Radu Georgescu, presedinte GeCad: Exista programatori americani care vin sa lucreze in Romania, pentru ca la ei nu mai gasesc de munca

de Vlad Barza     HotNews.ro
Joi, 30 octombrie 2008, 13:53 Economie | IT


Viitorul nu suna deloc bine pentru IT-ul romanesc
Foto: AGERPRES
Tot mai multi programatori americani vin sa lucreze in Romania, pentru ca in SUA nu mai gasesc de lucru din cauza crizei, spune Radu Georgescu, presedinte GeCad Group. Criza va fi dura pentru IT-ul romanesc, jumatate din companii ar putea sa nu mai existe peste un an, in special cele dependente de un singur beneficiar care la randul sau are mari probleme, a adaugat seful GeCad in cea de-a treia zi a evenimentului de IT si telecom International Broadband Conference, Mixing the Channels.

"E un trend care acum ceva timp parea incredibil, aducem americani in Romania si le convine sa lucreze in unele cazuri pe salarii mai mici decat romanii. La ei nu mai gasesc de lucru si le convine sa vina aici (...) Desi apreciez creativitatea si inteligenta romanilor, trebuie sa spun ca americanii stiu sa lucreze mai bine in echipa, calitate pe care romanii nu o au", spune Georgescu care e convins ca tendinta va mai continua macar un an.

Criza va avea efecte devastatoare si in IT-ul local "Cred ca jumatate din companiile de IT prezente acum nu vor mai exista peste un an, insa vor supravietui cei care recunosc ca acum e criza". In pericol sunt in special companiile romanesti de outsourcing pentru ca au unu-doi clienti care daca au probleme pe plan mondial afecteaza si compania romaneasca.

Nici filialele romanesti ale multinationalelor nu vor fi scutite de probleme  "Probabil ca vor da oameni afara, in cel mai rau caz, insa in cel mai bun caz nu vor mai creste, vor fi si ele afectate, au anuntat concedieri masive pe plan mondial, unii dau afara 20% din forta de munca".

El a adaugat ca Romania nu mai e intr-o postura pozitiva pentru ca nu mai e o tara cu forta de munca ieftina in IT. "Dand afara oameni din alte parti, in tarile respective apare somaj pozitiv, vor scadea salariile acolo, iar in Romania, atat timp cat nu vor scadea salariile, vor fi mereu tari unde salariile sunt mai mici decat la noi. In Romania acum un american e mai ieftin decat un roman".

Georgescu spune ca programatorii romani gasesc tot mai greu de lucru in tara, daca acum sase luni puteau veni ei sa puna conditii salariale, acum sunt in cautare de job-uri si pe viitor salariile vor scadea.

"Cred ca lumea ar trebui sa se focalizeze pe proprietatea intelectuala, nu pe outsourcing, outsourcing-ul a fost o greseala, multi oameni au castigat facand asta, si nu e rau, insa trebuie facuta o schimbare, pentru a avea o valoare adaugata reala, numai aceste companii vor supravietui", a mai spus seful Gecad la conferinta de IT organizata de Events.

Georgescu spune ca e imposibil de spus cand vom iesi din criza, insa cu siguranta nu va fi mai repede de un an.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.






17984 vizualizari

  • +4 (4 voturi)    
    Daaa (Joi, 30 octombrie 2008, 14:03)

    ITist [anonim]

    In general pare corect ce spune dl Georgescu, dar nu are legatura cu americanii. E vorba doar de juniorii care cer salarii indecent comparativ cu experienta lor. Dle Georgescu, credeti ca vor scadea si salariile seniorilor?
    • +15 (19 voturi)    
      americanii astia cauzeaza probleme dom'le (Joi, 30 octombrie 2008, 16:03)

      piticu de gradina [anonim] i-a raspuns lui ITist

      va zic io, noi piticii de gradina nu mai avem loc in oras de americanii astia veniti sa lucreze ieftin in IT. dai de ei peste tot, de la alimentara pina la concertele lu hadrian copilu minune si florin salam.

      si si-au luat toti loganuri si garsoniere in rahova si salajean. de aia e asa aglomerat bucurestiul.

      zau, ar trebui sa nu li se mai dea vize dom'le. asa ceva nu se mai poate, nu mai poti sa scrii 2 linii de cod in romana fara sa dai de nijte cod scris de niste americani.
      • -1 (3 voturi)    
        mersul lucrurilor (Vineri, 31 octombrie 2008, 0:15)

        atreus [anonim] i-a raspuns lui piticu de gradina

        he he he! Cand se bate vreo 5 - 10 ani ideea ca IT-istii sunt extrem de cautati si de ceruti trebuie sa te astepti ca o sa apara o inflatie. Exemplu de neadaptare la cerere sau un dezechilibru cerere oferta. Cand acu vreo 6-7 ani am zis ca peste 6-7 ani o sa fie IT isti pe toate gardurile unii mi-au spus ca nu-s normal... O sa vedeti voi ce cautati o sa fie medicii si inginerii in urmatoarea perioada si cum cei cu "studii europene", drept, stiinte politice si ISE o sa se reprofileze. Dar asta e o tendinta normala de reechilibrare a ofertei.
        • +2 (4 voturi)    
          IT-ist.... (Vineri, 31 octombrie 2008, 8:38)

          Anonim [anonim] i-a raspuns lui atreus

          Draga, e o diferenta MARE rau de tot intre IT si programare ce zice nenea asta.
          IT-ist e si operatorul de calculator si administratorul de retea si programatorul.
          Evident exista niste mici diferente intre ei.

          Eu iti zic atat: am terminat o facultate de profil si din ~100 de studenti din serie mai putin de 10% erau programatori buni.
          Restul de 90% erau evident IT-ist...
          • 0 (0 voturi)    
            re: programatorii din ro 95% fara nimic special (Sâmbătă, 1 noiembrie 2008, 5:11)

            R [anonim] i-a raspuns lui Anonim

            excelent comentariul, asa e; mi-au trecut prin firma peste 80 de programatori in 6 ani; nu prea isi stiu propria meserie; si doar 2-3 au fost cu adevarat buni; deci 5% as spune; (sa spui ca programatorilor din romania le lipsesc doar 'lucrul in echipa', sau 'managementul, e un understatement ;)
          • 0 (0 voturi)    
            programator bun (Duminică, 23 noiembrie 2008, 20:41)

            dan [anonim] i-a raspuns lui Anonim

            pai aia 10% care sunt programatori buni sa fi sigur ca sunt buni si in alte domenii decat programarea,domenii unde se castiga mai bine. Programarea asta pe o baza de date pentru web ti-o face un it-ist.
        • +3 (3 voturi)    
          hahaha (Vineri, 31 octombrie 2008, 9:17)

          liviu [anonim] i-a raspuns lui atreus

          of fii itsti... programatori web si de baze de date...
          un programator C++/java etc bun nu se prea gaseste ...
          un administrator de retea la fel...
          si nu vorbesc prostii...
      • +4 (4 voturi)    
        Io am vazut un programator american .... (Vineri, 31 octombrie 2008, 8:57)

        MIHAI 2 [anonim] i-a raspuns lui piticu de gradina

        ....cantand in metrou...s-a dat jos la Industriilor....Totusi aia care spala parbrize la Piata Muncii par mai degraba canadieni...
    • +1 (1 vot)    
      Indecentul securizat romaneste cu keye publica (Joi, 30 octombrie 2008, 16:43)

      Indecentul [anonim] i-a raspuns lui ITist

      Total de acord cu salariile cerute de unii care se cer la computer pe teme de programare.

      Dar hai sa ramanem decenti domnule Georgescu !

      De cand ati vandut mirificul antivirus se pare ca treaba cu securitatea nu merge asa bine ....si poate ar fi cazu' sa mai bagam ceva confuzie in piata pe langa alti mari cunoscatori care vorbesc de crize...putina rusine...si sunt dezamagit de hotnews care da pe sticla asemenea subiecte incitante....slab..slab....foarte slab

      Lipsa totala de argumente forma si fond
  • 0 (14 voturi)    
    Ce urmareste domnu? (Joi, 30 octombrie 2008, 14:05)

    cristian [anonim]

    Vrea cumva sa scada salariile ca sa castige domnii mai mult. Stati linistiti suntem de minim 2 ori mai ieftini decat strainii.
    Sa nu uite ca programele nu sunt ceva perisabil si merg numai la export asa ca ciocu mic.
    Dc vor incerca ceva mama lor, imi iau CREIERASUL acesta mare si aducator de bani si plec din RO imediat.
    • +1 (9 voturi)    
      Pai bine Cristian (Joi, 30 octombrie 2008, 14:57)

      sile [anonim] i-a raspuns lui cristian

      Creierasul acela mare iti spune tie ca in ciuda faptului ca toata lumea e in criza, la noi salariile or sa ramana la fel?

      De minim 2 ori decat strainii nu suntem, ba chiar suntem de vreo 10 ori mai scumpi ca un chinez sau un indian. Stiu, mai e si aspectul calitatii, dar asa cum se spune si in interviu, programatorii romani nu mai sunt ieftini de multa vreme.

      P.S. Sa nu uitam ca daca muti un job din afara in Romania si angajezi pe cineva cu jumatate salariu, nu inseamna ca ai economisit jumatate din bani. Apar automat (multe) alte costuri.
      • +3 (11 voturi)    
        de unde aveti datele? (Joi, 30 octombrie 2008, 15:25)

        domnu sile [anonim] i-a raspuns lui sile

        uite ca in cluj la fosta firma s-a primit un proiect pt motorola pt ca indienii erau prea scumpi. de unde ai d-ta date cum ca indienii sunt de 10 ori mai ieftini? chiar crezi bazaconiile cu romanii tartori la MS? si ca ce mari salarii avem?
        un priten tocmai imi zicea ca la siemens in croatia salariul era de 1.5 ori mai mare ca in Romania. si asta ca sa nu mergem la tari unde salariile sunt chiar mari.
        • +1 (1 vot)    
          Mere cu pere (Vineri, 31 octombrie 2008, 10:51)

          Eu [anonim] i-a raspuns lui domnu sile

          Indienii is mai ieftini ca noi cu mult, la pretul pe ora. Dar is is mai prosti. Consecinta e ca per ansamblu costurile in India, daca nu is proiecte de genul facut tricotat php orbesc sau scris documentatie, is mai mari.

          Info asta nu provine din experienta personala, dar e verificata pe baza mai multor clienti si parteneri care au avut ocazia sa lucreze cu indieni.
      • +6 (6 voturi)    
        Ei hai... (Joi, 30 octombrie 2008, 15:34)

        Anonim [anonim] i-a raspuns lui sile

        Nu suntem de 10 ori mai scumpi ca un indian, care programator bun fiind poate castiga peste 1000 de coco, poate te referi la alte activitati.

        Si mie mi-e frica de criza, dar exista si reversul: stiu de firme FOARTE mari care vor sa multe SUTE de joburi din Vest in Romania.
        Asta ca sa fim corecti!
      • +4 (6 voturi)    
        Eronat (Joi, 30 octombrie 2008, 16:23)

        Mihai [anonim] i-a raspuns lui sile

        Si indienii sunt scumpi acuma, tocmai pentru ca li s-a dus vestea si acum sunt multe companii care au facut outsourcing acolo. Plus ca migreaza foarte des, cica la vreo 6 luni schimba locul de munca. Si culmea, pt ca lucreaz in acelasi parc industrial, nici nu schimba prea mult timpul pierdut cu transportul :).

        Ca sa nu mai vorbim de calitate, majoritatea celor care au lucrat cu ei zic ca trebuie sa repari dupa ei, sau sa le dai mura-n gura toate specificatiile, nu au initiativa si alte alea.
      • +4 (8 voturi)    
        comparatii cu China si India (Joi, 30 octombrie 2008, 18:35)

        Ioio [anonim] i-a raspuns lui sile

        lucrez intr-o multinationala ce are filiale si prin China/India... perceptia ca noi avem salarii mai mari cu pana la 10 ori mai mari e falsa! Sa va explic: eu cu 5 ani experienta, salar de ~500euro! ajung la Shanghai si chinezul caruia eu trebuia sa-i fac training, aflu ca are dupa 2 ani de job in aceeasi multinationala are 800euro salar+ore suplimenatre platite+transport+2 mese pe zi toate asigurate de firma; cand vine vorba de India salariile sunt si mai mari: dupa doi ani ajung la 1500 de euro. Si ma refer la oameni cu aceeasi calificare profesionala ca si mine si cu experienta profesinala mult mai putina. Si asta in conditiile in care preturile la bunurile de larg consum sunt de 10 ori mai mici ca in Romanica!
        Si daca cu Chinezii poti colabora acceptabil, cu Indienii e durere!
        E drept ca pentru China si India exista considerente politico-economice puterice - concentreaza aproape juma' din populatia globului reprezentand o piata cu potential urias!
        Ca fapt divers, filiala din Romania a aceleiasi multinationale, raporteaza anual cele mai mari profituri pe toata Europa(!)
        • +2 (4 voturi)    
          sa fim seriosi (Vineri, 31 octombrie 2008, 0:52)

          serban [anonim] i-a raspuns lui Ioio

          fii, domnule, serios cu 500 de euro dupa cinci ani de experienta! sa ma ierti, dar ori nu iti cunosti valoarea adevarata, ori mai mult nu meriti, una din doua. Nu exista un astfel de salariu decat pe plantatii, pt nivelul de 5 ani experienta
          • 0 (0 voturi)    
            si mai seriosi... (Vineri, 31 octombrie 2008, 10:37)

            Ioio [anonim] i-a raspuns lui serban

            Pai daca matale crezi ca in afara Bucurestiului esti platit cu mai mult... Sa fi sanatos!
            Si intamplarea e de acum 2 ani(!!!) nu de anul acesta!
            • 0 (0 voturi)    
              esti platit mai mult :) (Vineri, 31 octombrie 2008, 11:21)

              Lucian* [utilizator] i-a raspuns lui Ioio

              in afara Buc pt slujbe de genul ala poti gasi chiar si salarii de 700-800 iepuroi in mana.
              Dupa 5 ani ai sanse sa vezi 1000 in mana.
              Un lead programmer in Siemens vedea si 1200 de euro in mana.

              Sunt din provincie... :)
              • 0 (0 voturi)    
                Salarii........ (Vineri, 31 octombrie 2008, 12:28)

                Skonx [anonim] i-a raspuns lui Lucian*

                Intr-adevar, 500 e f putin daca esti la nivelul unui om cu experienta de 5 ani. Sau poate ti-a fost teama sa mergi sa-ti negociezi o marire. Si mie mi-a fost, dar am facut-o. Si rezultatul 1300 Euro. In "provincie", 8 ani experienta in C/C++, actualmente senior software engineer.
                • 0 (0 voturi)    
                  ,,,,salarii sau venituri! (Vineri, 31 octombrie 2008, 13:45)

                  echo... [anonim] i-a raspuns lui Skonx

                  povestea e veche de doi ani.... si comparatia de altfel, e veche de doi ani...
                  Vi se pare ca si-a zis tipul veniturile? A discutat doar de salarul de incadrare...
                  si daca pleca prin Strainezia, nu credeti ca isi facea grosul de acolo????
        • 0 (0 voturi)    
          Nush' pe ce iei mata 500 EUR ... (Vineri, 31 octombrie 2008, 10:54)

          Eu [anonim] i-a raspuns lui Ioio

          ... da' noi nu platim banii aia decat la super-juniors, sau la oameni care in afar de markup nu stiu altceva. Si fiind din provincie in mod cert la mitici lefurile echivalente ar fi mai mari. Drept e insa ca nu suntem multinationala :D - cel putin la noi multinationalele au faima ca platesc prost.
      • +1 (1 vot)    
        aha... (Vineri, 31 octombrie 2008, 9:19)

        liviu [anonim] i-a raspuns lui sile

        am lucrac cu chinezi la vechiul job si am vazut de ce sunt in stare... inter in loc de enter, o exprimare si o capacitate de intelegere care lasa mult de dorit....

        este un motiv pentru care gameloft si-a mutat portarea si testarea in china (chestiile ieftine) si creatia si-a lasat-o in romania
    • +3 (5 voturi)    
      Ce urmareste domnu (Joi, 30 octombrie 2008, 15:18)

      Ovidiu [anonim] i-a raspuns lui cristian

      De cele mai multe ori, cea mai simpla explicatie e si cea adevarata..Aia care e in fata ochilor si nu o vezi de nas :))

      Indubitabil, toate categoriile sociale vor fi afectate de criza, mai exact de somaj. Dar asta nu inseamna decit un triaj, in functie de costuri si performanta reala. La fel ca si piata imobiliara, de ce sa nu recunoastem,piata muncii din Romania in domeniul IT este putin umflata. E insa greu de crezut perspectiva apocaliptica pe care o prezinta mister, ca vezi doamne o sa ne scoata americanii din tara de multi sau de buni ce vor fi :)) Da sigur, vor veni unii, dar intr-adevar pe posturi de management, sau de consultat si probabil si citiva programatori.

