si caldura nu au reusit. Poate pacman. Cel mai probabil jocurile vor fi randate la semnificativ mai mici si scalate, ceea ce e cam o minciuna :)
    • +4 (4 voturi)    
      Corect... (Vineri, 9 martie 2012, 11:12)

      Toto [anonim] i-a raspuns lui etre

      Indiferent daca fanilor le place sa auda sau nu, Apple nu a revolutionat mai nimic.

      A luat deja ce exista pe piata, a vopsit cutia mai frumos si a tras o campanie de marketing.

      Fara Jobs, Apple a luat-o la vale rau de tot si era in pragul falimentului iar acum Apple e iar fara Jobs.

      Se vede asta cel mai bine la iPad 3. E la fel ca iPad 2. Acelasi cpu cu alt nume si specificatii identice.

      Singurul lucru diferit este rezolutia dubla. Cipul grafic va avea de 4 ori mai mult de lucru acum si va goli bateria si mai repede
      • -3 (3 voturi)    
        apple a revolutionat mai mult decit stii tu (Vineri, 9 martie 2012, 12:40)

        alex [anonim] i-a raspuns lui Toto

        intreaba-te de unde 'windows' foloseste ferestrele ...

        Si nu sunt fan Apple, de regula folosesc Linux . Principalul meu repros la adresa Apple e faptul ca nu sunt open-source
        • +2 (2 voturi)    
          intreaba-te de unde 'windows' foloseste ferestrele (Sâmbătă, 10 martie 2012, 9:35)

          robert [anonim] i-a raspuns lui alex

          In principiu de la Xerox.
    • +1 (1 vot)    
      Nu e vorba numai de jocuri (Vineri, 9 martie 2012, 15:39)

      ictin [anonim] i-a raspuns lui etre

      E vorba de a randa orice la rezolutia aia. Si chiar daca ar reusi, la ce iti foloseste o rezolutie de 2000 pe un ecran de 10''? In contrast, chipul de 7$ de care vorbesti (banuiesc ca te referi la allwinner a10) are in specificatie ca poate sa randeze la 2160, dar rezolutia ecranelor tabletelor produse este de maxim 1260. Diferanta majora e ca aceste tablete chinezesti au si HDMI nativ, deci tabletele insotite de acest chip pot fi folosite ca media playere fara probleme (mai ales ca chipul are integrat principalele codecuri video), si chiar exista un media player dedicat dotat cu acest chip. Plus ca o companie deja are in pregatire un board doatat cu acest chip (asemanatoare cu Raspberry PI) care daca reuseste probabil ca va fi pe la 30 - 40 de dolari.
      Si apropo de raspberry, toti sar in sus cu inovatiile Apple, dar putini recunosc inovatiile acestui mic grup de entuziasti. Sa scoti un mini PC la pretul final de aprox. 40 de euro cu decodare nativa HD (pacat ca nu are si MPEG2), HDMI, USB, GPIO si consum de 2W este cu adevarat o mare realizare si va revolutiona industria.
      Apple a revolutionat marketingul, asta orice prost poate sa recunoasca. Au stiut unde sa puncteze, cum sa se foloseasca de vanitatea oamenilor, de dorinta fiecarui om de a se crede deasupra celorlalti. Si astfel au reusit sa isi transforme produsele in simbolui ale statului social. Si din cauza asta nu or sa moara cum prezic unii. Atata timp cat exista fraieri, ei vor inflori chiar daca vor produce iShit. Si eu unul nu vad nimic rau din asta, daca poti sa ii exploatezi pe fraieri si ei sa te venereze, de ce nu? As fi ipocrit sa spun ca eu nu as face asa ceva daca as avea ocazia, ca orice altcineva care acuza apple de diverse practici (exceptie fiind taxa de 30% pe content care ii obliga pe publisheri sa creasca preturile si pentru celelalte platforme, deci ma afecta si faca nu foloseam apple).
  • +5 (5 voturi)    
    duceti-va bre cu marul vostru... (Vineri, 9 martie 2012, 10:43)

    gimini [utilizator]

