Un român a fost condamnat la un an de închisoare în SUA, după ce a atacat serverele World of Warcraft, pentru a se răzbuna pe un jucător

de R.M.     HotNews.ro
Marţi, 8 mai 2018, 12:55 Economie | IT


Logo World of Warcraft
Foto: worldofwarcraft.com
Un cetățean român care a lansat un atac informatic împotriva serverelor californiene ale popularului joc video online World of Warcraft (WoW) pentru a se răzbuna în urma unei dispute cu un alt jucător a fost condamnat luni la un an de închisoare în Statele Unite, anunță AFP.

Calin Mateiaș, 38 de ani, din București, a fost extrădat în SUA după ce a inundat în 2010 serverele cu un număr atât de mare de cereri încât jocul a devenit inaccesibil pentru mii de jucători.

"Supărat de un jucător împotriva căruia juca în mod regulat, acuzatul s-a decis să-l facă pe acesta să piardă pe WoW oprind serverele astfel încât să nu mai poată accesa jocul", se arată în documentele depuse de procurori la tribunal.

"Actele sale au fost motivate de dorința puerilă de a câștiga la acest joc și de a-i vedea pe alții perizând", spun procurorii.

În februarie, Mateiaș a pledat vinovat în fața tribunalului din Los Angeles. Luna trecută, a plătit despăgubiri de 30.000 de dolari către Blizzard Entertainment, producătorul jocului.

Autoritățile americane au decis atunci să renunțe la acuzațiile de piratare cibernetică constituite într-un dosar separat.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.





2616 vizualizari

  • 0 (14 voturi)    
    judecat in SUA? (Marţi, 8 mai 2018, 13:10)

    kingdavidhotel(banat de4ori) [utilizator]

    pentru o fapta facuta in Romania?
    Hm???
    • +6 (6 voturi)    
      Nu (Marţi, 8 mai 2018, 13:16)

      JustinCase [utilizator] i-a raspuns lui kingdavidhotel(banat de4ori)

      Nu. Fapta s-a petrecut pe serverul aflat in SUA.
    • +5 (7 voturi)    
      fapta e facuta din Romania (Marţi, 8 mai 2018, 13:23)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui kingdavidhotel(banat de4ori)

      si e facuta in SUA asupra unui server de pe teritoriul SUA. Greu cu Internetul "nea hotel" :-))))
    • +2 (2 voturi)    
      recte (Marţi, 8 mai 2018, 13:37)

      nea_caisa [utilizator] i-a raspuns lui kingdavidhotel(banat de4ori)

      din Romania in SUA. serverele sunt in California.
    • +2 (4 voturi)    
      ?! (Marţi, 8 mai 2018, 13:44)

      g01an [utilizator] i-a raspuns lui kingdavidhotel(banat de4ori)

      atacul a avut loc asupra unei proprietati aflate in SUA, se vede chiar din articol. ce conteaza de unde l-a lansat daca infractiunea s-a produs in infrastuctura de acolo si a fost indreptata asupra unei companii private tot din SUA?
  • -3 (7 voturi)    
    mda (Marţi, 8 mai 2018, 13:11)

    SoulSearcher [utilizator]

    lul pleb...

    cine mai floodeaza azi servere.. bagi niste hax-uri premium si ii rezolvi pe dusmani rapid

    lmfao ce moron poti sa fii sa faci ddos-uri in ziua de azi...
  • +1 (1 vot)    
    tipul era cautat de mai mult timp, frauda de 6 mil (Marţi, 8 mai 2018, 14:17)

    georgebb [utilizator]

    Anchetatorii americani au stabilit ca Mateias a inceput sa se ocupe de astfel de „afaceri“ inca din anul 1999. El a spart sistemul de comenzi on-line si, folosindu-se de conturile mai multor clienti ai companiei, a facut, pe parcursul a patru ani, doua mii de comenzi frauduloase, pentru calculatoare si componente IT. „Doctor Mengele“, asa cum isi spune Mateias, a trimis instructiuni ca „marfa“ sa fie trimisa in Romania. [...], dar cu toate acestea a pierdut sase milioane de dolari.

    In anul 1997, Calin Mateias a spart reteaua informatica a FBI si a altor agentii guvernamentale americane.

    https://www.curierulnational.ro/Eveniment/2004-08-06/Calin+Mateias%2C+alias+dr.+Mengele%2C+a+dat+o+teapa+de+sase+milioane+de+dolari
  • +3 (9 voturi)    
    Ex-Trădare (Marţi, 8 mai 2018, 14:20)

    satyr [utilizator]

    Între timp, ucigașul lui Teo Peter o duce bine merci.

    https://www.stripes.com/news/vangoethem-cleared-of-major-charges-in-romanian-s-death-1.44302
  • +2 (2 voturi)    
    Al doilea caz (Marţi, 8 mai 2018, 18:28)

    Incomod3 [utilizator]

    in ultima perioada... am mai spus aici... Cum e posibil ca un cetatean roman sa fie extradat din Romania in SUA ? Asta e o anomalie care trebuie reglementata prin Constitutie. in NICI O IMPREJURARE nu e admisibil ca un CETATEAN ROMAN sa fie extradat DIN ROMANIA unei puteri straine... daca e cazul sa fie pedepsit pentru ceva, sa fie pedepsit in tara, conform legislatiei nationale... Am devenit un fel de Azorica pentu americani si europeni, pocneste unul sau altul din degete si degeneratii astia care conduc tara asta nefericita se executa...