      Ce urmareste domnu? Sa angajeze programatori buni, pe bani putini. Si la fel cum zvonistica a functionat in imobiliare asa poate functiona si aici. Ar vrea sa vada programatorii in panica, ar vrea sa vada multi in somaj sa aiba de unde alege, si sa mai puna si el conditiile, sa isi ia revansa cum se zice :)
      • +1 (1 vot)    
        nu merge (Vineri, 31 octombrie 2008, 13:43)

        Thorgrim [utilizator] i-a raspuns lui Ovidiu

        Eu nu vad nici o legatura cu piata umflata a imobiliarelor. Alea se vand la romani, pe cand softul se vinde in afara (in afara de oareshce softuri de contabilitate, cabinete medicale si alte activitati care trebuie "reglementate" dupa legea romana) si programatorii romani sunt platiti sub nivelul programatorilor vestici. Domnul Georgescu nu cred ca are cum sa sperie muncitorii in IT, pentru ca nu-i nimeni dobitoc sa-si dea demisia de la actualul loc de munca sa se angajeze la altii care platesc mai prost. De picat firmele de soft ca mustele deocamdata nu putem vorbi, lucru curios ca desi e "criza", site-urile de recrutare sunt pline de anunturi, iar cireasa de pe tortul meu personal e ca ieri m-a sunat un headhunter sa imi ofere nushce super post la naiba stie ce firma. Deci, unde-i criza domn' Georgescu?
        • 0 (0 voturi)    
          Absolut (Vineri, 31 octombrie 2008, 14:26)

          Ovidiu [anonim] i-a raspuns lui Thorgrim

          Comparatia cu piata imobiliara era din urmatorul punct de vedere: data fiind lipsa de personal IT in companiile care au inregistrat un boom al afacerilor pe acest segment, s-a recurs de multe ori la varianta "angajam tot ce are 2 miini si scrie cod" pe salarii care au tot crescut prin acelasi mecanism ca si preturile din imobiliare. Adica fara discernamint. E o comparatie doar din punctul asta de vedere. Dar afacerile asa cum se dezvolta pot sa si dea inapoi. Exista multe firme care au angajat 100+ de "programatori" doar ca sa faca fata comenzilor de soft in sistem outsourcing. In vreme de "criza" comenzile vor scadea iar firma se va vedea fortata sa ia masuri. Adica sa zboare afara oameni, ca sa nu o mai lungim. Felicitari pentru super-postul de care ziceai, dar domeniul nostru nu e inca in criza, si eu pot sa iti vorbesc de astfel de oferte :). Nu te grabi sa aplauzi, daca se ajunge la somaj pe segmentul pe care lucrezi o sa vezi ca e posibil sa tragi ca nebunu' sa nu fi inlocuit. Cel putin asa vad eu, fiecare cu punctul lui de vedere...
    • 0 (0 voturi)    
      CREIERASELE :)) (Vineri, 31 octombrie 2008, 11:38)

      CiciRici [anonim] i-a raspuns lui cristian

      Dap... mi-l iau si eu pe al meu, si sa se aleaga praful in urma. Cand am iesit din facult, timp de 10 ani mi-am zis: "Daca toti oamenii capabili pleaca, cine ramane sa faca si aici cate ceva?" Patriot, deh.. Ei bine, la cum evolueaza marlania aici... sunt in proces de a vinde tot si.... v-am pupat pe gingie! :) M-am saturat sa fiu jefuit! Voi sa ramaneti, sa-i asteptati pe americani.../
  • +7 (17 voturi)    
    geniala insiruire de tampenii (Joi, 30 octombrie 2008, 14:06)

    ma sparg de ras [anonim]

    1. vin americanii sa lucreze in romania
    2. pe bani mai putini decat romanii
    3. la firme care vor da faliment in maxim 1 an

    buahaahahaa. pai daca e asa ca dau faliment imediat la ce mai vin aia ma din america? nici nu-si scot biletu de avion. pana vin, pana gasesc chirie, pana incep lucrul, gata firma e in faliment.
    induiosator de stupid "articolul"
    • +1 (9 voturi)    
      nu vin in outsourcing... (Joi, 30 octombrie 2008, 14:16)

      Psycon [utilizator] i-a raspuns lui ma sparg de ras

      Americanii vin in GeCad si alte firme de genul asta... si nu pe pozitii de junior programmer.
  • +5 (7 voturi)    
    Mi se pare foarte tare... (Joi, 30 octombrie 2008, 14:08)

    Radu [anonim]

    Imi aduce aminte de o melodie compusa de Cassa Loco,"Eterna si fascinanta Romanie", in care se spunea ca UE si NATO au primit invitatie sa intre in Romania, Dacia cumpara Chrysler si General Motors, etc. :))
    Oricum, sper totusi ca efectele pe care Radu Georgescu le prezice, privind falimentarea unor companii romanesti de IT, sa nu se produca cu o intensitate foarte mare... Daca e sa falimenteze, sa fie maxim un sfert, jumate ar fi mult prea mult...
  • -1 (7 voturi)    
    da, da... (Joi, 30 octombrie 2008, 14:13)

    kelu [anonim]

    ... de ziua ta :))!
  • +3 (11 voturi)    
    Imaginatie bogata (Joi, 30 octombrie 2008, 14:14)

    test [anonim]

    De cand stiu americanii de existenta Romaniei, chiar si programatori fiind ei? Lasati-o mai moale cu articolele astea SF, menite sa creeze alte isterii in deja mult prea marele morman de prostie libera.
    • -1 (3 voturi)    
      Imaginatie (mai putin) bogata (Joi, 30 octombrie 2008, 15:11)

      cutarescu [anonim] i-a raspuns lui test

      @test: Americanii stiu de existenta Romaniei inca de pe la 1848, apoi au mai aflat ceva cu ocazia primului razboi mondial, perioada interbelica a adus continut brandului de tara (la Romania ma refer, da), pe de o parte datorita oamenilor de cultura, pe de alta parte, datorita regalitatii. Americanii mai stiau de Romania si atunci cand au hotarat ca aceasta sa ramana sub influenta Rusiei, si atunci cand ne-am facut vizite reciproce in timpul dictaturii lui Ceausescu, si atunci cand am avut una dintre cele mai sangeroase revolutii "live, pe teveurile intregii lumi", si atunci cand Georgescu s-a gandit sa dezvolte o solutie antivirus care a ajuns sa fie no.2 pe piata in 2003, si atunci cand a facut miscarea desteapta (parerea mea) de a vinde aceasta solutie lui Microsoft (dap, tot americani si aia). So, las-o si tu mai mai moale, ca stiu ca poti :)
      • +1 (1 vot)    
        ce sa zic (Joi, 30 octombrie 2008, 15:42)

        xulescu [anonim] i-a raspuns lui cutarescu

        romania nu exista ca stat in 1848.
      • +1 (3 voturi)    
        great job (Joi, 30 octombrie 2008, 15:59)

        next [anonim] i-a raspuns lui cutarescu

        Ne bucuram ca stii atatea despre americani. Du-te la ei, sa te umple de "lapte si miere". Si uite asa mitul nu va disparea atata timp cat exista oameni ca tine, care nu vad dincolo de cuvinte si se umfla in pene mai mult decat e nevoie. Great!
      • +1 (1 vot)    
        romania - budapest? (Joi, 30 octombrie 2008, 18:41)

        eliberator [anonim] i-a raspuns lui cutarescu

        Cam asa m-a luat un american asta vara cand imi petreceam concediul in Atena :).

        Corect: americanii nu stiu de Romania prea exact, sunt unii, dar ne confunda cu comunistii rusi sau cu cei ce traiesc in "Budapest".

        I-am raspuns: romania - bucharest, not budapest ;).
        • +1 (1 vot)    
          bucharest, not budapest (Vineri, 31 octombrie 2008, 9:22)

          Bucuresteanu [anonim] i-a raspuns lui eliberator

          Se face un pic prea mult caz de treaba asta cu gresitul capitalei. La urma urmei, bine ca e vorba de Budapesta si de alta - Sofia sau mai stiu eu ce alta capitala de republica filo-rusa.

          Cat despre confuzie ... e fireasca: ia sa zica cineva, repede si fara sa se uite pe harta, care este capitala statului american Nebraska ??

          P.S. Nici eu nu stiu :))))
          • 0 (0 voturi)    
            wow (Vineri, 31 octombrie 2008, 11:24)

            Lucian* [utilizator] i-a raspuns lui Bucuresteanu

            exista un stat Nebraska ???
            ziceam si eu asa...
            Nici americanii nu stiu ca Dallas nu este capitala statului Texas. Este Austin.
            • 0 (0 voturi)    
              woow (Vineri, 31 octombrie 2008, 16:42)

              bucu' [anonim] i-a raspuns lui Lucian*

              Da, exista !

              Si ma indoiesc ca americanii nu stiu ca Dallas nu este capitala statului Texas.

              Cum ar putea gresi tocmai cu statul de unde e originar cel mai rau lucru care li s-a intamplat in ultimii 8 ani, adica G.W. Bush ?
      • 0 (0 voturi)    
        mai sunt si alte cazuri (Vineri, 31 octombrie 2008, 11:28)

        Lucian* [utilizator] i-a raspuns lui cutarescu

        un General roman care a participat la razboiul de secesiune. A fost chiar si o nava de razboi botezat cu numele lui.
        !877 - se cumpara la greu armament din SUA.
        1942 - fortareata Ploiesti (Tidal Wave)
        etc
  • +2 (8 voturi)    
    prostii (Joi, 30 octombrie 2008, 14:18)

    vali [anonim]

    ma mira ca un director in IT poate sa spuna asa prostii
    1)americani sa vina in Romania? cati, unde? unul nu inseamna ca vin incoace
    2) daca esti filiala a unei multinationale cu angajati in SUA si Romania pe cine dai afara, pe aia din state ca astia din Rom tot sunt de 4 5 ori mai ieftin
    3) pe bestjobs in IT nu mi se pare ca s-a schimbat prea mult oferta de joburi...asa ca de unde somaj in IT?
  • +3 (7 voturi)    
    despre asta e vorba (Joi, 30 octombrie 2008, 14:18)

    altu [anonim]

    alt "specialist" care baga soparla
  • -8 (12 voturi)    
    Shhh (Joi, 30 octombrie 2008, 14:19)

    Licuriciul [anonim]

    Habarnistilor, taceti, ca asa e.
    • +2 (6 voturi)    
      blah blah (Joi, 30 octombrie 2008, 15:03)

      price [anonim] i-a raspuns lui Licuriciul

      Cu venitul americanilor , nu pot sa zic decat hahahahaha. De ce naiba ar veni in romania??? Exista franta , germania ,exista multe alte tari in care se pot duce , dar nu toata lumea va veni in romania. Articolul asta mi se pare de 5 lei si menit sa contribuie la descresterea salariilor in IT pe principii nefondate, ca na se poarta. Pt un director si mai ales unul din domeniul IT mi se pare un brainless moron.
      • 0 (0 voturi)    
        bla2 (Vineri, 31 octombrie 2008, 0:25)

        Petre [anonim] i-a raspuns lui price

        cati americani vazusi tu, care sa vorbeasca franceza sau germana?
        in ro se pot descurca f.bine cu engleza, daca iti inchipui ca acelasi lucru se intampla in franta sau germania te inseli "big time".
        exista destui francezi si nemti calificati care cauta de lucru, iar salariile solicitate nu sunt chiar asa mari cum visati voi.
    • -1 (7 voturi)    
      true, true ... (Joi, 30 octombrie 2008, 15:05)

      _darkstar_ [utilizator] i-a raspuns lui Licuriciul

      n-am mai multe conturi sa iti scot minusurile;

      deh, din habarnistii care stau cu destu' pe vot (deci frecat menta degeaba) cati au facut o companie, din care sa vanda o divizie catre MS?
  • 0 (6 voturi)    
    Habarnism! (Joi, 30 octombrie 2008, 14:23)

    Aurel Prisecaru [anonim]

    Pe dl. Georgescu il suspectez de habarnism inca din ziua cand a crezut ca a gasit sfatul Graal vanzand antivirusul ala blestemat la M$. Adica viziune de viitor nexam, dovada si mocirla in care se cam zbate in momentul de fata cu fiecare dintre initiativele dansului.
    Cat despre valul asta de FUD (Fear.Uncertainty.Doubt) care acum bate si in IT-ul mioritic domnia sa deja devine penibil. Ce rost are sa extrapolez experienta unui "x" - hai! a 100 de "x" - de misfits made in USA care acum umbla de beleregi sa caute ceva mai "horny" pt creierul lor si mai banos pt portofel, pe te mai miri unde prin lume si naufragiaza galagios in Romania.
    Romania are prin prisma talentelor si a ManDay-urilor f.f. ieftine inca, mult de mult de la occidentul doritor de maxima automatizare in cam orice domeniu. Singura sansa ca tara asta sa piarda SI IT-ul ar fi ca fabrica Letea sa se lase de produs hartie si sa treaca la productia de abace cu care sa-i scoata de pe piata "falimentara" pe famelnicii astia de programatori!
    Failure, Mr. Georgescu! U're an EPIC failure.
  • +2 (6 voturi)    
    chiar asa? (Joi, 30 octombrie 2008, 14:24)

    make21 [anonim]

    Sa o vad si pe asta cum vine un american sa locuiasca in tigania numit bucuresti.Oare chiar asa prosti ne cred astia?
  • +3 (7 voturi)    
    Comice (Joi, 30 octombrie 2008, 14:30)

    Catzavencu [anonim]

    =))))))
    D-lor redactori, faceti o rubrica "Comice" si aruncati articolul acesta acolo! Va multumrs anticipat!
  • +5 (9 voturi)    
    Shhh licuriciule, ca sunt shhoparle (Joi, 30 octombrie 2008, 14:33)

    Alias [anonim]

    Exista doua tipuri de soparle la Romanica la ora actuala:

    1. sindicate: vedeti ce faceti, ca cerem 50% marire la salariu.
    2. patroni: vedeti ce faceti, ca va dam afara / scadem salariile, ca vin americanii / chinezii / babuinezii sa lucreze in RO.

    Oricum, asta cu americanii IT-isti in Romania e similara cu aia a lu Geoana, cu cosmonautul roman la NASA.
  • +4 (8 voturi)    
    incercare penibila de manipulare a pietei (Joi, 30 octombrie 2008, 14:34)

    Cosmin [anonim]

    Intradevar sectorul IT va inregistra pierderi insemnate daca criza continua, atat in romania cat si in afara Dar de aici si pana sa afirmi ca ne-au invadat americanii...pe banii putini... trebuie sa fi in stare de ebrietate sa afirmi asa ceva.

    Companiile de soft isi vor consolida pozitia deja detinuta prin produsele/serviciile pe care le au deja in portofoliu. Anticipez ca multe companii nu vor mai risca in demararea unor proiecte noi, deoarece nu isi vor permite sa sustina campanii de marketing, publicitate. Unele isi vor restrange activitatea in sectoare profitabile.

