Emilia Șercan, jurnalist: Am fost amenințată cu moartea

de C. Ionescu     HotNews.ro
Miercuri, 17 aprilie 2019, 12:13 Economie | Media & Publicitate


Emilia Sercan - amenintata cu moartea
Foto: Facebook
Jurnalista Emilia Șercan anunță, miercuri, pe Facebook faptul că a primit amenințări cu moartea. Șercan, cea care în ultimii ani și-a făcut un renume din anchetele privind plagiatele în rândul înalților demnitari și al conducerii unor instituții de invățământ, cel mai recent la Academia de Poliție, scrie: "Conținutul mesajului sugerează că amenințarea este legată de subiectele la care lucrez acum."

Ea scrie că a depus plângere la Poliția apitalei și că ministrul de Interne și șeful IGPR au fost informați despre aceste amenințări.

"Până acum am fost înjurată, intimidată, urmărită, s-a încercat compromiterea mea, însă de data asta s-a trecut la un alt nivel", scrie Șercan.

În fragmentul din mesajul de amenințare pe care îl redă pe Facebook scrie: "Trimitem acest mesaj cu scopul de a preveni ce va urma, totul depinde de tine. Oprește toate activitățile pe care le ai in desfășurare... dacă nu vrei sa urmeze calvarul. Vrei sa ajungi (...)". Continuarea e cenzurată, spune Șercan, "pentru a-i proteja pe cei dragi mie".

Precedentele ei mesaje pe Facebook se referă la piedicile pe care Academia de Poliție i le ridică în încercările sale de a cerceta cazuri de plagiat la această instituție.

Mesajul de miercuri al jurnalistei:



Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















21852 vizualizari

  • +51 (63 voturi)    
    romania pesedista! (Miercuri, 17 aprilie 2019, 12:22)

    liviu_ [utilizator]

    ori lingi ghetele penalilor, ori esti demis, anchetat, amenintat etc!

    asta inseamna o tara condusa de mafioti!
    • +28 (36 voturi)    
      Vad ca (Miercuri, 17 aprilie 2019, 13:17)

      2016 [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      sunt doi postaci pzdisti, care au dat cu minus. Se ascund precum mafiotii!
      Colega, Romania a fost condusa pana in 1989 de comunisti/securisti. Acum este condusa de mafioti. Precum spui si tu, acesta este stilul mafiotilor: le stai in cale, te inlatura prin orice mijloace.
      Bine ca la noi nu s-a inceput direct cu lichidarea unor jurnalisti, precum in Malta sau Slovacia si sa speram ca nu se va ajunge acolo.
      In 2020 trebuie mers la vot si eliminata ciuma rosie, daca vrem sa ne revenim ca natiune!
      • +6 (8 voturi)    
        a apărut și al 3-lea (Miercuri, 17 aprilie 2019, 15:30)

        nick24 [utilizator] i-a raspuns lui 2016

        destul de repede
  • +37 (41 voturi)    
    Ce fac Serviciile Secrete ? (Miercuri, 17 aprilie 2019, 12:59)

    Cozmin30 [utilizator]

    Serviciile Secrete nu stiu cine se ocupa cu asemenea activitati ?
    Serviciile Secrete nu stiu cine i-a adus pe huligani in Piata Victoriei pe 10 august ?
    Serviciile Secrete nu stiu cine a organizat si a coordonat represiunea salbatica asupra demonstrantilor pasnici, pe 10 august ?
    Serviciile Secrete nu au probe privind colaborarea dintre grupul infractional organizat psd si CCR, ICCJ, Sectia Speciala, Inspecia Judiciara si o parte a presei ?
    De ce Parchetul General tergiverseaza trimiterea in judecata a celor care au organizat si au coordonat actiunile jandarmilor pe 10 august ? Citi ani trebuie sa treaca ?
    De ce Parchetul General tergiverseaza trimiterea in judecata a dosarului Teldrum ?
    • +15 (19 voturi)    
      Simplu: (Miercuri, 17 aprilie 2019, 13:41)

      2016 [utilizator] i-a raspuns lui Cozmin30

      au primit ordin sa musamalizeze tot. Orice institutie din Romania are un sef deasupra. Mergand din nivel in nivel, ajungem la cei care dau ordine de acest gen. Nu sunt multi, poate este doar unul singur. Personal, sunt convins ca este doar unul singur, nu-i greu de ghicit.
    • +16 (20 voturi)    
      Ma faci sa rad. (Miercuri, 17 aprilie 2019, 13:42)

      Tony_K [utilizator] i-a raspuns lui Cozmin30

      Care servicii secrete? Aia sunt mana in mana cu borfasii, altfel nu ajungeam in halul asta ca tara. Tara jefuita si distrusa de 30 de ani si nici un caz de subminare sau tradare cand, oricare dintre noi ar putea da niste exemple.
    • +4 (10 voturi)    
      SRI+SIE = KGB (Miercuri, 17 aprilie 2019, 14:21)

