Facebook va permite utilizatorilor să șteargă mesaje trimise pe Messenger

de Vlad Barza     HotNews.ro
Miercuri, 6 februarie 2019, 11:21 Economie | IT


Facebook Messenger Remove
Foto: Facebook
​Facebook a anunțat că utilizatorii vor putea șterge mesaje trimise pe Messenger, iar pentru asta au 10 minute din momentul trmiterii mesajului. Opțiunea este utilă pentru cei care trimit din greșeală un mesaj altei persoane sau celor care se răzgândesc și vor să-și retragă textul sau imaginea trmise altcuiva.

Messenger este folosită zilnic de peste un miliard de oameni și de acum cei care se răzgândesc pot să șteargă mesajele trimise și toți participanții la conversație vor vedea o notificare cum că X a șters un mesaj.

Funcționalitatea a fost cerută intens după ce anul trecut s-a aflat că Mark Zuckerberg putea să șteargă mesajele trimise, în timp ce utilizatorii obișnuiți nu aveau această opțiune.

În aplicație va apărea butonul Remove care va fi activ 10 minute după trimiterea mesajului.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.






3278 vizualizari

  • +1 (3 voturi)    
    Zau? (Miercuri, 6 februarie 2019, 11:40)

    MinDepous [utilizator]

    Sursa?
    Pentru ca am sters un astfel de mesaj la cateva ore dupa, cam acum o saptamana sau doua saptamani.
    Ma rog, folosesc Messenger Lite for Android, dar ma indoiesc c-ar fi avut acea functionalitate in clientul Lite inaintea celui full.

    Actually: am testat acum - am sters un mesaj trimis pe 30 ianuarie.

    Asadar, ce sursa ati folosit pentru acest articol? Pentru ca nu se prea pupa realitatea cu ce afirmati in articol. Daca ati preciza si sursa, am putea comenta acolo, insa n-ati facut asta, asa ca, noh, voila comentariile aici :-)
    • +1 (1 vot)    
      ai citit articolul? (Miercuri, 6 februarie 2019, 13:06)

      victor L [utilizator] i-a raspuns lui MinDepous

      "utilizatorii vor putea șterge mesaje trimise pe Messenger, iar pentru asta au 10 minute din momentul trmiterii "
      10 (zece) minute.
      • -1 (1 vot)    
        Da, am citit. (Miercuri, 6 februarie 2019, 15:31)

        MinDepous [utilizator] i-a raspuns lui victor L

        Ai putea fi un pic mai putin asshole cu mine, ca n-am jignit pe nimeni.
        Cum spuneam, tot pe Messenger (Lite) am sters si eu. Si ala tot al Facebook este. E o varianta mai redusa a celui full (lol, logic!).
        Daca ala redus permite stergerea unui mesaj mai vechi de 10 minute, cum anume e articolul asta stire?

        Asta am scris. Ai citit comentariul meu?
        • +1 (1 vot)    
          Mesaje sterse (Miercuri, 6 februarie 2019, 16:45)

          gabiachim [utilizator] i-a raspuns lui MinDepous

          L-ai sters de la tine de pe messinger dar la destinatar a ramas. Fa o proba ! ��
    • +2 (2 voturi)    
      si de unde l-a sters? (Miercuri, 6 februarie 2019, 14:00)

      stupidu [utilizator] i-a raspuns lui MinDepous

      de la tine sau de la destinatar? ai verificat daca mai e vizibil la destinatar?
      • -1 (1 vot)    
        Corect (Miercuri, 6 februarie 2019, 15:35)

        MinDepous [utilizator] i-a raspuns lui stupidu

        De la mine. Insa, cum am zis in alt comentariu: ce sens are sa iti permita sa stergi un mesaj doar de la tine? Nici in WhatsApp (tot al Facebook) nu puteai sterge mesaje, apoi cand ai putut, era in ambele parti. De ce ar fi implementarea pentru Messenger diferita?

        https://learn.g2crowd.com/how-to-delete-facebook-messages
        Aparent, era disponibila din octombrie 2018.
        Aici zic c-ar fi aplicata doar one-side: https://www.wikihow.com/Delete-Messages-on-Facebook-Messenger

        So... asta am intrebat si eu in comentariul initial.

        Nu am cum sa verific la destinatar pentru ca nu e online momentan :))
    • +2 (2 voturi)    
      Explicatie (Miercuri, 6 februarie 2019, 14:00)

      Migo [utilizator] i-a raspuns lui MinDepous

      In momentul de fata, poti sa stergi mesaje doar ca sa nu le mai vezi tu. Cel caruia i le-ai trimis, le va vedea in continuare.
      • -2 (2 voturi)    
        lol (Miercuri, 6 februarie 2019, 15:30)

        MinDepous [utilizator] i-a raspuns lui Migo

        Si ce sens are sa le poti sterge doar de la sender?
        Adica, inainte nu puteam asta. Ce fel de functie e asta daca nu le sterge si din cealalta parte?
    • -1 (1 vot)    
      User experience: low to none (Miercuri, 6 februarie 2019, 15:38)

      MinDepous [utilizator] i-a raspuns lui MinDepous

      Mama, cum e navy blue-ul ala in textul aldin negru...
      Ori nu era acolo prima oara (si-am verificat daca e vreun link inainte sa comentez), ori n-am dat cu mouse-ul peste el.

      Oricum, 10 points to HotNews for hiding an URL in plain sight! :))