    Cererea de juniori va scadea. Vor exista disponibilizari din departamente de support, hr, vanzari (ex call center-urile, outsourcing, dezvoltatorii de erp-uri, situri web). Majoritate senioriilor nu cred ca vor fi afectati.
  • -2 (8 voturi)    
    Sustineti piata de IT din Romania! (Joi, 30 octombrie 2008, 14:35)

    altu' [anonim]

    Pentru a sustine piata de IT din Romania la urmatoarea negociere de salariu o sa cer scaderea acestuia cu 20%. Va sfatuiesc si pe voi sa faceti la fel!!!
  • +6 (10 voturi)    
    Interese (Joi, 30 octombrie 2008, 14:36)

    ion [anonim]

    Nenea vrea sa plateasca salarii mai mici din acest motiv scoate asemenea tampenii pe gura. E dreptul lui sa o faca cum e si dreptul nostru sa nu picam in plasa.
  • +3 (7 voturi)    
    Si marmota? (Joi, 30 octombrie 2008, 14:37)

    Alex [anonim]

    LOL
    Pe americanii aia care au venit in Romania sa lucreze la "CeCad" ii cheama Rajkumar Balakrishna si Xing Hao si nu aveau forme legale de munca in USA. Biletul spre Romania le-a fost subventionat de DHS.
    • -1 (1 vot)    
      marmota fara viza (Vineri, 31 octombrie 2008, 9:18)

      [Un] [anonim] i-a raspuns lui Alex

      Indienii chiar si cu green card de la americani nu reusesc sa intre in romania, ai nostrii nu vor sa le dea viza. Am lucrat acum cativa ani la o filiala americana in bucuresti si au incercat sa trimita un indian pentru cateva zile aici, nu au reusit in nici un fel.
  • +7 (9 voturi)    
    nici n-as fi zis (Joi, 30 octombrie 2008, 14:39)

    gigel [anonim]

    Tovarasul Georgescu este renumit printre programatori ca si atunci cand ii merge excelent da salarii la negru, e un avar terminat, lesinat daca pierde un leu nou. E normal sa incerce starnirea unui trend doar-doar mai ciupeste leul ala nou. Un patetic expirat. N-a stiut sa-si tina oamenii, cand n-a mai avut pe cine trebuie angajat a vandut repede la micro$oft antivirusu'. Prietenii stiu foarte bine de ce. Ce sa-i faci daca esti bolnav de avaritie, asa mori.
    • 0 (2 voturi)    
      bine zici (Joi, 30 octombrie 2008, 15:06)

      anonimus [anonim] i-a raspuns lui gigel

      hi hi hi, chiar ca tovarasu georgescu :) oare si-a luat bascheti si blugi noi?
    • +3 (5 voturi)    
      Antivirusu' (Joi, 30 octombrie 2008, 15:15)

      ha [anonim] i-a raspuns lui gigel

      BTW: a scos microsoftu' vreun antivirus bazat pe cel cumparat de la GeCad? Sau : l-au cumparat (ca era cel mai ieftin), l-au analizat si s-au razgandit? Scuzati-mi impertinenta de a ignora orice inseamna Microsoft.
      • 0 (0 voturi)    
        ms (Vineri, 31 octombrie 2008, 9:40)

        [Un] [anonim] i-a raspuns lui ha

        Microsoft a cumparat multe firme din Romania, GeCad fiind doar una dintre ele si singura la care i s-a facut publicitate. Pe Microsoft ii intereseaza de fapt sa cumpere programatorii buni care lucreaza la un produs cunoscut si similar cu ce au ei, asa ca vine in Romania si cumpara firme cu tot cu programatori la preturi mici pentru ei, mari pentru noi. Cu GeCad au impuscat mai multi iepuri, la vremea respectiva ei avand cel mai bun antivirus din lume si gratis pentru linux.
  • +1 (5 voturi)    
    rushine! (Joi, 30 octombrie 2008, 14:40)

    sly [anonim]

    Vad ca se manipuleaza la toate nivelele...
    Am intrat in era speculatiilor... unde totzi cauta sa prosteasca pe fatza... naivii!
    Nu mai exista pic de obraz!
  • +1 (5 voturi)    
    La mine au inceput sa angajeze americani (Joi, 30 octombrie 2008, 14:40)

    AlexM [anonim]

    Salut,

    Lucrez într-o companie de IT în Ro, Bucureşti.

    L-a noi au început deja să angajeze americani - numai săptămâna asta au venit 2 colegi noi la mine în departament. Unul e de prin misouri (sau cum s-o scrie) celălalt e din pensilvania aia lor. Băieţi buni, nu beau, nu fumează, nu vorbesc urât... chiar au început să rupă un pic pe româneşte. La ei nu au mai găsit de lucru... urmează să-şi aducă şi familiile
    • 0 (2 voturi)    
      zi-ne si noua la ce firma lucrezi (Joi, 30 octombrie 2008, 14:56)

      Alias [anonim] i-a raspuns lui AlexM

      ca sa putem verifica informatia. daca nu, e vraja.
    • +2 (4 voturi)    
      romana (Joi, 30 octombrie 2008, 14:57)

      Pruteanu [anonim] i-a raspuns lui AlexM

      fii ma serios. tu nu lucrezi ca sa zici ce se intampla la lucru pentru ca nu ai trecut nici de clasa a patra ca sa stii ca "L-a noi..." se scrie cu "La noi"
    • -1 (3 voturi)    
      Ciudat (Joi, 30 octombrie 2008, 15:01)

      un_om_de_cal [utilizator] i-a raspuns lui AlexM

      Mi se pare ciudat. De ce s-ar muta in Romania, cand in IT e relativ usor sa lucrezi de la distanta?
      Am fost si eu in state si nu mi se pare ca viata e mai scumpa decat in bucuresti, deci ar putea foarte bine sa lucreze de acolo pe aceleasi salarii.

      Chiar sunt curios - in ce domeniu lucrati mai exact?
    • +1 (3 voturi)    
      serios? (Joi, 30 octombrie 2008, 15:01)

      george [anonim] i-a raspuns lui AlexM

      la ce firma lucrezi ?
    • -1 (1 vot)    
      educatie (Joi, 30 octombrie 2008, 15:30)

      gigi pedala [anonim] i-a raspuns lui AlexM

      Trebuie invatati sa bea, sa fumeze, sa se uite la fotbal si sa injure. Apoi ii faceti pachetel si ii trimiteti inapoi sa imbogateasca cultura americana.
    • 0 (2 voturi)    
      AlexM stai linistit, romanii te maninca imediat (Joi, 30 octombrie 2008, 17:10)

      Un Trecator Grabit [anonim] i-a raspuns lui AlexM

      AlexM stai linistit, ca romanashi te maninca imediat daca dai informatii mai exacte cu privire la fima unde lucrezi.
      1. Trendul de migrare spre alte tzari (estul si centrul Europei) al celor din IT deja l-am cunoscut prin intermediul citorva romanii care s-au intors in Romania (dupa ce s-au perindat prin Germania, Anglia, USA si Canada).
      2. Cineva <istet> iti dadea sfaturi ca vezi doamne ai gresit cum ai scris un cuvint.
      Parerea mea, pedanteria excesiva si afisata publica este o simpla dovada de prostie.
      • +2 (2 voturi)    
        pedantii astia (Joi, 30 octombrie 2008, 17:45)

        dap [utilizator] i-a raspuns lui Un Trecator Grabit

        "2. Cineva <istet> iti dadea sfaturi ca vezi doamne ai gresit cum ai scris un cuvint. "
        Cu toata ironia ta, aperi un individ care, indiferent de capacitatile lui de programator, nu stie cand sa scrie "la" si cand "l-a". Ok, e pedanterie sa corectezi greseli marunte de scriere, dar omul ala s-a chinuit sa puna o cratima unde nu trebuia. Sa-i rasplatim efortul :D
        • -1 (3 voturi)    
          Pe bune ca nu ai ce face. (Joi, 30 octombrie 2008, 18:36)

          Un Trecator Grabit [anonim] i-a raspuns lui dap

          Mesajul dl. AlexM era despre cu totul si totul altceva. Ai inteles despre ce este vorba in mesaj?

          Omul a scris gresit un cuvint, care nici macar nu era important in construirea frazei.

          Cum am scris mai devreme, pedanteria excesiva este (nu mai repet fraza) dar sa continui cu aceeasi atitudine, scuzatima (eroare gramiticala intentionata) este o dovada clara de stupiditate.
          • +1 (1 vot)    
            Sunt pedant (Vineri, 31 octombrie 2008, 8:38)

            Gogumil [anonim] i-a raspuns lui Un Trecator Grabit

            Poate ca sunt pedant daca iti atrag dumitale atentia ca folosirea incorecta a cratimei este eroare de ortografie si nu de gramatica. Nu sunt pedant daca iti atrag dumitale atentia ca ai scris "scuzatima" si nu "scuzati-ma", "l-a mine la birou" si nu "la mine la birou".

            Sunt pedant daca iti atrag atentia ca in fraza "Omul a scris gresit un cuvint, care nici macar nu era important in construirea frazei." folosirea virgulei dupa "cuvant" este inutila sau ca ai scris "Omlu a csris gresit unc uvant..." insa nu ma acuza de pedanterie daca isi spun ca folosirea incorecta a cratimei este pur si simplu o lipsa de cunoastere si nu o greseala.

            "H-ai l-a revedere"
            • 0 (0 voturi)    
              bine, Pruteanule, fii vigilent! (Vineri, 31 octombrie 2008, 10:30)

              A [anonim] i-a raspuns lui Gogumil

              Si eu credeam initial, la fel ca "Un Trecator Grabit", ca esti doar pedant, dar dupa ce ai insistat deja de 2 ori in aberatia asta, cred ca esti obsesiv-compulsiv deja!
              Nu suntem pe un forum de gramatica si subiectul e altul aici. Fiecare scrie cum vrea atata timp cat se face inteles. Cel putin asa vad eu problema.

              PS: Doamne pazeste-ma sa fi facut vreo greseala, stiu ca ai sa stai vreo juma' de ora (abreviere de limbaj colocvial intentionat folosita) sa-mi purici textul...

              PPS: "Omlu a csris gresit unc uvant" se cheama "typo", (sau "greseala de tastare", ca sa nu zici ca o dau in neologisme excesive), nu greseala gramaticala si inseamna ca omului i-a fost lene sa corecteze, pentru ca nu e obsesiv-compulsiv.
            • 0 (0 voturi)    
              Cum spuneam: nu ai ce face Gogule (Vineri, 31 octombrie 2008, 11:53)

              Un Trecator Grabit [anonim] i-a raspuns lui Gogumil

              Nu ai ce face parol monser Gogule.

              Dupa cuvintul scuzatima am scris ceva in paranteza.

              Ce am scris acolo Gogule?
    • 0 (0 voturi)    
      LOL (Joi, 30 octombrie 2008, 22:02)

      alex [anonim] i-a raspuns lui AlexM

      Auzi monsher....ne iei la misto? Asta cu strainii care nu beau, nu fumeaza, au inceput sa o rupa pe romaneste...e o reclama parca (doar ca cu alti straini) :))

      "L-a" revedere...oricum "nice try" :)
    • +1 (1 vot)    
      Romani botanisti fara simtul umorului (Vineri, 31 octombrie 2008, 8:47)

      Anonim [anonim] i-a raspuns lui AlexM

      Nu va e clar ca AlexM a spus o GLUMA?
      Mie mi se pare chiar buna!
      Despre cei care l-ati luat in serios -- ma sperii cand ma gandesc ca voi aveti drept de vot!
  • +1 (1 vot)    
    Nu mi se pare... (Joi, 30 octombrie 2008, 14:43)

    Liviu [anonim]

    Nici eu nu cred asta.... iar joburi in IT exista, e de munca, sunt multi bani de scos. Poate in anumite sectoare in IT, care totusi e destul de vast, dar in general, se cauta programatori de toate genurile... Nu vin Americanii in Romania, vin Romanii plecati in America ;) .... e o diferenta aici.
  • +1 (5 voturi)    
    Serios (Joi, 30 octombrie 2008, 14:46)

    Oradeanu [anonim]

    Hai sa fim seriosi. Cine poate sa creada asa ceva ?! Americanii sa lucreza mai ieftin ca romanii..astia traiesc pe picior mare. Poate ar trebui sa ne aducem aminte ...ca in America ora de programare incepe de la 19 dolari.Sa nu spune-ti ca vin sa lucreze pentru 10 dolari pe ora, si apoi care e firma aia romaneasca care da 10 dolari pe ora la un programator ?!! Sunt curios sa stiu si eu.
    • +3 (3 voturi)    
      Raspuns de la unul neserios (Joi, 30 octombrie 2008, 15:42)

      gicu [anonim] i-a raspuns lui Oradeanu

      Vad ca sunt multi programatori pe discutii si toti il injura pe Georgescu.

      Hai sa o luam batraneste..

      In Bucuresti salariul net pentru un programator senior este intre 1600-2000 euro net. Si nu sunt vorbe, sunt destul statistici facute. Le puteti cauta pe net. Asta inseamna intre 10 si 12 euro/ora net. Asta face undeva intre 15 si 20 usd/ora. Hai ca nu e asa mult.

      Dar domnia voastra ganditi ca un angajat. Un patron ar stii ca e diferenta mare intre net si cheltuiala salariala. BTW, guvernul liberal e eliminat plafonul de limitare al taxelor sociale (erau limitate la 5 salarii medii). Deci la toata suma se vor plati taxe sociale si impozit pe venit. Un calcul simplu va duce la un cost total de salarizare pe ora muncita la 25-30 usd/ora.

      Altfel spus o sa va acoperiti un salariu de 2000 euro net daca lucrati undeva la 30 usd/ora. Si nu am pus nicio prima, nici concediul platit de 21 de zile si nici macar factorul de acoperire in lucru.

      O sa vedeti ca un senior developer din Bucuresti va va duce lejer spre 35-40 usd/ora, tarif de aplicat unor eventual clienti.

      Vi se pare ieftin? Stiu oameni care lucreaza in state la tarifele de 45 usd/ora ca independenti.

      Sper ca nu v-am indispus cu calculele mele

      Nu as vrea sa fiu gresit inteles, salariile in medie sunt clar sub salariile din stat, dar diferenta aia nu mai e atat de uriasa pe cat credem noi. Cel putin in Bucuresti in niciun caz

      Si ca sa va dau exemplu de un salariu excelent in state ca programator: 90 k in New York, brut. Adica se mai platesc si taxe din el si duce pe la 6000 usd lunar, undeva ceva peste 4000 euro. Deci nu 6000 ,nu 8000 , nu 10000 euro

      Acesta e un salariu cu adevarat excelent si e in buricul targului, in NY. De unde stiu ca e excelent? Persoana in cauza cauta de un an un alt job si e foarte bine pregatita (job-ul curent e de rahat dpdv al tehnologiilor utilizate). Absolut toti i-au ras in nas: ai 90K si iti cauti de lucru in vremurile astea? cred ca esti nebun.
      • 0 (0 voturi)    
        Spui povesti (Joi, 30 octombrie 2008, 17:30)

        Cata [anonim] i-a raspuns lui gicu

        90k in NY e bataie de joc.
        Eu sunt programator pentru o universitate in US si iau 72k pe an. La privat sunt salariile de la 100k in sus. Un programator cu ceva experienta (peste 5,6 ani) nu castiga in nici un caz sub 120k pe an (asta la privat).
        Daca ai restictii legate de viza si este fortat sa lucrezi intr-o universitate atunci se castiga mai putin (intre 40 si 80k pe an in functie de ce faci).
        Prietenul asta al tau poate e exepert in HTML si nu poate sa ceara mai mult. Cu Java, .NET sau chiar si un DBA sar de 100k usor.
        • 0 (0 voturi)    
          Asa este (Joi, 30 octombrie 2008, 18:12)

          sile [anonim] i-a raspuns lui Cata

          Cineva a gasit o statistica aici:
          http://itmanagement.earthweb.com/career/article.php/3733826

          Dupa cum vedeti media este intre 70k si 80K. In NY salariile sunt mai mari, se ajungea si la 100K, cam asta era limita maxima pentru cineva fara functii de raspundere in domeniu. Dar asta a fost odata, acum ia incearca sa cauti, chiar si in NY. Eu va doresc succes sa ajungeti cat mai repede la 100K si peste, prietenul meu nu stie decat HTML si nu poate.
      • 0 (0 voturi)    
        wrong wrong.. (Joi, 30 octombrie 2008, 17:43)

        john [anonim] i-a raspuns lui gicu

        Lamureste-ma putin ..

        ai pornit cu 1600-200 de euro net in ro
        si ai ajuns sa ii comapri cu 6000 $ in state.

        in state , 1$ e cam echivalent cu 1 euro ca si costuri.

        Deci tu compari 2000 cu 6000. !?
        • 0 (0 voturi)    
          posibil wrong :) (Joi, 30 octombrie 2008, 18:23)

          sile [anonim] i-a raspuns lui john

          Eh, eu am facut comparatia in aceaiasi moneda, nu in puterea de cumparare. Cine face outsourcing asa gandeste, cat ma costa un om aici, cat ma costa un om acolo. Si trebuie cumva sa raportam asta.

          Eu nu am zis ca un programator in Bucuresti are acelasi standard de viata ca un programator in NY. Problema e ca ne comparam mereu cu programatorii din NY, una dintre zonele cele mai foerbinti din lume ca afaceri. btw, o chirie intr-un apartament foarte, foarte modest e 2000 usd acolo.

          Dar sa revenim, un salariu net in Bucuresti se apropie deja de 3000 usd la senior developer. Nu mai e chiar mic. In plus si taxele sociale in Ro sunt mari, ca in toata Europa. Adica pentru outsourcing destul de repede nu o sa mai fim prea interesanti.