      Itsoc [utilizator] i-a raspuns lui Cozmin30

      Sa ne revenim in fire, SS sunt doar filiera de lucru transnationala prin care decizii geopolitice sunt puse in practica indiferent de structurile politice si administrative.
      E ca o francmasonerie, o structura monolitica si piramidala care primeste ordine de la mai marii lumii si apoi se cascadeaza ordinele in jos pana la nivel de task bine definit.
      Daca cineva decide ca e nevoie ca Europa sa fie sparta in doua si peste Est sa se traga cortina de fier, ordinele de jos pot sa insemne de la inchis ochii la tot ce face PSD, la facilitarea instalarii dictaturii si pana la agenti de presa acoperiti care fie spun ca sunt pietre radioactive in curtea muzeului de geologie sau alti jurnalisti care o tin cu proteste pasnice si democratice ca sa dam psd)ului peste nas.
      Toti astia conspira pentru realizarea ordinului de sus.
      Oricat de neconspirationist as vrea sa gandesc, e evident cum la ordine, in doar 2 ani toti s-au aliniat pentru un singur scop, aducerea dictaturii in ro si instalarea unui regim despotic mafiot iar asta se face indiferent de alergeri, de vot sau de vrerea poporului.
    • +3 (3 voturi)    
      care servicii secrete? (Miercuri, 17 aprilie 2019, 16:40)

      mnicku [utilizator] i-a raspuns lui Cozmin30

      .
  • -29 (47 voturi)    
    Profesionista (Miercuri, 17 aprilie 2019, 13:05)

    Mazeta [utilizator]

    „Nu am memorie fotografică. Sper că marti, cand voi merge la Sibiu, voi putea stabili autenticitatea lucrării mele de licență”, a declarat Emilia Șercan, cunoscută și ca „vânătoarea de plagiate”.
    • +22 (30 voturi)    
      Mazeta, (Miercuri, 17 aprilie 2019, 13:42)

      2016 [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      oi avea si tu vreun docorat, in prostie probabil!
    • +19 (25 voturi)    
      Asa va invata la scoala de trolli? Sau la FSB? (Miercuri, 17 aprilie 2019, 14:05)

      Orizont [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Nu gasesc in textul de mai sus paragraful pe care, vezi Doamne, il citezi.
      Asta se pare ca se invata la scoala FSB, sa deviezi subiectul in comentariile pe care le scrii.
      Daca tot scrii un comentariu, de ce nu scrii nimic despre subiectul din aceasta pagina?
      Ca esti doar un gunoi platit!
  • +28 (30 voturi)    
    academia de politie (Miercuri, 17 aprilie 2019, 13:09)

    mmmircea [utilizator]

    sau de infractori ?
  • +24 (28 voturi)    
    periculos (Miercuri, 17 aprilie 2019, 13:10)

    alter_ego2013 [utilizator]

    Romania devine incet incet un stat mafiot. E foarte grav ce se intampla, sper sa nu se ajunga ca in Slovacia, Malta sau Turcia lui Erdogan.
    Amenintarile si intimidarile la adresa jurnalistilor si whistleblower-ilor devin banale, vezi si anchetarea de catre DIICOT a denuntatorilor directorului radioului public. Sau ce s-a intamplat in televiziunea publica, unde cei care au criticat conducerea au fost zburati insa madam Doina Gradea e tot la post.
    Sau ce se intampla la Digi24 unde sunt epurati incet incet jurnalistii incisivi si independenti si raman cei obedienti.
    • +5 (11 voturi)    
      Cum adică (Miercuri, 17 aprilie 2019, 14:39)

      mopsu [utilizator] i-a raspuns lui alter_ego2013

      Malta , Slovacia, se compară cu Romania ? Acolo populația iese în stradă contra mafiei, la noi ies la mitinguri cu sacoșe ...Ce neadevăr spui !
  • +20 (24 voturi)    
    Oare... (Miercuri, 17 aprilie 2019, 13:27)

    iaurtica [utilizator]

    celelalte autorităţi nu se pot autosesiza? Că poliţia nu o să-i vâneze pe cei care o conduc! Deci, SRI, Parchetul general, etc. nu se pot autosesiza? Sau aşteptăm întâi "faptele" şi pe urmă...STAT MAFIOT!
  • +14 (18 voturi)    
    cam asa arata viitorul romaniei (Miercuri, 17 aprilie 2019, 13:56)

    Itsoc [utilizator]

    disparitii misterioase; cancere in urma expunerii la polonium, jurnalisti sinucisi in camera de hotel.
    frumos, finut, de primavara !
    ar fi ciudat sa nu fie asa, inseamna ca infractorii si mafia nu si-ar respecta blazonul daca orice mucea de jurnalist ar putea sa spuna ce vrea.
    De asta zic; ochii mari la Moise si Mindruta sa vedeti daca ei sunt supusi unor presiuni sau nu cumva sunt parte din intregul angrenaj care a contribuit la caderea romaniei in dictatura.
  • +14 (16 voturi)    
    plangere (Miercuri, 17 aprilie 2019, 14:14)

    noi2013 [utilizator]

    Dar o plangere la politie exista pentru astfel de amenintari?
    • +10 (10 voturi)    
      Care (Miercuri, 17 aprilie 2019, 14:41)

      mopsu [utilizator] i-a raspuns lui noi2013

      poliție ?
  • +8 (10 voturi)    
    Stat mafiot (Miercuri, 17 aprilie 2019, 15:28)

    Martinezu [utilizator]

    fara amenintari cu moartea ati mai vazut?
  • +10 (12 voturi)    
    ... (Miercuri, 17 aprilie 2019, 15:58)

    placutesuedeze [utilizator]

    întîiul tractorist al țării a spus-o răspicat, să intre bine în capul slugilor din grupul infracțional organizat psd:
    "vom merge pînă la capăt!"
    poate pricep si opozanții, și nehotărîții, și indiferenții în sfîrșit la ce anume se referă!
    dacă nu vor fi înlăturați de la guvernare, nimeni nu va mai fi în siguranță!
    chiar trebuie să se întîmple ca să ințelegem? vă asigur că va fi prea tîrziu!
  • 0 (8 voturi)    
    Comment sters de user (Miercuri, 17 aprilie 2019, 17:43)

    Reticentul [anonim]