    Duceti-va bre cu marul vostru... 90% din Apple e marketing si aspiratie. Oamenii nu cumpara rahaturile alea ca sa le foloseasca, ci ca sa se dea rotunzi. In rest, ca sa iei mailul sau sa dai cu pasari in porcusori poti folosi si un telefon mai de Doamne-ajuta. Ca fiabilitate produsele Apple sunt mult sub ceea ce ofera concurenta iar sistemul inchis nu doar pe parte software, ci si pe parte hardware (ia dati voi de pamant cu un produs Apple si duceti-l la reparat dupa aia... vorbesc din experienta proprie!!!) le fac de neeacceptat pentru oricine care vrea cu adevarat nu doar sa utilizeze, dar si sa fie proprietarul unei tehnologii...
  • +2 (2 voturi)    
    Gamepad integrat (Vineri, 9 martie 2012, 11:10)

    Dile [anonim]

    (null)
  • +1 (1 vot)    
    ... (Vineri, 9 martie 2012, 13:05)

    anonim [anonim]

    "... iPad 3 a fost doar un upgrade incremental (cu exceptia display-ului, care a fost cu adevarat revolutionar)...". Sa se revizuiasca, primesc...
  • -3 (3 voturi)    
    amuzant este ca... (Vineri, 9 martie 2012, 18:05)

    oze [anonim]

    daca stai si citesti toate comentariile atunci poti sa le imparti in doua categorii:
    - pro apple si in care oamenii de cele mai multe ori isi povestesc experienta personala si cum s-a facut trecerea la un produs apple sau altul pe un ton mai mult sau mai putin ridicat
    - contra apple care de obicei sunt axati pe aceiasi idee - apple is the devil/apple is evil/don't sell your soul.
    ma amuza ca tocmai cei care vor sa convinga asupra faptului ca apple nu e bun vin cu bata in mana pe post de argument si folosesc un ton de-a dreptul... amuzant de agresiv.
    WTF??? de aia nu mai dormiti voi noaptea?
    din cauza asta merge prost romania?
    aaa..si criza, clar...apple e de vina.
    pentru ca sunt oameni care aleg solutia mai simpla? oameni care nu mai au timp si chef sa stea sa instaleze un windows obosit de 3 ori pe luna? hai de 3 ori in doi ani in cazul meu cu WIN7?
    care prefera sa cumpere ceva care pur si simplu merge? fara sa cauti jumatate de zi un driver de rahat? pentru care aplicatiile sunt verificate de altcineva inaitne de a fi instalate?
    din punctul meu de vedere, de cand am iphone am mai deschis PC-ul doar de 3 ori si atunci ca sa fac update telefonului. ATAT.
    prefer sa fac altceva cu timpul meu putin decat sa stau sa bibilesc la PC/telefon ca sa il fac sa mearga uns. lasa-i pe altii care sunt platiti.
    dar... la mecanica femei si fotbal toti romanii "e" mesteri mari
  • 0 (0 voturi)    
    Iphon soft 5.1 probleme (Sâmbătă, 10 martie 2012, 15:04)

    axel@yahoo.com [anonim]

    Am bagat soft 5.1 la 4s si tin sa va anunt ca sunt multumit de autonomia bateriei si posibilitatea de dezactivare 3g in schimb sunt foarte dezamagit atunci cand vrei sa deblochezi telefonul (in look screen) apare si iconita cu camera de la primul clic,care este f enervanta!
  • 0 (0 voturi)    
    Raspunzind realist (Duminică, 11 martie 2012, 15:15)

    Gauloaise [anonim]

    Si cu ce ne incalzeste pe noi chestia asta?
    Cine-i fraier si munceste isi ia tot de care vrea, cine-i prost dar dibuieste ia de care stie el mai bine. Pt referinte, a se citi mai sus.