          Asta e parearea mea, sper sa nu supar pe nimeni. Doar ca un semnal de alarma ar fi binevenit, multa lume vad ca neaga vehement acest lucru. Parerea mea e ca salariile vor stagna in IT in Ro, in special salariile mai mari (2000euro+) si ca va fi mai dificil sa schimbi repede slujba in domeniul asta. Dar oamenii care sunt cu adevarat buni nu au de ce sa isi faca probleme. Mai sunt si oameni angajati "repede, repede si le dam cat cer, ca nu gasim altceva". Cu ei o sa fie unele probleme..
          Dar sa
        • 0 (0 voturi)    
          voi aberati (Vineri, 31 octombrie 2008, 0:42)

          Petre [anonim] i-a raspuns lui john

          1600-2000 euro net e un salariu bun pt un programator in germania! Si sa nu uitam costurile vietii in germania care sunt mai ridicate decat in romania!
          nu stiu din ce motive, dar voi cei care lucrati in ro aveti inca impresia ca in vest (fie UE sau USA) se lucreaza lejer si se castiga enorm.
          ei bine, trebuie sa va dezamagesc - lucrurile stau exact invers! se lucreaza din greu pentru salarii care nu depasesc 2000 euro netto (programatori de ex).
          cateva din comentariile de mai sus puncteaza exact acest lucru - nu va mai faceti iluzii, ca nu va folosesc la nimic.
          realitatea e alta,si fie ca va place sau nu, trebuie sa o acceptati.
          sigur exista si angajati care primesc mult mai mult, dar ei reprezinta exceptiile nu media.
          asa ca nu va maiculcati pe urechea ca romania este un el-dorado ieftin, si strainii nu stiu cum sa alerge intr-acolo sa angajeze un roman,cand are o multime de candidati potriviti (incl. dp.d.v. salarial) la el acasa.
          vreame outsourcing-ului s-a cam dus (cel putin in ce priveste romania), vor rezista si isi vor putea permite sa plateasca salarii bune doar firmele care au dezvoltat produse proprii si stiu sa le si vanda corespunzator, asigurandu-si astfel un profit comfortabil.
          • 0 (0 voturi)    
            Nu abereaza nimeni (Vineri, 31 octombrie 2008, 1:44)

            ATDI [anonim] i-a raspuns lui Petre

            Sin provincie, Timisoara sau Cluj un senior ia in jur de 1500, dar nu la companiile multinationale mari, cum ar fi Alcatel, Siemens sau Continental, ci la firme mici si medii cu capital strain sau romanesc. Iar in Bucuresti sunt cateva firme romanesti care ofereau fara sa discute peste 1700-1800 net pt un senior pe la inceputul anului. Ce-i drept in vest nu se castiga enorm daca esti angajat permanent, dar ca si Self-employed se castiga foarte mult mai ales in UK, Olanda si tarile nordice, bine, inainte de criza, ca acum daca esti self-employed mai greu gasesti contracte.
            • 0 (0 voturi)    
              salariile mele (Vineri, 31 octombrie 2008, 9:12)

              C# [anonim] i-a raspuns lui ATDI

              lucrez in Cluj si am salariul de 1850 EUR net pe post de developer

              am fost si in germania
              unde am avut un salariu de 2500 EUR/net
              o suma nici mica dar nici mare
              se putea si mai mult
            • 0 (0 voturi)    
              Apropos de tarile nordice ... (Vineri, 31 octombrie 2008, 9:45)

              flying dutchman [anonim] i-a raspuns lui ATDI

              Din surse sigure (valabile la nivelul anului 2007): compania olandeza Philips Electronics oferea in jur de 3000 E net pentru junior programmers (indiferent de limbajul in care sunt specializati, la ei nu se face diferentiere). Angajatii mai vechi, de peste 10 ani, ajung si la 15-20 mii E. Iar in caz de disponibilizare se primesc nu 13 salarii ca la noi ci echivalentul a 3 ani de salarii. Plus ca aveau un preaviz de 6 luni la incetarea contractului de munca fata de cele 30 zile ale noastre.

              Din cate cunosc politica lor vis-a-vis de retributii (a olandezilor, nu a comaniei de care vorbesc) nu s-a schimbat o data cu criza, ci doar s-au inasprit conditiile la angajare si s-au facut niscai disponibilizari.

              Concluzia va las pe voi s-o trageti.
          • 0 (0 voturi)    
            germania (Vineri, 31 octombrie 2008, 9:32)

            mik. [anonim] i-a raspuns lui Petre

            Ce ???? 1600 are o secretara in Germania. Ceva peste 2000 euro net are un programator cu clasa 3 de impozitare. programator care are o experienta mica.
            • 0 (0 voturi)    
              tot germania (Vineri, 31 octombrie 2008, 10:45)

              Petre [anonim] i-a raspuns lui mik.

              O secretara poate si in ro sa aiba chiar mai mult de 1600 euro :-), ca doar e tara tuturor posibilitatilor.
              eu vobeam de medie, si media nu se situeaza acolo unde crezi tu.
              daca nu te pricepi, nu vorbesti! clasa de impozitare 3 in germania se aplica de ex. pt. cei casatoriti, in cazul in care sotul/sotia nu lucreaza! deci este un impozit mai mic, logic raman ceva mai multi bani. trebuie sa iei clasa de impozitare 1 (necasatorit, fara copii) ca referinta, caz in care cei 2000 ramasi dupa o impozitare cu Steuerklasse 3 devin cam ~ 1600-1700. na also ... Si apropo, la salarii care depasesc 5000 brutto pe luna, ce ramane ca netto dupa taxe, impozite si asigurarile obligatorii se situeaza sub 55% din brut. asa ca ....
      • 0 (0 voturi)    
        asa ca idee (Vineri, 31 octombrie 2008, 9:25)

        liviu [anonim] i-a raspuns lui gicu

        http://www.gamecareerguide.com/features/416/the_game_industry_salary_survey_2007.php?page=2

        si luati aminte ca programatorii de jocuri sunt mai prost platiti decat restul.... +bonusuri etc etc etc

        sa lasam balivernele

        a si aici se vobeste de bani in mana...

        un salariu de 2000-3000 euro aici ca programator... e comparabil ca experienta cu un 8000-15000 in afara
  • +6 (10 voturi)    
    Ha ha hahahaha (Joi, 30 octombrie 2008, 14:51)

    Ha [anonim]

    1."Romanii nu stiu sa lucreze bine in echipa"
    Well, poate la dumneavoastra, in echipa dumneavoastra. Lucrul in echipa e in mare parte dirijat de cineva, acel cineva fiind un manager. Deh, la asa afirmatie, asa manager.

    2."In Romania acum un american e mai ieftin decat un roman"
    Ha ha hahahaha... adica vine americanu' de la el de acasa unde are minim 75k pe an, la maxim 25k pe an, intr-o tara in care nici macar limba nu o cunoaste. Ma intreb daca stie pe harta lumii unde e Romanica... Ca sa nu mai zicem de diferenta de cultura: americanii vs europeni (in general).

    3. Clar ca nu-mi voi depune CV-ul never ever la GeCad, unde e clar cum se dirijeaza totul (daca omu' de mai sus e intr-o pozitie de management).
    Adica unii care dezbina spunand la o cerere de marire de salariu: Nu-ti dau... ca uite ala, are acum mai putin decat tine. In conditiile in care salariul e confidential.

    La asa management, asa echipa, asa valoare. Pentru voi: traiasca studentii muritori de foame, care va pleaca dupa 2 ani.

    "Breaking news" for you nenea: fara soft in lumea asta, putine lucruri se vor misca. Stiu ca pare ca supraestimez importanta soft-ului, dar inainte de a-mi da vot negativ, ganditi-va. Si aici nu ma refer numai la Windows, ci la telecomunicatie, automobile, etc... etc...

    Vorba unui manager (manager de data asta): fara soft, un chip e doar o bucata de nisip.
    • -2 (6 voturi)    
      de unde 76k? (Joi, 30 octombrie 2008, 15:04)

      A [anonim] i-a raspuns lui Ha

      De unde ai scos tu minim 76k? Iti suna tie bine cifra asta? Un programator cu 5-7 ani experienta castiga 45k pe an in US. Convertit in lei, in Romania, inseamna 2875 euro / luna. In conditiile in care sunt programatori "seniori" in Bucuresti care pretind 2500-3000 euro, o compania va alege oricand un american mai bine pregatit decat un politehnist care a trecut copiind facultatea. Sa vina americanii!
      • -2 (2 voturi)    
        Of of... mai mai (Joi, 30 octombrie 2008, 15:18)

        Ha [anonim] i-a raspuns lui A

        Cand eram mai tanar in firma, tech leader-ul meu a plecat in state (aceeasi firma) pe suma pe care ti-am scris-o mai sus. Nu stiu in ce domeniu lucrezi tu, dar in domeniul meu astea sunt preturile.
        • +4 (4 voturi)    
          E corect 76 K (Joi, 30 octombrie 2008, 15:56)

          sile [anonim] i-a raspuns lui Ha

          Nu e asa ca vi se pare urias un salariu de 76K?

          Mai intai ca e vorba de brut, in state fiecare isi plateste impozitul din acest salariu, nu este net. Cum asta e un salariu marisor, se va plati din el undeva la 15-20%.

          Din ce mai ramane imparti la 12 si apoi la 1.35 ca sa iti dea in euro (desi cursul mediu anual a fost undeva la 1.5). Ne da undeva la 3800 euro lunar net. Parca nu prea e de 4 ori cat un salariu de programator din Ro. Si vorbim de un salariu excelent si pentru state.
      • 0 (2 voturi)    
        google... (Joi, 30 octombrie 2008, 15:29)

        liviu [anonim] i-a raspuns lui A

        40 000 ia un incepator la ei (pe an bineinteles)
      • 0 (0 voturi)    
        de unde 76k (Joi, 30 octombrie 2008, 15:31)

        mihai [anonim] i-a raspuns lui A

        http://itmanagement.earthweb.com/career/article.php/3733826
      • 0 (2 voturi)    
        LOOOL (Joi, 30 octombrie 2008, 15:59)

        Alin [anonim] i-a raspuns lui A

        asa, si marmota ....
        salariul de inceput e 45k /an (asta imediat dupa ce termini BD in computer science) cu alte cuvinte nici macar nu te-ai apucat sa inveti ceva programare.
        Un Junior Programer incepe de la 55k , un senior de la 75k . asa ca pliscu mic !
        Toate calculele astea sunt fara beneficii - 401k maching / health insurance - pentru tine si nevasta / etc.
        Nici un american nu va accepta sa se mute in romania fara un relocation bonus (care prob noi fiind "undeva" pe harta nu poate fi mai mic de 10k - 20k. Un amic de-al meu a primit 20k sa se relocate din PA in CA.
        Cu parerea isi dau multi , da dejaba !
      • 0 (0 voturi)    
        ba e corect ! (Vineri, 31 octombrie 2008, 9:50)

        paoc [anonim] i-a raspuns lui A

        Aritmetica bat-o vina !!!

        12 luni * 6 k pe luna = 72 K, aproape de cei 76 k in discurtie.

        Cele 6 k sunt obtinute de un programator middle-level ... ce are in jur de 3, 4 ani experienta.
        A, sa nu uit: fidelitatea fata de o anumita companie e rasplatita cu bonus, la ei. La noi, putine companii fac lucrul asta si in general cei care o fac sunt companiile multi-nationale, nu cele indigene.
    • 0 (0 voturi)    
      Numai respect (Joi, 30 octombrie 2008, 15:06)

      Alias [anonim] i-a raspuns lui Ha

      In afara de citatul de final, care-i cam siropos si rasuflat, numai respect!

      Sper ca si ceilalti care citesc articolasul sa se prinda de schema.
      • 0 (0 voturi)    
        Nu am vrut sa subestimez valoarea HW (Joi, 30 octombrie 2008, 15:30)

        Ha [anonim] i-a raspuns lui Alias

        Fraza putea continua: la fel cum si SW e doar o linie de cod pe o hartie fara un chip.

        Peace, my friend!
  • +4 (4 voturi)    
    speculatori (Joi, 30 octombrie 2008, 14:58)

    nu [anonim]

    Speculatzii la nivel inalt.

    Sa vina americanii sa lucreze la noi ieftin ca macar o sa avem timp noi romanii sa facem freelancing mult mai scump pentru ei :)).

    Domnilor mai dati si voi pe siteuri de freelancing. Se rup hamurile. nu mai gaseshti un programator bun cu care sa itzi faci proiectu si voi credeti ca o sa lucram mai ieftin ca shi acum pentru patroni romani ?
  • 0 (2 voturi)    
    e adevarat (Joi, 30 octombrie 2008, 15:01)

    A [anonim]

    ...chiar si salariile programatorilor din Europa incep sa fie mai mici decat in Bucuresti. Chestia ca avem salarii de 4-5 ori mai mici decat in Occident e aiureala. Cati dintre voi care afirma acest lucru, stiu cat castiga un programator in occident ? si nu din auzite, ci vorbit direct cu cineva care lucreaza pe aceeiasi pozitie ca si dvs.

    In Bucuresti situatia e incredibila.... e o discrepanta foarte mare dintre pretentiile salariale si cunostiintele de IT. Se sparge bula salariilor in IT, lucru de care nu pot decat sa ma bucur....
  • +2 (2 voturi)    
    Asta e buna - ca si cu FMI (Joi, 30 octombrie 2008, 15:01)

    Alexandru [anonim]

    Urla toti prin afara ca e criza la noi, pentru ca de criza noastra ii doare pe ei nu de a lor care e evident mai mare.

    Imaginati-va ce s-ar intampla daca Romania ar reusi sa reziste acestei crize fara sa faca imprumuturi din afara (FMI spre exemplu). Am sari trepte importante din distanta noi-vest. Si acum vor toti sa ne indatoram si noi cu dobanzi mari (motivul pentru care ne-au scazut indicele economic de tara - ca daca tot luam credit de la FMI sa luam la dobanda mare).

    Cred ca daca fiecare roman ar incerca ACUM sa munceasca putin mai constiincios, si sa faca ceva economii (impreuna cu nenea Isarescu care vad ca isi face treaba bine) le-am putea da peste nas tuturor celor din Vest.

    Chiar sunt lipsiti de orice scrupule, incearca sa ne bage criza asta pe gat, mediatic daca financiar nu merge.

    Acum cred ca daca am avea un prim ministru abil avem o sansa. Intrebarea e cine ? Eventual Isarescu.

    Cat despre IT, toate firmele la care am prieteni cauta programatori in continuare, asa ca nenea cu Gecadul (care apropo da niste salarii de toata jena, motiv pentru care incearca acum sa se bage in seama cumva.)
  • +4 (4 voturi)    
    (Joi, 30 octombrie 2008, 15:05)

    mircica [anonim]

    Scadeti-ne salariile, noi suntem speriati si nu ne stim valoarea.

    Mi se pare jenant sa faci asemenea afirmatii.
  • +2 (2 voturi)    
    cam cum sta treaba (Joi, 30 octombrie 2008, 15:07)

    gigi [anonim]

    Nea Georgescu a vrut sa spuna niste lucruri pe care insa le-a dirijit intr-o directie de interes propriu, e si normal. Adica in incercarea de a tempera cererile salariale prea mari.

    In Vest proaspatii absolventi isi gasesc mai greu de lucru. In general ei trebuie sa treaca prin ceea ce se numeste internship, adica un fel de perioada de proba fara contract si pe bani putini. Aici ei sunt la mana angajatorilor pt ca efectiv ei decid cand iti fac contract, pe cat timp si pe cati bani.

    De asemenea in Vest majoritatea joburilor sunt pe perioade limitate, nu ca la noi. Asadar emotia e mare chiar si cand ai reusit sa obtii un contract.

    Este f adevarat ca vesticii migreaza f mult in decursul activitatii lor profesionale. Eu (stau in europa de vest de ceva timp) am foarte multi colegi care inca de prin facultate sau dupa ce au terminat-o au fost prin toata lumea, de la Japonia la Hawaii, Corea, Rusia, Finlanda, Spania, etc etc, unii in 2-3 tari in decurs de 4-5 ani. Si cunosc multi americani care fac chestia asta, este f normal pt ei.

    Nu ma mira ca incep sa vina si in RO. Mai ales la inceputul activitatii sau pur si simplu pt a trai normal (fara extravagante) cum cunosc americani care au stat prin Coreea sau Maroc sau alte tari unde i-a interesat doar sa stie ca se descurca cu salariul de acolo.

    Asadar astfel trebuie inteleasa declaratia lui Georgescu. In nici un caz nu dau buzna americanii si in nici un caz nu sunt salarii mai mari la noi decat la ei. N-o sa vina niciodata specialistii lor aici, iar Georgescu si alte firme nici nu vor specialisti, sau vor pe bani putini (motiv pt care romanii pleaca, si cazul meu).
    • 0 (0 voturi)    
      ...dar informatia se filtreaza (Vineri, 31 octombrie 2008, 10:59)

      ac [utilizator] i-a raspuns lui gigi

      "Nea Georgescu a vrut sa spuna niste lucruri pe care insa le-a dirijit intr-o directie de interes propriu, e si normal."
      Sigur, poate sa zica ce vrea, it's a free country, brother. Problema e ca hotnews n-a cerut referinte, date concrete, detalii etc., doar au turnat ce a zis dl. Georgescu... si? Asta e litera de lege?

