Facebook cumpara brevete de 550 milioane dolari de la Microsoft si anunta ca a depasit pragul de 900 milioane de useri
O miscare utila a facut Facebook cumparand de la Microsoft 650 de brevete de inventie, in valoare de 550 milioane dolari. Microsoft cumparase cu un miliard de dolari aproape 1.000 de brevete de la AOL iar acum a vandut doua treimi dintre ele catre Facebook, informeaza BBC. Miscarea ajuta Facebook ca pe viitor sa fie mai protejata impotriva unor actiuni in instanta ce ar putea avea urmari financiare nefaste.
Facebook si-a anuntat, cu putin timp inaintea listarii din mai, si rezultatele financiare pentru Q1 2012, cifra de afaceri fiind de 1,06 miliarde dolari, iar profitul de 205 milioane dolari. Fata de primul trimestru din 2011 vanzarile au crescut cu 45%, iar profitul a scazut cu 12%, insa ceea ce ingrijoreaza analistii este practic evolutia comparativ cu ultimul trimestru din 2011. In Q1 2012 veniturile au fost cu 7% mai mici iar profitul cu 32% diminuat, evolutie caracterizata ca "dezastruoasa" de un analist citat de Guardian.
Totusi, rezultatele mai slabe pot fi explicate prin cresterea masiva a cheltuielilor la 677 miliioane dolari trimestrul trecut, suma dubla fata de Q1 2011. Explicatia tine de investitiile facute in infrastructura tehnica dar si in faptul ca numarul de angajati a crescut intr-un an de la 2.431, la 3.539.
La partea de cresteri trebuie vorbit si de numarul de useri activi care a trecut de 900 milioane, peste jumatate dintre ei accesand reteaua si de pe smartphone-uri.

Paradoxul pandemiei: internările s-au prăbușit în 2020, dar numărul infecțiilor nosocomiale a crescut față de 2019 - date oficiale la nouă luni
De ce căutăm urme de viață pe Marte și ce ar însemna pentru omenire dacă le-am găsi
Găurile negre supermasive, formate din materie întunecată? / Internauții au decodat mesajul secret al roverului Perseverance / GTA ar putea fi interzis în SUA /
S-au apucat mai mulți români de yoga în pandemie? „De acasă se muncește mai mult decât de la birou. Faptul că urmează ora de yoga, mă forțează să-mi închid laptopul”
INTERVIU Un an de la primul caz de COVID-19 în România / De ce a scăzut drastic numărul îmbolnăvirilor în ultimele 2-3 luni și ce ne așteaptă: Al treilea val nu va fi de intensitatea celui de-al doilea / Testele rapide ar trebui distribuite gratuit medicilor de familie, am ști clar numărul real de cazuri
cel care da dependenta, cel care prin promovarea asa zisei socializari online de fapt omoara socializarea traditionala ... din ce in ce mai mult "the matrix" este tot mai reala ...
oamenii ajung sa renunte la obiceiurile lor in favoarea petrecerii clipelor online "socializand" pe FB.
oameni buni!!! treziti-va!!!!