      Am vazut multe baraci care au ajuns la concluzia "hai sa ii facem vint seniorului de 2000 si sa luam 4 juniori cu 4-500". Si ca sa vezi, seniorul a plecat la mai mult (si de obicei si la mai bine), iar baraca s-a dus la vale (sau stagneaza in cel mai bun caz). Asta tocmai pentru ca dl. manajeur n-a inteles ca in programare (ca si in alte parti, dar aici se vede instant...) nu se aplica regula de trei simpla. Mai ales cea bazata pe valoarea in bani...
  • +1 (3 voturi)    
    vrajeala ieftina (Joi, 30 octombrie 2008, 15:07)

    mrbadnews [anonim]

    Eu am avut de-a face cu gecadul si va spun ca sunt niste scartari la bani. Interviul asta l-a dat ca sa transmita un mesaj programatorilor: nu mai cereti mariri de salariu acum cand e criza. Partea cu americanii e de tot rasul. Uitati-va la ce joburi sunt IN PREZENT in america si ce salarii se ofera pe programare: 2-3 ani experienta peste 100.000 dolari pe an (monster.com)
    • 0 (0 voturi)    
      Asa e, vrajeala ieftina (Joi, 30 octombrie 2008, 16:10)

      sile [anonim] i-a raspuns lui mrbadnews

      De fapt nici macar nu se cere experienta. Iti dau 120.000 dolari pe an si te invata si ce ai de facut.

      Maseoza e inclusa in pret..
  • 0 (2 voturi)    
    yeaaaaah riiiight..... (Joi, 30 octombrie 2008, 15:08)

    liviu [anonim]

    de aia nu e gasesc programatori in romania...

    oricum 12000 euro/an se compara cu 50-80000 dolari cat iau americanii? ma indoiesc...

    or vrea sa lucram si pe gratis ... ce 500 lei ne e de ajuns....

    oricum gecad e una din firmele care isi cam bate joc de angajati... asa ca e de asteptat, trebuie sa gaseasca motive ... eventual asteapta sa vina programatorii la el in genunchi : "hai te rog angajeazama si pe mine am lucrat 15 ani la microsoft si vreau sa vin la tine pe 300 lei salariu" .......
  • +1 (3 voturi)    
    GeCAD plateste destul de putin programatorii (Joi, 30 octombrie 2008, 15:10)

    Vasile [anonim]

    La GeCad salariile si asa sunt foarte mici, astfel incat isi schimba oamenii mai tot timpul.

    Daca au venit 2 americani aventurieri care voiau sa experimenteze o alta cultura asta nu indreptateste afirmatia "tot mai multi americani vin...".

    Denota clar calitatea vietii in aceasta companie.
  • +1 (1 vot)    
    IT va fi afectat... (Joi, 30 octombrie 2008, 15:13)

    Danut [anonim]

    1. Intradevar sunt multe firme care depind de un singur client. Daca se inchide robinetul cu proiecte si bani firmele vor avea probleme si ramane de vazut cati sunt suficient de isteti sa se reorienteze.

    2.Salariile in Romania in IT au crescut destul de mult si exista o pondere foarte mare de angajati care sunt slab calificati si platiti f. bine pentru ca firmele au nevoie de oameni si fac compromisuri. Intradevar, afara vezi salarii de 4-5000 de euro/luna dar pentru aia bagi ca robu' si esti supercalificat. S-a ajuns in Ro ca tot studentu' care are 6 luni de experienta in .NET sau C sa ceara 1000 de euro/luna.

    3.Georgescu scoate din ele tot felu de prostii dar e evident ca outsourcingul nu e cea mai buna solutie si oricum e pe termen scurt. Sigur ca e mai usor sa implementezi ideile altora decat sa scoti un produs propriu dar pana la urma o sa fim prea scumpi si nu o sa mai tina. In 5 ani ne aliniem cu salariile la UE si o sa se mute firmele in China/India.
  • +1 (1 vot)    
    rusinee (Joi, 30 octombrie 2008, 15:15)

    badea ghei [anonim]

    ii atrag atentia domnului de la gecad sa isi tina ineptiile personale pentru dansul. nu face decat sa improste cu flori. nimic nu e adevarat. se creaza doar o scuturare de copac. stiti bancul ala cu "are you thinking what i'm thinking"
  • -2 (4 voturi)    
    panica, domnilor (Joi, 30 octombrie 2008, 15:16)

    mircea [anonim]

    Remarcabila colectia de postari disperate a colegilor de bransa. Georgescu  nu stie ce spune... E evident ca cei care scriu aici au mult mai multe realizari in domeniu, probabil. Ei n-au vandut nimic la M$ si n-au facut milioane pentru ca e de prost gust.
    Am fost programator si sef de proiect, astazi sunt manager in IT. Adevarul, asa cum il vad eu, bineinteles, este urmatorul: calitatea fortei de munca din IT in Romania este in cadere libera. Daca acum 10 ani angajam, inca, programatori capabili, astazi nu mai gasesti nici sa tragi cu tunul. Majoritatea vin la interviuri cu aere de super savanti (vezi pe ala cu Creierasu lui...), nu iti arata nimic din ce au facut in viata si cariera dar cer salarii de Silicon Valley. Din CV-ul lor vezi cum vaneaza salariul trecand dintr-o firma in alta odata la 6 luni in cel mai bun caz. Se autointituleaza Senior Architect dar habar n-au ce e aia un tip void.
    La teste, daca accepta sa le dea (vezi doamne, cum poti sa-i jignesti) nu fac mai mult de 50% pe subiecte triviale. Iar daca bati palma cu ei pe un salariu, dupa o saptamana dispar fara macar sa sune sa te anunte, la o alta firma pe care au pacalit-o, pentru doi poli in plus. Daca te-ai pacalit si i-ai angajat o freaca 4 ore pe zi si sparg usa la 5 jumate. Sa se puna la punct cu noutatile, mai rar cu autoinitiativa, doar daca ii obligi cu niste bonusuri speciale.
    Eu personal de-abia astept sa vina americanii, chinezii, indienii, sau ce or mai fi ei, ca sa le scoata aerele din CREIERASUL lor umflat cu autosuficenta.
    • +1 (1 vot)    
      pana la un punct (Joi, 30 octombrie 2008, 15:31)

      corect [anonim] i-a raspuns lui mircea

      acela ca radu georgescu e interesat in a spune ceva ce nici el nu crede. la fel e si in alte domenii, vezi imobiliare. fiecare declara ce ii convine.
      in privinta oamenilor si a calitatii programatorilor romani, din pacate, aveti mare dreptate.
      • 0 (0 voturi)    
        complet (Joi, 30 octombrie 2008, 16:52)

        mircea [anonim] i-a raspuns lui corect

        de acord.
    • +1 (1 vot)    
      Succes (Joi, 30 octombrie 2008, 15:47)

      Ha [anonim] i-a raspuns lui mircea

      Am lucrat pana acum cu:
      -francezii (succes, daca vrei sa le arati ca ce au facut e gresit, mai pune iti dai demisia si ai plecat),
      -americanii (de maine iti schimba lumea, dar inainte de asta faci 3 meetinguri pe zi, timp de 2 luni),
      -indienii (iti promit marea si sarea, dar in loc de mare iti dau juma de degetar de apa, si aia mai mult statuta, Si de obicei trebuie sa inmultesti cu 3 timpul in care iti zic ei ca fac proiectul).

      Singura experienta placuta a fost cu nemtii (deh, neamtu' tot neamt ramane)

      Nici romanii nu sunt usa de biserica, dar pe peste tot e asa. So... nu mai visa lapte cu miere.
      • 0 (0 voturi)    
        la fel (Joi, 30 octombrie 2008, 16:51)

        mircea [anonim] i-a raspuns lui Ha

        Cred ca recunosc pattern-ul, sunt de aceeasi parere. In privinta viselor, nu prea visez de felul meu, si nici n-am zis asta in post.
    • +1 (1 vot)    
      Eu cred (Joi, 30 octombrie 2008, 15:49)

      soferul [utilizator] i-a raspuns lui mircea

      Eu cred ca habar n-ai sa-ti alegi angajatii.

      Ma indoiesc de faptul ca ai sa vezi vreodata oameni supercalificati punandu-si CV-ul pe situri de joburi. Vrei oameni buni, fugi dupa ei. Vrei oameni buni, respecta-i. Si nu in ultimul rand: vrei oameni buni, plateste bine (si nu faze de genul 10% pe carte de munca, 57.25% pe PFA, 11.23% in cartofi si restul in bilete la fotbal).
      • 0 (0 voturi)    
        eu nu cred (Joi, 30 octombrie 2008, 16:48)

        mircea [anonim] i-a raspuns lui soferul

        nimic din ceea ce afirmati nu am spus vreo clipa, sunt numai supozitiile dvs. de unde stiti cum dau eu salarii sau ca imi aleg oamenii pe site-uri de job-uri? va rog, argumente mai logice un pic, doar suntem it-isti, nu ziaristi?
      • 0 (0 voturi)    
        Atentia la fuga.. (Joi, 30 octombrie 2008, 17:22)

        sile [anonim] i-a raspuns lui soferul

        E corect ce spui tu: vrei oameni buni, fugi dupa ei. Dar atentie ca se poate invarti si roata: vrei un job bun, fugi dupa el. Este doar o simpla chestie de piata: exista perioade in care piata e facuta de cumparatori, si perioada cand piata e facuta de vanzatori.

        Asta incerca sa spuna si Georgescu. Cine are urechi sa auda.. Take care and peace
    • 0 (0 voturi)    
      panica,domnilor,re (Joi, 30 octombrie 2008, 16:10)

      stefan [anonim] i-a raspuns lui mircea

      Poate in ceea ce te priveste, ai avut parte de experiente neplacute. Si asta datorita faptului ca nu reusesti sa atragi oamenii buni din domenu. Si eu astept sa vina americanii, indienii si chinezii, mai ales ca am avut proiecte cu toti 3, si in majoritatea cazurilor, toate au fost intarziate datorita livrarilor ce nu au fost facute la timp din partea lor. Chiar iti doresc sa angajezi americani, chinezi si indieni in firma, si peste 2 ani sa`mi prezinti si mie project planul definit de tine cu deadline-uri,review-uri si teste de calitate intermediare, si cate dintre ele au fost respectate?
      Daca dumneata lucrezi la o firma ce are 2 contracte mari si late cu 2 clienti externi, si visezi ca prin aducerea de americani, indieni si chinezi in firma o sa reusesti sa scazi costurile cu salarizarea(ca neah ei muncesc pe bani putini), o sa ai o surpriza in domeniul productivitate si calitate.
      Si expresia dumneavoastra de bun manager ce sunteti,"aerele din creieras", se poate datora incapacitatii dumneavoastre manageriale. Daca considerati ca respectivul om nu se potriveste standardelor prezente in firma, nu va obliga nimeni sa-l angajati. Puteti crea o strategie de marketing resurse umane cuplata cu un pachet ataractiv(salarial+bonificatii+pachet recreationl+pachet medical+ samd), bazat pe rezultatele obtinute de fiecare angajat in parte(bineintele dupa stabilirea targeturilor fiecarui angajat) si va garantez ca o sa aveti numai angajati ce se potrivesc calitativ cu standardele dumneavoastra.
      Chiar as fi foarte interesat de numarul angajatilor pe care il detineti, nu de alta dar nu cred ca acesta depaseste 30 -40 dupa modul in care priviti si tratati problema.
      P.S. Piata IT din Romania, este in concurenta cu pietele it din lume. Daca ea a inflorit, acest lucru se datoreaza calitatii, productivitatii si costrurilor angajatilor. In momentul in care acestea nu se mai afla in corcondanta cu cerintele internationale, atunci piata va scadea.
      • 0 (0 voturi)    
        panica domnilor, re, re (Joi, 30 octombrie 2008, 16:46)

        mircea [anonim] i-a raspuns lui stefan

        E posibil, nu neg, ca expresia aerele din creieras sa se datoreze incapacitatii mele manageriale.
        In niciun caz nu sutin ca as fi un manager perfect. Asta judeca cine m-a angajat si ma plateste.
        Nu fac decat sa constat o stare de fapt. Insa nu am zis nicio clipa ca nu as gasi oameni buni. Am si din acestia destui, iar ei sunt recompensati conform unei scheme similare celei pe care mi-o propuneti. Am zis ca gasesc din ce in ce mai greu. Experienta nu este deloc neplacuta pentru ca lucram foarte bine. Insa:
        Daca acum 10 ani aveam 100 cv-uri din care selectam 20 si trebuia sa aleg 4 oameni, acum vin 20 cv-uri (piata in scadere) din care selectez 5 si nu ma aleg cu nimic. Nici nu ajungem la discutat salarii. Daca nu mi se ofera nimic sau mai rau, mi se ofera nesimtire, mai merita sa propun vreun salariu?
        In privinta direct proportionalitatii intre inflorirea pietei si calitatea fortei de munca, dati-mi voie sa va contrazic: vezi perioada .com cand se angajau peste tot, nu numai in Romania, pana si absolventi de geologie ca sa faca programare. Cresterea pietei poate fi un fenomen artificial, gen bula de sapun.
      • 0 (0 voturi)    
        tot respectul (Joi, 30 octombrie 2008, 17:03)

        mircea [anonim] i-a raspuns lui stefan

        n-am remarcat de prima oara, dar faptul ca ati trecut de la pertu prin dumneata la dumneavoastra va face un interlocutor placut pentru discutii pe un forum civilizat.
        De obicei evit sa scriu pe forumuri datorita calitatii slabe a argumentelor interocutorilor si modurilor de exprimare jignitoare. Acum am facut-o pentru ca mi s-a parut un subiect interesant.

        Multumesc.
    • 0 (0 voturi)    
      i-auzi (Joi, 30 octombrie 2008, 18:48)

      gigi [anonim] i-a raspuns lui mircea

      Cred ca daca tot te-ai avantat cu atata neprihanire (n-o sa vorbesc cu tine in regim de dvs pt simplul fapt ca esti ipocrit, mai intai vorbesti de "vezi pe ala cu Creierasu lui" apoi te dai rotund cu politetea unui alt comentator), ia mai bine spune-ne si noua numele firmei tale. Ca doar nu ai nimic de ascuns, nu?

      Am cunoscut multi ca tine. Nu pot sa te bag totusi in aceeasi oala cu altii, dar din ce zici este evidenta "calitatea" ascensiunii tale si pretentiile pe care le ai de la oameni pe care ii chemi exact pt calitatea proasta a serviciilor si a ofertei tale.

      Stiu f bine cat am cautat programatori si cat de greu am gasit de calitate. Dar stiu f bine ca nu am gandit ca tine iar abordarea a fost una care sa duca la rezultate. Atat pt mine cat si pt ei.
  • +1 (1 vot)    
    Si totusi (Joi, 30 octombrie 2008, 15:17)

    CEcad [anonim]

    Exista presedinti de companii IT care vin sa lucreze in Romania.

    Asa ca domnule Radu Georgescu, eu m-as opri de vorbit si m-as apuca de munca, nu de alta dar prostia se plateste scump, si suntem in plina criza financiara, nu ne permitem...
  • +1 (1 vot)    
    Hai sa fim seriosi (Joi, 30 octombrie 2008, 15:21)

    un_om_de_cal [anonim]

    Conform acestei statistici (http://itmanagement.earthweb.com/career/article.php/3733826), un salariu mediu de programator in america este de 73,779$/an. Asta vine cam 17000 de lei pe luna.

    Greu de crezut ca le-ar conveni americanilor sa vina intr-o tara unde nu cunosc limba si nu e mai ieftina viata ca la ei pentru un salariu de 2-5 ori mai mic decat la ei.
  • +1 (1 vot)    
    posibil probleme (Joi, 30 octombrie 2008, 15:27)

    gogu [anonim]

    S-ar putea sa aiba ei probleme cu angajarile sau angajatii...
  • 0 (0 voturi)    
    ce-aveti bre? (Joi, 30 octombrie 2008, 15:28)

    me [anonim]

    Bai tata, comentati ca sa va aflati in treaba, ca romanul. Le stiti pe toate de la piata mondiala in IT la motoare in V. Ce vi se pare asa incredibil ? De multi ani sunt programatori americani si europeni care merg in India si China de exemplu, pentru ca acolo se face outsourcing-ul si dezvoltarea in IT. Sunt expati practic.
    Daca o firma indiana sau romaneasca castiga un contract in defavoarea uneia americane, isi permite sa angajeze programatori buni de acolo, pe salarii la fel. Nu va imaginati ca SUA e asa de scumpa, preturile acolo sunt cam la 2/3 din Europa si americanii chiar stiu sa se zbata pentru ban, nu sunt ca puturosii din Europa de V.
    Va mirati si voi ca tzatza in piatza cu Ca$$a Locoo si alte prostii.
  • 0 (0 voturi)    
    pe despre firme (Joi, 30 octombrie 2008, 15:30)

    adi.i [utilizator]

    http://desprefirme.com/companyForum.php?id=868&topic=11
  • +2 (2 voturi)    
    kelu are un bug la mansarda (Joi, 30 octombrie 2008, 15:31)

    kahunu [anonim]

    ce nu inteleg eu, cum isi permite sa se adreseze unei categorii de oameni cu IQ de la "superior" in sus, cu asemenea mesaje. Omu' asta delireaza.
  • +3 (3 voturi)    
    Stiu exact unde nu e de mers (Joi, 30 octombrie 2008, 15:31)

    George [anonim]

    Numai bine a picat declaratia lui nea Gica.

    Acum stiu exact unde nu e de mers. Ce sa caut eu la GeCad unde, managerii sunt lideri de opinie in IT-ul romanesc, si unde misuna cu americani competenti de nu am unde sa-mi pun papornita cand ma rog pentru un interviu.

    E drept ca au si ei o scuza saracii. Si-au inceput activitatea cand IT-ul in Romania era compus din studenti care cand auzeau de salariu in euro (fie el si de 100 E) tremura tricoul primit la promotia JOE pe ei. Si continua sa gandeasca la fel si acum. Imagineaza-ti, EL manager_urca_ferma_pan_la_cer @ yahoo.com cu inceput de chelie, a lucrat 10 ani pe 500 $ ca sa ajunga unde a ajuns, si acum vin tinerii astia frate, care lucreaza direct in .net, nici macar nu au stat 7 ani pe asm si cer 500 Euro nu $.

    Eu cred ca nenea ar trebui sa se mai relaxeze si sa se mai destupe la minte. Daca o fi criza o fi, dar sa apri tu manager la o firma care trateaza angajatii ca pe caini si sa sari in sus de exaltare si bucurie ca vin americanii dragii de ei sa lucreze prin Pipera pe strazi desfundate, de ajungi la serviciu cu 10 kile in plus de noroi pe tine, e prea de tot.
  • 0 (0 voturi)    
    Vrajeala (Joi, 30 octombrie 2008, 15:38)

    Daniel [anonim]

    Opiniile lui Radu Georgescu nu sunt sustinute cu date concrete.

    In articolul de mai jos vedeti care este realitatea:

    http://tinyurl.com/54rk32
  • +2 (2 voturi)    
    Geonel americanu' (Joi, 30 octombrie 2008, 15:40)

    Joni americanu [anonim]

    Da, este foarte adevarat ce spune domnul Gimi Hendrics al IT romanesc. Hai fratilor sa cerem scaderea salariilor ca vine americanu' si ne ia salariul asta mare. Cred ca incearca si el sa-si atraga forta de munca ieftina si buna de la companiile de outsourcing.

    Traiasca aitiul
  • +1 (1 vot)    
    vrajeala (Joi, 30 octombrie 2008, 15:41)

    cristi [anonim]

    Omu din imagine se da si el interesant. Probabil ca a gasit un american doi care sunt insurati cu romance si vor sa vina in Romania, care i-au cerut lui job aici. Generalizarea asta care o face el e un bullshit. Nici nu merita sa comentam acest subiect abject. Poate ma asteptam la un astfel de comentariu de la un muncitor cu ziua care nu stie de capu' lui, dar de la un director de IT... Jalnic. Se face de ras. Orice om sanatos la cap care a lucrat in IT stie cum sta treaba si ca chiar daca e criza la americani si o sa dea aia afara 20% din angajatii lor, outsourcing tot o sa se faca, pt ca e mai ieftin sa ii dai unui roman 2000 E pe luna decat sa ii dai unui american 5000 E si americanul e si mai prost ca romanul. E clar. Degeaba o arde asta aiurea. Aceste declaratii ale acestui om mi se par o jignire pentru toti IT-sti din Romania. Poate isi face omu' griji ca nu ii mai ajung banii de BMW seria 7 si vrea sa mai scada salariile la el la firma si nu stie cum sa faca fara sa urle angajatii.

  • 0 (0 voturi)    
    Incredibil (Joi, 30 octombrie 2008, 15:43)

    Ionut [anonim]

    Ori baiatul asta de la gecad traieste intr-un cub de sticla si nu stie ce se intampla in piata ori urmareste niste interese, precum cei din imobiliare (chiar a facut referire la sectorul imobiliare). Ati remarcat ca toti indivizii implicati in imobiliare cu multi bani spun ca piata nu are probleme, ca isi revine, ca in continuare se pot obtine credite de la banci, invita oamenii sa vina sa cumpere apartamentele noi construite de ei, etc... Pentru ce? Pentru ca isi apara interesele. Mass-media le face jocul, ii sustine astfel... Vine Gecel (Gigel) si baga strambe din creierasul lui de sub chelie...
  • +1 (1 vot)    
    Ma reprofilez, ma fac profesor! (Joi, 30 octombrie 2008, 15:45)

    Anonim [anonim]

    Ma reprofilez, ma fac profesor!
  • +4 (4 voturi)    
    Statistici (Joi, 30 octombrie 2008, 15:45)

    JIm [anonim]

    Interesanta opinia Domnului Georgescu. Eu personal nu am auzit de american programator in Romania din cauza de lipsa de lucru in SUA. Statisticile recente Romanesti arata:

    Judeţele care au atras cei mai mulţi lucrători străini au fost Iaşi (1.049), Constanţa (796), Bacău (546), Galaţi (420), Cluj (277), potrivit Oficiului Român pentru Imigrări. Cei mai mulţi au lucrat în acest an în construcţii, producţie, servicii, comerţ, domeniul bancar şi spor.


    Cele mai multe autorizaţii de muncă au fost eliberate pentru cetăţeni din Turcia (3.581), China (2.871), Republica Moldova (879), Bangladesh (630), Ucraina (286), Filipine (268) şi Vietnam (253).

    SUA nu e pe lista, poate ca lucreaza ilegal !
  • +1 (1 vot)    
    nu-mi convine (Joi, 30 octombrie 2008, 15:52)

    eres [anonim]

    Dar asta e... Nu-ti scade nimeni salariul, dar schimba-ti locul de munca sa vezi ce usor e acum. Anunturile au ramas pe BestJobs dar angajarile nu se mai fac. Si stai un pic pe acasa, te joci de-a freelancerul fara proiecte, impusti 200$ pe rentacoder si incepi sa te gandesti ca pana la urma te multumesti cu mai putin sau astepti sa treaca criza la mama acasa.
    Iar ca vin sau nu americanii, nu stiu, dar vin rusi, chinezi, indieni. Si asta pentru ca aici sunt platiti mai bine decat la ei. Iar outsourcingul s-a mutat usor in Romania si la fel de usor o sa plece de aici.
    Sunt firme si departamente de IT care se inchid, sunt proiecte mari care nu mai ajung in Romania.
    Nu o sa murim de foame, dar nici cresteri spectaculoase nu or mai fi.
  • 0 (0 voturi)    
    Presa... (Joi, 30 octombrie 2008, 16:18)

    Jiji [anonim]

    Hais si cea si alte vesti duioase...

    http://www.capital.ro/articol/industria-de-it-o-oaza-in-mijlocul-nisipurilor-miscatoare-113593.html
  • 0 (0 voturi)    
    Ce gluma cu Americanii ... (Joi, 30 octombrie 2008, 16:41)

    Mitica von Neamtia [anonim]

    ... poate americanii astia sunt de pe la vreo biserica baptista ... bravo lor ca le place in romania.
    ...cand o sa zica nenea Georgescu ca au venit nemtii si francezii sa lucreze in romania pe salarii "la fel cu cel al romanilor " ... atunci e groasa frate.
    ...cine stie ce's cu americanii astia ... poate au dezertat de la Constanta ... bravo lor ... have a nice time in Romania.
  • 0 (0 voturi)    
    Radu Georgescu, presedinte GeCad ? sunteti penibil (Joi, 30 octombrie 2008, 17:00)

    anonim [anonim]

    Daca aberai cu mai mult bun simt poate o muscam.

    Stire din Capital: "In SUA, numărul de angajaţi din domeniu software a crescut cu 200.000 de persoane în ultimele douăsprezece luni, deşi şomajul face ravagii în sectorul financiar şi în alte industrii"

    http://www.capital.ro/articol/industria-de-it-o-oaza-in-mijlocul-nisipurilor-miscatoare-113593.html
  • 0 (0 voturi)    
    Nostradamus (Joi, 30 octombrie 2008, 17:07)

    Marius [anonim]

    As dori si eu sa aflu cat castiga acest Nostradamus in IT, si sa vedem noi atunci daca nu si salariul dansului a depasit de mult pe cel al unui Manager (adica exact ce nu este dansul). Sa incerce sa vada cate salarii de programator mediu are un Manager de afara si cate la noi.
  • 0 (0 voturi)    
    asta e dus cu pluta (Joi, 30 octombrie 2008, 17:13)

    citizen [anonim]

    Vin americanii sa lucreze in Romania pentru salarii mai mici decat romanii :) Aberatia lunii.
    Asta e dus cu pluta sau disperat sa faca mai multi bani si e in stare sa faca orice pentru asta. Nu stiu de ce n-a intrat inca politica.
  • 0 (0 voturi)    
    hm... (Joi, 30 octombrie 2008, 17:22)

    Tudor [anonim]

    Ce anume s-a fumat aici pentru ca pare a fi marfa tare :))
  • 0 (0 voturi)    
    Si marmota... (Joi, 30 octombrie 2008, 18:16)

    Anonymus 2008 [anonim]

    Da, o sa vina programatori americani la GeCad si o sa lucreze pe 500 de RON la domnu` Georgescu ca sa le ia fata alor nostri.
  • 0 (0 voturi)    
    Trist dar adevarat (Joi, 30 octombrie 2008, 18:56)

    StefanB52 [utilizator]

    Mi se par foarte corecte afirmatiile domnului Radu Georgescu, cunosc cazuri concrete pentru fiecare din situatiile amintite de dansul. Atat doar ca se pare ca dansul nu este la curent cu ultimele noutati: toti cei care acum lucram in outsourcing pe salarii prea mari (pentru sectorul privat al IT-ului romanesc) ne vom salva la anul salariile intrand in ivatamantul de stat ca profesori de informatica.
  • -1 (1 vot)    
    domnu a facut afaceri cu statu - Top300 (Joi, 30 octombrie 2008, 19:57)

    evaziune fiscala [anonim]

    la fel ca si baiatu ala de la Asesoft, am vazut ieri un articol prin ziare si despre ala.
  • 0 (0 voturi)    
    criza (Joi, 30 octombrie 2008, 20:03)

    mirciulicat [anonim]

    acei americani care sunt dispusi sa lucreze pe salarii de nimic aici in Ro, mai mult ca sigur ca sunt niste codasi in domeniul in care activeaza.... am prieteni in SUA care imi spun ca este o mare criza de forta de munca in domeniul IT, sunt locuri de munca acolo cat China. Bag de seama ca articolul are ca scop scaderea salariilor in IT. Ce gluma buna
  • -2 (4 voturi)    
    Io m-as intoarce in Romania (Joi, 30 octombrie 2008, 20:55)

    din usa [anonim]

    Lucrez de 9 ani in USA ca programator, am progresat de la 28k la 98.5k + benefits...da' sincer m-as intoarce in Ro da nu pe mai putin de 2,000 euro/ luna in mina.

    Baiatu' ala de la Gecad vorbea de romani ca mine care se intorc acasa - si bine fac ca se nasoleste treaba pe aici. Firme mea in schimb o duce bine, n-are datorii, sta pe un munte de bani de la un IPO de anu trecut si mai lucreaza si in healthcare, oil si government - dinc are nci una nu o sa dea faliment curind. Alte firme in schimb - jale.... deci cred ca se intorc romanii americanizati inapoi, da' americanu' de rind nici nu stie unde e Ro.

    A... vreu si io sa fumez ce-o fumat ala care zicea ca programatorii fac 120k+.... poate la Google dupa 5 10 ani... ve ve ve glassdoor punct com.
    • +2 (2 voturi)    
      nope (Joi, 30 octombrie 2008, 21:29)

      gigi [anonim] i-a raspuns lui din usa

      Si eu lucrez ca programator in California. Salariul tau nu e de varf pentru experienta care o ai. Cunosc persoane cu experienta ta in domeniu care castiga lejer 110k-120k + beneficii aici in Cali. In domeniul meu - embedded systems - se ajunge si la 130k/an, asa ca nu trebuie sa "fumezi" nimic. Da-mi voie sa iti spun ca viata in Bucuresti este mai scumpa decat in multe parti in USA, si daca tu te intorci de la 98-99k pe an la 2000 pe luna in Romania esti unul din cei mai mari fraieri pe care ii cunosc. Punct.
      • 0 (0 voturi)    
        . (Joi, 30 octombrie 2008, 23:10)

        Mda [utilizator] i-a raspuns lui gigi

        corect, bine spus!
  • +2 (2 voturi)    
    mai bine zis GECADul nu sta pe roze (Joi, 30 octombrie 2008, 21:37)

    skyscraper [anonim]

    Numai aberatii. O fi vazut si dl Georgescu vreun american-doi prin Romanica si a tras minunata concluzie ca vin americanii peste noi ( "in unele cazuri pe salarii mai mici decat romanii":-)))) si fac concurenta programatorilor romani. Mai sa fie, tocmai in Romania navalesc, ca alte tari nu mai angajau programatori americani.....Mai bine ar recunoaste ca firmele romanesti-mamut cum e Gecadul incep sa SCARTAIE TARE, fiindca nu mai fac fata costurilor in domeniu. Programatorii, daca e ceva de capul lor, nu vin sa-ti lucreze nici in ruptul capului pentru cateva sute de euro sau o mie. Cereri sunt berechet. Suna companiile de headhunting in disperare, fara sa aplici pentru vreun post, si daca esti junior, si daca esti senior, programator sa te numesti. Plus ca din freelancing ies o gramada de bani, tot daca esti bun si iti faci treaba cum trebuie. Companiile romanesti de-abia se screm sa-ti dea salariul pe care-l ceri, daramite sa-ti mai faca si niste mariri substantiale din cand in cand. Cand se ajunge la partea de discutare a salariului, auzi asa, deodata, din partea angajatorului econom, un inghitit in sec de te pufneste rasul. Recunoasteti, domnule, ca SCARTAITI si de-abia mai reusiti sa angajati programatori. Nu programatorul nu-si gaseste de lucru (he he he), voi nu reusiti sa-i mai prindeti. Cui ii convine sa-i putrezeasca oasele intr-o cutie de beton unde nici macar perspective nu are? Pentru ca ATENTIE. Pentru programator cuvantul "cariera" nu are intelesul dorit de manipulatori. Cariera inseamna in primul rand BANI si apoi munca interesanta, care sa-ti stimuleze neuronii, nu zi de zi aceeasi coliva de invartit.
  • 0 (0 voturi)    
    it (Joi, 30 octombrie 2008, 22:16)

    Duiliu [anonim]

    absolut din intamplare va spune ceva numele de Dana si Dan Georgescu ? Au fost cei mai formidabili colaboratori ai mei pe vremea cand lucram la SEMANATOAREA. Mi-ar face o placere incomensurabila sa iau legatura cu ei, daca vreti si prin simplu fapt ca acest PC il am datorita Dvs. Cu respect, unul care nu doarme noaptea, dar e semnat mai jos,
    Duiliu Dragomir
  • 0 (0 voturi)    
    . (Joi, 30 octombrie 2008, 23:14)

    Mda [utilizator]

    asta e la fel de penibil ca aia care deschid cate 5 topicuri pe forum/sapt ca vor sa se intoarca din canada :)) cred ca e acelasi tip de propaganda ieftina.
    ne pare rau, dar nu ne mai tineti (cel putin pe noi, tinerii) in tara pe 500-1000 euro, care e de 2-5 ori mai mic decat salariul din state, intr-o "civilizatie" la nivelul anului 1800 si cu preturi cu pretentii de paris ;)
    • 0 (0 voturi)    
      Yup, se poate (Vineri, 31 octombrie 2008, 0:53)

      Un IT-ist [anonim] i-a raspuns lui Mda

      la 5+ ani de experienta in domeniu castig peste 2000 EUR/luna net si salariul nu este deloc o raritate in compania pentru care lucrez. Mai precis la cursul de azi al dolarului si calculat brut asa cum se practica in US ar veni un pic mai mult de 50k/an. Sunt credit-free si proprietar al casei mele, deci nu ma pot plange.

      Not shabby.

      Nu lucrez desigur la firma dlui Georgescu unde am auzit ca se plateste destul de prost daca nu esti in micul cerc de manageri seniori "veterani".

      Pe tineri nu-i tine nimeni, e chiar recomandat sa plece sotto. Eu vreau sa se bata companiile din Romania pe mine pana la pensie si daca se poate si un pic dupa aia.
      • +1 (1 vot)    
        Stai asa ca nu-i asa (Vineri, 31 octombrie 2008, 1:30)

        Cojones [anonim] i-a raspuns lui Un IT-ist

        1. Nu zice nimeni ca nu iei tu salariu 2.000 de euro net in Romania, dar nu are legatura cu articolul. Ideea nu e ca poti lua 2.000 de euro cu 5+ ani experienta in domeniu, ci ca "americanii vin in Romania". Americanii ... daca pentru 100 de oameni zici "americanii", inseamna ca mimezi incompetenta sau prostia, ca nu cred eu ca Georgescu e chiar prost ... indieni si chinezi deja sunt mai multi in Romania, decat americanii
        2. Romanii au o problema cu "americanii". E o frustrare din copilarie si se manifesta vad acum la dl. Georgescu, care vrea sa le arate ca uite am ajuns sa traim mai bine ca ei. Fals. Gandeste-te in ce tara, in ce sistem si pe ce drumuri traiesti tu cu salariul tau, si in ce tara traieste americanul de banii lui. Nu mai zic sa compari casa ta cu casa lui. De ce n-a zis ca vin nemtii sau japonezii in Romania?
        3. Cati angajati are compania ta, unde nu e o raritate salariul de 2.000 de euro? La nivelul IT-national in Romania, daca faci o medie a tuturor salariatiilor IT din Romania, inclusiv din orase precum Galati, Valcea, Pitesti, Sibiu, Brasov, etc, cred ca 2.000 de euro NET SI PE CARTEA DE MUNCA e o mare raritate.
        • 0 (0 voturi)    
          Exact ! (Vineri, 31 octombrie 2008, 10:48)

          Sa ne-ntelegem [anonim] i-a raspuns lui Cojones

          1. Eu nu ii dau dreptate dlui. Georgescu, spun doar ca nu se moare intrutotul de foame in IT in Romania. Sunt si expati care vin aici fie si pentru un an-doi pe salariile de aici, nu mor de foame (majoritatea au cazarea asigurata) dar de aici si pana la a spune ca IT-ul american migreaza la noi e cale lunga.

          2. Eu m-am tot plimbat prin US, avut si o oferta de H1B si va spun sincer ca sunt impacat cu situatia. Nu vreau sa deschid the can of worms dar exista un compromis pe care sunt gata sa-l fac pentru a beneficia de alte avantaje - oricine a stat "afara" mai mult de un an stie care sunt acestea.

          3. Firma are cam 160 de angajati. Este posibil ca pe plan national acest gen de sume sa fie greu de obtinut. Oricum cineva de afara daca ar fi sa vina cam la acest gen de firma ar veni, in Bucuresti, nu la un mic webshop de outsourcing in Moldova sau mai stiu eu pe unde.

          Pentru cine contesta calculul meu sumar repet cei 50k sunt cifra bruta. In US se dau cifre brute nu nete. Si da cand spun peste 2000 este *peste* 2000.

          Si ca sa se inteleaga clar da, dl. Georgescu exagereaza si asta pentru ca vrea sa transmita anumite mesaje. Urmati firul rosu, cine a plecat in ultima vreme de la Gecad si unde ?
        • 0 (0 voturi)    
          cartea de munca si vanatorul fara pusca (Vineri, 31 octombrie 2008, 10:53)

          Les etrangers [anonim] i-a raspuns lui Cojones

          Pai, ei am vazut "expati" care isi luau in Romania 4-5 mii de ioroi "net" la plic, fara forme legale si fara a plati impozite nicaieri (nici la tara de origine si nici in Romania). Pe-astia nu ai de unde sa-i iei din nici o statistica.

          Ginta latina, tin sa precizez ;)
      • 0 (0 voturi)    
        recalculeaza (Vineri, 31 octombrie 2008, 2:01)

        gigi [anonim] i-a raspuns lui Un IT-ist

        Nu vreau sa te dezamagesc, dar 2000 euro net pe luna nu inseamna mai mult de $50000 pe an. Daca ai avea undeva pe la 2400 net pe luna, atunci ai sari un pic de astia $50000, calculat la cursul actual dolar/euro.
      • 0 (0 voturi)    
        . (Vineri, 31 octombrie 2008, 10:08)

        Mda [utilizator] i-a raspuns lui Un IT-ist

        da, dar gandeste-te ca daca tu meriti 2000 euro in romania/luna, clar meriti ~$120.000/an in State. Daca e sa calculam joburi echivalente, gen senior-senior, junior-junior, americanii iau de cel putin 2 ori mai mult.
  • 0 (0 voturi)    
    poate dar (Joi, 30 octombrie 2008, 23:51)

    ion [anonim]

    CU o floare nu se face primavara....
  • 0 (0 voturi)    
    Tare (Vineri, 31 octombrie 2008, 0:26)

    Cojones [anonim]

    Acum, din cate am inteles din vorba-n vorba, "americanii" care au venit la GeCad sunt un indian si un chinez, care nu au reusit sa aiba forme legale in SUA, si pentru care au platit americanii biletele de avion pana in Romania, deportare se numeste ... =))

    Iar daca vreun american, chiar si fortat de foame, vrea sa vina in Romania, cred ca defapt se duce in Ungaria la Budapeste sau la Ankara in Turcia, ca ei oricum cam pe acolo cred ca se afla Romania asta ... =)) eram intr-un magazin in Chicago si vanzatoarea imi zice "esti din Romania? Ce tare, a fost si tatal meu pe acolo in vizita, in Ankara, mi-a zis ca e misto in Romania ... "

    Sa zici ca "vin americanii in Romania sa lucreze in IT", chiar si de ar fi 1.000 de cazuri relativ la populatia americii, e ca si cum ai uita ca ai 2 milioane de romani in Italia, 2 milioane in Spania si nu mai zic de cati sunt in UK, Germania, Franta, Cipru, etc etc etc ...

    J3T prietene ...
  • 0 (0 voturi)    
    un om de toata jena! (Vineri, 31 octombrie 2008, 0:48)

    unu care inca are de lucru :) [anonim]

    Tare sunt curios cat a platit vizionarul acesta ca hotnews sa ii publice aceste vorbe aruncate in vant care nu au legatura cu realitatea.
  • 0 (0 voturi)    
    zvonuri, prejudecati si ilogica (Vineri, 31 octombrie 2008, 3:26)

    Mihai Predescu [anonim]

    Domnilor anonimi si pseudonimi,

    Ma surprinde ca, desi stirile anunta impactul crizei financiare si in alte industrii (inclusiv IT software - vezi si artivolele de mai jos), totusi se crede ca asta nu ni se intampla tocmai noua ca persoane individuale!

    Reuters: Wave of job cuts sweeps across corporate America
    http://www.forbes.com/reuters/feeds/reuters/2008/10/23/2008-10-23T202653Z_01_N23449069_RTRIDST_0_JOBS-UNITEDSTATES.html

    IBM Romania: Salariile in IT nu vor mai creste
    http://www.standard.ro/articol_66204/ibm__salariile_in_it_nu_vor_mai_creste.html

    Companies like Hewlett Packard, Cisco, and others are being accused of skirting federal laws to hire foreign workers while laying off American geeks
    http://www.techworld.com.au/article/261529/tech_firms_faking_job_ads_avoid_hiring_us_workers?fp=4&fpid=256

    More than 100,000 jobs expected to get the chop as companies look to eliminate redundancies and overlap.
    http://www.computerworld.com.au/index.php/id;846859721

    Sa fie o deformatie a zvonisticii? e.g. ce spune matusa despre bunastarea prietenei americane a pisicii vecinului e mai credibil si are un potential mai mare pentru noi pentru a crea statistici individuale si extrapolari si este mai probabil decat o stirile care refera deja la sute, mii, sute de mii de persoane?

    E putin probabil ca programatorii din Romania sa nu aiba acees la informatii (internet surse de incredere si sau TV cu stiri din strainatate BBC, CNN). Presupunand ca au acces, e surprinzator ca in loc sa se informeze prefera sa creada in prejudecati sau false rationamente, cum ar fi ca:
    -nu exista someri developers in America care sa aiba ipoteca pe casa si care daca vand casa nu scot cat trebuie sa dea la banca si care sa fie in situatia sa piarda casa si sa declare bancruptcy
    -in America mancarea de buna calitate e mai ieftina decat in Romania
    [continuare mai jos - Mihai Predescu]
  • 0 (0 voturi)    
    continuare (Vineri, 31 octombrie 2008, 3:29)

    Mihai Predescu [anonim]

    Presupunand ca au acces la surse de informare, e surprinzator ca in loc sa se informeze prefera sa creada in prejudecati sau false rationamente, cum ar fi ca:

    -daca esti somer si gasesti de lucru in alta localitate/tara, firma respectiva automat iti ofera pachet de relocare
    - industria software este intr-o bula protejata divin, care nu e influentata de ce se intampla economic
    -o companie romaneasca cu o sucursala in america nu poate avea angajati americani in Romania
    -atacul la persoana tine loc de argument
    -o persoana de o anumita imagine si notorietate ar minti (si risca pierderea increderii angajatilor) doar ca sa gaseasca o scuza pentru a nu mari salariile
    -cererile de marire a salariului nu au legatura cu calitatea muncii prestate, iar refuzul maririi nu are legatura cu performantele financiare ci e doar dovada de zgarcenie
    -etc

    Hai sa fim seriosi!

    Si reactiile la acest articol arata ca repondentii sunt sincer ingrijorati ca s-ar putea sa fie ceva adevarat, altfel de ce atata vehementa fara argumente?

    Yours,
    Mihai Predescu
    • 0 (0 voturi)    
      nu zau (Vineri, 31 octombrie 2008, 8:24)

      gogu [anonim] i-a raspuns lui Mihai Predescu

      Domnu' Predescu, daca tot pomenesti de argumente, unde sint cele ale dlui Gecad? Vreo statistica, vreun link, vreo metrica? Sau nu stii ce e aia? Iar cat despre argumentele "repondentilor" te invit sa le citesti mai temeinic. Evident ca oamenii sint interesati de soarta lor si ca iau atitudine la afirmatii nefondate. "S-ar putea sa fie adevarat" e un argument irefutabil? Hai sa fim seriosi, domnu' Predescu!
    • 0 (0 voturi)    
      este corect (Vineri, 31 octombrie 2008, 8:38)

      fanel [anonim] i-a raspuns lui Mihai Predescu

      Este foarte corect! Acum cativa ani un manager roman a plecat si a venit unul american. La pachet cu masina de servici de lux si pipitele de prin club care le agata. Desigur, a falimentat si compania intre timp. Un expat ca multi altii care sug sangele pe aici.
      Deci se poate, muritor de foame in America a venit ca angajat aici, pentru mai putini bani decat cerea un manager roman...
      La capitolul software developeri din state mi se pare penibila afirmatia.
    • 0 (0 voturi)    
      Prefer pseudonimele (Vineri, 31 octombrie 2008, 9:29)

      Ha [anonim] i-a raspuns lui Mihai Predescu

      Desi afirmatiile dumneavoastra par corecte, ele doar par:
      "-nu exista someri ..." ba exista, dar daca vin in Ro la sal de 1000/luna, dupa ce scad chirie/cheltuieli raman cu aprox 0, situatia care nu-i ajuta deloc
      "-in America mancare..." Can you please cut the crap? Ce legatura are?
      "-daca esti somer si gasesti de lucru in alta localitate/tara, firma respectiva automat iti ofera pachet de relocare" - daca e firma mare si are ganduri serioase cu tine: raspuns DA, iti va oferi. Tech leader-ul meu cand a plecat a primit chirie pentru vo' 3 luni, putea sa-si ia si masina cu el (masina din Ro), firma platea transportul, plus vreo 5k USD. La o firma de apartament, nu se intampla asa ceva.
      "-o companie romaneasca ...." - are, dar doar temporar. Probabil pana pune lucrurile pe picioare in Ro, apoi celui din state oferindu-i-se alt job in state. Asta in caz ca toate echipa s-a relocat in Ro
      "-atacul la persoana tine loc de argument" multe atacuri sunt la persoana, dar aici va incadrati si dumneavoastra :quote "Presupunand ca au acces, e surprinzator ca in loc sa se informeze prefera sa creada in prejudecati sau false rationamente" /quote
      [continuare]
    • 0 (0 voturi)    
      con't (Vineri, 31 octombrie 2008, 9:44)

      Ha [anonim] i-a raspuns lui Mihai Predescu

      "--o persoana de o anumita imagine si notorietate ar minti" - nu minte, face din tantar armasar cu un scop anume. Scopul scuza mijloacele: cea mai joasa speta de om pe care am intalnit-o si pentru care nu voi lucra niciodata.
      "-cererile de marire....ci e doar dovada de zgarcenie" Finance-ul nu vede decat gross margin/profit/etc. Nu vede cat de confortabil se simte omul la munca (oferindu-i un monitor de 17, cand el deseneaza in autoCad si are nevoie de un monitor de cel putin 21). Si da... e zgarcenie, pentru ca nimeni in lumea asta nu lucreaza sa zicem "non-profit"... adica tot ce castiga sa se bage in R&D pentru viitor. Profit, bani, etc. Negrul mic de pe plantatie sa mai taca, ca el nu stie. Am avut un manager la un nivel inalt care-mi placea tocmai pentru ca se ocupa de angajat, si ghiciti ce s-a intampla cu el: a zburat, fara nici macar un mail de good-bye, in timp ce toti lingaii pleaca cu mail-uri de multumiri...etc..

      P.S. Parerea asta o aveam de dinainte de criza, si nici nu mi-o voi schimba. In timp de criza se dezvaluie adevaratul caracter, iar caracterul omului din articol l-am ghicit. Nu cred ca e necesar sa mai adaug ceva
  • +1 (1 vot)    
    Ai dreacu americani.... (Vineri, 31 octombrie 2008, 6:38)

    Pelasga Marie [anonim]

    De la ei maica ni se trage toate problemili astea in lume, de nu mai avem bani si se inghidi bancile. Ei e vinovati, ei ne ghidoneaza guvernili, ei si cu evreii ie vinovati. Ca de n-ar fi yankeii ar curge lapte si miere si s-ar revarsa bunastarile maicutii de Rusia asupra noastra, a tuturor, ar curge benzina la robinet, iar gazu'?!?!?! Gazu ar fi pe de-a Gogea tot de la dragii de la rusi care intotdeauna libertati or adus pi unde or mers.
  • 0 (0 voturi)    
    adevarul e altul (Vineri, 31 octombrie 2008, 7:33)

    x-lescu [anonim]

    La GeCad salariile sunt mici si pretentiile mari.Si in alta ordine de idei, voi astia, de la hotnews.ro ale cui interese le slujiti, pentru ca numai stiri negative scrieti la adresa economiei Romanesti.Una vreti voi sa para si alta reflecta adevarul.
  • +1 (1 vot)    
    Realism ... (Vineri, 31 octombrie 2008, 7:38)

    mike din Romania [anonim]

    Lucrez in software in Romania de 4 ani . perioada in care am lucrat cate putin si in Europa de Vest. Nu e cazul sa ne imaginam ca noi romanii suntem cei mai tari ..am intalnit si acolo programatori buni , de asemenea nu e cazul sa ne imaginam ca suntem platiti fantastic pentru ca nu suntem .. comparativ cu Europa de Vest suntem platiti slab iar comparativ cu SUA .. nici nu mai are sens discutia.
    Am observat ca salariile au crescut in Romania (prin schimbari de firme am ajuns la un salariu cu 150% mai mare in 2007) dar nu este cazul sa ne imaginam ca vor creste in continuare pentru ca trebuie sa existe un suport direct in productivitate adica un programator roman care vrea 4000-5000 Euro pe luna trebuie sa lucreze cel putin la fel de bine ca unul american care vrea 150000$ pe an iar dezavantajele limbii , al cunostiintelor tehnice dar si al mentalitatii sunt evidente (programatorii romani in marea lor majoritate nu isi updateaza cunostiintele si gandesc solutiile doar pe termen scurt iar planificarea este ceva de genul a zis sefu' , teamleadu' sa facem ceva repede facem .. , sa mai spun ca multi colegi de ai mei programatori nu inteleg engleza ? , sau ca refactoring-ul este un cuvant nou pentru ei ?).
    Romanii sunt cunoscuti prin varfuri .. oameni care chiar au facut diferenta dar media este mult mai jos decat pare .. mai ales ca totul la noi este sub semnul temporarului (vezi posturile despre oameni care isi schimba locul de munca dupa 5-6 luni) iar proiectele trebuie sa aduca bani acum .. si sa fie scoase din productie dupa 3-4 ani (in cel mai bun caz).
    Eu sunt multumit cu salariul meu care nu a mai crescut de 1 an .. pentru ca o crestere brusca nu este niciodata un semn bun . de obicei mai mult de 40 % crestere inseamna probabil si cu 20% mai mult overtime neplatit si fortat si atunci nu mai este chiar o crestere de 40% ..
    Spun toate astea pentru ca in 4 ani am schimbat 4 joburi .. si abia acum am decis sa incetez toata nebunia cu schimbatul joburilor ..
  • +1 (1 vot)    
    si inca ceva (Vineri, 31 octombrie 2008, 7:44)

    mike din Romania [anonim]

    Lipsa informatiilor si umflarea balonului din IT din 2000 ar fi trebuit sa fie un semnal pentru criza in imobiliare .. oare nu invatam din greseli ? oare trebuie sa primim cateva luni o valoare de 3 ori mai mult decat meritam si apoi sa nu mai gasim loc de munca ? Instant gratification forever?
    Cat despre tipul de la Gecad .. evident se insala iar daca nu .. face clar manipulari in stil imobiliar cu oameni care e posibil sa inteleaga realitatea mai bine ..
  • +1 (1 vot)    
    Oferta angajare (Vineri, 31 octombrie 2008, 8:05)

    soby [anonim]

    Cautam cetateti americani pentru erbicidat porumbul cu sapa. Conditii exceptionale de munca.
  • +1 (1 vot)    
    mai Georgescule... si cand cautai clienti... (Vineri, 31 octombrie 2008, 8:11)

    Georgescu relation in NYC [anonim]

    Geeorgescu asta... cauta clienti la Outsourceworld in New York in urma cu ceva ani, acuma vine si spune ca e prostie...
    Si da, are dreptate, ca si eu stiu americani care au mers sa lucreze in RO, insa pe pozitii platite mai bine decat a lui Georgescu din urma cu 3 ani.
    Georgescu, poate ar trebui sa te muti la Pyongyang ...
    Back to basic!
  • 0 (0 voturi)    
    Salarii IT (Vineri, 31 octombrie 2008, 9:20)

    andrei [anonim]

    daca vreti sa vedeti cat se castiga in IT
    http://www.ghidul-salariilor.ro/salarii_2008.html
  • 0 (0 voturi)    
    vin americanii!!! (Vineri, 31 octombrie 2008, 9:52)

    somer disperat in IT [anonim]

    Pt domnu' de la GeCAd: http://www.adevarul.ro/articole/slujbele-bune-asteapta-sa-fie-gasite.html
    ca "sa vaza" si d-lui realitatea!!!
  • 0 (0 voturi)    
    CAUTAM AMERICANI (Vineri, 31 octombrie 2008, 9:55)

    Nelu [anonim]

    Eu lucrez la o firma de IT din Cluj. La noi nu a sosit nici un american de cand cu criza. Daca la voi la firma a venit cineva nou sa ma anuntati si pe mine. Sa vedem daca Georgescu asta nu vrea sa faca numai pe interesanatul.
  • 0 (0 voturi)    
    Inducere in eroare (Vineri, 31 octombrie 2008, 10:01)

    manuel007 [anonim]

    Exact asta vrea, k si la piata imobiliara, manipularea pietei IT, sa accepte oamenii ce le ofera el, pe cand profiturile firmelor mari din IT sunt de milioane de euro pe an.
  • 0 (0 voturi)    
    asa e? (Vineri, 31 octombrie 2008, 10:05)

    eu [anonim]

    in general puteti avea dreptate, dar in ultimul timp se incearca sa se agite piata romaneasca fara rost.
    eu nu cred in minunea exodului american in romania. americani o duc bine chiar de e criza, ei nu se agita. papica s-a scumpit si sunt fortati sa munceasca mai mult in general 10 ore pe zi. ce tragic..:)
  • +1 (1 vot)    
    cifre (Vineri, 31 octombrie 2008, 10:15)

    CeCeCiteste [anonim]

    Acum 2-3 ani Yourdon (pretenii cunosc cine e omul) a avut un articol foarte logic la adresa celor ce considerau ca piata porgramatorilor IT din Europa de Est va avea un impact semnificativ asupra activitatilor de dezvoltare din SUA. Va las cifrele ca sa judecati singuri:
    1. Nr de joburi IT in State cam 3.5 milioane
    2. Nr. de joburi IT din CEE cam 300.000
    3. Nr. de joburi IT din Ro cam 35.000
    4. Nr. de joburi IT nou create in India in ultimul an cam 370.000

    Mentionez ca lucrez la o multinationala, iar pretul pe ora in RO este de 4 ori mai mic decat cel din Germania. Asa ca va doresc spor la lucru!
  • 0 (0 voturi)    
    Iata si alte pareri (Vineri, 31 octombrie 2008, 10:31)

    Matei [anonim]

    http://www.capital.ro/articol/industria-de-it-o-oaza-in-mijlocul-nisipurilor-miscatoare-113593.html
  • 0 (0 voturi)    
    manipulare de 2 lei (Vineri, 31 octombrie 2008, 10:32)

    Florin [anonim]

    In trend-ul romanesc de a spune orice fara a suporta consecitele, musiu Georgescu se lanseaza in niste afirmatii foarte grave si mincinoase.
    Daca mai apar "destepti" ca el, e posibil ca piata sa sufere.
    Pe cuvantul meu ca-i sparg fata (l-as da in judecata daca am trai intr-o societate sanatoasa, insa...) daca salariile noastre or sa aiba de suferit.
    Mi-e scarba...
    • 0 (0 voturi)    
      un programator grabit (Vineri, 31 octombrie 2008, 14:10)

      Degeaba te enervazi mataluta... [anonim] i-a raspuns lui Florin

      Prietene, salariile nu o sa sufere din cauza lui georgescu. O sa sufere din cauza ca firmele, care sunt end-useri o sa investeasca din ce in ce mai putin in pagini web, softuri, bloguri sau alte dude pe care le fac freelanceri romani si firmultiele de 2-3 oamei cu 1-2 clienti din state. Asadar vor aparea foarte rabid multi oameni noi in piata fortei de munca, oameni care acum sunt cautati, dar care pest 3-4 luni e posibil sa nu-i mai caute nimeni fiindca si firmele mari o sa aibe de suferit. NU ne invadeaza americanii,asta e o tampenie, dar ne mai fiind cerere de proiecte venita dinspre piata lor... u do the math.
  • 0 (0 voturi)    
    Ptr dl georgescu (Vineri, 31 octombrie 2008, 10:36)

    dan p [anonim]

    Lucrez la o companie mica de IT , noi lucram strict ptr o companie mare de asigurari din US ,chiar ne-au cumparat.In tot acest timp nu am vazut vreun programator american....ba din contra echipa din US este formata tot din romani(anu viitor sper sa fiu si eu pe acolo).Asa ca Georgescu mananca //!!!Stai jos ...esti slab!
  • 0 (0 voturi)    
    marea vrajeala (Vineri, 31 octombrie 2008, 10:46)

    viorel [anonim]

    degeaba incerci mai d-le georgescu sa pui pumnul in gura specialistilor it ca nu mai ceara salarii pe masura pregatirii si priceperii lor ca nu oricine ajunge specialist it. ei sunt baieti dezghetati la minte si oricum nu te vor crede, stiu ei unde vrei "matale" sa lovesti. rusine, mi-e pur si simplu greata de astfel de oameni.
  • +1 (1 vot)    
    Ciudat de spune nenea Radu (Vineri, 31 octombrie 2008, 11:06)

    Jiji [anonim]

    Am lucrat vreo 2 ani la Gecad. Pot spune ca Radu Georgescu e chiar un om de treaba, ai ce sa discuti cu el, nu este infatuat. Eu cred insa ca articolul asta se adreseaza angajatilor Gecad. Aproape ca le transmite sa nu ceara mariri de salariu. Sper ca acestia sa nu cada in plasa si daca ei considera ca merita o marire, sa poate o discutie civilizata cu managerii lor si sa le comunice motivele pentru care ei cred ca merita marirea salariala.
    Dc am plecat? Simplu, banii. Multi colegi la care le faceam temele de programare prin faculta castigau peste 1000 de euro, terminasem si eu facultatea si de acuma ma gandeam la alte lucruri (masina, casa). Avand oferta salariala de la alta firma le-am cerut la fel, nu au acceptat si am plecat.
    Daca e un lucru care se practica la nivel managerial in gecad e politica strutului. Frate, daca nu iti ceri tu dreptul nu o sa iti creasca salariul in veci. Iar lucrul asta nu l-am patit doar eu, ci mai multi colegi. Degeaba te vrajesc ei cu evaluari la 6 luni la angajare, va spun eu ca nu se fac.
    In afara de managementul deficitar, la nivel tehnic treaba e foarte buna la Gecad. Sunt oameni foarte bine pregatiti cu care ai ce discuta si de la care ai ce invata. Daca esti junior si nu cauti cu tot dinadinsul un salariu de inceput foarte mare, dar doresti sa inveti, Gecadul e un loc foarte bun.
  • 0 (0 voturi)    
    ieftin dom'le (Vineri, 31 octombrie 2008, 12:00)

    mihai [anonim]

    Suntm inca foarte ieftini nu va agitati . Expertiza se plateste oriunde. ca-i india ca-i romania . Sunt si vor veni in continuare firme sa-si deschida offshore-uri la noi tocmai pt ca e criza.
  • 0 (0 voturi)    
    Salarii in IT (Bucuresti) (Vineri, 31 octombrie 2008, 12:07)

    Un Trecator Grabit [anonim]

    Am doua intrebari de pus. Daca este cineva in masura sa-mi raspunda, ii multumesc anticipat.
    1. Cit este salariul software architect (technical)?
    2. Cit este salariul software architect (technogical)?
  • 0 (0 voturi)    
    aberatii... (Vineri, 31 octombrie 2008, 12:41)

    ema [anonim]

    Eu sincer aberatii mai mari nu am auzit in ulrima perioada de IT ..decat astea spus de DL.Georgescu .La noi e criza mare de programatori ...daca domnu nu stie ...
  • 0 (0 voturi)    
    nerusinare, atat pot spune (Vineri, 31 octombrie 2008, 12:50)

    tartacuta [anonim]

    Imi aduc aminte declaratiile directorului companiei Omnilogic imediat dupa ce am intrat in UE. El spunea ca multe firme de IT vor disparea daca nu au o cifra de afaceri mai mare si ca vor exista multe falimente.

    Astfel de "specialisti" sau "trend-setter-i" cum sunt aceste personaje (inclusiv dl Georgescu) habar nu au ce vorbesc si de multe ori (sau de cele mai multe ori) o fac din interes pentru firma lor.

    Ei bine, nu prea stiu firme de IT care au fost administrate cum trebuie sa intre in faliment dupa intrarea in UE.
    Declaratiile lui Georgescu sunt total pe langa realitate. Este un incapabil sa conduca o firma cum trebuie (antivirusul a fost un accident fericit) si in acest sens va invit sa vedeti in ce hal a adus asociatia ARIES dupa un an la conducerea ei.
    Nu este in stare sa conduca fara sa aiba cel putin un consilier/ajutor, iar parerile lui sunt mai mult decat nule.
  • 0 (0 voturi)    
    . (Vineri, 31 octombrie 2008, 14:52)

    Mda [utilizator]

    gecad mai scoate produse? :))
  • 0 (0 voturi)    
    x (Vineri, 31 octombrie 2008, 14:57)

    x [anonim]

    lucram acum vreo 4 ani intr-o banca si ma angajasera cu 430 EURO ... a venit un indian la noi in RO si s-a uitat nitel pe niste scheme la infrastructura ... tipul avea cu 3 ani mai putin ca mine (cam 23 de ani daca imi aduc bine aminte) si nu terminase facultatea inca. salariul lui era atunci de 800 EURO. daca mai vin barbugii din astia ca mister Georgescu o sa ajungem sa avem salariu mai mare si decat in UK, Tokyo sau Sydney unde se stie ca sunt salarii cu adevarat grasune.
  • 0 (0 voturi)    
    bai baiatu' pe ce lume traiesti ? (Vineri, 31 octombrie 2008, 15:02)

    domnu Geo capsunarul [anonim]

    Domnul Georgescu nu are nici o treaba cu IT-ul. Mai bine se duce la cules capsuni decat sa isi exprime parerea. Iar dumneavoastra cei de la hotnews ar fi bine sa nu mai ascultati chiar pe oricine caci ajungeti incet incet la acelasi nivel cu pubertatea , pardon libertatea.
  • 0 (0 voturi)    
    IBM zice altceva (Vineri, 31 octombrie 2008, 16:07)

    Mike [anonim]

    IBM: Angajarile din centrele de servicii din Romania vor continua pentru ca aveti salarii mici

    http://www.zf.ro/business-hi-tech/ibm-angajarile-din-centrele-de-servicii-din-romania-vor-continua-pentru-ca-aveti-salarii-mici-3392140/
  • 0 (0 voturi)    
    ... (Vineri, 31 octombrie 2008, 17:06)

    ... [anonim]

    http://www.standard.ro/articol_65505/scad_ofertele_de_joburi_in_soft_si_finante.html
  • 0 (0 voturi)    
    Cum se vede situatia din SUA (Vineri, 31 octombrie 2008, 20:10)

    suaman [anonim]

    sincer nu is convins ca e chiar asa (cu americani care vin sa lucreze in romania)!
    mai stiu din romani care se mai intorc pentru ca au fost dati afara. dar e vina lor, ca nu muncesc.

    acuma nenea de la gecad incearca sa bage
    spaima in oameni ca sa scada pretentiile la salar

    nah, e derptul lui sa folosesca orice tehnica vrea
    dar orice programator bun isi gaseste de lucru
    firme mari de exemplu inca angajeaza, dar mult mai putin

    si sunt contractori (nu full time) care se angajeaza inca bine aici in SUA

    asa da daca e adevarat ce zice nenea, atunci tre sa fie tare slabi aia care vin

    totusi mai stiu 2 persoane care au venit inapoi in romania, si aia erau destul de buni, dar: unul a intrat in bucluc cu legea - s-a certat rau cu nevasta, a avut restrictie sa nu se apropie de ea si nu a respectat-o; si daca se intoarce in state o sa stea la puscarie; celalat a dat divort si s-a intors in romania sa isi caute nevasta ca e atat de batut in cap dpvd religios ca numai in romania isi poate gasi cineva de nasul lui

    deci multi oameni o sa isi ascunda adevaratele motive sub umbrela crizei
  • 0 (0 voturi)    
    au mai venit americanii (Vineri, 31 octombrie 2008, 22:29)

    a [anonim]

    http://www.hotnews.ro/stiri-arhiva-1001139-gigantul-cisco-systems-investeste-gecad.htm
  • 0 (0 voturi)    
    blabla (Vineri, 31 octombrie 2008, 23:09)

    daman [anonim]

    Firma la care lucrez in state angajeaza si o duce foarte bine. E greu si aici sa gasesti oameni buni. Crize au fost si vor mai fi dar lumea nu se opreste in loc. Dl. Georgescu e un nostalgic al vremurilor cand programatorii lucrau pentru mancare. Sa incerce in Pakistan, de ex... sau sa angajeze americani ieftini si sa termine cu vaicareala.
  • 0 (0 voturi)    
    Caut si eu un american... (Duminică, 2 noiembrie 2008, 14:01)

    Dinu [anonim]

    mic si ieftin sa spele vasele, sa faca cumparaturi, sa-mi puna zahar in cafea, treburi de-astea... mai astept vreo doua saptamani sa se mai ieftineasca, si pe urma astept CV-uri. Rog seriozitate.
  • 0 (0 voturi)    
    fara nici o gluma (Miercuri, 5 noiembrie 2008, 20:54)

    anonim it [anonim]

    La noi la firma pt. ca anuntul era dat in engleza au apelat si programatori din strainatate. Se cereau in anunt minim 3 ani experienta in programare desktop, de asemenea salariul dorit. Cel mai mic cerut din strainatate era de 4500 de euro, media pe la 9000 euro pentru 4-5 ani vechime, iar maximul cerut a fost 23.500 de euro pe luna. Pentru limbaje rare ni s-au cerut intre 15000 si 25000 pe luna. La noi in schimb s-ar fi platit intre ~500 pentru 2 ani vechime, ~800 pentru 3-4 ani iar peste 5-6 ani vechime in jur de 1300 care ar fi si maximul admis - iar firma e din Bucuresti este renumita si bineinteles ca nici un strain n-a acceptat sa vina pe salariile astea, desi unii nu erau din tari superdezvoltate. Intradevar am cunoscut insa un american angajat la o firma mare de IT dar era de origine romana si s-a retras in Romania cu familia (parintii) din motive de afaceri. El avea varsta de 20 de ani si nu stia mai nimic si probabil ca si cei 7-8 sute de euro era prea mult pentru el. Nu cumva la el se refera Georgescu ?
  • 0 (0 voturi)    
    Ma copii (Miercuri, 5 noiembrie 2008, 21:33)

    Licuriciul [anonim]

    Treaba cu americanii care vin sa lucreze la noi nu e falsa, dar poate cam exagerata. In schimb treaba cu falimentele care urmeaza in IT ar trebui sa va dea de gindit. Lasati voi bascalia, ca in curind nu va mai angajeaza nimeni daca nu stiti si un pic de assembler sau C++.
    Uitati-va la anunturi, sint 40% din cite erau acum o luna-doua.

    Mai bine faceti un sindicat, ca nu se stie niciodata.
  • 0 (0 voturi)    
    Programatori americani care vin sa lucreze in Roma (Sâmbătă, 22 noiembrie 2008, 7:54)

    Ion STANCA [anonim]

    http://www.zf.ro/business-hi-tech/restructurarea-soc-de-la-citigroup-o-mare-parte-din-disponibilizati-vor-fi-din-departamentul-it-3520781/